Hoşçakal Yaris, Merhaba Mazda 3

Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hayırlı olsun güzel günlerde kullanın yalnız bir düzeltme yapmakta fayda var bir otomobil asla dik aşağı boşta tasarruf yapmaz aksine fazla yakar inanmayan gözünü yol bilgisayarına çevirip bir rampa aşağı vites te birde boşta insin tüketim değerlerine bakın gerçek ortaya çıkacaktır :)
Herkese teşekkürler sağolun.
Faroz hocam dediğinize katılmıyorum. Arabanın viteste hızlandığı veya sabit hızını koruduğu eğimlerde dediğinizde haklısınız. Fakat viteste hızını koruyamadığı, hızının azaldığı eğimlerde boş viteste gitmek daha tasarrufludur. Düşük eğimlerde viteste 2.5 lt yakarken vites boşta sabit hızda giderek klima kapalı 0.5 lt yakmaktaydı yarisim. Ortalama 5.3 lt olan fabrika verisini Karabük -Kayseri yolunda 4.7 Lt yapmışlığım vardır bu yöntemle.

Tabi otomatik araca geçtiğimden bunu unutmak zorunda kalacağım.

Mutlu kardesim hayirli olsun yazdiklarin cok iyi geldi :) Mazdacı olmuşsun çoktan karsilastrmalarinin B ile C degil de B ile B C ile C olsa daha iyi olurdu aslında :) neyse touringe bayılmışsın ki impressive den eksik olarak hız sabitleyici koltuk ısıtma ön cam buz çözücü RVM(arka araç izleme,kör nokta uyarı) park sensörü ve sanruf gibi farklara gore. Ben de 2007 otm sahibiyim Mazdanın ya da her hangi bi aracin D konumda giderken ya da yokuş inerken N konuma alınmasının bi esprisi yararı yok ayrica tehlikeli olma ihtimali de var yakit konusunu bizzat denedim ben ayni yokuşta N konumunda ve D konumundayken. D konumunda 0.0 ı gördüm N de bu değeri göremedim.
Şanzıman yagi konusunda 100 binde degisiyor o km ye kadar kontrol oluyor tedirginliğe gerek yok mazdanin otm şanzımanı bir Honda ya da toyota gibi erken değişim ve yuksek maliyetli degil şanzıman yagi olarak DEXELİA multi ATF kullanılıyor aklında bulunsun orijinal yagı.

:::::Karadeniz Mazda:::::

Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
hayırlı olsun güle güle kullan. benden sana tavsiye bülent le de iddiaya girme.

Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Maytalman hocam teşekkürler. Otomatikte boşa alınmaz zaten bunun farkındayım. Manuel araçlar için de yeni konu oluşturulmuş. Touring in donanımı yeterli geldi bana diğerleri çok da ihtiyaç değil açıkçaso benim için :)
Aynı segment karşıkaştırmaları mevcut her yerde. Ama hiç farklı segment karşılaştırmalaeı olmadığından diğer segment farkı yüzünden ikilemde kalanlara örnek teşkil etsin istedim. Yağlar komusumu araştırdım teşekkürler. :)

İmmmir hocam teşekkürler sağolun.kimseyle iddiaya girdiğim yok. Doğru bildiğimi ve defalarca doğruladığım şeyleri sonuna kadar savunurum, bilmediğim noktayı da bilmiyorum derim. :) önemli olan duygusal değil bilimsel verilerle konuşmak.

Araç Markası
Amarok
Araç Renk ve Tip
Beyaz
2012 yılında toyotaclubtr'de yaptığım yorumu aktarıyorum ;;

7 sene boyunca 2005 corolla hb sol+sunroof kullandıktan sonra 2007 model mazda 3 sedan dynamic almıştım , forumdan gördüyseniz malasef aracım geçen ay neidüğü belirsiz bir zat tarafından park halinde çarpılıp perte ayrıldı öncelikle artı ve eksilerinden bahsedeyim
1- mazdada esp var toyotada yok yol tutuşu toyotadan 2 hatta 3 gömlek üstün ve şunuda söyleyeyim 6 aylık süre içerisinde esp devreye bile girmedi araç yol tutuşu inanılmaz güzel
2- toyotada yağmur sensörü ve kararan dikiz aynası var mazdada yok
3- iç gürültü düzeyi mazdanın daha iyi , daha az ses alıyor
4- iç malzeme plastik kalitesi toyotanın daha iyi ,yumuşak plastik , mazdada sert plastik var yumuşak biyer yok :)
5- toyotanın sunroofu belli bir süreden sonra çok tıkırtı yapıyor mazdada bu duruma rastlamadım
6- mazdanın otomatikleri 4 ileri toyotada bildiğim kadarıyla 5 olması lazım tam bilmiyorum çünkü iki aracımda manueldi mazdada 4 ileri hem çok yakıyor hemde hantal kalıyor
7- iç tasarım olarak mazdanın tasarımı daha çekici toyotanın daha sade
8- bagaj konusunda tabikide sedan olduğu için mazda
9- mazdanın parçası ve kaskosu daha pahalı örnek toyotanın kaskosu 700 tl civarındaymı mazdada bu en düşük 1100 tl en yüksek 1800 tl idi
10- ikiside japon ikiside sorunsuz araç birisi 1. sırada birisi 3 (sorunsuzlukta mazda önde)
11- iki aracında periyodik bakımları aşağı yukarı aynı ben özel servislerde yaptırdım bakımlarını yaklaşık 10000 bakımları 150-200 tl arası değişiyor
12- şu anda araç olmadığından dolayı harıl harıl araba bakıyorum baktığım araçlar 2007 sonrası corolla sedan elegant ve mazda 3 dynamic :) yani iki araçta aynı statüde neredeyse birinin eksikliği diğer bir yerden fazlalığı var

Tapatalk

Araç Markası
Amarok
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Şimdiki aracım 2010 touringde ise dynamicteki eksik gördüğüm kısımlar tamamen benim istediğim yönde gelişmiş durumda , bana göre sadece sunroof eksiği var fakat benim için çok önemli değil ,7 sene sunrooflu araç kullandım toplasan 7saat anca açık kalmıştır

Tapatalk

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Bir noktada birleşiyoruz maalesef... Övmeye gelince Mazda, sahip olmaya gelince koşarak uzaklaşmaca... :D

Değerlendirmeler objektif olunca, insan okumaktan keyif alıyor Serkan, teşekkürler...

Mutlu hocam, çaktırmadan sana kopya da verdim hadi iyisin; [member=173]infiniteblack[/member] nickinin sahibi Serkan kardeşim oluyor... :D

Araç Markası
Amarok
Araç Renk ve Tip
Beyaz

Bir noktada birleşiyoruz maalesef... Övmeye gelince Mazda, sahip olmaya gelince koşarak uzaklaşmaca... :D

Değerlendirmeler objektif olunca, insan okumaktan keyif alıyor Serkan, teşekkürler...

Mutlu hocam, çaktırmadan sana kopya da verdim hadi iyisin; [member=173]infiniteblack[/member] nickinin sahibi Serkan kardeşim oluyor... :D
Aynen öyle abi övülecek ve binilecek bir araba ama olay alım-satıma gelince işler değişiyor malesef , keyifle binerim satarkende 3-5 ay sonra satsamda farketmez diyorsan kullanacağın araba mazda olmalı . Ben bahsettiğim corolla hb'i c.tesi arkadaşın galeriye bıraktım ilana koydu, p.tesi sabahı sattım aracı hafta sonu olmasa aynı gün satılacaktı heralde
Nick sahibi muhabbeti ne veli abi onu anlamadım

Tapatalk

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Serkan Mazda dan sonra Toyota yı tekrar binmeyi düşünür müsün, mecburi durum olmadan keyfe keder yani?

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Aynen öyle abi övülecek ve binilecek bir araba ama olay alım-satıma gelince işler değişiyor malesef , keyifle binerim satarkende 3-5 ay sonra satsamda farketmez diyorsan kullanacağın araba mazda olmalı . Ben bahsettiğim corolla hb'i c.tesi arkadaşın galeriye bıraktım ilana koydu, p.tesi sabahı sattım aracı hafta sonu olmasa aynı gün satılacaktı heralde
Nick sahibi muhabbeti ne veli abi onu anlamadım

Tapatalk
Mutlu hocam, niklerden isimleri öğrenmek zor oluyor demişti de, o bakımdan tüyo verdim kendisine... ;)

Araç Markası
Amarok
Araç Renk ve Tip
Beyaz

Serkan Mazda dan sonra Toyota yı tekrar binmeyi düşünür müsün, mecburi durum olmadan keyfe keder yani?
Çok zor bülent ,mazda tam bir sürücü arabası , toyota çok sığ geliyor bana artık , mazda 323 den corollaya geçmemin sebebi 323 ü çok zor satmıştım , toyota bu konuda beni haksız çıkarmadı ama , maddi durumum el verdikçe mazdaya devam

Tapatalk

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Çok zor bülent ,mazda tam bir sürücü arabası , toyota çok sığ geliyor bana artık , mazda 323 den corollaya geçmemin sebebi 323 ü çok zor satmıştım , toyota bu konuda beni haksız çıkarmadı ama , maddi durumum el verdikçe mazdaya devam

Tapatalk
Objektif olacağını bildiğim için sordum, ben kullanmadım Toyota ama Mazda dan sonra kullanacağım araba ya Premium olur ya da Mazda ya devam, zorunlu bur durum olmadıkça tabi

Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yok abi iddialık durum yok, subjektif konularda da idda olmaz, bilimsel konularda da
Hız sabitleyiciden sonra görüşelim deyince durdum orada zaten :D
Corollalarda 2007-2009 arası e140 lar MMT yarı otomatik şanzıman, geri kalanları 4 ileri otomatik. Ama zannediyorum şanzımanları ortak. Her iki forumda da 4. vitesin çift kademeli olduğu söyleniyor çünkü. Hız devir oranları da aynı.
Donanım konusunda 2007-2012 arasındaki e140 kasada sadece ful donanımda kararan dikiz aynası, sensörler bulunmakta. Mazda 3 2. nesilde ise en baz donanımda bile standart. 1. nesili bilemeyeceğim.
Corollanın sedanları da bulunuyor ama 2007 öncesindeki e120 kasanın tipini hiç sevmiyorum. Mazda çok daha güzel. Hele 2. nesilin tasarımını çok seviyorum. 2. nesile bütçeyi zorlarsanız bence sizi tatmin edecektir hocam. İç trim sesi çok yok. Olanlar da halledilebilecek kolaylıkta. geçme yerleri kumaş bantla kaplanmış vs. düşünülmüş bence detaylar.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Vergileriniz çok ancak bu kadar boş paket yapabildik demek o

Tapatalk
Hız sabitleyiciden sonra görüşelim deyince durdum orada zaten :D
Corollalarda 2007-2009 arası e140 lar MMT yarı otomatik şanzıman, geri kalanları 4 ileri otomatik. Ama zannediyorum şanzımanları ortak. Her iki forumda da 4. vitesin çift kademeli olduğu söyleniyor çünkü. Hız devir oranları da aynı.
Donanım konusunda 2007-2012 arasındaki e140 kasada sadece ful donanımda kararan dikiz aynası, sensörler bulunmakta. Mazda 3 2. nesilde ise en baz donanımda bile standart. 1. nesili bilemeyeceğim.
Corollanın sedanları da bulunuyor ama 2007 öncesindeki e120 kasanın tipini hiç sevmiyorum. Mazda çok daha güzel. Hele 2. nesilin tasarımını çok seviyorum. 2. nesile bütçeyi zorlarsanız bence sizi tatmin edecektir hocam. İç trim sesi çok yok. Olanlar da halledilebilecek kolaylıkta. geçme yerleri kumaş bantla kaplanmış vs. düşünülmüş bence detaylar.
yag şu mmt şanzuman ne kadar sıkıntılı bir şanzuman ne vites atması işe yarar nede tamiri beş para etmez tam servis dostu bir şanzumanı var bir baskı balata degişimi 5000 tleyi bulurmu yag ayıptır yok baskı balata degişiminde program yazıcan şanzumana yok robotların kömürleri bitik degişcek yok parça yetkili servis olucak hekketten tamire bile geldigi zaman yapmıyorum dikiş tutmuyor he tutar fiyatlar çok yüksek gözünü seveyim düz otomatik şanzumanın bitse ne olur harca 3 bin tl en baba bırak gitsin ..

Üst Alt