Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İlk Japonum Mazda 626 HB

Konu, 'Mazda 626' kısmında Eray tarafından paylaşıldı.

1. Eray

Eray Katılımcı

Araç Markası:
    1994 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo - Hatchback
    Merhaba Arkadaşlar,

Uzun zamandır D Segmenti bir araç aramaktaydım.En son Ford Mondeo ve Mazda 626 arasında kararsız kalmıştım.Ford hız sabitleyici gibi birkaç fazla donanımıyla bir adım öndeydi.Ancak bir şekilde Mazda 626 HB de karar kılıp bulduğum aracı almak üzere 11.08.2016 da Afyon'a gittim.Araç sahibi ile 12.700 den pazarlık edip 11.000 liraya anlaşmıştık.Ancak araç başında bir çok halledilmesi gereken eksikler fark ettim.Özellikle iç kozmetik durumu iyi değildi.Torpido ve ön konsolda çatlaklar,debriyaj pedalı ve vites boşlukları,marş dinamosunun ömrünü tamamlaması,triger kayışı,hava ve yağ filtreleri,baskı-balata,fren ve far durumları...yani kısacası herşeyin elden geçmesi,kontrol edilmesi ve değişmesi gerekenlerin de değişmesi gerekiyordu.Yine motor çalışırken benzin de siyah,gazda ise beyaz duman atıyordu.Yani yağ yakma sorunu vardı.Tabi ilk korktuğum doğal olarak motor oldu.Ancak kontrol ettim ve iki farklı ustaya da gittim.Çok şükür motor saat gibi.Canavar gibi çalışıyor ve en ufak sıkıntısı yok.Enjektörden veya pompadan kaynaklanan bir sorun ve kolayca halledilebilir.Kabaca bir hesapla 3000 lira civarı bir masrafın tutacağını gördükten sonra arabayı almaktan vazgeçtim.Araç sahibi bu masrafları karşılayacak durumda olmadığından arabayı satmak ve kurtulmak niyetindeydi anladığım kadarıyla.Ancak bu şekilde aracı kimseye satamayacağını,mutlaka eksikleri gidermesi gerektiğini yada arabayı bunları göz önünde bulundurup fiyat istemesi gerektiğini bildirdim.Yaklaşık birbuçuk saat çok ciddi bir pazarlığın ardından arabayı 8500 liraya almayı başardım.Bu paraya Şahin,Uno bile vermiyorlar.Gerçekten çok iyi bir fiyata arabayı almış bulundum.

Arabayı aldıktan sonra üzerindeki performans egsozunu değiştirip çıkışına da paslanmaz malzemeden oval egsoz çıkışı taktırıp görselliğe katkıda bulundum.İç döşemeler ve bagaj kaplaması çok kirli ve lekeli olduklarından yenisiyle değiştirdim.Direksiyon simiti,vites topuzu ve el freni üzerindeki pavyonvari kaplamaları çıkartıp direksiyon simidini siyah deri ile kaplattım.Bunları Afyonda halledip yola koyuldum.Aşağıda öncesi ve sonrası resimleri mevcut.Dönüşte Afyon - Burdur - Manavgat yolundan geldim ve motoru denemek için o dağları,dik rampaları 120 km. ile geçtim.Araç tık demedi ve ok gibi gidiyordu.Eve döndükten sonra arabayı çok sevdiğim bir dostuma teslim ettim.Kendisi bir oto tamir şirketinin müdürü.Çok uygun fiyata tüm ön düzen ve elektrik işlerini halledecek.Kaportacıyı ilgilendiren kapı fitilleri ve far yuvaları gibi küçük işleri de halledecek.Yukarıda yazdığım motor konusunu da söyledim.Yanındaki bir ustayla motoru çalıştırıp sesine baktılar ve durumunun çok iyi olduğuna onlar da onay verince içim iyice rahatladı.Aradan bir gün geçti ve bir telefon geldi.Sibopdan kaynaklanan bir sorundan dolayı yağ yaktığını ve motorun üstünün açılması gerektiği söylendi.Moralim gerçekten de bozuldu.Bir gün sonrası bir telefon daha...Bu sefer de marş dinamo dişlisinin çarkı yani çeviren alttaki kısımın değişmesi gerektiği söylendi.Motor rektefiye olacak.Yani neredeyse sıfırdan motor yapılacak.Hakikaten canım sıkıldı,moralim bozuldu.

Ön panjur amblemi yoktu.Zar zor onu da bulup temin ettim biraz evvel.İnternette bir satıcıdan son kalan stoku aldım.Amblem bulamasaydım devamlı gözüme batacaktı.Sanırım zor bulunan bir aksesuar zira bir çok yerde aradım ama bulamadım.Bu cumartesi arabayı teslim alacağım inşallah.Haftaya perşembe günü ön konsol ve torpido daki çatlak kısımlar için bu işin Türkiye'deki en iyi ustalarından birinin yanına Konya'ya gideceğim.Kaplama yapmadan birebir ilk fabrika çıkışı haline getiriyor ve inanılmaz bir işçilik ile tamir yapıyor.Hem iş hemde gezi gibi olacak kısacası.Aşağıda arabayı aldığım zamanki görüntüler mevcut.Araçla uzun yoldan geldim ve üzerindeki toz ve kir dolayısıyla iyi gözükmüyor.Haftasonu son halinin resimlerini de ekleyeceğim inşallah.

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Ağustos 2016
    bayraktar, domestos, hagakure ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. grafff

grafff Aktif

Araç Markası:
    2006 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı
    Hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız günlerde kullanın. Gönül rahatlığıyla kullanmanız dileğiyle.

3. Eray

Eray Katılımcı

Araç Markası:
    1994 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo - Hatchback
    Amin.Cümleten inşallah.

4. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Hayırı olsun, değişim başlıyor demek :)

Eray bunu beğendi.
  5. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Hayırlı olsun. 626'nın kozmetik bakımı maliyetli olur ve sabır gerektirir.

Konya daki torpido ustası çok güzel işler çıkarıyor. Çıkma parca ihtiyacınız olursa @farukdumlu her parçayı temin eder.
    Kolay gelsin

domestos ve ezmocesteri bunu beğendi.
  6. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Epey meşakkatli bir alışveriş olmuş sizinkisi ama fiyat gerçekten uygun, elbette yapacağın masrafla piyasa fiyatını bulacaktır tabi. O göğsü nasıl o hale getiriyorlar kapı içlerini nasıl kırıp döküyorlar anlamıyorum.. Titizlikle yapılan işlemlerden sonra ortaya harika bir kuzu çıkacağını düşünüyorum ve merakla paylaşımları bekliyorum, hayırlı olsun tekrardan

Eray ve hakan_emre bunu beğendi.
  7. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Hayırlı olsun, biraz uğraştıracak gibi ama sonunda güzel bir guzu ortaya çıkacaktır :)

Eray bunu beğendi.
  8. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Hayırlı olsun uğraşacak zamanınız sabrınız varsa güzel bir şey çıkacaktır ortaya.

Eray bunu beğendi.
  9. Eray

Eray Katılımcı

Araç Markası:
    1994 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo - Hatchback
    @farukdumlu ve diger arkadaşlar.94 model Mazda 626 2.0 için acilen volan dişlisi gerekiyor.Aramadığım servis kalmadı.Yardımlarınızı rica ediyorum.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Vizyon Oto ya ve Jakopar a sordunuz mu

Eray bunu beğendi.
  11. Eray

Eray Katılımcı

Araç Markası:
    1994 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo - Hatchback
    Hemen soruyorum.

12. Eray

Eray Katılımcı

Araç Markası:
    1994 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo - Hatchback
    jakopar'ı aradım ve ellerinde volant dişlisi olmadığını söylediler.Kimden bulabileceğimi sorduğumda Ömer bey diye birini söyleyip numarasını verdiler.Aradığımda üstte reklamı bulunan @farukdumlu olduğu ortaya çıktı.Resmen çocuk gibi sevindim.Konuşurken parçayı bulduğumu hissettim.Allah razı olsun hemen ilgilendi ve parçanın ellerinde mevcut olduğunu belirtti.Kendisine çok çok teşekkür ederim.İnşallah yarın akşama elime geçer ve haftasonu aracıma kavuşurum.Ya hakikaten de sıkıntılı bir süreç oluyor ama sonunda herşeye değecek inşallah.

domestos ve ezmocesteri bunu beğendi.
  13. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Emek verenlere teşekkür ederim, çok sevindim adınıza

Eray bunu beğendi.
  14. Eray

Eray Katılımcı

Araç Markası:
    1994 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo - Hatchback

Teşekkür ederim.Uğraştıracak ama sonunda herşeye değecek inşallah :)

Teşekkür ederim.Değişim biraz da zorunluluktan dolayı oldu.Aracımda bir sıkıntı olursa fena takar ve halletmeden rahat edemem :rolleyes:

Teşekkür ederim.Evet epeyce maliyetli oluyor ama artık biraz kendimden biraz da arkadaşlardan destek alıp başladık bir işe.Hayırlısı diyelim.Konya'daki Usta gerçekten de harika işçilik ve sonuçlar ortaya çıkartıyor.Çıkma parça konusunda artık bundan böyle @farukdumlu arkadaşımızdan başkasını düşünemem bile :)

Maalesef alışveriş meşakattli olduğu gibi öncesi,yani Afyon'a gidiş süreci de müthiş sorunlu geçti.Herşey de bir hayır vardır.Aracın torpido ve kapılarını nasıl o halet getirdiler bende anlayamadım.Öylesine binmiş ve hiç bakmamışlar.İnşallah sonunda güzel bir şeyler ortaya çıkacak.Elimden geldiğince süreci sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Süreci bir anlatsam benimle oturur ağlardınız.İyi dilekleriniz için gerçekten çok teşekkür ederim.Allah razı olsun.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Ağustos 2016
    hakan_emre ve ezmocesteri bunu beğendi.
  15. Eray

Eray Katılımcı

Araç Markası:
    1994 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo - Hatchback
    Biraz evvel 42 DB 829 olan plakayı değiştirdim ve Antalya plakası aldım.Şöförler Odası - Emniyet - Şöförler Odası - Sigortacı arasında mekik dokudum resmen.Araba olmayınca bu sıcaklarda pestilim çıkmış vaziyette işleri halledip eve döndüm.Şimdi motor bittiğinde @farukdumlu arkadaşımızdan birkaç parça daha soracağım.Onları da temin ettikten sonra sıra gelecek iç döşeme ve kozmetik bakıma.Daha çok işimiz var çok...

domestos ve hakan_emre bunu beğendi.
  16. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Kolay değil araca yıllardır verilmeyen değeri vermeye çalışıyorsunuz. Bizim gibiler de olmasa piyasada sağlam Mazda kalmaz :)

17. Eray

Eray Katılımcı

Araç Markası:
    1994 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo - Hatchback

Arabaya gerçekten çok çok önem veririm.Zira o araç hem beni hemde en sevdiklerimi yani ailemi taşımakta.Onda olabilecek bir sıkıntı direkt bizim hayatımızı riske sokar.Bu yüzden en ufak bir ses duysam soluğu sanayide alırım.Gönül uğraşıp tamir etmek de ister ama elimden gelmiyor maalesef.

domestos bunu beğendi.
  18. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Aşağıdaki konuyu inceleyin faydalı olabilir,

Mazda 626 Kapı Fitilleri

Eray bunu beğendi.
  19. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Eray bey sorularınızı ilgili başlık altında sorarsanız daha güzel olur. Bu kategori yalnızca aracımızı tanıtmak amaçlı.

Eray bunu beğendi.
  20. Eray

Eray Katılımcı

Araç Markası:
    1994 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo - Hatchback

Eyvallah.Araç tanıtımı yaparken eksikleri de buradan sorayım diye düşünmüştüm.Belirttiğiniz gibi yaparım bundan böyle.

Bu arada aracımın derdi bitmedi bir türlü.Aldığım kişi arabayı resmen duman etmiş.Motoru toplarken şanzıman ön kapağının da çatlak olup yağ kaçırdığını fark etti ustalar.Acilen kapak derdine düştük. @farukdumlu arkadaşımız bir kapak ayarladı ama o da malesef iyi çıkmadığından yollayamadı.Sağolsun araştırmasına rağmen bulamayınca bir araçtaki kapağı söküp bana yollayacaktı ama cumartesi kargoya yetiştiremedi.Pazartesi kargolayacak inşallah.Böylelikle parça salı öğlen elimizde olur ve artık inşallah,umarım,lütfen aracımı çarşamba teslim alırım.Diğer eksikleri artık günlük iş çıkışında yaptıracağım.Daha fazla aracımdan ayrı kalmak istemiyorum.

Yapılan işlemleri ve değişen parçaları ayrıntılı yazıp paylaşacağım.Sonrası fikir ve tavsiyelerinizi de rica edeceğim birkaç hususta.

grafff, domestos, ezmocesteri ve 1 kişi daha bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş