Mazda 3 BL (2009-13) Kapı İzolasyonu (Fotoğraflı)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Niye sony marka yazmiyorsun da bana yeni sekme actiriyorsun Mutlu...

"Kum taneleri mi daha fazla, yoksa yıldızlar mı?"
Herkes her istediği cevabı herhangi bir konu altında isterse forum çorba olur. Daha öncede bunu bir çok kez size söyledik. Son olur umarım.

Son düzenleme:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bitümlü malzemeyi yapıştırırken ortam ne kadar sıcak olsa da, sanayi fön makinesi ile ısıtmakta fayda var. Özellikle dikey konumlu montajlarda. Bitüm ısıyı görünce gevşeme yapıyor çünkü. Tabana döşemelerde, ve üzerine baskı uygulanan durumlarda çok sorun olmuyor. Ama dikey konumlu montajlarda, ısının yükselmesi durumunda gevşeyebiliyor. Döşeme ve kapı sacı arasında kapalı ortamda sıcaklık oldukça yükselebiliyor. Gevşeme durumuna karşı belirli aralıklarla poliüretan silikonla desteklemek daha garanti olacaktır. Umarım sonradan gevşeme yapıp, kapı içinde sarkma ve sallanarak ses yapma durumu olmaz Mutlu.

İlk aracım 1.4is civic tek kapıydı. Onda memlekete (Adana-Osmaniye) gidince oradaki sıcakta sarkmalar olmuştu. Ondan sonraki uygulamaları poliüretan destekli yaptım. Umarım seninkinde sarkmalar oluşmaz.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bitümlü malzemeyi yapıştırırken ortam ne kadar sıcak olsa da, sanayi fön makinesi ile ısıtmakta fayda var. Özellikle dikey konumlu montajlarda. Bitüm ısıyı görünce gevşeme yapıyor çünkü. Tabana döşemelerde, ve üzerine baskı uygulanan durumlarda çok sorun olmuyor. Ama dikey konumlu montajlarda, ısının yükselmesi durumunda gevşeyebiliyor. Döşeme ve kapı sacı arasında kapalı ortamda sıcaklık oldukça yükselebiliyor. Gevşeme durumuna karşı belirli aralıklarla poliüretan silikonla desteklemek daha garanti olacaktır. Umarım sonradan gevşeme yapıp, kapı içinde sarkma ve sallanarak ses yapma durumu olmaz Mutlu.

İlk aracım 1.4is civic tek kapıydı. Onda memlekete (Adana-Osmaniye) gidince oradaki sıcakta sarkmalar olmuştu. Ondan sonraki uygulamaları poliüretan destekli yaptım. Umarım seninkinde sarkmalar oluşmaz.

O zaman bunu yapıştırmanın bir anlamı yok abi. Madem atıp sarkacaksa üstten değil de her yerden yapar değil mi?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
O zaman bunu yapıştırmanın bir anlamı yok abi. Madem atıp sarkacaksa üstten değil de her yerden yapar değil mi?

Yanlış anladın sanırım. Konum itibariyle dikey düzlemde duruyor ya kapılarda. Bitüm malzeme olarak ısınınca çok iyi yapışır, ama yapıştığı sıcaklıktan daha yüksek sıcaklığa tekrar ısınırsa gevşeyebiliyor. Duruş itibariyle de dik durduğu için kapı içinde, ısınıp yumuşadığında kendi ağırlığı onu aşağı çekiyor.
Tabana döşemelerde böyle bir sıkıntı olmuyor. Taban sacı direk güneş almadığı ve ne kadar ısıtsanda pozisyon olarak yere paralel durduğu için. Gevşese de zaten yerde duruyor ağırlığının onu çekeceği düzlem de yer :)

Kaç derece sıcaklıkta olur, kesin bir şey söyleyemem. Ama koyu renk araçlar sıcağı daha çok çektiği için risk biraz daha artıyor. Benim eski araçta kapının üst tarafındaki sıra komple aşağı sarkmış orta sıradakide yarıya kadar açılmıştı. Araç açık renkti ama 2 gün Adana sıcağında güneşte kalmıştı.
Diğer kapılarını yapmadıysan, 6-7 cm aralıklı olarak nohut bütüklüğünde, bitümü yapıştırmadan önce dyson, poly-max, byson gibi poliüretan kullanırsan garanti olur.
Bayramdan sonra girişmeyi düşünüyorum ben de, hem taban, hem kapılara. Bu şekilde yapacağım. Kaput altına da düşündüm bi ama alüminyum yüzey ısıyı yansıtıp, motorun üstündeki plastik aksamların şeklini deforme ediyor dedi bir arkadaş.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yanlış anladın sanırım. Konum itibariyle dikey düzlemde duruyor ya kapılarda. Bitüm malzeme olarak ısınınca çok iyi yapışır, ama yapıştığı sıcaklıktan daha yüksek sıcaklığa tekrar ısınırsa gevşeyebiliyor. Duruş itibariyle de dik durduğu için kapı içinde, ısınıp yumuşadığında kendi ağırlığı onu aşağı çekiyor.
Tabana döşemelerde böyle bir sıkıntı olmuyor. Taban sacı direk güneş almadığı ve ne kadar ısıtsanda pozisyon olarak yere paralel durduğu için. Gevşese de zaten yerde duruyor ağırlığının onu çekeceği düzlem de yer :)

Kaç derece sıcaklıkta olur, kesin bir şey söyleyemem. Ama koyu renk araçlar sıcağı daha çok çektiği için risk biraz daha artıyor. Benim eski araçta kapının üst tarafındaki sıra komple aşağı sarkmış orta sıradakide yarıya kadar açılmıştı. Araç açık renkti ama 2 gün Adana sıcağında güneşte kalmıştı.
Diğer kapılarını yapmadıysan, 6-7 cm aralıklı olarak nohut bütüklüğünde, bitümü yapıştırmadan önce dyson, poly-max, byson gibi poliüretan kullanırsan garanti olur.
Bayramdan sonra girişmeyi düşünüyorum ben de, hem taban, hem kapılara. Bu şekilde yapacağım. Kaput altına da düşündüm bi ama alüminyum yüzey ısıyı yansıtıp, motorun üstündeki plastik aksamların şeklini deforme ediyor dedi bir arkadaş.

Anladım abi, inşallah açılmazlar ne diyeyim. Diğer kapılar için de malzemeler ile tüm kapılara dıç sacın içine yapıştırmak için su geçirmez sünger gelmedikçe döşemeleri vs sökmekle uğraşamam hiç. :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Adana'ya gitmezsen çok sorun olmaz sanırım. :D
Süngerde de lifli (iplik ipliktir içi) çift taraflı bant kullanılıyor genelde, onda da aynı durum var. Onu da desteklemeni öneririm.
Bagajda kıvrımlarda bırakmış benim M3.
Döşemenin altında kaldığı için önemsemedim pek ama onlara da el atıcam poliüretanla kapılara el atmışken. :)

tonkano

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Mükkemmel iş 0lmuş Hele kapıları sökmek büyük bilgi ve yetenek istiyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yetenek değil. Mekanik montaj bilgisi olan herkes yapabilir

Bu arada yalıtımın ses izolasyonuna faydası oldu mu diye sorarsanız olmadı. Rüzgar sesini kesmedi, cam hizasından gelen ses hala devam ediyor. Alt hizadan gelen sesler kesiliyor sadece. Rüzgar sesi için de ek fitil uygulaması yapılmalı.

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 BNskyD PowerSNS
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz/ Sedan
Arkadaşlar- şöyle bir ürün var..konu hakkında bilgisi olan var mı? adı nedir? nerden temin edilir?

Üst Alt