Mazda 3 BK (2003-09) Kalorifer Terminal Arıza Uyarısı Veriyor

Araç Markası
2003 - Mazda Axela
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Hb
Fatih 38 - KKTC

2016 Yaz ayında Kıbrıs ta 2003 model Japonya dan ithal edilmiş Mazda Axela (3) aldım. Aracın tüm aksamları tıkır tıkır çalışıyor ve çok memnunum.
Ancak kontrolünü yapmadığım kalorifer kış gelmesi nedeni ile ihtiyaç oldu ve arızalı çıktı. Motor arıza ışığı yanıyor 'Terminal Arıza' gösteriyor ve sıcaklık ayarı ile fan ayarı çalışmıyor. Bu kış günlerinde aracın içi dışarıdan daha soğuk oluyor :)

Sağdan soldan söylenen, radyatör tıkalı ise ve değişimi gerekiyorsa komple göğüsün söküleceği yönünde. Bu model Mazda' larda bu sorunu yaşamış olanınız var ise bilgi olarak nasıl yardımcı olursunuz?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Radyatör peteği ile alakalı bir durum olduğunu sanmıyorum. Elektriksel bir sorun gibi. İlk nesil Mazda 3 lerde ilk kez duydum.
Kıbrıs'ta suların kötü olduğunu biliyorum motorda devamlı çeşme suyu kullanıldıysa radyatörün sıkıntılı olma ihtimalide var tabi. Motor suyunu kontrol edin temizmi ne durumda bir bakın.
Sizi öncelikle tanımak isteriz size gelen özel mesajda ayrıntılar mevcut.

Son düzenleme:
Araç Markası
2003 - Mazda Axela
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İlk aldığım zaman servisini yaptırdığımda, ustam arızanın üniteden kaynaklandığını belirtmişti.
Serviste tüm su boşaltılıp yeni antifriz li su eklendi. Şu an herhangi bir azalma yok. Aracın ısınması normal seviyede kısa sürede sıcaklık kıvamına geliyor.
Klima çalışıyor ve soğutma yapıyor, otomatik 25 dereceye ayarlanmış ve sabitlenmiş. Bölge değişim tuşları çalışıyor nozüllerde tıkanıklık yok, üfleme gayet sağlıklı.
Ancak aracın sıcaklık ayar ve fan ayar vidaları çalışmıyor ve kattiyen sıcak hava üflemiyor. Servisim elektrikçi işi dedi ve soruşturmam da kalorifer radyatörünün bağlı olmadığı yorumları yapıldı.
Göğüsün komple söküleceği bilgisi gelince, desteğinize ihtiyaç duydum.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
İlk aldığım zaman servisini yaptırdığımda, ustam arızanın üniteden kaynaklandığını belirtmişti.
Serviste tüm su boşaltılıp yeni antifriz li su eklendi. Şu an herhangi bir azalma yok. Aracın ısınması normal seviyede kısa sürede sıcaklık kıvamına geliyor.
Klima çalışıyor ve soğutma yapıyor, otomatik 25 dereceye ayarlanmış ve sabitlenmiş. Bölge değişim tuşları çalışıyor nozüllerde tıkanıklık yok, üfleme gayet sağlıklı.
Ancak aracın sıcaklık ayar ve fan ayar vidaları çalışmıyor ve kattiyen sıcak hava üflemiyor. Servisim elektrikçi işi dedi ve soruşturmam da kalorifer radyatörünün bağlı olmadığı yorumları yapıldı.
Göğüsün komple söküleceği bilgisi gelince, desteğinize ihtiyaç duydum.
Kalorifer peteği bağlı değil derken ? Peteğin su bağlantılarımı sökülmüş yoksa peteğin kendisi mi yok? Motor kısmından kabine giren 2 adet su borusu vardır kontrol edin bağlantı var mı yok mu?

Araç Markası
2003 - Mazda Axela
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Hb
Kalorifer iptal edilmiş. Son durum resimdeki gibi. Tahminimce çürüyüp akıtma yaptı ve değişim yapmayıp direk iptal yolunu seçmişler.
Başka nedeni varmıdır sizce?

Ekli dosyalar

• IMG_2127.JPG
    IMG_2127.JPG
    121.5 KB · Görüntüleme: 66

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kalorifer sisteminin şu halini, aracı satarken söylemeyen bir önceki sahibinin kulaklarını çınlatmaktan başka bir şey aklıma gelmedi... :mad:

Araç Markası
2003 - Mazda Axela
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Hb
İşin kötü yanı, radyatör torpido da değil göğüsün arkasında imiş! :(

2 gün arabasız kaldık imimi...!!!

Bu arada arıza ışığı geçici imiş, söndürdüler. Göğüs söküldüğünde sıcaklık ve fan ayarlarına da bakılacak...

Teşekkürler, kendinize iyi bakın...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
İşin kötü yanı, radyatör torpido da değil göğüsün arkasında imiş! :(

2 gün arabasız kaldık imimi...!!!

Bu arada arıza ışığı geçici imiş, söndürdüler. Göğüs söküldüğünde sıcaklık ve fan ayarlarına da bakılacak...

Teşekkürler, kendinize iyi bakın...
Geçmiş olsun kolay gelsin :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kıbrıs ta Mazda populasyonu ne durumda bilmiyorum, mesela yetkili servis var mı? :rolleyes:

Araç Markası
2003 - Mazda Axela
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Hb
Kıbrıs da Mazda tutulan bir araç modeli. Özellikle Japonyadan ithal getiriyorlar. B ve C segment araçlar ağırlıklı.

En çok satılan model Demio. 7000 stg civarında piyasası var.

Yetkili servis yok normal garajlarla işimizi görüyoruz.

Aracımın kalorifer arızası giderildi. Radyatör paslanıp su kaçırınca eski sahibi iptal edip körlemiş. Radyatör haşat durumda idi!

Panel deki fan ve sıcaklık ayar kolları da arızalı çıktı oda değişti.

Şimdilik sorunsuz çalışıyor, umarım göğüsü iyi takmışlardır!!!

Herkese iyi forumlar...

Moderatörün son düzenlenenleri:

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Araç Markası
2003 - Mazda Axela
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Hb
Evet çıkma parça takıldı. Parçaları bizzat gidip aldım temizlerdi.

İşimiz gereği parçacılarla, kapotacılarla, elektrikçilerle az çok münasebet kuruyoruz. Sağolsunlar kıyak geçtiler, tüm işlemi 500 ₺ ye çözdük...

Mazdam3

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedef Kırmızı Sedan
Herkese merhaba iyi günler hayırlı haftalar sorunum
Kaloriferim ısıtmıyor bilgi olan yardımcı olabilir mi sebebi ne olabilir bugün 7km gittim ama hala soğuk hava geliyor sebebi ne olabilir acaba

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kaloriferim ısıtmıyor bilgi olan yardımcı olabilir mi sebebi ne olabilir bugün 7km gittim ama hala soğuk hava geliyor sebebi ne olabilir acaba
Düğme soğuk ayarında kalmış olabilir, soğutma Suyu eksik olabilir, sistemde hava olabilir.

Aklıma gelen İhtimaller.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kalorifer tıkanmış olabilir

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sıcak-soğuk klapesinin motoru çalışmıyor olabilir.
Motorda antifriz kullanılmadı ise petek tıkalı olabilir.
Derece ayarını yapan düğme işlevini yerine getirmiyor olabilir.

Üst Alt