Karlı Yolda Araç Kullanma Teknikleri

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#1
Türkiye'de karlı ve soğuk havanın etkisini göstermesiyle birlikte sürücüler için zorlu bir dönem başlıyor. Karlı yolda araç kullanma tekniklerini anlatan ileri sürüş teknikleri uzmanları, kış lastiği takılması konusunda sürücüleri uyarıyor. Uzmanlar, kış lastiği takılan otomatik araçlarda frene sert basılması, manuel araçlarda ise debriyaj ile birlikte basılması gerektiğini belirtiyor.

İleri sürüş teknikleri uzmanı Mert İntepe, İstanbul için Ekim ayının başından Mart ayı sonuna kadar kış lastikleri ile gezilmesi gerektiğini ifade etti. Kış Lastiğinin amacının doğru anlaşılması gerektiğini belirten İntepe, "Amaç kar yağması ya da zeminin buzlu olması değildir. Kış lastiklerinde fren ve manevra kabiliyetiniz artıyor demektir. Ama siz yağları, sıvı seviyelerini, bakımları, antifrizi ya da silecek suyuna antifirizli su koymamışsanız tabii ki dışarıdaki şartlarda sürüşünüz çok daha riskli hale gelecektir." dedi.

Araçtaki motor sıvı seviyeleri ve motor hidroliğini kontrol edilmesi gerektiğini, araçta buz kazıyıcı ve yangın söndürücü olmak zorunda olduğunu anlatan İntepe, özellikle kış lastiği kullanımının önemine dikkat çekti. Kış lastiklerinin yaz lastiklerinin farklı olarak kılcal damarlara sahip olduğunu ve bunun da yol tutuşu ciddi şekilde etkilediğini kaydeden İntepe, şu uyarılarda bulundu: "Kış lastikleri görüntü itibariyle de yaz lastiklerinden farklıdır.

Üzerinde kar birikintilerini dışarı atmak için kanallar bulunur. Kar lastiklerinin içindeki hamur tutunmayı artırıcı bir etkiye sahiptir. Oysa yaz lastiklerinde hava sıcaklığı 7 derecenin altına indiğinde daha katılaşıp sertleşir ve direksiyon manevralarında büyük problem yaşatır. Tutunma ve fren kabiliyetleri için 4 tane kış lastiği olmadan şu günlerde seyahat etmek çok risklidir. 50 kilometre ile seyrederken yaz lastiği ile kış lastiğinin fren farkı 8 metredir. Yani kış lastikli araç 8 metre daha önce durur. Bu mesafe iki araba demek, onların içinde de 8 insan demek. Bu insanlar kaza anında ya ölür ya da yaşar. Güvenli sürüş böyle bir şey demektir."

'NE YAPARSANIZ YAPIN ARAÇ KAYAR'

İntepe, araçta çekiş olan tarafta iki adet kış lastiği takılmasının da büyük risk oluşturduğunu bunun tavsiye edilmediğini de belirtti. Kar ve buzlu yollarda fren kabiliyetini yaz ve kış lastikli araçlarda anlatan İntepe, kış lastiği takılı aracın çok daha etkili durma performansı sergilediğini ifade etti.

İntepe şöyle konuştu: "Karlı yolda yaz lastikli araç, ne yaparsınız yapın direksiyonu çevirdiğinizde kaymaya başlıyor. Ama kış lastikli araçta yumuşak bir direksiyon hareketi yaptığınızda tehlikeden kaçıp yeniden şeridinize dönebiliyorsunuz. Amacımız ve beklentimiz de budur. Yani kar yağışlı yolda debriyajla birlikte frene basacağız. Otomatik vitesli arabalarda ise tüm gücünüzle frene basıp yumuşak direksiyon hareketiyle gitmek istediğiniz yöne gidin. Seyir halinde siz var olan hız limitinin üzerindeyseniz, yol koşullarını dikkate almamışsanız, lastik havanızı ayarlamadan hareket ediyorsanız, takip mesafenizi ayarlamıyorsanız en iyi kış lastiği ve en iyi arabayla bile kaza yapabilirsiniz. İstanbul'da yoğun trafik akışında kazayı değil ama ölümlü kaza ihtimalini azaltabilirsiniz. Kış lastiğinizi aldınız, takip mesafesini doğru kurun, kavşaklardan önce yavaşlayın, gizli buzlanma olabildiğini düşündüğünüz viyadük geçişlerinden önce yavaşlayın."

(CİHAN 'dan alıntıdır)

 
Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#3
bu da ayrı bir tecrübe tabi balozlama gidince allah göstermesin sonuç eyi olmuyor karda araba kullanma da benim işim canım yagg :D
Ben de çok severim ustam, bizim eski kurtlar rampa aşağı inecekleri yerde el frenini iki kademe çekerlerdi.
 

kemal1963

Katılımcı
Konum
Bursa
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
#5
Vallahi değil 4 çeker 24 çeker bile olsa buzlu karlı yolda ani manevra yaparsan kayıyor kardeşim.bugun bizzat yaşadım. O yüzden karda hele donmuş zeminde araba sürmek şakaya gelmez. Ama şu da bi gerçek ki yazın ortalığın tozunu attıran o bmw lerin audilerin arasından yağ gibi geçip gitmekte pek keyifli oluyormuş canım
 

Murat

Kıdemli Üye
Konum
Beyoğlu - İstanbul
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
#6
Karda araç kullanmanın tekniği olmaz :) Tek tekniği trafiğe çıkmamaktır :D Bence büyük şehirlerde bu tarz kar yağışlarında ticari araçlar ve toplu taşıma araçları hariç trafiğe çıkışı yasaklamak lazım. Bugün 5 dk.lık yolu 90 dk.da gittim. Sebebi ise hiç bir önlem almadan trafiğe çıkan usta şoferler...
 
Konum
Samsun
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
#7
Karda araç kullanmanın tekniği olmaz :) Tek tekniği trafiğe çıkmamaktır :D Bence büyük şehirlerde bu tarz kar yağışlarında ticari araçlar ve toplu taşıma araçları hariç trafiğe çıkışı yasaklamak lazım. Bugün 5 dk.lık yolu 90 dk.da gittim. Sebebi ise hiç bir önlem almadan trafiğe çıkan usta şoferler...
sen iyi kullanıcı tedbirli kullanıcı olsanda karşıdan reno fluence yaz lastikli bir beyefendi kaya kaya güm diye gelir sana vurur o yüzden asla benim demeyeceksin lüzum yok tabanway a devam :)
 
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
#8
Çıkılsa da teknik vardır. Yakından takip etmeme, geleni görmene rağmen aracın duramayacağını düşünmeyip yan yoldan pat diye çıkmamak, ani hareketler yapmamaktır teknik. Eğer araç giderken de kontrol kaybedilirse hiç bir şey yapmadan bırakmak gerekir. Bu en az zararla kurtulmayı sağlar. Eğer kurtarmaya çalışılırsa ve kayma yönünün tersine direksiyon kırılırsa kurtarmak zor olabilir. Buz ve karlı yüzeyde değişen sürtünme kuvveti farklılıklarından ötürü zordur. ESP de bu noktada kurtarmada yardımcı olacak teknolojik nimetdir.

Başkasının gelip vurması da şans meselesi tamamen, risk herşey. Arkaya öne yanlara her yere dikkat etmek gerekiyor, ve fren kadar yeri geldiğinde gazın da yararlı olabileceği unutulmamalı.
 

kemal1963

Katılımcı
Konum
Bursa
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
#9
Maalesef kendimiz edip kendimiz buluyoruz. Adam nasıl olsa 3 gün kar yağacak sonra ne işime yarayacak diye yaz lastiği ile kışı savuşturmaya çalışırsa, aman daha kar tanesinin düştüğünü görmedim hele bi yağsın o zaman taktırırız yada alırız diye son saniye lastikçi önünde kuyruk olursa, 4 çeker kış lastikli bir aracın bile en ufak manevra yada ani frende kayabildiği yolda ağustos ayındaymış gibi giderse biz daha çookkkk kazalar, kilitlenen yollar görürüz arkadaşlar. Ben kışın en ağır yaşandığı kanada'da 5 ay kış geçirdim ve işim gereği her gün yollardaydım çok anormal durumlar haricinde trafik hiç sıkışmazdı herşey normal devam ederdi. Bizde 2 gün 10 cm kar yağdımı kendimizden geçiyoruz. O yüzden en güzeli çok zorunda kalmadıkça trafikte olmamak.
 
#11
Karlı yolda araç kullanmak ayrı bir zevk benim gibi kırsal kesimdeyseniz hiç bir şekilde diğer arabaları düşünmek zorunda kalmazsini z çünkü başka araç yok ama ani hareket çok tehlikeli gerçekten ne lastik ne şoförlük bi yerden sonra bir ise yaramıyor tedbiri elden bırakmamak gerek

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
#14
Bir de hatırlatmakta fayda var. Bilinenin aksine lastik havasını fazladan şişirmek dişleri daha açacağından tutunmayı artırır. 30 psi basınçla çıkamadığım yerden 36 psi ile çıkabildim. Bilginize.
 

emekli

Katılımcı
Konum
Aydın
Araç Markası
Mazda 626 AT 2000
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
#18
Yarın finallerde gözetmenlik görevleri başlıyor abi mecbur. Bugün zincirsiz çıkartabildim.
36 psi hava basmıştım lastiklere, 2. viteste de kaldırınca aracı patinaj bile çekmedi 1 karış karda.
aman dikkatli ol gerikirse erken çık geç gel allah korusun yarın haftanın ilk günü aman dikkat
 
Üst Alt