Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kasko Rezaleti

Konu, 'Otomotiv Genel Bilgiler' kısmında st4lk3r tarafından paylaşıldı.

1. st4lk3r

st4lk3r Katılımcı

Selamun Aleyküm kıymetli Mazdacı abi ve kardeşlerim. Malumunuz üzere Subaru ile yaşadığım talihsizlik nedeniyle Renocu olarak devam etsemde yakında inşallah, L200, Sang Yong Kornado Sports, Nissan Navara, Ford Ranger, Isuzu Dmax gibi kamyonetlerden biri ile yola devam edeceğim inşallah.

Başımdan geçen yeni bir talihsizlik nedeniyle hem foruma selam vereyim hemde kıymetli abi ve kardeşlerimle bir iki sohbet edeyim dedim :)

Abilerim kardeşlerim, 26 Ağust saat 11 gibi bir amca aracıma arkadan 35-45 km hızla frensiz bodoslama daldı. Zaten aynadan geldiğini gördüm, hoooop güüüüm :) gibi bir durum oldu. İndim aşağı,yanında ailesi var, amca geçmiş olsun dedim var mı birşey! torunu yanındaydı. Gayet medeni bir şekilde bağırtısız şamatasız raporu tutuk. Adam % 100 kusurlu ve itiraz etmedi. Anidende durmadım, ben durdum 5-10 saniye sonra daldı. Yani ani fren durumda yok. Rapor benim lehime çıktı zaten her ikimizinde trafik sigorta ve kaskosu var.

Fazla beklememek ve prosedürle uğraşmamak için benim kaskomu yapan acentemle görüştüm ve kasko üzerinden tamirattı yapalım, şirket karşı taraftan alır dedileer. Kaskom delinmiyor, bu şekilde anlaştık. Bir gün sonra bana karşı taraftan mesaj geldi rapor tamam, hatalı karşı taraf araç yapılacak, şirketler anlaşmış. İyi güzel derken işler artık benim kasko şirketine kaldı. Oda zaten sıkıntı çıkarmaz diye düşündüm. Sanki araç eski Subaru'm gibi mi? parça, usta zibil gibi derken parçaanın olmadığını öğrendim. İstanbuldan gelecekmiş :D

Gün 29 ağustos Cumartesi. Kasko şirketimin eksperleri (expert ingilizzcede Uzman demekmiş :) ) nihayet benim aracı görmek için teşrif buyuracaklarmış. Arada kaç gün geçmiş. İşleyişe dikkat! Allahtan aracım yürür vaziyette. Yoksa efendileri 4 gün beklesem acentemin yanına uğrayıp, bu çok kaaliteli şirketle beni muhatap ettiği için bir iki söz sarfederdim. Neyse efenim elinde ayfonu olan yaşça benden bir on yıl büyük iki abey geldi. Bana bir şey sormadan elindeki ayfonu çıkarkı iki tane fotoğraf çekti. Yavrum gel şu aracı çalıştır edasıyla aracı çalıştırıp kilometresinin fotoğrafını çekti. Sadece tamir! King'e gönderin yanındakine patronvari edayla not almasını söyledi. Bende adamın uzmanlığına, tavrına bilirkişiliğine hayran kaldım, orada oturuken ustalara espri bile yaptım. Abi Reno taş gibi arabaymış be! Hyundai darmadağın oldu bizimki sadece bakalit hasarı. Yanımda ciddi ciddi oturan abi dahi kahkayı patlattı. Abican şu arka tampon 35-45 km hızla aracı büyük bir hasar olmadan durdurdu. Tamirli olsaydı ne olurdu? diye sordum. Gülüşmeler. Ben birde sitem ettim. Şirketinizin experleri bayağı iyimiş, dağılan tampona bile tamir diyor. dedim. Cevabı bana laf çakar gibiydi "Hocaam, o kasko şirketi bizim değil, sizin! kaza yaptığınızda size yardımcı olsun diye para ödediğiniz şirket. Bizim değil sizin" adam dibine kadar haklıyıdı. Anadolu insanı abi, eğitim almamış de sen! Kitabın ortasını açıp bir cümle sarfediyor, baba büyüksün demek istiyorsun. Adam haklıydı.

Peki hasarın boyutu ne?

Vuruk buradan, Dikkat edersenizz Amerikan İİHS tesetindeki Moderate Overlap'e benzer bir durum söz konu :) Experiz (Uzman) duysa muhtemel tepkisi: İİHS ne? Moderate ne? Overlap ne? Amerika ne? Kaza ne? der muhtemelen.

Tampon patlamış, ikinci dikkat edilmesi gereken şey çarpma şiddeti egzosta da etki etmiş ve ucu yamulmuş. belkide ileriye de hasar verdi.

Tamponu tutan ve şoku emen (shock absorb) kısımları tamamen gitmiş, hem patlamış, hem ana tampon ile bağlantı yok, tutucularda hasarlı

Arka tampon demiri yamulmuş.

Davulumdaz deniyor yanılmıyorsam, bu, koruyucu plastik aksamın lokur lokur oynaması demek, kendisi sabitleyen vida ve tutucu aksamın hasar görmesi anlamına geliyor ama expertize göre tamir yetiyormuş :D

Abilerim şimdi izleyeceğim prosedür şu:

1- Bana kasko yapılırken Güneş Sigorta'nın bana güvenilir ve iyi bir şirket olduğunu söyleyip kasko yapmama neden olan, referan arkadaşı arayıp kulaklarını çınlaatmak ve acentemi durumdan haberdar edip diğer müşterilerin maağdur olmaması için diğer şirketlere yönlendirmesi
    -İkinicisi şirkete durumu iletip, yeni bir rapor ve yeni bir manav veya çaycı talep etmek. (Expertiz, uzman falan değil, muhasebecide olur :D )
    - Sosyal medya ve diğer forumlarda şirketin bu polikası hakkkında bilgi verip diğer potansiyel mağdurları bilgilendirmek.
    - En son ihtimal cebimden yaptırıp, mahkemeye vermek. Can güvenliğimi riske atıyor. Zaten Kango teneke birde tamponsuz. Allah muhafaza. :D Bir daha 40 km ile arkadan biri çarpasa tamponsuz arka koltuğa kadar gelir :D

Daha önceki kullandığımız araçlar ve diğer kasko şirketleri olsa, o arka kapıyı komple değiştirirdi. Düzeltilecek ezik için bile aracın kapısı değişmişti. Yaaşamıştım bunları.

Aracın sorunları:
    - Tampon bitik
    - Tampon demiri yamulmuş
    - Arka kapı kilit ve mandal kısmı darbe almış, kilit oradan sağlam çıkmayabilir. Mandal ve tucular yinr şüpheli.
    - Hoparlörüm çarpışmadan etkilendi, sanıyorum kablolarda problem var, ses problemli.

Evet abilerim kardeşlerim. izlemem gereken yol, bu yapılan ve rapor hakkında neler yapabilirim? Sizce verilken karar doğru mu? Saygılar selamlar.

Ve unutmadan evlere şenlik rapor. İmza yok, isim yok, kaşe yok. Doğumak aracımın servisi dostlar. Değişen tek şeyyyyy Kangoo ve Renault yazısı :D

2. immmir

immmir Aktif

Araç Markası:
    2012 Mazda 3 Touring D
    Araç Renk ve Tip:
    Kristal Beyaz-Sedan
    Geçmiş olsun, allah beterinden korusun.

st4lk3r bunu beğendi.
  3. st4lk3r

st4lk3r Katılımcı

Abi teşekkür ederim, amin. Kazadan çok, bu kasko şirketi canımı sıktı.

4. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Geçmiş olsun hocam. Görünende bisey yok gibi duruyor ama içten bayağı ince işçilik isteyen hasarlar oluşuyor

Parayla kazanılan şeylerde üzülmeye değmez, hem küçük kazalar büyük kazaları engellermiş.

Bu sigorta, exper, prosedür işleri zor oluyur, kolay gelsin ve tekrar geçmiş olsun diyorum :)

5. st4lk3r

st4lk3r Katılımcı

teşekkür ederim. Yok üzülmedim. Bir tane mx-5 veya Mazda 6 yeni kasa olsa üzülürüm ama Kangoo bu :D
    Prosedrüle ilgili problem var veya benmi abartıyorum onu merak ettim. Bu tampon tamir edilebilir mi? :D

6. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    İşi bilen bir usta tamir eder, ama benim denk geldiğim gibi kasap ustalara denk gelirsen bütün emeğin zamanın boşa gider ;)

Benim boyle bi kazaam olmuştu tampon falan değişmedi...

7. st4lk3r

st4lk3r Katılımcı

Senin kaza ile benimkinin arasında fark var amaa. Senin sadece soldan vurmuş. Sağ taraf sağlam hatta darbe alan kıssmın bile davulumbaz ile birleşen noktaları sağlam. Benim kinin içi boşaanmış :D
    Artı benim araç kaskolu ve dışarda tornavida bile değmedi :D Servisin abonesi.

8. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Dışı seni yakar içi beni :D

Bu çarpma ile stepnenin havuzu bile yamuldu, sağ tarafta içten bi açıklık oldu :)

9. alper

alper Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 3 İmpressive
    Araç Renk ve Tip:
    Alüminyum Gri-Sedan
    öncelikle geçmiş olsun. umarım tamirat istediğiniz gibi olur.
    kendi acentenizle bir görüşün fikir alın. nede olsa size aracılık eden kuruluş onlar ve sizi bir yıl sonra tekrar bağlamak içinde zamanından önce arayıp bir sürü dil dökmeyi de iyi bilirler.!

benimde bilmediğim bir durum var.
    -hangi parçalar değişecek, nereler düzeltilecek falan kim karar veriyor? expertiz abiler mi kendi başına mı veriyor kararı? yoksa ustalara soruyorlar mı?

10. st4lk3r

st4lk3r Katılımcı

Benzeri banim Subaru'da olmuştu. Şasi eğilecek kadar sağlam bir darbe yedi ama tampon tamir edilebilir durumdaydı :D

domestos bunu beğendi.
  11. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Exper karar veriyor. Benim stoba tamir demişlerdi ben biraz cingar çıkarınca tamam ben degissin diye yazarım ama şirket fotonları inceleyip olumsuz diyebilir dedi.

Bir tanıdık vasıtası ile orjinal çıkma stop ile değiştik

12. st4lk3r

st4lk3r Katılımcı

Tamamiyle exper. Kimseye pek sorup ettiği yok.En azından benim gördüklerim.

13. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Öncelikle geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın...

Bu tampona onarım vermek gerçekten işini yanlış yapmak demektir bence... Dışarıdan onarım denilebilir ama aracın altından bakıldığında net ortaya çıkıyor ki sorun büyük...

Her zaman işi aynı noktaya maalesef bağlamak durumunda kalıyor olmaktan ben bile sıkıldım artık... Bu ülke şeklen yerinde duruyor ama fiilen bitmiş durumda, her kurum, her birey topu taca atmaya bayılıyor... Adam kendi işini ya başkasına paslıyor ya yapmıyor ya da gönülsüz yapıyor bir cacık olmuyor...

Bildiğim kadarıyla; bu tampon onarım yapılır ve sen uğraşmak istiyorsan da, orijinallik raporu talep edersin artık sigortadan mı olur, yoksa dava açıp mahkeme vasıtasıyla mı talep edilir orayı bilmiyorum... Bu orijinallik raporu zaten olumsuz çıkacağı için bu sefer doğru düzgün uygulama yaptırma ihtimalin olur...

Ama bu yolda her şeyin haklı tarafın istekleri doğrultusunda olmadığını da bilmek; olası hayal kırıklıklarını engeller...

14. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Geçmiş olsun :(

15. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Çok geçmiş olsun, aynı durumlarla ben de uğraşıyorum sayılır, ben de ilerleyen günlerde konu netlik kazanınca yazacağım. Muhtemelen sizin tampon için tanir dense de Auto King genelde yeni tampon deyip sağlam tampona çökebilir. İlk bakışta tamir denilmesi normal ama bu işte servis ya da gittiğin özel serviste çok iş var

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Geçmiş olsun.

17. mcmelankolia

mcmelankolia Aktif

Araç Markası:
    1997/626
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Geçmiş Olsun..

18. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Geçmiş olsun bu eksperlerle uğraşmak sıkıntılı iş.

19. st4lk3r

st4lk3r Katılımcı

Abilerim teşekkür ederim. Pazar günü İstanbul'a bir tane Volvo V40 R Design satıp Golf almak için gitmiştik, internet imkanım yoktu geç cevap veriyorum özür dilerim. Arkadaşa aldık, Mazda 3'ü iki gün sonra sattıktan itiibaren araçta dikiş tutturamadık gitti :)

Bakalım aslında hasar pek mühim değil ama maalesef kasko'nun tutumu canımı sıktı. Yarın başka bir sigortanın elemanları ile görüşüp durumu düzelteceğim inşallah.

Son düzenleme: 2 Eylül 2015
  20. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Hayırlısı olsun

Sayfayı Paylaş