Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İnsansı Robot Han Hong Kong'da görücüye çıktı

Konu, 'Bilim - Teknoloji' kısmında selmazda tarafından paylaşıldı.

1. selmazda

selmazda Katılımcı

İnsansı Robot Han Hong Kong'da görücüye çıktı

Hong Kong elektronik fuarında tanıtılan "Han" isimli insansı robot, topluluklarla etkileşime girebiliyor ve hatta diyalog bile kuruyor.

Mobil bir uygulama sayesinde "Han" tek bir butonla gülebiliyor, göz kırpabiliyor ve hatta sarhoş taklidi bile yapabiliyor. Yüzündeki 40 ayrı motor sayesinde insan mimiklerini taklit edebilen insansı robot, Hanson Robotics firması tarafından geliştirildi.

İNSANLARLA SOHBET EDİYOR
    Gözlerinde ve göğüs bölgesinde bulunan kameralar sayesinde çevresindekilerin yüzünü, cinsiyetini ayırt edebiliyor, mutlu mu üzgün mü olduklarını anlayabiliyor.

Fuardaki katılımcılar Han ile konuşma şansı elde ediyor ve kimi zaman komik diyaloglar da ortaya çıkıyor.

ESPRİYE KARŞILIK VERİYOR
    Bir iş adamının "karım için mükemmel bir eş olduğunu düşünüyorum" şakasına Han'ın cevabı; "Senin dediğini yapmak zorunda değilim, ben kendi özgür irademle hareket ederim" şeklinde oldu.

3 SEKTÖRDE HİZMET VERECEK
    Şirket yetkilisi Grace Copplestone, insansı robotu 3 ayrı pazarı hedefleyerek ürettiklerini söyledi. Bunlardan birincisi; otel/pansiyon gibi mekanlarda konukları resepsiyon masasında karşılayabilecek şekilde kullanmak. İkincisi; eğlence sektöründe gazinolarda, kumarhanelerde, eğlence parklarında insanları eğlendirmek. Üçüncüsü ise tıbbi bakım alanında yaşlıların bakımına yardım etmek...

http://i.ensonhaber.com/resimler/diger/v_6166_1.jpg

KADIN VERSİYONU DA ÜRETİLECEK
    Hong Kong merkezli şirket, Han'ın kadın versiyonu olan Eva isimli robottan bu yıl içinde yüzlerce üreterek piyasaya sürmeyi planlıyor. Han, ilk olarak geçtiğimiz Ocak ayında Almanya'daki Dijital Yaşam ve Tasarım Fuarı'nda görücüye çıkmıştı.

2. selmazda

selmazda Katılımcı

Bu da dişi versiyonu, Toshiba yapmış, bayan olduğu için utangaç henüz iletişim kuramıyor :)

İnsansı robot Aiko Chihira işe başladı

Japonya'nın başkenti Tokyo'daki büyük bir mağazada Aiko Chihira isimli insansı bir robot çalışmaya başladı.

Toshiba tarafından üretilen ve insansı özelliklere sahip Aiko Chihira isimli robot, Japonya'nın başkenti Tokyo'da bulunan Nihonbashi Mitsukoski alışveriş merkezinin danışma bölümünde insanları karşılıyor.

İLK KEZ BÜYÜK MAĞAZADA
    Bu robotun sunumu ilk kez geçen yıl Japonya'da teknoloji salonunda yapılmıştı. Ocak ayında ise Amerika Birleşik Devleri'nde kendisini gösterdi. Ancak ilk kez büyük bir mağazada müşterilerin karşısına çıktı.

RESEPSİYONİSTİN YERİNİ ALACAK
    Toshiba tarafından tasarlanan geleneksel bir kimono giydirilmiş robot, bir resepsiyonistin yerini alma iddiasında. Mağazaya girenler, başını sallayarak ve göz kırparak "Benim adım Chihira Aiko" diyen robotla karşılaşıyor.

Toshiba'nın sorumlularından biri olan Hitoshi Tokuda, kademeli olarak bir insanın rolünü alabilecek bir robot geliştirmek istediklerini söyledi. Aiko'nun halen öğrenmesi gereken çok şey olduğu belirtiliyor. Mevcut haliyle bir insanla iletişim kurmayı henüz bilmiyor.

3. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Yakında dünyayı ele geçirirler bunlar

4. selmazda

selmazda Katılımcı

Evet çok doğru, Robotların Dünyayı ele geçirmesiyle ilgili bir şey okumuştum bir yerde, Şimdi hatırlayamadım nerede, dejavu oldu! :) Bulursam paylaşırım..

5. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    O filmdir abi bence

6. selmazda

selmazda Katılımcı

Hayır öyle bir filim izlemedim. Bu konuda çok araştırma var..Benim okuduğum başka yerdeydi daha sonra bulurum belki.

http://kolayurl.com/zxs

7. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Robotların ele geçirdiği bir dünya mı? :D

"kesin ip var olum"

:D

8. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör