Kış ve Yaz Lastikleri Üzerine...

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benim bir tavsiyeye ihtiyacım var.

aracım mazda 3 2012 model üstünde hala orjinal Toyo lastikleri var.
Araç 22bin km de olduğu için çok yıpranma yok ama sonuçta 4. yılı ve çokta konforlu bir lastik değil.

Ben aracımı kar kıyamette pek sürmem zaten. Anca yoldayken kar denk gelirse mecburiyetten sürerim.
Ama kışın yağmurda soğukta ve buzlnamış yolda sürüyorum.
Araç daha çok Edirne'de kullanılacağı içinde soğukta kullanılacak.

Netten araştırdığım kadarı ile 4 mevsimlerin çoğu kış lastiği ama yaz özelliği eklenmiş.
Michelin CrossClimate diye bir model çıkmış tam tersi yaz lastiğine kış özellikleri eklenmiş.
Fiyatıda piyasaya yeni çıktığı için 230-250 TL civarı.

Kış lastiği alırsam bir sen sonra yazda lazım olacak, onun yerine bir CrossClimate alıp hem değiştirme derdinden kurtulurum, bütçeden tasarruf ederim hemde lastik saklama vs derdim olmaz.

Michelin CrossClimate ile ilgili bilginiz var mı benim gibi karla çok işi olmayan biri için yeterli olur mu?

http://www.michelin.com.tr/otomobil-lastikleri/michelin-crossclimate

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Araç 22bin km de olduğu için çok yıpranma yok ama sonuçta 4. yılı ve çokta konforlu bir lastik değil.

Ben aracımı kar kıyamette pek sürmem zaten. Anca yoldayken kar denk gelirse mecburiyetten sürerim.

Netten araştırdığım kadarı ile 4 mevsimlerin çoğu kış lastiği ama yaz özelliği eklenmiş.
Michelin CrossClimate diye bir model çıkmış tam tersi yaz lastiğine kış özellikleri eklenmiş.

Kış lastiği alırsam bir sen sonra yazda lazım olacak, onun yerine bir CrossClimate alıp hem değiştirme derdinden kurtulurum, bütçeden tasarruf ederim hemde lastik saklama vs derdim olmaz.

Michelin CrossClimate ile ilgili bilginiz var mı benim gibi karla çok işi olmayan biri için yeterli olur mu?

Yapmış olduğun araştırma ve varmış olduğun nokta ile sen en mantıklı tavsiyeyi bulmuşsun zaten Güven... Yazlık ve kışlık olarak iki masraf yapmaktansa bu şekilde uygulaman en ekonomik ve mantıklısı olur bence de...

Olumlu yorumlar da cabası. :)

Tek içime sinmeyen nokta; lastiğin deseni oldu ama.

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Yapmış olduğun araştırma ve varmış olduğun nokta ile sen en mantıklı tavsiyeyi bulmuşsun zaten Güven... Yazlık ve kışlık olarak iki masraf yapmaktansa bu şekilde uygulaman en ekonomik ve mantıklısı olur bence de...

kış lastıgını ne zaman taktırmam gerekiyor abııı...yağmur yağmaya başladı...sımdıden degıstırılır mı bekleyeyı mı daha....

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
kış lastıgını ne zaman taktırmam gerekiyor abııı...yağmur yağmaya başladı...sımdıden degıstırılır mı bekleyeyı mı daha....

Uzman birilerine bağlanıp bu sorunun cevabını alalım hemen... :D

http://www.uzmantv.com/kis-lastigi-hangi-aylarda-takilmali

Yaz lastikleri, +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleşerek yola tutunmayı azaltır. Kış lastiği; özel sırt karışımı ve desen yapısı, omuz bloklarının dişli yapısı, özel profi lleriyle yumuşak malzemeden üretilmesi özellikleriyle +7 derecenin altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı arttırır. Kış lastikleri tüm bir kış sezonu boyunca takılmalı yani hava sıcaklığının düşmeye başladığı andan itibaren yani sonbaharda takılmalı ve yine ilkbaharda çıkartılmalıdır. Karlı ve buzlu zeminlerde yere tutunmayı sağlayıp zorlu kış koşullarına çok iyi cevap veren kış lastikleri, aynı zamanda, kuru ve ıslak zeminlerde sürüş güvenliğinde bir azalma olmaksızın güvenle kullanılırlar. Özellikle ıslak zeminlerde suyu en hızlı biçimde tahliye ederek lastiğin yolla temasını devamlı sağlamaya çalışarak aquaplaning/ hydroplaning (suda kızaklama/ yastıklama) riskini en aza indirir. Kış lastikleri yazın kullanıldığında kullanılan sırt karışımının özelliğinden dolayı diğer lastiklere oranla daha çabuk aşınırlar, tekerlek gürültü seviyeleri daha yüksektir ve yüksek yuvarlanma direncinden dolayı aracın yakıt tüketimini arttırırlar. Havalar ısınmaya başladığında çıkarılması gereken kış lastikleri, karanlık ve rutubetsiz bir ortamda saklanmalıdır. Kış lastiklerinin en önemli avantajı düşük sıcaklıklarda özelliğini kaybetmeyen özel sırt karışımı ile kış koşulları için üretilmiş olmalarıdır.

Kaynak;

http://www.otohaber.com.tr/okurmektuplari/2009/11/26/kis_lastikleri_ne_zaman_araca_takilmali

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Uzman birilerine bağlanıp bu sorunun cevabını alalım hemen... :D

http://www.uzmantv.com/kis-lastigi-hangi-aylarda-takilmali

Yaz lastikleri, +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleşerek yola tutunmayı azaltır. Kış lastiği; özel sırt karışımı ve desen yapısı, omuz bloklarının dişli yapısı, özel profi lleriyle yumuşak malzemeden üretilmesi özellikleriyle +7 derecenin altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı arttırır. Kış lastikleri tüm bir kış sezonu boyunca takılmalı yani hava sıcaklığının düşmeye başladığı andan itibaren yani sonbaharda takılmalı ve yine ilkbaharda çıkartılmalıdır. Karlı ve buzlu zeminlerde yere tutunmayı sağlayıp zorlu kış koşullarına çok iyi cevap veren kış lastikleri, aynı zamanda, kuru ve ıslak zeminlerde sürüş güvenliğinde bir azalma olmaksızın güvenle kullanılırlar. Özellikle ıslak zeminlerde suyu en hızlı biçimde tahliye ederek lastiğin yolla temasını devamlı sağlamaya çalışarak aquaplaning/ hydroplaning (suda kızaklama/ yastıklama) riskini en aza indirir. Kış lastikleri yazın kullanıldığında kullanılan sırt karışımının özelliğinden dolayı diğer lastiklere oranla daha çabuk aşınırlar, tekerlek gürültü seviyeleri daha yüksektir ve yüksek yuvarlanma direncinden dolayı aracın yakıt tüketimini arttırırlar. Havalar ısınmaya başladığında çıkarılması gereken kış lastikleri, karanlık ve rutubetsiz bir ortamda saklanmalıdır. Kış lastiklerinin en önemli avantajı düşük sıcaklıklarda özelliğini kaybetmeyen özel sırt karışımı ile kış koşulları için üretilmiş olmalarıdır.

Kaynak;

http://www.otohaber.com.tr/okurmektuplari/2009/11/26/kis_lastikleri_ne_zaman_araca_takilmali

lastık degısımı hakkında çok kotu şakaya ugradım , gecen habar mevsımınde...okul müdürüme;kıs lastıklerını çıkardığımda nasıl bır yerde muhafaza edeyım dedım...oda hocam lastık bozulmaması ıcın oda sartlarında tutman gerekır dedı...bekarsın dedı,goren rahatsız eden olmaz dedı,salondakı kanepelerın arkasına dıkıver lastıklerı dedı...bende aynen yaptım..yaz tatılınde mısafırlerım agır bır koku var dedı..bende lastıklerı gosterdım....sonrası hayal kırıklıgıııı........:(

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Universal ürünlerde istenen fonksiyonların her birinde bazı değerlerden feragat edilir. Yani hem yazlık hem kışlık lastik hikayesi pazarlama hilesi bana göre. Kışlık lastik hamurundan yapsa yazın sıkıntı, yazlıktan yapsa kışın sıkıntı. Ayrıca desenlerle gürültü miktarıda doğru orantılı.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Desen ile ilgili sorun nedir abi?
Bilmediğim için soruyorum :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Orada yazan 45 bar cinsinden değil. 45 psi.

310 da kg değil, kpa yani kilo pascal.

Bar değerler 2.2, 2.3 gibi belirtilenlerdir.

Bir lastiğe 45 bar basmak mümkün değil ama teoride basılabilseydi, aracı bir binanın tepesine kadar fırlatacak bir patlama olabilirdi. Japon dostlarımız basıncı her ülkede popüler olan cinsten yazmışlar.

Canlar selam. Arabamin lastik basıncı konusunda kafam birseye takıldı. Resimde 310 kilo da 45 bar hava vurmam mi gerekiyor. Ekli dosyayı görüntüle 5693

Son düzenleme:

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
300kg sizin aracın ful yük kapasitesi değildir. Ayrıca tekraren oradaki 310 kilogram değil, kpa cinsinden basınç.

Ben genellikle üretici verilerine Sadık kalınmasını tavsiye ederim. Ancak 45 psi biraz yüksek gibi...

Tesekkur ederim. Yarin araç yüklü olacak 300 kilo olur rahat. O zaman 45 PSİ. Benzinlik te ki PSİ mi bar mi? PSİ sanırım. kışlık tekeri takma zamanı geldi sanırım. Havalar gece iç anadolu da 0 i gorecekmis.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
@mtutun tesekkurler. 310 kpa yi kg olarak dusunmustum :D :D bana da 45 yüksek geldi ama fabrikanın bastığı tabela öle diyor. Enteresan.

Moderatörün son düzenlenenleri:

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Sevgili Güven,

Aslında ben de her şarta uygun lastiklere biraz şüphe ile bakanlardanım. Ancak Michelin Crossclimate lastiği sıradan 4 mevsim lastiklerinden farklı bir teknoloji. Benim ilk elden test etme imkanım olmadığından, sana tecrübelerimi veya çok net fikirlerimi yazamıyorum. Ancak youtube'da izlediğim bir videoda yapılan testler sırasında kış lastiğine yakın sonuçlar alındığına dair bir şeyler izlemiştim. Ama dediğim gibi, ne kadar gerçekçi bir testtir, bilemem.

Lastik oldukça yeni bir model, sanırım en doğru yorumları piyasada yaygınlaştıkça kullanıcı tecrübelerinden edineceğiz.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sevgili Güven,

Aslında ben de her şarta uygun lastiklere biraz şüphe ile bakanlardanım. Ancak Michelin Crossclimate lastiği sıradan 4 mevsim lastiklerinden farklı bir teknoloji. Benim ilk elden test etme imkanım olmadığından, sana tecrübelerimi veya çok net fikirlerimi yazamıyorum. Ancak youtube'da izlediğim bir videoda yapılan testler sırasında kış lastiğine yakın sonuçlar alındığına dair bir şeyler izlemiştim. Ama dediğim gibi, ne kadar gerçekçi bir testtir, bilemem.

Lastik oldukça yeni bir model, sanırım en doğru yorumları piyasada yaygınlaştıkça kullanıcı tecrübelerinden edineceğiz.

Teşekkürler abi, bende internette güzel şeyler okudum ama yeni olması ve fiyatının uygunluğu şüphe oluşturuyor.
Araç şimde farklı bir şehirde eşimde olduğu için takıp sökme vs gibi işler bana kalıyor ve git gel gözümde büyüyor açıkcası.
Bu nedenle herhalde crossClimate alacağım.
Çok anlamıyorum lastik olayından ama alırsam kendimce tecrübemi anlatabilirim :)

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
ayrıca o desene sahip bir lastik bence yakıtı arttırır. yaz lastikleri desenlerinden dolayı da yakıtta büyük bir fark yapıyor haliyle.

AB etiketlemesinde C sınıf çıkmış, o fiyat saklasında iyi bir değer.
Ama tabi bu testler vw'nin emisyon testleri gibiyse gerçekci olmayabilir :)

böcek

Katılımcı
Arkadaşlar araştırıyorum bizim araçlara orijinal lastik ebadı her markada yok petlas uygun fiyatlı yerli üretim bir lastik acaba kullanan varmı olumlu olumsuz yönleri yumuşakmı sertmi çok seslimi yorumlarınızı merak ediyorum tesekkürler..

LG G3 ile gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar araştırıyorum bizim araçlara orijinal lastik ebadı her markada yok petlas uygun fiyatlı yerli üretim bir lastik acaba kullanan varmı olumlu olumsuz yönleri yumuşakmı sertmi çok seslimi yorumlarınızı merak ediyorum tesekkürler..

LG G3 ile gönderildi
@böcek açmış olduğun konu ilgili bölümde mevcut lastik konusu ile birleştirilmiştir buradan devam edebilirsin...

Petlas'ı son dönemde kullananlardan olumsuz bir şey duymadım, yerli malı olması hem avantaj hem de soru işareti bana göre... Bazen işin suyunu kaçırmakta ünlüyüz ya o bakımdan... :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

LG G3 ile gönderildi

Benim yakın bir arkadaşım polo su için eski Michelini çıkartıp Petlas almıştı.
Sonra pişman olmuştu resmen eskisi daha iyidi diye.
Ama sonuçta fiyatına serisine göre değişebilir tabi.

Üst Alt