Hoşgeldin Mazda 3

Merhabalar. İki hafta önce başladığım (http://www.mazdagaraj.com/konular/4770-alinik-otomatik-mazda-3-a.html )
Mazda 3 arayışımı geçtiğimiz Perşembe günü itibariyle sonlandırmış bulunuyorum. Artık ailece biz de Mazda'lı olduk. :cool:

Aracımı Denizli'den, ikinci sahibinden aldım. 2006 model dinamik, siyah, HB otomatik ve 140 bin km de. Aslında aracı bulmam hiç de kolay olmadı. Malum piyasada dürüst insan bulmak zor. Aracın herhangi bir kazası belası yok çok şükür. Yalnız sağ arka çamurlukta küçük bir işlem var. Diğer parçaları orijinal, boya dahi yok.

Araç ilk sahibinden 100 bin km civarında alınmış 4 yıl kadar önce. O zamana kadar yetkili servis bakımlı olduğu söylendi. İkinci sahibi evin ikinci aracı olan aracı işlerinin yoğunluğundan (şehirler arası çalışıyor sürekli) ve Denizli'de Mazda yetkili servisi olmadığından fırsat buldukça, özel servisler "şu da lazım" dedikçe bakımlarını yaptırmış. Araçta lpg de var. Mimgas diye bir marka sanırım ama kaç km de takıldığını bilmiyorum. İkinci sahibi aldığında varmış.

Araca bakmaya gitmeden Veli Abi ile irtibata geçtim. Beni her ne kadar tanımasa da yardımcı oldu sağ olsun. Denizli'de Bayrak Oto'ya Veli Abi'nin selamıyla gittim. Orada Osman Usta'yı buldum. Kendisi çok hoş sohbet, canayakın ve bilgili bir insan. Amcam gibi sevdim diyebilirim.

Bizi buyur etti, çayını içtik. Arabanın motoruna baktı. Rölantide hafif titreme olduğunu, lpg li araçlarda bu sorunun kaçınılmaz olduğunu elindeki orjinal diagramlardan göstererek anlattı. (Osman Usta Denizli'de kapanan Turkuaz yetkili servisin atölye şefiymiş. Yetkili servis kapanınca kendi yerini açmış.) Şimdilik bir sorun teşkil etmediğini, motorun saat gibi çalıştığını söyledi. Orada motor yağı ve filtresi de değiştirildi. Osman Usta ile tanışmak da çok güzel bir anı ve tecrübe oldu benim için.

Araca gelecek olursak, önceden 2000 polo kullanıcısı olan benim için güç, konfor, güvenlik, donanım ve genişlik gibi kriterleri fazlasıyla karşıladı diyebilirim. Ayağımın altında böyle bir güce sahip olduğunu bilmek, benim gibi sakin bir kullanıcı için bile gerçekten tatmin edici.

Aracımın ufak tefek ilgilenmem gereken sıkıntıları da var şimdilik tespit ettiğim. Sağ sinyal yakıldıktan sonra otomatik kapanmıyor, klima soğuk üflüyor ancak derecesi değişmiyor, anten çalındığı için yeni anten almam lazım, ön farlarda film/folyo benzeri bir kaplama mevcut onları söktüreceğim.

Bir de araç Denizli'den İzmir'e dönerken motor arıza lambası yandı. Ondan sonra 300 km civarı yol yaptım ama ne bir ses, ne de çekişten düşme fark etmedim. Denizli dönüşü arkadaşımın aklına uyup adını ilk kez duyduğum bir istasyondan lpg almıştım. Onunla bir ilgisi olabilir mi ? Yoksa yağ ve filtresinin değişiminden kaynaklı olabilir mi bilemedim.

Sonuç itibariyle hayal ettiğimiz Mazda 3'e kavuştuk. Karşılaştığım bazı sorunlar olsa da arabamdan genel itibariyle şimdilik çok memnunum. Allah herkese kazasız belasız, güzel günlerde sürüşler nasip etsin.

Evet sonunda fırsat bulup fotoğraflarını çekebildim guzunun. Buyrun işte bu da benim guzu :)

Ekli dosyayı görüntüle 7224 Ekli dosyayı görüntüle 7220 Ekli dosyayı görüntüle 7218 Ekli dosyayı görüntüle 7223 Ekli dosyayı görüntüle 7217 Ekli dosyayı görüntüle 7222 Ekli dosyayı görüntüle 7225 Ekli dosyayı görüntüle 7221 Ekli dosyayı görüntüle 7219

İyi dileklerini esirgemeyen herkese teşekkürler, kazasız belasız sürüşler dilerim.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Araç Markası
Amarok
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Güle güle kullanın , hayırlı olsun keşke haberim olsaydı bende yardımcı olmak isterdim.dipnot düşmek isterim osman usta turkuazın değil yaklaşık 10 sene önce kapanan eski yetkili servis" kanarya "da çalışmıştı

tapatalk by zenfone2

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Hayırlı uğurlu olsun, Allah kaza bela vermesin. Arıza lambası yakıt kaynaklı muhtemelen.

Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Aramıza hoş geldiniz, aracınız hayırlı olsun, keyifli forumlar.

Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hayirli olsun

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Hayırlı olsun kazasız belasız kullanmak nasip olsun inşallah.

:)

Osman abi türünün son örneği diyebilecek kadar şahsına münhasır bir insan... Tanışma fırsatı veren Serkan a ayrıca tekrar teşekkür ederim.

Arıza ışığı muhtemelen yakıt kaynaklı olabilir. Lpg servisi teşhisi koyacaktır.

Hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız günler de kullanın. Tekrar hoşgeldiniz diyelim o zaman

Discovery cihazımdan gönderildi

Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Herkese çok teşekkür ederim. Aracı dün 20 km benzinde kullandıktan sonra evin önüne bırakmıştım. 3-4 saat sonra bindiğimde motor arıza lambası yanmadı tekrar. Lpg kaynaklı olduğunu düşündürdü bana da, umarım bir daha da yanmaz.

Fotoğraflarını da ilk fırsatta ekleyeceğim. :)

Edit: İlk mesaja fotoğraflar eklendi.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Lpg yi bildiğiniz bir istasyondan alın ,kullanım olarak 3 depo lpg ye 1 depo benzin olacak şekilde kullanırsanız motor için daha sağlıklı olacaktır.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Lpg yi bildiğiniz bir istasyondan alın ,kullanım olarak 3 depo lpg ye 1 depo benzin olacak şekilde kullanırsanız motor için daha sağlıklı olacaktır.
Hava soğuk olduğu için zaten çoğunlukla evden okula varmadan LPG' ye geçmiyor, kışın çoğunlukla şehir içinde benzinde devam ediyorum, yazın da arada bir benzinle gidince sorun ortadan kalkıyor. :)