Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kapadokya Ziyareti

Konu, 'Gezi' kısmında chacha tarafından paylaşıldı.

1. chacha

chacha Katılımcı

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - HB
    Değerli Mazdaseverler,

Daha önce bir çok konuda foruma sorular sordum ve cevapsız kalanını görmedim, her konuda da çözüme ulaştım bir şekilde.

Şimdiki konumuz ise tamamen Boğazlar Sorunuyla ilgili.:) Önümüzdeki hafta sonu iş temposundan sıyrılıp ufak bir kaçamak yapalım dedik ve Kapadokya'ya gideceğiz. Yıllar önce gitmiştim Ürgüp-Göreme tarafına, ne yolu hatırlıyorum ne de o civarda yapılabilecek aktiviteleri. Çeşitli gezi notlarından Kapadokya'da yapılacaklar hakkında bilgiler toparladım fakat esas soru gidiş geliş yolunu daha zevkli hale getirecek, çok kimsenin bilmediği uğrak yerlerini araştırmak. Ankara-Ürgüp yolu üstünde mutlaka gidilesi, Skyaktiv keyfini katlayacak güzel restoran falan var mıdır bildiğiniz?

Bu arada, bizim guzu ilk defa şehir dışına çıkacak. Araçla ilgili uzun yol izlenimlerini ayrıca anlatacağım inşallah.

Selamlar,

2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Boğazlar sorunu bizim asıl işimiz, bakma Mazda forumu gibi görünüyor olmamıza... :D

Sahneye [member=256]ismail-1903[/member] davet ediyorum... Hatırladığım kadarıyla kendisi o bölge hakkında bir şeyler karalamıştı...

Şimdiden iyi tatiller.

3. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    güzergah ankara-kırıkkale-kırşehir üzerinden ise kırşehir terminali geçince ortaköy aksaray ayrımından
    yokse direk ankara-aksaray oradan nevşehir ayrımından girip ıhlaraya da gidilebilir
    aksarayın içine girilirse mezarlığın ve somuncu baba türbesinin olduğu yoldan daha kısa sürer

kısacası ıhlaraya gidilebilir, görmek amaçlı O0

4. chacha

chacha Katılımcı

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - HB
    Kapadokya programı baya dolu aslında, güzergah değiştirip başka bir yere uğrama şansımız pek yok gibi. Zaten Cumartesi sabah yola çıkıp Pazar akşam geri döneceğiz. Ihlara vadisi de araştırdığım kadarıyla hakkıyla gezersek bir günümüzü ayırmamız gereken bir yer. Kaldı ki, bu hafta sonu yoğun yağmur bekleniyor... Ihlara için ayrı bir gezi tertiplemek gerekir belki.

5. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    zelvede tarihi kaya kiliselerini görebilir, derinkuyuda 7 kat dibe inebilir, avanosta kızılırmak üzerindeki tahta köprüden geçip çanak çömlek yapanları izleyebilir, ürgüpte yine tarihi taş mekanları gezebilirsiniz. Topuz tepesinden ürgüp manzarasıda güzeldir. Yine ürgübe yakın olan karain köyünü gezmenizede tavsiye ederim.
    Kaymaklı diye bir yeraltı şehri daha var ama ben oraya girmedim.
    Yemek olayına gelince benim köye yakın olduğu için hiç oralarda yemek yemedim. Aksaraydan gelirseniz ağaçlı tesisleri var meşhur. Kırşehir-mucur-hacıbektaş üzerinden gelirsenizde tavsiye edebileceğim çok çok iyi bir mekan yok ama ortalama tesisler var kırşehirde. TŞOF tesisi bayağı temizdir kırşehire gelmeden önce. Mucurda yücesan ve karşısında fırınlar var kiremit tava yaparlar.

6. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Ellerine sağlık İsmail teşekkürler... Boğazlar sorunu bizim işimiz demiştim Çağlar... :)

7. chacha

chacha Katılımcı

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - HB
    Teşekkür ederim İsmail, notlarıma ekliyorum bunları da.
    Plansız gezmekten hiç hoşlanmam ama nedense en keyifli seyahatlerim de genelde plansız, doğaçlama olanlar olmuştur. Gidiş rotasında küçük bir revizyon yaptım, önce Kaman üzerinden Japon bahçesini görerek Kırşehir'e ineceğim. Kırşehir'de Ahi Evran'ı görüp Hacıbektaş'a, Serçeşme ziyareti sonrası da Avanos üzerinden Göreme'ye geçeceğim. Açık hava müzesi ve Kapadokya'da gezilip görülecek yerler biterse, Pazar günü için Ihlara vadisi planı yapabilirim (yorgunluk durumuna bağlı olarak).
    Hadi bakalım hayırlısı...

8. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    ahi evran güzel bir yapı. içinde değişik yapılar vardı. gözlemevi gibi kullanılmış.
    Kırşehire gidince kale dedikleri parktan oluşan bir tepe var oraya çıkıp şehri gözlemleyebilirsiniz. pazartesi erkenden işe gitmeyecekseniz bir gecede kozaklıdaki kaplıcalarda yatmanızı tavsiye ederim

9. chacha

chacha Katılımcı

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - HB
    Hem konuyu sonlandırmak hem de henüz gitmeyip görmeyenlere ilham olabilmek adına kısaca Kapadokya seyahatimizi anlatayım.

Kırşehir üzerinden giderken Kalehöyük ve Japon bahçesine uğradık, görülmesi gereken güzel bir müze var burda. Japon bahçesi de yine enteresan bir yer, Japonya dışındaki en güzel ve büyük bahçe konsepti buradaymış.

Bu arada çok fazla fotoğraf var belki onlar için ayrı bir başlık açarım. Bir de bu tarz ören yerleri ziyaretleriniz için gitmeden önce mutlaka Müzekart edinin. Kapadokyadan da temin edebilirsiniz ancak en az yarım saat kart kuyruğu beklersiniz.

Devam edelim, Kalehöyük'ten sonra Hacı Bektaş ve türbesini ziyaret ettik. Bu türbe de tarihimiz ve değerlerimiz açısından çok önemli ve görülmesi gereken bir yer bence. "İncinsen de incitme" şiarını düstur edinmiş bir geleneğin bu toprakların mayasında var olması bizi bugünlere getiren birlikteliğin temelini oluşturuyor zira.

Bir sonraki durağımız Çavuşin ve Zelve Açık Hava Müzesi. Zelve gerçekten görülmesi gereken bir yer, geçmişte insanların bu taş ve oyma yapıların içinde nasıl köy hayatı yaşadığını görmek hayret verici.

Yol üzerinde bir çok yerde durup değişik tip ve büyüklükteki peri bacaları arasında dolaşıp, vadileri keşfedip, orjinal fotolar çekebilirsiniz. Biz günün yorgunluğu dolayısıyla Göreme'deki otelimize biraz erken geçtik akşam 6 gibi. Zaten hava kararınca hem müzeler kapanıyor (5'ten sonra) hem de gezmek keyif vermiyor. Göreme inanılmaz gelişmiş ve büyümüş. 200'e yakın irili ufaklı otel ve pansiyon olduğunu öğreniyoruz ki, çok büyük bir rakam bu. Yerel halkın neredeyse tamamı evini otele dönüştürme çabası içinde. Tek eksiği deniz buranın, heryer turist ve turistik tesis dolu (özellikle Japon). Çok güzel bir restorantta akşam yemeğinin ardından otelde dinlenmece.

Pazar sabahı erkenden gün doğumunu seyrettik ve balonlarla birlikte muhteşem bir manzara oluyor. Dünya üzerinde böyle bir doğa harikası ve görsel güzellik başka nerde vardır bilmiyorum. Böyle güzelilklerle dolu bir ülkemiz olduğu için çok şanslıyız vesselam. Günün devamında Derinkuyu yerltı şehrini görmek için Derinkuyu'ya geçtik. Burası yerin 8 kat altına dehlizler ve tüneller ile inilen çok acayip bir yer. Burayı insanların inşa etmiş olmalarını (daha doğrusu oymuş olmalarını) hayal etmek çok güç. İnanılmaz bir düzen ve intizam var katlar arasında. Kaldı ki bu 8 kat, yeraltı şehrinin sadece %7'lik kısmı imiş. Geri kalan %97'si henüz gün yüzüne çıkmış değil. Bu yeraltı şehirlerinden bölgede çok fazla var ve bir söylentiye göre yerin altında tünellerle bağlantıları var.

Günün devamında Göreme açık hava müzesini gezdik. Burası en turistik bölge idi. Özelilkle kaya içlerine oyulmuş eski kiliseler ve diğer yapılar çok rağbet görmekte turistler tarafından.

Dönüş yolunda ise çanak çömlek yapımında bir numara olan Avanos'a uğradık, hem hediyelik hem de evde günlük hayatta kullanılabilecek çok güzel el yapımı ürünler var. Burası da mutlak görülüp gezilmesi gereken bir yer.

Gidiş dönüş uzun yol tecrübesi için Mazda adına diyeceğim hiçbir şey yok. Araç çok rahat ve kontrollü gidiyor. Hız istersen hız yapıyor, tasarruf istersen tasarruf. Çok detaylı analiz yapamam belki ama aklımda kalan yakıt tüketimi 100 km'de 6,2 litre idi. Bence çok başarılı.

SÖzün özü, ülkemizdeki nice güzellikler arasında Kapadokya çok farklı bir yerde. Ortaokul yıllarında gitmiştim en son, keşke bugüne kadar beklemeseymişim...

Selamlar,

temmuz bunu beğendi.
  10. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Çok teşekkürler paylaşım için, güzel bilgiler vermişsin, bana da nasip olmadı görmek o bölgeyi, umarım bir fırsat bulup görebilirim.

11. selmazda

selmazda Katılımcı

Gezi notları için teşekkürler Çağlar bey. Ben de henüz Kapadokya'yı göremedim, kısmet olmadı. Çok geç kaldım aslında. Bu yaz benim de niyetim var bakalım inşallah gideriz.

Çok enteresan bir yer olduğuna şüphem yok. En son Nuri Bilge Ceylan'ın son filminin(Kış uykusu) çekildiği yerdi. Yılkı atları deniyor sanırım başıboş, vahşi atlar var, balon gezileri yapılabiliyor. Ihlara vadisini de merak ediyorum. Gezecek çok yer var yani. Yaz tatilindae ancak olur..

12. temmuz

temmuz Sessiz

Araç Markası:
    Mazda CX-5
    Kapadokya yeryuzundeki en ilginc yerlerden birisi, insanda farkli bir dunyadayim hissi yaratiyor, sanki baska bir gezegendeymis gibi. Sirt cantasini alip gezinti yapmak sakinlik ve huzur veriyor. Birde gundogumu ve batimida baska guzel.

domestos ve universitely76 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş