İlk Servis Ziyaretim

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
bu sabah [member=97]ktaskan[/member] kerim hocamla herter mazda servisinde buluştuk
titreme olayını ve akü konusunu sormak ve yaptırmak istedim
asıl amacım sadece bujileri değişmekti
oradaki arkadaşlar ilgilenmeye çalıştılar
eleman önce kesin subap ayarı gerekiyor ondan dedi, sonra baktı bunun kapağı daha önce açılmış , o zaman yapmışlardır dedi, bundan yapmıyordur dedi
zaten cnc de bir takım işlemelerden geçiriyorlarmış subapları, daha pratik ve kısa çözüm gibi bir şey dedi, motor kapağının taşlanması vs olaylarına girmiyoruz dediler
o dursun dedim
bujiler, buji kabloları orijinali ile değiştirdim , heyecana kapıldım her nedense :D bahar kampanyasını bekleyemezmiş gibi
bir de yağ filtresini orijinali ile değiştim
toplam 550 tl ütüldüm, tabi bu indirimli fiyat
usta bakıyor bu araba ile oynamışlar, şurası orijinal değil, burası şöyle, şurası sıkıntılı, bayağı işlem gerekiyor,
aküye baktılar, şarj dinamosu orijinal değil ondan sıkıntı çıkarıyordur dediler
sonuçta akü şarj ediyormuş, öyleyse dursun dedim
ama bugün yolda yine yanıyordu arada akü ışığı
akisin biri sıkıntılıymış, araç yolda sallam yapar dedi
motor kulakları yan sanayi ,

tekleme olayı arada devam ediyor , özellikle 3 ve 4. viteslerde
tekleme derken arabayı bir şey tutuyormuş , hızlanması yavaşlıyormuş gibi oluyor, bir ileri bir geri gibi, bilmem anlabildim mi :D

velhasılı iyi mi ettik bilmiyorum, [member=66]Adem Usta[/member] ya gitmeden bu masrafları yapmaya
yaza nasipse istanbula :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Kendini ayarla cumartesi sabahı bin gel [member=66]Adem Usta[/member] 'ya emanet et 1 haftalığına, bir daha arkana bakma...

farukdumlu

Katılımcı
Buyuk sehirler bana ters ama sirf adem Usta ya olan uzakligim beni uzuyor.sansli adamlarsiniz.istanbul ve cevresi

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kendini ayarla cumartesi sabahı bin gel [member=66]Adem Usta[/member] 'ya emanet et 1 haftalığına, bir daha arkana bakma...
yazın öyle yapacağım dostum,
biraz maddi oalrak toparlanmam lazım
cumartesi araç adem ustaya teslim edilir, bir sonraki hafta teslim alınmaya gidilir

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
titreme olayını sabah işlk çalıştırmada görecem bakalım
ama teklemeyi yapıyor arada, onu çözemedim
buji, buji kablosu olasılığını ortadan kaldırdık
onun dışındaki ihtimallere yoğunlaşmak lazım

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abdulkadir sorunlar belliyse zamanla önem sırasına göre halledersin, Herter usta tecrübesi olarak iyidir, Kerim de yardımcı olmuş ne güzel, zaman zaman elzem durumlarda servis seçeneğini mutlaka aklına getir, dilinden anlamayan ustalara gitmeden, malum biz Ankara da yaşayanlar elimizin altında bir Adem Usta olmadığından biraz şanssızız.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Abdulkadir sorunlar belliyse zamanla önem sırasına göre halledersin, Herter usta tecrübesi olarak iyidir, Kerim de yardımcı olmuş ne güzel, zaman zaman elzem durumlarda servis seçeneğini mutlaka aklına getir, dilinden anlamayan ustalara gitmeden, malum biz Ankara da yaşayanlar elimizin altında bir Adem Usta olmadığından biraz şanssızız.
sağ olsun kerim yardımcı oldu
tabi ankara için herter her zaman değerlendirilebilecek bir yer
bahar kampanyası vs. ile
ama adem ustaya göstermeden de benim içim rahat etmez, illa istanbul yolu görecek o lastikler :D

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
sağ olsun kerim yardımcı oldu
tabi ankara için herter her zaman değerlendirilebilecek bir yer
bahar kampanyası vs. ile
ama adem ustaya göstermeden de benim içim rahat etmez, illa istanbul yolu görecek o lastikler :D
Bence de git zaten, ilk sıraya onu koy yeter, bir taşla bur çok kuş vurmuş olursun

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Buji tırnak aralığı düşürülmedi yani... Afferim... O0

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
sen buji tırnak aralığı buji tırnak aralığı dedin ama boşa dedin heralde abi :)

Aynen öyle hocam... :)

Israrla tavsiye etmemin sebebi; en basit ve ucuz yöntem olması...

Kesin teşhis mi, değil tabiki de...

Laf kalabalığında, hayırlı olsun demeyi unuttum iyi mi? :)

Kazasız günlerde kullanmak nasip olsun inşallah.

farukdumlu

Katılımcı
Meraba hocam bildigimden degil ama serviste calisan simdi parca satan veysel usta var ista8da o takim gonderdi sanki arac biraz daha tok oldu.
Buji takimi

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Aynen öyle hocam... :)

Israrla tavsiye etmemin sebebi; en basit ve ucuz yöntem olması...

Kesin teşhis mi, değil tabiki de...

Laf kalabalığında, hayırlı olsun demeyi unuttum iyi mi? :)

Kazasız günlerde kullanmak nasip olsun inşallah.
söyledim ben abi tırnak aralığı 0,6 yapalım diye
taktıkları buji orijinal denso platinium
bunların tırnak aralığı ile oynanmaz, senin dediğin normal bujilerde olur dedi,
zaten bunlar 0,7-0,8 aralığında dediler
ben de bir şey demedim
neyse en azından orijinalini takmış olduk, adem ustaya gittiğimde o ayarlar , sorun ondaysa

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Adem usta 0,8e ayarlıyor benim önceki aracın bujilerini öyle ayarlamışti

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Adem usta 0,8e ayarlıyor benim önceki aracın bujilerini öyle ayarlamışti

Sakarya Üniversitesi Motor bölümünde görevli bir öğretim üyesi bu tavsiyeyi yapmıştı ve uygulayanların bir çoğu fayda gördüğünü (ben dahil) belirtmişti...

Afaki bir şey değil bu durum, tek tırnaklı (çok tırnaklı bujiler için bir şey duymadım) bujiler için ateşlemeye etki ederek, alt devirlerde canlanma sağlıyor diye biliyorum...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
buji ve buji kablosu değişiminden sonra araç daha rahat marş almaya başladı
sabahları ilk çalıştırmada titreme olayı azaldı gibi, bir süre daha denemek gerek

onun dışında akü ışığı hala yanmaya devam ediyor, giderken yanıp giderek zayıflayan şekilde sönüyor
bazen de aracı stop etmek üzere iken sürekli yanıyor

serviste söyledim, akü şarj ediyor ama şarj dinamosu orijinal değil, arada araç değişik tepkiler verebilir dediler
ben de şarj ediyorsa sıkıntı olmaz diye üstelemedim, başka bir sıkıntısı olabilir mi acaba?

onun dışında servisteki eleman şöyle bir alt takıma baktı, sağ akis sıkıntılı dedi, gaza bastığında araç sallanıyor gibi olur dedi, bu dediğine benzer şeyler yaşıyorum :)
aciliyet iktiza etmiyor galiba
amortisörleri tamir etmişler dedi usta, evet dedim, patlak hali bundan daha iyi olur dedi :) bir de amortisör kulelerini takarken yağlamamışlar galiba dedi, direksiyonu çevirirken tık tık ediyor falan dedi
motor kulakları orijinal değilmiş, onlar da sıkıntı yapıyormuş

diğer sıkıntı tekleme, bir yerde takılıyormuş gibi oluyor , sorun lpg de mi başka yerde mi bilmiyorum?

&

şimdi tüm bunlar düşünüldüğünde, (belki de servisin abartısı da denebilir) adem ustaya gitme durumu ile birlikte değerlendirildiğinde bahardaki servis kampanyasından yararlanıp yukardaki hususlardan bazılarını halletmeli miyim? bu haliyle idare edip adem ustayı mı beklemeliyim?

bu arada servisteki ücretsiz check-up devam ediyormuş, tekrar gidip , kontrolden geçirip onların söylediklerine göre sizlerin de yönlendirmesine göre liste mi oluştursam?

çok mu karışık oldu >:D

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Amortisör konusunda aynı şeyi adem usta bana da demişti sattığım arabanin arka amortisörleri patlakti tamir ettireyim dedim böyle bin daha iyi dedi senin yerinde olsam ücretsiz check up yaptırırım arabanin eksiklerini görmüş olurum nasılsa ücretsiz bir nevi ekspertiz gibi çok iyi bence yaptırma işine gelince en önemli olandan önemsiz olana doğru sıralarım yavaş yavaşta yaptırırım listeyi burda paylaşırsin bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlar

Üst Alt