Kaportadaki Nemlilik & Islaklık..

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Buğ nedir nasıl olurdan başlayalım çözüme bence. Buğ havadaki nemin soğuk yüzeye deymesiyle sıvı faza geçmesiyle oluşur. Yüzey gerilimi etkisiylede kaportaya yapışır kayıp gidemez. Yani diğer araçlardan daha fazla buğlanması ya sizin araç daha soğuktur ya da sizin aracın yüzeyindeki malzemenin yüzey gerilimi daha yüksektir. Aracın daha soğuk olması nasıl olabileceğine gelirsek. Dış ortam zaten aynı ama araç içi ortam değişebilir. Kapı fitilleri bagaj taban gibi herhangi biryerden araç içine hava alma miktarı diğer araçlardan fazla olabilir. Bunları kontrol etmeyle işe başlayın. Bu durumdan sonra da yüzey gerilimini azaltıcı maddeleri kaportanıza uygulayın birde böyle denemiş olun. Ama asıl kesin çözüm bence ilk dediğim yani araç içi hava kaçakları. Neden bundan şüphelendim derseniz. Camlarınız da diğer araçlardan fazla buğlu demişsiniz. Camın malzemesi aynıdır yüzey gerilimleri pek değişmez. Yan araçların camlarından daha buğlu ise bence araç içi sıcaklığınız ufacıkta olsa diğer araçlardan daha soğuk. Bu dediklerimin hepsi buğlanmanın araç dışında olma durumudur.

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mutlaka katılmayanlar olacaktır ama gaz yağı tavsiye etmiyorum . Zararlıdır, petrol türevi üründür veya boyayı besler vs. gibi konularını es geçip direk tecrübemle sabit; önceki aracımda harelenmeler ve tozlanmalar oluşturmuştu.
Gaz yağı yerine "ironx" kullanın mucize gibi bir sonuç diyorum :)
Eyvallah..

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Buğ nedir nasıl olurdan başlayalım çözüme bence. Buğ havadaki nemin soğuk yüzeye deymesiyle sıvı faza geçmesiyle oluşur. Yüzey gerilimi etkisiylede kaportaya yapışır kayıp gidemez. Yani diğer araçlardan daha fazla buğlanması ya sizin araç daha soğuktur ya da sizin aracın yüzeyindeki malzemenin yüzey gerilimi daha yüksektir. Aracın daha soğuk olması nasıl olabileceğine gelirsek. Dış ortam zaten aynı ama araç içi ortam değişebilir. Kapı fitilleri bagaj taban gibi herhangi biryerden araç içine hava alma miktarı diğer araçlardan fazla olabilir. Bunları kontrol etmeyle işe başlayın. Bu durumdan sonra da yüzey gerilimini azaltıcı maddeleri kaportanıza uygulayın birde böyle denemiş olun. Ama asıl kesin çözüm bence ilk dediğim yani araç içi hava kaçakları. Neden bundan şüphelendim derseniz. Camlarınız da diğer araçlardan fazla buğlu demişsiniz. Camın malzemesi aynıdır yüzey gerilimleri pek değişmez. Yan araçların camlarından daha buğlu ise bence araç içi sıcaklığınız ufacıkta olsa diğer araçlardan daha soğuk. Bu dediklerimin hepsi buğlanmanın araç dışında olma durumudur.
Benim Guzunun İçi Diğer Araçlara Göre Biraz Daha Sıcak..Bizim Araçların Sacın da Diğer Araçlara Göre Kalınlık Farklı Varmı..Araç Komple Boyalı..Boyadan da Kaynaklı Bişeyler Olabilir Belki..

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Mutlaka katılmayanlar olacaktır ama gaz yağı tavsiye etmiyorum . Zararlıdır, petrol türevi üründür veya boyayı besler vs. gibi konularını es geçip direk tecrübemle sabit; önceki aracımda harelenmeler ve tozlanmalar oluşturmuştu.
Gaz yağı yerine "ironx" kullanın mucize gibi bir sonuç diyorum :)
Mesela katılmayanların biri ben :) Yeter ki saf gaz yağı olsun.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim Guzunun İçi Diğer Araçlara Göre Biraz Daha Sıcak..Bizim Araçların Sacın da Diğer Araçlara Göre Kalınlık Farklı Varmı..Araç Komple Boyalı..Boyadan da Kaynaklı Bişeyler Olabilir Belki..

Boya çok fark ettirmese de sac kalınlığı fark ettirir... Kalın veya yoğun sacın ısınıp soğuması aynı olmayacağı aşikâr...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Aracınızın üzerindeki koruyucu vernik tabakası çok incelmiş veya tamamen yok olmuş. Boya yüzeyine çok daha kalıcı olarak yapışan reçine, metal tozu, gözle görülemeyecek çimento tozu vb maddeler, suyun yayılmasına ve tutulmasına sebep olur.

Arkadaşlardan birinin dediği gibi, boya üstü koruyucuların kuvvetli olması lazım. Ama vernik tamamen gittiyse, bu parlaklık az ve geçici olabilir.

Herkese Selamlar..Yine Bi Konuyla Karşınızdayım..Arka Arkaya Çektiğimiz Araç Ve Yakınında Duran Araçlarla Kıyasladığımda Benim Guzunun Tavan,Kaput,Bagaj Ve Camları Daha Fazla Nemli Ve Islak Oluyor..Kışın Kaporta Ve Camlardaki Buzlanma Daha Geç Çözülüyor..Araç Sedefli Yeşil,Dıştan Komple Boyalı..Fikirlerinizi Bekliyorum..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben tamamen tersini tahmin etmiştim, dolayısıyla da ters köşeye yatmışım... :)

Olayı, metal kalınlığı ve yoğunluğuna bağlamıştım... Teşekkürler Üstadım.

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Aracınızın üzerindeki koruyucu vernik tabakası çok incelmiş veya tamamen yok olmuş. Boya yüzeyine çok daha kalıcı olarak yapışan reçine, metal tozu, gözle görülemeyecek çimento tozu vb maddeler, suyun yayılmasına ve tutulmasına sebep olur.

Arkadaşlardan birinin dediği gibi, boya üstü koruyucuların kuvvetli olması lazım. Ama vernik tamamen gittiyse, bu parlaklık az ve geçici olabilir.
Eyvallah Abi..Peki Camların Derdi Nedir O Zaman..

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
[member=71]mcmelankolia[/member] hala aynı durumu yaşıyor musun yoksa geçti mi :)
[member=56]ezmocesteri[/member] ..Durum Aynı Devam Ediyor..Kış Girdi Gireli Pasta-Cila Vb Ürün Uygulaması Yapmadım O Yüzden Bunlarla İlgili İşe Yarayıp Yaramadığı Hakkında Bi Fikrim Yok..

Üst Alt