Mazda 3 BK (2003-09) Kalorifer Sorunu (Isıtma Soğutma Klape Sorunu)

matrax71

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Öncelikle herkese merhaba

Arabam içeriye sürekli sıcak hava üflüyordu ve bu havanın derecesi ısı ayar tuşu ile değiştirmeme rağmen değişmiyordu. Isıyı ayarladığımda ekranda ki derece değişiyorum.

Bakım için ustama arabayı bıraktığımda, ustam klimacıya göstermiş ve klimacı döşün komple sökülmesi gerek demiş ve yüklü bir meblağ söylemiş. Maddi durumumu bilen ustam, nasılsa yaz geldi diyerek fan hava borusunun yerini değiştirerek arabamın içeriye sürekli soğuk hava üflemesini sağlamış ama havalar soğuk gitmeye başladı ve arabam içeriye sıcak hava üflemiyor ısı ayar tuşunu son dereceye getirmeme rağmen. Şu anda arabamın içinde donuyorum. Bu sıkıntı ile daha önce karşılaşan bir arkadaş oldu mu çözümü kendim yapabilir miyim

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Öncelikle geçmiş olsun, bu sorunla daha önce birinin karşılaşması için, anca bir ustaya bu sorunla gidip, ustanın da " nasılsa yaz geldi" diyerek hava borusunun yerini değiştirmesi gerek. Maddi durumunuzu bilmiyorum ama sonuçta arızanın giderilmesi isteniyorsa bir şekilde harcama yapmak zorunlu ve en az olandan başlayarak yola çıkmak lazım. Öncelikle işin ehli bir ustaya gitmeniz gerek, Ankara'ya gelebilirseniz Rem Oto size yardımcı olacaktır.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Araç Mazda 3 sanırım, sorununuz muhtemelen klape motorunun arızalanmasından kaynaklı, ustanınzda klape kapağını elle soğuk tarafata bırakmış. Tabi aracı görmediğim için taminen söylüyorum. Klape motorunu sökerseniz durumun ne olduğu ortaya çıkar.

matrax71

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Öncelikle geçmiş olsun, bu sorunla daha önce birinin karşılaşması için, anca bir ustaya bu sorunla gidip, ustanın da " nasılsa yaz geldi" diyerek hava borusunun yerini değiştirmesi gerek. Maddi durumunuzu bilmiyorum ama sonuçta arızanın giderilmesi isteniyorsa bir şekilde harcama yapmak zorunlu ve en az olandan başlayarak yola çıkmak lazım. Öncelikle işin ehli bir ustaya gitmeniz gerek, Ankara'ya gelebilirseniz Rem Oto size yardımcı olacaktır.

Rem otoya başka bir iş için gittiğimde bu konudan bahsettim ve klimacının görmesi lazım dediler
Mesaj otomatik birleştirildi:

Araç Mazda 3 sanırım, sorununuz muhtemelen klape motorunun arızalanmasından kaynaklı, ustanınzda klape kapağını elle soğuk tarafata bırakmış. Tabi aracı görmediğim için taminen söylüyorum. Klape motorunu sökerseniz durumun ne olduğu ortaya çıkar.

Doğrudur arabam mazda 3 - 2005. Ustamı aradım ve sizin dediğinizi onayladı klape motoru arızalı dedi. Bu işlem için döşün niye sökülmesi lazım onu anlayamadım

Son düzenleme:

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Klape motoru göğsün içinde olduğu için göğsün sökülmesine gerek var demişlerdir. Arıza başıma gelmediği için klape motorunun konumunu bilmiyorum. Ama araştırarak bulunamayacak birşey değil. Göğüs sökülmesen erişilebilirse motor dışarı alınır ya tamir edilir ya değiştirilir sorun giderilir. Bu arıza Mazda’da değil de Legacy aracım varken başıma geldi. Legacy’de klape motoru, torpidonun hemen altında konumlandırılmış. Yolcu tarafından eğilip bakıldığında görülüyor. Onu söktüm, motoru kutusunu açtım içinde dc motor vardı o arızalanmış onu değiştim sorun kalmadı. Şimdi size düşen klape motorunun nerde olduğunu bulmak. Gerisi halledilir :)

matrax71

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Hocam yardımınız için çok teşekkürler ben bir araştırayım klape motoru nerdeymiş

matrax71

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Rica ederim, bu platformun amacı bilginin paylaşılması zaten :) bir nevi görevimiz. Bu ptesi 00.00-08.00 arası nöbetim var. İlla göğüs sökülecekse sökeriz :) yer: Balgat :)
Hocam İnternetten baktım sanırım bu meretin İngilizcesi hvac air actuatur olarak geçiyor ve torpido sökülerek hallediyor

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Actuator diye geçer doğrudur. Birde ben bakayım bari tam olarak nereye konumlandırılmış, merak ettim :)

matrax71

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Actuator diye geçer doğrudur. Birde ben bakayım bari tam olarak nereye konumlandırılmış, merak ettim :)
Tamamdır hocam ben bakıyorum eğer siz de güzelce açıklayan bir yere denk gelirseniz benimle paylaşır mısınız.

Bir de hocam bu kandilden elle kolayca değiştirebilirsiniz illa klape den hortum değişimine gerek yok dediler. Ama kandilden kasıt neresidir pek anlayamadım. İnternette yazdığımda regaip kandili geliyor, sizin bir bilginiz var mı bu konuda

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Another man blogging: Mazda 3 BL - HVAC air actuator replacement
BL kasa için yapılan bir çalışma, BK kasada da aynı yerdedir muhtemelen, yapılır bu iş :)

85702C65-427D-4136-BFD7-F9E720139AB5.jpeg

Moderatörün son düzenlenenleri:

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Olmaz mı, Allah’ın (cc) rahmetinin yeryüzüne daha yoğun tecelli ettiği özel günlerdir :)
Kasıt neresidir bilmiyorum fakat eklediğim videoda hareket eden kısma (klape) elle yapılan müdahaleden bahsedilmiş. O kapağı aşşağıda bırakırsanız soğuk hava, yukarda bırakırsanız sıcak hava gelecek. Yalnız bu durumda sıcaklık ya 29 ya 15 derece olur. Ya tamamen açık ya tamamen kapalı olacak yani, bu da konforlu sürüşü etkiler. O motoru sökülürse illaki tamir edilir. İçinde bir kaç direnç, potas, plastik dişli ve bir dc motor var.

matrax71

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Olmaz mı, Allah’ın (cc) rahmetinin yeryüzüne daha yoğun tecelli ettiği özel günlerdir :)
Kasıt neresidir bilmiyorum fakat eklediğim videoda hareket eden kısma (klape) elle yapılan müdahaleden bahsedilmiş. O kapağı aşşağıda bırakırsanız soğuk hava, yukarda bırakırsanız sıcak hava gelecek. Yalnız bu durumda sıcaklık ya 29 ya 15 derece olur. Ya tamamen açık ya tamamen kapalı olacak yani, bu da konforlu sürüşü etkiler. O motoru sökülürse illaki tamir edilir. İçinde bir kaç direnç, potas, plastik dişli ve bir dc motor var.
Onarması kolaydır hocam dediğiniz gibi kendim hallederim dişliler de bir problem varsa o uğraşırır sadece. Sökmez uğraştıracak

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aslında ne kadar basit ama üreticiler hala 2. Bir karışım aktüatörü koymaya üşendikleri için birçok kişi çift bölgeli klimaya sahip bir araç kullanamıyor.

Üst Alt