Hoşçakal Yaris, Merhaba Mazda 3

Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kadir bey merhaba, bagaj aydınlatmasının yerini bulamadım bir türlü :) Ben aracımı alırken bafaj lambası kırıktı, satıcı arkadaş bana gösterdi hatta, neyse aradan 2 hafta sonra bir lamba alıp takayım istedim ama bir türlü lambayı takacağım yeri bulamadım. Kitapçığında da detaylı bir yer gösterimi yok. Hali ile nereye takacağımı bulamış durumdayım.

Rica etsem bu bagaj lambasının yerini gösteren bir fotoğraf alabilir miyim? Teşekkürler şimdiden.
Aaraçdan çok uzakdayım sosyalleşip toplu taşıma kullanıyorum :)
Siz geniş acılı bi kaç resim çekip atın biz sizi yönlendirelim :)

Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp. At
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan

Teşekkürler arkadaşlar. Ama ben yanlış ampul almışım hali ile oraya girmiyor. Torpidoda bu ampulu buldum sanırım bu diyerekten sağdakini aldım. Eee bi bilene danışmazsam sonuç böyle olur:)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Teşekkürler arkadaşlar. Ama ben yanlış ampul almışım hali ile oraya girmiyor. Torpidoda bu ampulu buldum sanırım bu diyerekten sağdakini aldım. Eee bi bilene danışmazsam sonuç böyle olur:)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
T5 oluyor, W5W diye de geçer.

En iyisi benim yaptığım gibi led ampul alıp uçlarından enerji alıp led şerit çekmeniz.

Bayraktar

ve cemşid...
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
626 GE / 1997
Araç Renk ve Tip
Beyaz / Sedan
Hatta şöyle göstereyim. Kabloyu takip ederseniz, sağ alta doğru ufacık bir sarımtrak beyaz ışık var tam orası. Bagaja yatın görürsünüz. Bagaja bakarken sağ hizada üstte, çıkıntıların arkasında.

Merak ettim Mutlu Hocam. Bu ampul böyle mi normalde, yani ampulü kapatan bir şey yok mu? o_O

Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Birazcık canlandıralım buraları.
31357673_10156350859233256_705080471469424640_n.jpg 31391222_10156350859508256_7329221958157991936_n.jpg 31444836_10156350859353256_914099117968326656_n.jpg

Ayrıca Hamdi'nin yalıtım sonrası ne zamandır elimdeki büyük D fitilleri rüzgar sesini azaltmak amacıyla 2. fitil geçmek istiyordum. Deneme amaçlı sürücü kapısına yaptım ve zorlukla kapandığını gördüm. Eve dönerkenki denemem sonucunda 120 km hıza çıkmamla sesin pek de değişmediğini gördüm ve çıkardım. Bu da bir kez daha araçlarımızdaki (özellikle BL ve BM kasa) rüzgar sesinin yalıtım eksikliğinden değil de aracın tasarımından kaynaklı aerodinamik sesden kaynaklandığını kanıtlamış oldu.

Çıkarmışken boşa gitmesin diye bagaj kapağının orjinal fitile oturduğu yere yapıştırdım ve bagaj çok daha tok kapanmaya başladı, kastırma da yapmadı. Daha önce de paylaştığım gibi ileride balık sırtı anteni gibi ama daha küçük boyutlarda ayna ve kapının aynaya bakan kısmında vortex generator kullanarak rüzgar sesini azaltmayı planlıyorum. Ayrıca A sütunundaki rüzgar oluklarının ve sileceklerin de rüzgar sesi oluşumuna katkısı hiç de az değil. Rüzgar oluklarını şeffaf koli bandıyla kapatarak denemeyi planlıyorum.

Bayraktar

ve cemşid...
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
626 GE / 1997
Araç Renk ve Tip
Beyaz / Sedan
Birazcık canlandıralım buraları.
Ekli dosyayı görüntüle 32251 Ekli dosyayı görüntüle 32252 Ekli dosyayı görüntüle 32253

Ayrıca Hamdi'nin yalıtım sonrası ne zamandır elimdeki büyük D fitilleri rüzgar sesini azaltmak amacıyla 2. fitil geçmek istiyordum. Deneme amaçlı sürücü kapısına yaptım ve zorlukla kapandığını gördüm. Eve dönerkenki denemem sonucunda 120 km hıza çıkmamla sesin pek de değişmediğini gördüm ve çıkardım. Bu da bir kez daha araçlarımızdaki (özellikle BL ve BM kasa) rüzgar sesinin yalıtım eksikliğinden değil de aracın tasarımından kaynaklı aerodinamik sesden kaynaklandığını kanıtlamış oldu.

Çıkarmışken boşa gitmesin diye bagaj kapağının orjinal fitile oturduğu yere yapıştırdım ve bagaj çok daha tok kapanmaya başladı, kastırma da yapmadı. Daha önce de paylaştığım gibi ileride balık sırtı anteni gibi ama daha küçük boyutlarda ayna ve kapının aynaya bakan kısmında vortex generator kullanarak rüzgar sesini azaltmayı planlıyorum. Ayrıca A sütunundaki rüzgar oluklarının ve sileceklerin de rüzgar sesi oluşumuna katkısı hiç de az değil. Rüzgar oluklarını şeffaf koli bandıyla kapatarak denemeyi planlıyorum.
Hayallerim yıkıldı bir anda. :( Ek fitil dahi işe yaramadıysa fitilleri dolgunlaştırmak veya kimyasal bir şeyler ile hacim kazandırmak da yetersiz kalacak gibi demek ki?

Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hayallerim yıkıldı bir anda. :( Ek fitil dahi işe yaramadıysa fitilleri dolgunlaştırmak veya kimyasal bir şeyler ile hacim kazandırmak da yetersiz kalacak gibi demek ki?
Valla eğer üfleme uğultu tarzı bir ses varsa 2. fitil işe yarar. Fakat fitillerine iyi baktıysan bir fark yaratacağını hiç sanmıyorum.

Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
20 yıllık fitil ile 5-6 yıllık fitil bir olmaz diye tahmin ederek ek fitillerin bizim araçlarda işe yarayacağını düşünüyorum. Basitçe test etmek istersen geçen yıl benim yaptığım gibi ön cam ve kapı birleşim yerlerine kağıt bant geçip Çevreyolu'nda 120'ye kadar çıkıp aradaki farkı kontrol edebilirsin. Ben sadece ön camda bile inanılmaz fark hissetmiştim.

Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bir miktar daha azaldı gibi sanki. Daha çekilebilir seviyede. 100 de başlardı eskiden, kapılara yalıtımdan sonra 105-108 km hıza çıktığımda gelmeye başlıyordu sanırım. Bu işlemle de 112-115 km arasında gelmeye başladı sanırım. 120 de o sürtünme sesi var fakat bir taraftan rüzgar vuruyormuş da anlık hafif ses yükselmesi gibi dalgalanma kalktı gibi. Otobanda denemem lazım.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
A ve B sütunları iyi ses yapıyor. Ben Mirai'leri merak ediyorum, onların ön camında rezistans var ya, acaba camları daha mı kalın?

Üst Alt