Japonya'nın Otomotiv Devleri Birleşiyor

Konum
Erzincan
Araç Markası
2011 - Mazda 2 Sport
Araç Renk ve Tip
K.Beyaz - HB
#1
Bugün dünyada otomotiv sektörünü domine eden dev ülkelere baktığımızda üretici sayılarının 3'ü geçmediğini görüyoruz. Bir bir Japonya dış. Almanya'da bugün Mercedes, BMW ve Volkswagen olmak üzere 3 üretici mevcut. En büyük pazar olan ABD'da ise Chrysler'in Fiat bünyesine girmesinin ardından General Motors (GM) Ford ve belki de Tesla'nın yer aldığını görüyoruz. Fransa'da PSA (Peugeot-Citroen) ve Renault, İtalya'da ise Fiat-Chrysler yer alıyor. 5 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe sahip Japonya'da ise geçtiğimiz seneye kadar tam 8 araba üreticisi vardı. Bunlardan Toyota dünyanın en çok satan araba satan markası.
Diğerleri Nissan, Mazda, Subaru, Honda, Daihatsu, Suzuki ve Mitsubishi. Ticari vasıta üreticilerini hiç saymıyorum bile. Yapılan analizler ve sektör yetkililerinin öngörüleri doğrultusunda önümüzdeki 10 sene içinde Japonya'da da otomotivde konsolidasyonların yani birleşmelerin artacağı belirtiliyor. Hem de bunu Japonlar diyor. Yani başka dev pazarlar gibi Japonya'da da en fazla 3 büyük üretecinin kalacağı iddia ediliyor. Zaten bunun doğru olduğu 2015 yılında Toyota'nın Daihatsu'yu, geçtiğimiz hafta da Nissan'ın Mitsubishi'nin yüzde 34'şöhreti 2.2 milyar dolara satın almasıyla ortaya çıktı.


TOYOTA VE DİĞERLERİ

Toyota, geçtiğimiz ocak ayında gene bir Japon araba markası olan Daihatsu'nun almak için harekete geçmişti. Şu anda Daihatsu'nun yüzde 51.2 ekseriyet hissesine sahip Toyota, kalan yüzde 48.8'lik pay için 3.2 milyar dolarlık bir parayı gözden çıkardı. Toyota bu satın alma işlemi tamamlandığında Daihatsu'yu gençleştirme operasyonuna iç etmeyi düşünüyor. İddialara göre Daihatsu'nun tamamını almak isteyen Toyota, bu markayı Renault-Dacia örneği gibi düşük maliyetli bir alt marka statüsüne sokabilir.

Hatırlanacağı üzere Lexus da Toyota'nın premium seviyedeki markası olarak yer alıyor. Diğer taraftan Honda, Mazda ve Mitsubishi'nin Rover, Ford ve DaimlerChrysler ile ortaklıklık yaptığını fakat pek başarılı olamadığını hatırlıyoruz. Sonuç olarak bakıldığında bugün hiç bir Japon marka hem satış, hem ciro hem de para gelir olarak Toyota'nın yanına bile yaklaşamıyor. Bu yüzden Japon üreticilerin uzun yıllardır hep bir birleşme, ortaklık hedefleri ve planları oluyor. Toyota'nın Ar-Ge bütçesi 14 milyar doları aşarken, bu bütçe Nissan, Subaru, Suzuki, Mazda ve Mitsubishi'nin yekün Ar-Ge harcamalarının üstünde.


MAZDA VE SUZUKİ

Mazda'nın büyük hissedarı kısa süre önceye kadar Amerikan Ford'du. Şimdi Toyota ile bir ortaklık yapılır mı bunun için erken olduğu söyleniyor. Mazda üst düzey yöneticisi Tetsuya Fujimoto, "Gelecekte ne olacağını bilemeyiz" diyerek kapılarının aleni olduğu sinyalini veriyor. Türkiye'de distribütörlüğü Doğan Holding'e geçen Japon Suzuki'nin dünyadaki durumu ise biraz karışık. Bundan bir kaç sene evvel Alman Volkswagen Grubu, Suzuki'yi tam bünyesine katıyordu ki nihai dakika iş bozuldu. Daha sonra Toyota'nın alacağı iddia edildi ancak Toyota'nın Daihatsu'nun tamamını alacağının belli olmasıyla bu işin de yattığı düşünüldü. Ancak gene de Japon analistler Suzuki ile Toyota arasında 10 sene içinde nikah kıyalacabileceğine inanıyorlar. Hatta buna kati gözüyle bakılıyor.


HONDA, GM FLÖRTÜ

Japon Honda tarafına baktığımızda ise Amerikan General Motors (GM) ile flört halinde olduğunu söyleyebiliriz. Bilmeyenler için GM ile Honda geleceğin hidrojen teknolojileri konusunda başarılı bir işbirliğine imza atmış durumda. Gelecek neleri getirir fakat burda da bir evlilik beklentisi yüksek. Diğer taraftan elektrikli araba teknolojileri konusunda Honda'nın ortaklıktan yana olduğunu da yapılan açıklamalardan biliyoruz.


RENAULT-NİSSAN MİTSUBİSHİ ÜÇGENİ

Nissan ise bugün Toyota'dan sonra en kuvvetli Japon marka. Nissan, 1999 yılından bu yana Fransız Renault ile ortak. Renault'un Nissan'daki hissesi yüzde 43.4 iken, Nissan da Renault'un yüzde 15'ine sahip. İki müstakil şirket olarak gözükmesine karşın CEO'ları bir; Carlos Ghosn. Ama bu ortaklık hissedarları pek tatmin etmiyor gözüküyor.


Özellikle Renault'un hissedarı olan Fransız hükümetini. Bir çok konuda ayrılık yaşandığı ortada. Tam Nissan'ın yeni bir ortaklık daha yapacağı konuşuluyor du ki, geçen hafta haber geldi. Nissan ve Mitsubishi geniş kapsamlı bir stratejik işbirliği anlaşması imzaladıklarını açıkladı. Anlaşmaya göre Nissan, 2.2 milyar dolar karşılığında Mitsubishi Motor Corporation hisselerinin yüzde 34'şöhreti devralacak. Geride bırakılan beş sene boyunca iki marka arasında devam eden işbirliği, bu anlaşmayla stratejik ortaklık boyutunu kazanacak. İmzalanan anlaşmaya göre Nissan ve Mitsubishi Motors, satın alma, ortak vasıta platformu, teknoloji, ortak tesis kullanımı ve büyüyen pazarlar olmak üzere birçok alanda işbirliğine gidecek. Nissan-Renault ve Mitsubishi markalarının satışları beraber alındığında yekün yıllık 9.3 milyon tane ile Toyota ve Volkswagen'in ardından üçüncü sırada yer alıyor.


EFSANE GERİ DÖNDÜ

Japon Suzuki'nin efsane haline gelen SUV modeli Vitara, baştan aşağı yenilenerek Türkiye'de yollara çıkıyor. Baz donanımında dahi sunduğu varlıklı donanım ile dikkat çeken Yeni Vitara, seçenekler arasına eklenen GLX donanım paketi ile premium segmentteki modelleri hedefliyor. Doğan Holding çatısı altında Türkiye'deki yeniden yapılanmasını tamamlayan Suzuki Türkiye, 6 ileri otomatik vitesin standart olarak sunulduğu yeni Vitara'yı haziran ayında 73 bin 900 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunacak.

Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız alan Vitara'da GL+ ve GLX olmak üzere iki farklı donanım seçeneği sunuluyor. Standart donanımı temsil eden GL+'ta dahi oldukça varlıklı bir donanım sunan Yeni Vitara, GLX donanımında ise lüks segmentteki modellerde olmayan pek çok sıfatı barındırıyor. GL+ donanımında, ABS, BAS, ESP, Yokuş Kalkış Desteği, Lastik Basınç Uyarı Sistemi, Start-Stop, Sürücü ve Yolcu Ön-Yan-Perde ve Diz Hava Yastıkları, Otomatik Klima, Merkezi Alarm, 10.1 inç'lik dokunmatik ekran ve navigasyon sistemi, Geri Görüş Kamerası, Bluetooth, Hız Sabitleme, Deri Direksiyon Simidi, LED gündüz farları, Elektrikli ve Isıtmalı Yan Aynalar standart olarak sunuluyor. GLX donanımında ise bütün bunlara ilave olarak Adaptif Hız Sabitleyici, Radar Fren Destek Sistemi, Önde Isıtmalı Süet Deri Koltuklar, Anahtarsız Çalıştırma, Far ve Silecek Sensörü, Panoramik Açılır Tavan, LED Farlar, Elektrikli-Isıtmalı ve Kanlanabilir Sinyalli Yan Aynalar standart olarak yer alıyor.