Kashiyama Fren Diski ve Balatası

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Galiba bu Kavo'dan alınan ürünleri ilk kullanan benim. :) İlk siftah Mazdayla benden.
Orjinalde VAG grubu servisi olan Karabük Merkez Oto'dan Orhan abi ve Cihan usta, Toyota Yaris'in bakımlarıyla başlayan dostluğumuz neticesinde Mazdama da bakarak devam ettiriyoruz, eski müşteri kontenjanından. :)
Öncelikle arka balatalar bitmeye nanometre kalmıştı neredeyse. :) Arabanın duruş karakteristiği değişti sadece arkaları değişerek. Önlerde baya götürecek balata olduğundan o balataları bitiresiye kadar devam etmeyi kararlaştırdık ustamla. Gevent kaplı olduğundan son derece kaliteli duruyor, paslanma yapmayacağa benziyor. Bu da diskler eskiyince çıkarması kolay olması demek.
Salgı yapmaması için poryanın üst kısmındaki pasları ve kirleri bir güzel temizlediler. Gerçekten de dedikleri gibi salgı yapmadı. Peridodik bakımı yapıp, bujileri değişip, arka disk balata setini de değişip içim rahat bir biçimde ayrıldım.
Hocam kazasız belasız bin inşallah. Denediğim arabalarda Vw frenleme karakteri olarak hep güçlü geldi bana. Bizim mazdalarda frenler güven veriyor ama o hissiyat yok. Hatta Vw parcalari kullanmak düşündüğüm birşeydi hocam tecrübelerine göre ben de böyle bir deneme yapabilirim. Ne dersin hocam?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hocam kazasız belasız bin inşallah. Denediğim arabalarda Vw frenleme karakteri olarak hep güçlü geldi bana. Bizim mazdalarda frenler güven veriyor ama o hissiyat yok. Hatta Vw parcalari kullanmak düşündüğüm birşeydi hocam tecrübelerine göre ben de böyle bir deneme yapabilirim. Ne dersin hocam?

VW hiç kullanmak nasip olmadı hocam. parçaları uydurabilirsen neden olmasın. Bu hissiyatsızlık olsa olsa fren master ve slave merkezlerindendir diye düşünüyorum. Bu arada o hissizlik arkaları değiştirmeme rağmen baya bir azaldı. Önleri değiştirdiğimde nasıl etki edecek hayal edemiyorum.
Balatalar yarısı bitince serviste neden değiştiriliyormuş onu anladım açıkçası. Disklerin izin verilen kalınlıklar arasında olması da önemli.

Bu hissizlik olayını da açalım açıkçası fren hisini en sevdiğim aracım Yaris idi. İlk frenleme boşluğu yoktu, yumuşak frenleme yapmaya izin veriyordu, lineer bir şekilde frenleme sağlıyordu.
Fakat mazdamda hafif bir frenleme boşluğu vardı (bu boşluk arka balataları değişerek azaldı baya). ilk kısımlar az frenleme yapıyor, sona doğru ise fazla frenleme yapmaya başlıyor. Eksponansiyel yani. Mazdaların genelinde böyle aslında, ayak alışınca da çok sorun olmuyor, daha yumuşak frenleme yapma imkanı sağlıyor.

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
@MutluTEKİR peki bu exponansiyelliğin maliyeti ne oldu hocam, sakıncası yoksa ? :)
Benim de arka disk-balata bitkisel hayatta, uydurabilirsek güzel modifikasyon olurduolurdu ;)

Ben birşey yapmadım hocam, kabullendim. Arkaları değiştirince eksponansiyellik biraz lineerliğe döndü işte. Önleri değiştirmeyi bekliyorum sabırsızlıkla, bir an evvel ön balataların bitmesini bekliyorum. :)

Fiyat konusunda ise ön arka toplam 650 civarı tuttu, aşağı yukarı tam söylemeyim. İnternetten trw nun disk balata setlerine bakınca aşağı yukarı aynı fiyata denk geliyordu. Güvendiğim yer olunca Tem Toyota Ufuk Sönmez beyden aldım. Siparişle yurtdışından 1-1.5 ayda geldi.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kuzunun pabuçlarını dün değiştirince bir resim çekineyim dedim. Hala ilk günkü gibi diskler. Önlerin de balatası bitmek üzere yakında onları da değiştirtirim.

Ekli dosyalar

• 17467788101551689364182561662461879n.jpg
    17467788101551689364182561662461879n.jpg
    83.4 KB · Görüntüleme: 55

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
evet tertemiz güle güle kullanmaya devam edin :)
kashiyama kataloğu varmı abi hangi araclara göre var ?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
kashiyama kataloğu varmı abi hangi araclara göre var ?

Toyotaclubtr nin özel servisi Tem Toyota'dan Ufuk Sönmez bey aracılığıyla almıştım ben. Katalog olarak kashiyama nın ya da kavo bv nin sitesinden bakmıştım diye hatırlıyorum.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Güle güle kullan kardeş. Arka disk ve balataları delphi marka aldık, bugün degişilecek. Arkalara kismet olmadi ama önleri eskitecek kadar araba bende kalırsa bu kashiyama markasını merak ediyorum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Valla bende de 2 senem doldu araçla, bir kaşıntı başladı 6 aydır da, engel olmaya çalışıyorum. O kadar bakımını yaptım lastik aldım ettim bin diye. :D biniyoruz mecburen, koltuğa oturunca severek.
Ben takım aldım da önlerde balata olduğu için devam edeyim demiştim.
Sağolun tekrardan.

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ön balatalar ne kadar Mutlu hocam.? Benim balatanın biraz süresi var da şimdiden ayarlayayım diyorum

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ön balatalar ne kadar Mutlu hocam.? Benim balatanın biraz süresi var da şimdiden ayarlayayım diyorum

Toptan set fiyatı aldım ben, sadece balata istiyorsan fiyat sorabilirsin.
Toyota servisi olduğundan ve stoğunda Toyota malları tuttuğundan, benim ricam üstüne sadece benim için 1 tane mazda disk balata seti getirtti. Bunu da sonraki parça siparişi verileceği zaman söyledi, 2 ay gibi bir süre bekledim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kuzunun pabuçlarını dün değiştirince bir resim çekineyim dedim. Hala ilk günkü gibi diskler. Önlerin de balatası bitmek üzere yakında onları da değiştirtirim.
kac bin oldu balata ?

servisde emin olmamakla birlikde 250tl idi sanirim

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bugün arka diskleri değiştikten 3bin km sonra önleri de değiştim. Frenler iyiydi ama aşağıda tutuyordu. Zamanı gelmese de değişmek istedim. Balatalar 2 3 bin km gitmemiş o derece. Zaten diskler de baya incelemiş oyulmuştu.
Değişimden sonra fren tutması lineer oldu. Azıcık basmadan dahi hemen tutmaya başlıyor. Disk alışma sürecinde olduğundan sert fren yapamadım ama. Hafif frenlemelere rağmen fren hissi güzel lineer lik var.

abdyldz

Sessiz
biz istesek Ufuk ustadan bize de yardımcı olur mu bu disk seti konusunda bende disk + balata alıcam

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
biz istesek Ufuk ustadan bize de yardımcı olur mu bu disk seti konusunda bende disk + balata alıcam

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Olur mu sormak gerekir. Tem Toyota Ufuk Sönmez e ulaşabilirsiniz benim yönlendirdiğimi söyleyebilirsiniz. Birdahaki toplu sipariş yapacağı zaman sipariş geçeceğinden ve bunun kargolanma süreci olacağından en az 2 ay beklemeniz gerekebilir ama bilginiz olsun. Sipariş verdikten sonra da vazgeçmek yok. :)

Üst Alt