Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbul'a Üçüncü Otoyol Geliyor

Konu, 'Diğer' kısmında ktaskan tarafından paylaşıldı.

 1. ktaskan

  ktaskan Aktif

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2017 M3 Dizel Power
  Araç Renk ve Tip:
  Kül Grisi - Sedan
  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul'a 3. otoyol yapılacağını açıkladı.

  Sakarya’dan başlayacak olan yol, 3. Köprü üzerinden Tekirdağ’a uzanacak. Proje lojistik sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Batu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, devam eden projelerin sonlanmasıyla birlikte sektörün 7,5 Milyar TL’lik tasarruf edebileceğini dile getirdi.

  Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Gebze-İzmir Otoyolu projeleri devam ederken Bakan Lütfi Elvan İstanbul’a da 3. otoyol yapılacağını açıkladı. Bu projelerin tamamlanmasını sabırsızlıkla bekleyen sektörlerin başında lojistik geliyor.

  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Batu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, gerçekleştirilen yatırımların lojistik sektöründeki zaman engelini en aza indireceğine dikkat çekerek “Bu projeler gerçekleştiğinde uzaklıklar kuşbakışı mesafeye dönüşecek ve ticarette artış yaşanacaktır.” şeklinde konuştu.

  Özellikle Körfez Köprüsü’nü içinde barındıran Gebze-İzmir Otoyol projesinin sektör açısından önemini vurgulayan Taner Ankara, İzmir limanında gemiden indirilen bir yükün, İstanbul-Kocaeli sanayi bölgelerine 4 saat içinde ulaşabileceğini belirtti. Hali hazırda İstanbul bölgesine gelecek yükleri taşıyan gemiler İstanbul’a geliyor. Ardından tırlara yüklenerek İstanbul trafiğine girerek ilgili alana gitmeye çalışıyor.

  Tasarruf daha da artacak!

  Üçüncü boğaz köprüsü ile İstanbul’daki dur-kalkların azalacağını, bu sayede yıllık 6,7 Milyar TL tasarruf edilebileceğini belirten Taner Ankara, Gebze-İzmir Otoyol projesi ile de yılda 870 Milyon TL tasarruf etme imkanı yaratıldığını belirtti.

  İzmir - Gebze Otoyolu Projesi

  Lojistik açıdan üs konumunda olan Gebze ile İzmir arasında yapımına devam edilen 433 km’lik projenin en önemli kısmı, Dilovası ile Hersek Burnu’nu birbirine bağlayacak olan İzmit Körfez Köprüsü. Etrafı dolaşılarak 1 saat 20 dakikada, arabalı feribotla 45 dakikada geçilebilen körfez köprünün hizmete başlamasıyla sadece 6 dakikada geçilebilecek.

  Mevcut yola göre 140 km daha kısa olan yeni güzergâhla birlikte 8-10 saatlik ulaşım süresi de 4 saate inecek.

  Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve 3. Otoyol Projesi

  Bakan Lütfi Elvan’ın açıkladığı 3. Otoyol projesi, Sakarya Akyazı’dan başlayarak, Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden Tekirdağ’a kadar uzanacak. Yeni köprü ile entegre olacak yeni güzergâhın lojistik sektörünü şehir trafiğinden kurtarması, İstanbul trafiğini de rahatlatması bekleniyor.
   
 2. sokrates

  sokrates Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
  çok geç kalınmış bir proje. fakat önceki deneyimlerimize dayanarak; bu projenin istikametinin, orman katili olabileceğini tahmin ediyoruz ayrıca biz orta sınıf ve fakirlerin ev alma hayallerini bir kat daha zorlaştıracağını görmek zir degil.
  en nefret ettiğim cümleler herkezin ağzında iki kat çoğalacak

  buralar değerlenecek
   
 3. ismail-1903

  ismail-1903 Katılımcı

  Şehir:
  K.Maraş - Kayseri
  Araç Markası:
  2002- Mazda 626
  Araç Renk ve Tip:
  Kırmızı - Hb
  Akyazı'dan başlatılması ne kadar gerekliydi acaba ? Sorun zaten Dilovasından sonra başlıyordu. İstanbul'un kuzey ormanlarına göz diktiler o zaten gidecekti ama Akyazı, Sapanca, Büyükderbent gibi güzelim ormanlık arazilerde kıyıma uğrayacak. İstanbul'a bu kadar yüklenmek bu kadar yatırım yapmak yerine alternatif şehirler ortaya çıkarıp Marmara bölgesini bu aşırı nüfus yoğunluğundan kurtarmak gerek.
   
 4. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Yazdıklarına harfiyen katılıyorum, olması gereken bu... Fakat; 1 saat sonrasına bile planlaması olmayan bir ülke için yazılanlar sadece bir ütopya... ;)
   
 5. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Gerekli bir şeydi, usulüne uygun olsun yeter.
   
 6. limpony

  limpony Katılımcı

  Şehir:
  İstanbul
  Sorun diolovasindan değil ızmit dogu dan başlıyor malum orası ızmit batı çıkışına kadar 2 şerit ve tünellerde yoğun zamanlar trafik felç.. Zaten yeni yol kuzeyden geçecek ve su an 3.köprü yoluna bağlanacak. Zamanında sakarya bolu arası 3 şerit yapıldı diye ulaştırma bakanı hakkinda gereksiz yere devlet zarara uğratıldı diye önerge verildiği düşünülürse 20 yıl sonrası için geç kalınmış bir projedir.. Özellikle büyük araçların artık ıstanbul içine girmemesi gerekiyor...
   
 7. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Sorunun görünmez bir diğer kaynağı da; iki şeritli olarak projelendirilen TEM otoyolunun artık ne hikmetse (ben kötüye yormak istemiyorum) bazı bölümlerinin üç şeritli olarak yapılması, bazı bölümlerinde iki şeritten üç şerit üretilemediği için iki şeritte kalmasıdır... Hal böyle olunca da, gereksiz bir çok kazanın ve yoğunluğun yaşanması kaçınılmaz oluyor...

  Bir fiil 4 yılım o yolun Dilovası Körfez arasındaki kazalara bakmakla geçti... Aracımla trafiğe çıkamayacak kadar psikolojik olarak etkilenmiştim...
   
 8. limpony

  limpony Katılımcı

  Şehir:
  İstanbul
  Hadi orası ilk otoyoldu mazur görülebilir lakin ızmit geçişini 2 şerit yapan adamı sallandirmak lazım belki orası 3 şerit olsa 10 yıl daha idare ederdi.. Ama şimdi mecbursun ayrı bir otoyol yapmaya...
   
  domestos bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş