Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Katalanların Türk Asıllı Olduğunu Biliyor muydun?

Konu, 'Tarih - Kültür' kısmında selmazda tarafından paylaşıldı.

1. selmazda

selmazda Katılımcı

Katalanlarin Turk asıllı oldugunu biliyor muydun?

2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bask sorununu irdelersek bu teze katılmadığımın sebebi ortaya çıkacaktır... ;)

3. selmazda

selmazda Katılımcı

Basklar da Türk! Nasıl çıkıyor?

4. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Türk soyu asla ve asla ihanet veya başkaldırı ya da sisteme karşı anarşist tavır almaz... ;) Daha fazlasını yazmıyorum, yazmak istemiyorum... Yanlış anlaşılabilirim.

:)

5. selmazda

selmazda Katılımcı

Konuyu biliyorsun sanırım. Ve ihanet ve başkaldırı değil, adamlar kendi vatanlarını savunuyor, bağımsızlık mücadelesi veriyorlar, aynı Katalanlar gibi..

6. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bildiğim tek şey. Türklerin yukarıdaki eylemleri yapmadığı...

Türk yiğitçe savaşır, kazanır veya kaybeder... Ama; var olan bir sisteme, legal bir oluşuma kahpece saldırmaz, çalmaz çırpmaz...

Dövlet bize bahmiyir demez... ;)

Katalanları savunurken, dövletin kendilerine bahmadığı yalanını sallayan kesim ile aynı kefeye düşmemeye gayret edersek doğruları tartışmış oluruz... Elma ile armutu toplamayı değil.

Zorla yazdırdın abi bana, helal olsun...

7. selmazda

selmazda Katılımcı

Elbette yazacağız görüşlerimizi dile getireceğiz. Barika-i hakikat müsademe-i efkardan çıkar. Bir şeyi savunmak veya savunmamak değil mesele. Mesele objektif, bilimsel olabilmek. Önyargılı olmamak ve fazla genelleme yapmamak lazım.

Biz Türkler çok iyi bir milletiz genelde. Ama içimizden hiç kötü insan, hain insan çıkmıyor mu? Çıkıyor tabiiki..

Hangi Türklerden bahsediyorsun? Müslüman Türklerse tamam. Müslüman olmayan Türklere kefil misin? Tarihte Türk olup da Türk kimliğini muhafaza edebilen Türkler sadece Müslüman olanlardır. Yani bizleriz. Eğer biz hala kendimize Türk diyorsak, Türkçe konuşuyorsak bunu Müslümanlığımıza borçluyuz! Bu yüzde yüz böyledir.

Tarih boyunca İslamdan başka dine geçip de Türk kalabilen başka bir Türk kavmi yoktur! Tek istisnası Gagavuz Türkleridir. Bulgarlar da Türktür, ama Slavlaştıktan sonra Türklüklerini unutmuşlar. Macarlar Yarı Türktür, Türklerle karışık bir kavimdir. Hazar Türkleri Yahudi dinine geçtikten sonra hızla Türklüklerini kaybetmişlerdir, Türkçeyi unutmuşlardır.

Sadece İslam dini kişinin dilini konuşmasını, kavmini muhafaza etmesini, sevmesini(aşırıya kaçmadan, ırkçılığa varmadan) engellemez!

Konumuza dönecek olursak, Katalanlar kendi tarihi coğrafyalarında yaşıyorlar ve İspanyollardan bağımsız yaşamak istiyorlar, terör filan da yapmıyorlar buna hakları var mı?

Basklar Kendi Bask topraklarında yaşıyorlar ve Bağımsız olmak istiyorlar Buna hakları var mı? olay budur.

İngiltere gelmiş İrlanda'nın bir parçası olan Kuzey İrlandayı işgal etmiş. Kuzey İrlandalıların İngilizlere karşı mücadeleye hakları var mı, yok mu?

Filistinliler ülkelerini işgal eden İsraile karşı mücadele etmeye hakları var mı yok mu?

Anadoluyu işgal eden İngilizlere karşı Bizlerin Milli Mücadelede, mücadeleye hakları var mıydı?

Katalanlar ve Basklar Türk kökenli ama Türklüklerini unutmuşlar, sadece Türk kanı kalmış olabilir..Bazı adetler, kültür, dil benzerlikleri kalmış olabilir hala..

8. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bu konuyu sen böyle anlatırsın fakat elin oğlu da şu soruyu soruverir aynı kapıda kalakalırsın abi.

Kürtlerin mücadelesi bağımsızlık için mi? Hakları var mı? Neden?

Beni, baskı taskı katalanı filistinlisi ilgilendirmez, ilgilenirsem dünyanın gözünde Kürtlere aynı muameleyi gösteriyorum noktasına getiriliyorum bu da hiç doğru bir yaklaşım değil... Anlatmak istediğim şey bu sadece...

Elin basklısı, irlandalısı, filistinlisi bana örnek gösterilerek dayatılmasın lütfen... Bu ülkede zencisinden tut da, en beyazına kadar her renk, her ırk, her dil, her din özgürce yaşama hakkına sahip... Fakat birileri nankörse ve bütün dünya bu nankörlüklerini bahane ederek kullanıyorsa orada ben yokum...

9. selmazda

selmazda Katılımcı

Konuyu Kürtlere getireceğini hissettim, o konuya da değinecektim ama sonraya bıraktım.

Eğer bakışım, bilgim doğruysa neden kapıda kalayım?

Kürtlerin böyle bir hakları yok! Bağımsızlık hakları, devlet kurma hakları yok. Çünkü tarihte Kürt devleti diye bir şey hiç olmamış! Benim Dünyadan verdiğim örnekler başka Kürt konusu başka.

Tarihi bilgilerimize göre Kürt diye bağımsız bir kavim yok. Kürtler Türk kavminin bir alt kolu. zamanla biraz bağımsızlaşmışlar, yaşadıkları coğrafyadan dolayı. Kürtçe zaten Türkçe, Farsça ve Arapça ve biraz da Ermenice'nin karışımı bir dildir. Tek başına Kürtçe diye bir dil yoktur. Dolayısıyla Kürk kökenli vatandaşlara çeşitli zamanlarda baskılar yapılmıştır, haksızlıklar yapılmıştır. Ama devlet kurma gibi bir hakları yoktur.

Kürt kimliği tarihi doğu sorunu kapsamında yabancı devletler tarafından şişirilmiştir. Bundan 50 yıl önce Kürt diye, Kürt kimliği diye bir şey yoktu! Osmanlı zamanında herkes Müslümandı. Kürtler ben Kürdüm demezdi. Kürt kimliği çok yeni bir olaydır!

Gerek yurtiçinde ve gerekse yurtdışında hiç bir terör eylemini onaylamam. Mesela Filistinlilerinkini de onaylamam. Hamas'ı tutmam mesela..Zayıfsan ona göre diplomatik mücadele yapacaksın.

10. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bu hak katalana, baska, şuna buna var da niye Kürde yok diyor işte peşinde koştuğumuz Avrupalılar...

11. selmazda

selmazda Katılımcı

Seni anlıyorum ben. Elbette cam evde oturuyorsan başkasına taş atmayacaksın. Elbette başımızda Kürt sorunu dururken Katalanların bağımsızlığı, Baskların bağımsızlığı savunulmaz. Başta dedim zaten mesele bir şeyi savunup savunmamak değil, olayı ortaya doğru koyabilmek.

Ama adamların zaten özerk bölgeleri var, her an bağımsızlık ilan edebilirler. Kürt sorunu daha başka, özerk bir bölge değil. Ve zaten de resmi siyaset olarak da bağımsızlığı savunmuyorlar! Amaçları ileride o olabilir tabi o ayrı.

Ben onların bağımsızlıklarını savunmuyorum, veya Türkiye'nin devlet olarak savunması gerekmiyor.

Ben sadece adamların kendince haklı nedenleri var diyorum. Kendilerince haklılar.

Sonra İspanya devleti benim babamın oğlu mu? Zamanında Müslümanları kesmediler mi? Endülüs Emevi devletini yıkıp, Müslümanları kesmediler mi? Yahudileri sürmediler mi? Kime acıyoruz? Biraz da onlar uğraşsınlar.

İngiltere'nin 1850'lerde İrlandalılara ne yaptığını biliyor musun? Açlıktan öldürdüler İrlandalıları. Tam 3 milyon İrlandalı insan öldü!! Osmanlı Padişahının yardımını bile Kraliçe reddetti. Bu İngilizlere mi acıyacağız?

12. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    İlkay ı Barcelona alacaktı diye biliyordum, iyi ki Manu ile anlaşmış sevindim. Fatih abi Katalanlar ın Türk kanı taşıyor olduklarını bilmiyorum ama hiç de öyle bir kan taşıdıkları belli olmuyor, sevmiyorum kendilerini ve takımlarını.

13. selmazda

selmazda Katılımcı

Sevmiyor olabilirsin ne diyeyim :) Belki bundan sonra bakışın değişebilir.

Milattan Önce o bölgeye yerleşen, Hatta Anadoludan giden Etrüsk Türklerinin soyundan geldikleri söyleniyor. Katalan ismi de Türkçe zaten. Katmaktan geliyor. Bask ismi de Baskın dan geliyor. Dillerimizde ortak kelimeler var. Dilleri Türkçeye yakın.

Bu arada Katalanca öğrenmek isterseniz Barselonaya giderseniz dil eğitimi bedava haberiniz olsun.

"FC Barcelona Türk takımıdır

Bu da nereden çıktı demeyin de okuyun lütfen...

Slovenya, Avrupa'daki küçük ülkelerden birisi. Macaristan'ın batısında Avusturya ile Hırvatistan'ın arasında...

Bu ülkenin Cumhurbaşkanı Danilo Türk, ülkemizi ziyaret etti. Kendisinin soyadının Türk olmasını herkes gibi bizim Cumhurbaşkanı Gül de merak etmiş. Ve bu 'Türk'ün nereden geldiğini sormuş.

Sayın Danilo Türk; 'Bizde Türk ismini kullananlar çok. ülkemizde Türk soyadı olumlu algılanıyor; bu yüzden yüzde 68 oy aldım!' biçiminde bir de açıklama yapmış.

Görüyorsunuz değil mi?

Türklerin kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nde 'Türk' ismi durmadan kötülenirken; aşağılanırken elin Avrupasında Türk ismi olumlu bir anlam taşıyor ve o ismi taşıyanlara da onur katıyor.

İşte bu yüzden diyorum ki ülkemizdeki bazıları bu duruma çok üzülecekler... özellikle de Türk demeyelim; Türkiyeli diyelim; diyen cahil takımı... Kürtçü faşistlere şirin gözükmeye çalışan kompleksli kozmopolitler ve Osmanlıcılık oynayan yobazlar...

TüRK TARİHİNİ ÖĞRENİN

Biliyorum ki Slovenya nere Türkiye nere diye soranlar çok olacaktır.
    ünce bazı satırbaşlarını yazalım: Türklerin kökenini inceleyen Sovyet tarihçileri; bizim milletimizin asıl ata yurdunun Ural-İtil (Volga) boyları olduğunu; MÖ 4 bin yılına kadar giden bulgularla ortaya koydular. (Bu bulguları Türk Kimliği isimli çalışmamda aktarmıştım) Saka (İskit) türkleri 2700 sene önce bugünkü Ukrayna ile Kuzey Kafkasya hattında egemen oldular. Bunlar Kafkaslar üzerinden geçerek Mü 4. yy.da Kayseri yakınlarına kadar ulaştılar. Amazonlar; bunların savaşçı kadınlarının adı oldu.

Bunlardan sonra Güney Avrupa hattında Sarmatlar; Alanlar; Hunlar egemen oldular. Alan Türklerinin bir kolu; Batı'ya doğru göç ederek İspanya'ya kadar ulaştı. Bugün Katalonya denilen bölge işte o Alan Türklerinin yaşadığı yerdir. İspanya'da bulunan 6 buçuk milyonluk Katalan nüfusun kökü Türklere dayanmaktadır ve bu durum isimden de anlaşılmaktadır. O yüzden diyorum ki Katalanlar'ın gururu olan FC Barcelona Futbol Takımı da kökeninde bir Türk takımıdır. Katalanlar hakkındaki özet bilgi; Selenge Yayınları'ndan çıkan TÜRK HALKLARININ KÖKENİ isimli kitapta bulunmaktadır.

Bu bölgeye hatta buradan Afrika kıtasına geçen başka bir Türk halk kolu da Hunlardır.

Türk ismiyle imparatorluk kuran ve 570 yıllarında Hazar Denizi'ne kadar bölgeye egemen olan halk, bildiğimiz Gök Türklerdir. Bunlardan sonra Güney Avrupa'da ve Balkanlarda Bulgarlar, Avarlar egemen oldular. Macaristan Türk yurdu haline getirildi. Sabir (Savir-Sibir) Türkleri ta Kuzey Denizi'ne kadar ulaştılar. Fin dili ile Türk dili böylece aynı ailenin dili haline geldi. Daha sonra ise Kıpçak-Peçenek Türkleri Güney Avrupa'da hakimiyet sağladılar. Bunlara Avrupalılar Kuman adını vermişlerdir. Bunlar Bizans Devleti ile kimi zaman savaştılar kimi zaman da işbirliği yaptılar. Malazgirt'e gelen Bizans ordusunun içinde Peçenek-Kıpçak Türkleri de vardı. Bu sarı Türkler; güneydeki esmer Oğuz Türkleri ile hemen işbirliğine girdiler.

En son olarak da bölgeye Osmanlı Türkleri (Oğuzların Kayı Boyu'nun devleti) egemen oldu. Böylece 570'ten itibaren Güney Avrupa'daki Türk halkları arasında imparatorluk gücünü temsil eden güçlü Türk ismi kullanılmaya başlandı. Bu durum Osmanlı Devleti zamanında da devam etti.

Türklerden Hıristiyanlığı kabul edenler Slavlaşarak eridiler. Bunların en önemlilerini Batı Bulgarları (Tuna) ve Peçenek-Kıpçak Türkleri oluşturur. İşte bugünkü Macaristan (Hungarya-Hun yurdu) ve Slovenya'da en az 2 bin yıl önce egemen olan Türkler, diğer yerli gruplar tarafından önder bilinmiş, isimlerine de Türk lakabı eklenmiştir. Slovenya Cumhurbaşkanı'nın Hıristiyanlığı kabul ederek Slavlaşmış bir Türk olduğunu tahmin ediyorum. Ya da eskiden Avrupa'da Türk adını alanların güç kazandıkları ve korundukları sürecin hatırasıdır bu soyadı...

TüRK, ETNİK DEğİLDİR
    Yukarıda verdiğim kısa bilgiler elbette ki Güney Avrupa Türkleri ile ilgilidir. İşin içine Güneydoğu Sibirya'dan Hindistan'a kadar hakim olan buralarda düzinelerce devlet kuran Doğu Türkleri'ni sokmuyorum. Böyle büyük bir milleti; sıradan bir kabile imiş gibi göstermeye kalkışan politikacılara da sözde aydınlara da acıyorum. Bunlardan etkilenen bazı öğretmenler de Türk milletini etnik bir yapı gibi görüyor. Etnik grup; kabaca kabile halinde kalmış; milletleşememiş topluluktur. Etnik yapı ayrıdır, millet ayrıdır. Doğrudur; Kürtler etnik bir topluluktur... Yeryüzünde en büyük coğrafyaya saçılmış olan Türk'ün içinde ise Kürt gibi yüzlerce kabile yer almıştır; halen de almaktadır.

Büyük bir millet ile (Türk) etnik bir yapıyı (Kürt) aynı göstermek tarihe, sosyolojiye aykırı siyasi bir görüştür.

İşin ayrıntısını öğrenmek isteyenler olursa; başta televizyon uleması olmak üzere ders vermeye hazırız...
    Rıza Zelyut
    23.05.2009 / GüNEŞ GZT.

14. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Yukarıdakileri; İlber Ortaylı, Murat Bardakçı, Halil İnalcık, Yusuf Halaçoğlu, Erhan Afyoncu, Turgut Özakman, İskender Pala gibi daha ele avuca gelen isimler yazmış olsaydı, benim için daha hoş olurdu... Rıza Zelyut gibi aşırı uçlarda gezinen birisinin yazdıkları okunur ama objektifliği tartışılır...

15. selmazda

selmazda Katılımcı

Rıza Zelyut alevi kimlikli bir Türk milliyetçisidir. Aşırı uçtan ziyade ılımlı görüşleriyle tanınmaktadır. Uzun yıllar Hürriyet gazetesinde yazmıştır. Her görüşüne katılmasam da Türk tarihi konusundaki bu görüşlerine katılırım.

İyi araştırırsanız daha bir çok tarihçiden bu konularda benzer değerlendirmeler okuyabilirsiniz. Mesela Kazım Mirşan ve Haluk Tarcan'ın kitap ve yazılarını okuyabilirsiniz. Youtube'da videolarını izleyebilirsiniz.

İlber Ortaylı sevdiğim çok değerli bir tarihçidir. Yeni çıkan Türklerin Tarihi isimli kitabını daha yeni aldım, tavsiye ederim. Okuyunca bu konularda bir şey varsa yazarım.

Yusuf Halaçoğlu benim hocamdır. Değerli bir tarihçidir. Önemli çalışmaları vardır. Ayasaofya'nın tekrar ibadete açılması için önerge vermiştir.

Erhan Afyoncu'nun da benzer görüşleri olduğunu sanıyorum. Truva hakkında kitabı vardı. Truvalılar Türk'tür.

İskender Pala tarihçi değil, edebiyatçıdır. Tarihi çok bilmez. Divan edebiyatı uzmanıdır, Edebiyatı iyidir, ama Tarihi roman yazmıştır, çok başarısızdır.

Turgut Özakman resmi tarihçidir. Çok objektif değildir, resmi tarih görüşünden dışarı çıkamaz. Bu tip tezleri savunması beklenemez.

Halil İnalcık büyük bir tarihçi olduğu söylense de çok katılmıyorum, yanlış görüşleri vardır.

Murat Bardakçı gazetecidir, tarihçi değildir ama tarihi bilgisi oldukça fazladır. Fakat olayları daha çok magazinsel olarak ele alır. Türk yerine Türkiyeli demek taraftarıdır. Programına çıkardığı konukları azarlaması küçük görmesi ve konuları amacından saptırmasıyla ünlüdür. Böyle tezleri benimsemesi pek beklenemez.

16. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Katalanlar Türk olduklarını kabul ediyorlar mı, ediyorlarsa bunu hiç dile getirdiler mi?

17. selmazda

selmazda Katılımcı

Bülent bey yukarılarda anlattık bunları. Hristiyanlığa geçtikleri için zamanla Türklüklerini unutmuşlar. Tabiiki Türk olduklarının farkında değiller, ama İspanyol olmadıklarını biliyorlar!

Zamanla tarihlerini araştırdıkça, Türklerle ilişkiye girerek köklerini öğrenebilirler.

Sadece Macarlar Türk kökenli olduklarını kabul ediyorlar. Attila'nın soyundan geldiklerini kabul ediyorlar. Macaristanda en yaygın erkek ismi Attila'dır.

Bu konularda yeni bir başlık açıp uzun uzun yazacağım merak etmeyin :)

İstersen bu konuda yazmış olduğumuz Tarihle ilgili yazıları başka bir başlığa taşıyabilirsin pek konuyla alakası kalmadı. Dünyadaki Türkler veya başka bir başlık altında. yada Katalanlar Türk mü? olabilir.

18. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Kurduğun cümlelerin başına "ama" kelimesini koyarak bu kadar tarihçiyi dolaylı olarak saf dışı bırakman ve Rıza Zelyurt'u en iyisi konumuna getirmen bana göre değil abi, teşekkürler... ;)

Katalanların üzerinden etnik tartışmaya girmek, yazarları "ama" diyerek sıfırlamaya çalışmak, azınlıkların ne olup olmadığını tartışmak, özellikle bu ortamda tartışmak bana mantıklı gelmiyor... Çünkü; bu ülke demokratik olarak tartışılan konuyu kaldırabilecek bir olgunluğa sahip değil...

Ben tartışırım, sen tartışırsın ama başka birisi gelir olmadık şeyleri üzerine alınır hoş olmaz.

19. selmazda

selmazda Katılımcı

Veli bey bazen sizin neyi savunduğunuzu anlamakta büyük güçlük çekiyorum. Sanki sırf itiraz etmiş olmak için itiraz ediyormuşsunuz gibime geliyor. Kişileri katagorize etmek yerine ne yazdıklarıyla ilgili neden yorum yapmıyorsunuz?

Rıza Zelyutla ilgili soru sordunuz ben de onu cevapladım. Bundan dolayı onu en üste koydum anlamı mı çıkar? Ben sadece Bu konuda yani Katalanların Türk olduğu konusundaki ve genel olarak Türk tarihi konusundaki görüşlerine katıldığımı söyledim. Bütün olarak kendisini onayladığımı söyledim mi?

Ama diyerek kimi sıfırladım? İskender Pala tarihçi mi? Bunlar benim bu tarihçiler konusundaki kişisel görüşlerim, herkesin görüşleri farklı olabilir. Herkes aynı düşünmek zorunda mı? Düşünce özgürlüğü yok mu? Burası bir forum, bunu sizin daha iyi bilmeniz gerekir.

Etnik tartışma filan yok. Katalanları konuşuyoruz. Size göre her şey mantıksız mantıklı olan şey nedir söyleyin de bilelim o zaman..

İlave olarak eğer tartışmak istemiyorsanız tartşmazsınız olur biter. Kimse zorla tartışmak istemiyor.

20. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Abi beni anlamaya çalışmanı tavsiye etmem, başarılı olamazsın... Kendimi övme adına yazmıyorum ama; ben bu ülkenin standartlarına, düşünce yapısına, demokratik bakış açısına, ismindeki Cumhuriyet algısına çok fazla tersim...

Çocukluğun yani, her şeyi öğrendiğin ve hafızana yerleştirdiğin bir dönemi çok çok üst düzey bir ülkede geçirmiş olsaydın belki beni anlama şansın olurdu...

Ayrıca; kişilerle hiç işim olmaz, kin gütmem ama unutmam da, olayları ve fikirleri tartışırım, tartışmasını bilenle... Tartışmanın üçüncü beşinci dakikasında karşı tarafın fikirlerini hor gören, beğenmeyen, tu kaka diyenlerle işim hiç olmaz...

Bu dediklerimi de buradan yazarak ifade etmek hayli hayli zor, bu yüzden akıntıya kürek çekmenin de anlamı yok...

:)

Saygılar, sevgiler...

Sayfayı Paylaş