Kış ve Yaz Lastikleri Üzerine...

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Cuma günü 22bin kmde olan yazlık fabrika çıkışı Toyo lastikler yerine Michelin CrossClimate almış bulunmaktayım.
İstanbul topkapıda Michelin bayisinde rot balans sökme takma herşey dahil 1050 TL ye mal oldu.
Eskilerinide 250 TL ye satması üzeri tanıdık bir lastikçiye bıraktım, müşterisi varmış gelince haber verecek.
Bana maliyet 800 TL oldu diyebilirim.

Deneyimleme me gelirse profesyonel olmayan izlenimlerim sonucunda lastik çok başarılı geldi.
Yol sesinde benim farkettiğim pek bir değişiklik olmadı.
Durma ve kalkma testlerinde oldukça başarılıydı.
Testi yavaş yağmur yağışı altında 13-14 derece havada Düzce'de yaptık.

Eskisine göre ıslak zeminde ani kalkışta anti patinaja girmeden iyi bir kalkış yaptı.

100-120 km arası 4-5 kere ani duruş yaptık, sadece birinde ABS ye geçti ve mesafe çıplak gözle görülür şekilde kısaldı.
Eski lastiklerde benzer testlerin hepsinde ABS açılmıştı.

İki kere yine 110 km civarında direksiyonu oynaratarak ani frenleme yaptım.
İlkinde kısa bir ESP desteği ile hemen topladı ve ABS desteği ile güvenli bir duruş yaptı.
İkincide ESP yi hissetmedim aama ABS kısada olsa devreye girdi.

Kuru ve karlı zemin deneme fırsatım olmadı ama ıslak zeminde oldukça başarılı geldi bana.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bizim CX-5 için yeni yaz lastiği aradım. Bilmeyenler için orjinaller Japon malı Toyo Proxes R36 idi. Ben aslında gayet memnun kaldım bu lastiklerden ama biraz sert olduğunu da söylemek lazım. Lastikleri 3 yaz sezonu kullandık ve üzerlerinde yaklaşık 15.000 km yaptık. Dişleri yeni gibi durmasına rağmen su kanalları zemininde hamurda çatlamalar gördüm. Aslında kullanılabilir ama lastiğe takıntılı biri olduğum için değiştireyim dedim.

CX-5 lastik ölçüleri 225/55/19 gibi çok kullanılmayan bir ölçü olduğu için her markada bulunmuyor. Araç kendi sınıfında gerçekten çok iyi yol tutuş ve sürüş keyfine sahip olduğu için de biraz daha kaliteli bir şey alayım dedim bu sefer. Uzun arayışlar sonucu Michelin Latitude Sport 3 lastikleri sipariş ettim. Aslında 2008 yılından beri Michelin almamıştım. Çok iyi bir lastik olmasına rağmen yanakları bizim yollar için biraz hassas diye. Gerçi yanak 55 çok büyük bir problem olmaması lazım.

Ben henüz 3.000 km kullandığımız Falken Eurowinter HS449 kışlık lastiklerimizden halen çok memnunum. Bu yaz lastiklerinden de yorumlara bakarak memnun kalacağımı düşünüyorum. Bakacağız....

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Hayırlı olsun Mustafa :) farklı kategori lastiği olsa da önceki aracım 98 626 da 3 yıl Michelin Energy kullanmış ve gayet memnun kalmıştım.Senin de dediğin gibi yanaklarının zayıf olduğu söylense de hiçbir sıkıntı yaşamadım.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Hayırlı olsun abi, benim yazlık ve 3 yaz sezonu kullanılmış olan Toyo Proxes lastiklerinde su kanalları zemininde çatlaklar oluşmuş. Arabayı satmayı düşündüğüm bu dönemde lastik masrafına girmek istemiyorum ve hala kışlıkları kullanıyorum. Acaba bu çatlaklar başıma dert olur mu ? yoksa bir sezon daha götürür mü?

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
bir arkadaş da toyo lastikte çatlamadan bahsetmişti, belli bir seride kronik galiba

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Ben hiç Toyo kullanmadım ama çevremde kullananlar memnundu, ben bir ara 93 kasada maksis (Japon) marka kullanmıştım, toprak yollar için güzel bir lastikti.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kılcal çatlaklar yazı kışı gördükten sonra kaçınılmaz oluyor maalesef.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Sağolasın Naim. Aslında ben geçmişte (2008 ve öncesinde) çok Michelin kullandım ve hatta favori lastiğimdi. Her seferinde de çok memnun kaldım, bende de hiç yanak hasarı oluşmadı. O tarihten bu yana fazlaca büyük jant/dar yanak kullanınca başka markalara geçtim ve önce bir Bridgestone aşkı yaşadım 2008-2014 arası, şimdi de Continental takmış durumdayım. Tesadüf aldığım araçların hiçbirinde de fabrika olarak bu dönemde Michelin denk gelmeyince son versiyonlar hakkında çok tecrübem yok. Eski aşkla yeniden haşır neşir olacağız yani! (aslında ben yine Continental aradım ama bu ölçüde imalatları yokmuş)

Toyo orjinali var piyasada ama CX-5 o kadar lezzetli bir yol tutuşa sahip ki acaba daha iyi bir lastikle ne olabilir? diye düşünmeden edemiyordum. Çünkü Toyo gayet iyi bir lastik olmasına rağmen, kışlık Falken'lerimle bile sanki daha iyi performans aldım. Bu arada Falken eurowinter HS449 kışlıklar ile çok mutlu olduğumu da belirteyim tekrar. Toyo'nun bu modeli sanırım CX-5 ve Skyactiv felsefesine özel biraz ekonomi öncelikli dizayn edilmiş. Fiyatı da Michelin ile uzak ara olmayınca, bu sefer farklı bir lastik deneyelim dedim.

Bakalım nasıl olacak?

Hayırlı olsun Mustafa :) farklı kategori lastiği olsa da önceki aracım 98 626 da 3 yıl Michelin Energy kullanmış ve gayet memnun kalmıştım.Senin de dediğin gibi yanaklarının zayıf olduğu söylense de hiçbir sıkıntı yaşamadım.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
20160405_125859.jpg

Göreceğiniz gibi kılcal çatlaktan biraz daha fazlası. Yoksa bu lastik daha sezonlarca devam ederdi.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ben bu tip çatlaklar için başka markada 8 adet lastik değiştirdim garantiden. Ama benzer çatlaklar daha 1 yıl içinde ve 5 bin km gibi olmuştu. Yeni bir modeldi, böyle olaylar olabilir. Önemli olan firmanın sahip çıkması... Bu lastikler ise 3 yaş ve en az 14.000 km.

Emniyet konusunda uzaktan bir şey demek zor. Hatta yakından bir şey demek te zor. Ben aracı eşim kullandığı için risk almak istemedim. Ama sadece şunu söylemeliyim ki, yaz aylarında hava sıcaklığı ve daha yüksek hızlarda otoban sürüşleri sebebiyle lastik içi basınç kışa göre daha yüksek seviyelere ulaşır geçici de olsa... Çok fazla çatlama varsa, risk almamanı tavsiye ederim. En azından bir lastikçiye göster. O da gözle net yorum yapamaz ama tecrübesi fazladır.

Hayırlı olsun abi, benim yazlık ve 3 yaz sezonu kullanılmış olan Toyo Proxes lastiklerinde su kanalları zemininde çatlaklar oluşmuş. Arabayı satmayı düşündüğüm bu dönemde lastik masrafına girmek istemiyorum ve hala kışlıkları kullanıyorum. Acaba bu çatlaklar başıma dert olur mu ? yoksa bir sezon daha götürür mü?

Son düzenleme:

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Toyoyu burda zamaninda cok aramistim. Hatta bir arkadasim çin malı diye ama michelinden daha fazla memnunum diyerek tavsiye etmisti. Michelinde yanak yarilmasi oluyor diyerek ustasi Ankarada bu lastigi vermiş ve yillardir sikintisizim demisti. Ama ben burda bulamamistim.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bundan tam emin değilim ama galiba sert hamurlu lastiklerde daha fazla problem bu su kanalı çatlaması... İlk sezon kışlık lastik almayıp, bu yazlıkları kullandım. Büyük ihtimal kış aylarında kullanılması erken çatlamaya sebep vermiş olabilir.

bir arkadaş da toyo lastikte çatlamadan bahsetmişti, belli bir seride kronik galiba

Üst Alt