Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hoşçakal Yaris, Merhaba Mazda 3

Konu, 'Mazda 3' kısmında MutluTEKİR tarafından paylaşıldı.

1. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Merhabalar,
    2013 Haziran'ından beri Toyota Yaris 2007 model 1.3 Terra kullanıcısıydım, ta ki bugün Mazda 3 2010 model 96bin km.de Touring 1.6 sedan alana kaddar.
    Attan indim eşeğe deyimi vardır ya, bendeki durumda eşekten indim bindim ata misali. Gerek Toyota Yaris, gerekse de Mazda 3 hakkında yorumlarımı paylaşacağım, hem karşılaştırmalarım olacağı hem de alım satım konusunda bilgi paylaşacağım için bu başlık altında konu açmayı doğru buldum.

Mazda.... Mazda işte. Herkesin hayalindeki, ama hep alınmayan araç. Ben cesaret ettim ve aldım. İyi ki de almışım diyorum. smiley_clap.gif Forumlarda hep araştırdığımda illa olumsuz yorumda bulunanlar oluyor. Yok araba gitmiyor, yok berbat araç, yok bu araç alınmaz, vs... Mazda 3 gerçekten de Yaris sonrası bana Japonların Mercedes'i gibi hissettirdi.
    Aldığım modeli Touring 2010 model. 2. kasası. Gülen yüze benzetiyorum ön tampon tasarımını. En boş modeli bile o kadar dolu ki. Dijital klima, kararan dikiz aynası, AUX girişi, selamlama, konfor sinyal (tek basınca 3 defa sinyal yanması), akşam sürüşünde ön konsoldaki hoş mavi ışıklarla oluşturulan ambiyans ve direksiyondaki tuşlara basınca bu mavi ışığın şiddetinin artıp eski haline dönmesi, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, derinlik ve yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon...... Beni yeterince doyurdu. Bir de hız sabiyleyici taktırdım mı evladiyelik bir araba olur benim için.
    Otomatik vitesi 4 ileri. Ama son vites çift kademe. Zannediyorum Corolladaki tam otomatik vitesin aynısı, ya da çok benzeri. Vites geçişlerini hissetmek çok çok zor. Böyle bir konfor beklemiyordum açıkçası. Aracın o 4 vitese rağmen ivmelenmesi de harika. Yarisim ile yetişemedim ben araca öyle söyleyim, Yarisi baya zorladım ama ı-ıh yetişmedi. laugh.gif Araç gerçekten isteyince çok atik olabiliyor. O nedenle ben gitmiyor etmiyor diyenlere inanmıyorum. 1.6 motor 105 hp güce ve 148 nm. lik bir torka sahip. Tatminkar bence. 128 nm lik Yaris ile yokuşlarda sıkıntı yaşamazdım, mazda 3 ile hiç ama hiç yaşamıyorum. Düzce'den Karabük'e 200 km. yol gelesiye kadar Düzce-Bolu Tüneli arası ciddi bir yokuştur. Orayı 100-110 ile çıktım devir 3000-3500 arasında (3. viteste) Hızını koruması çok güzel. Yokuş aşağı inerken de motor freni yapması da yine güzel. Ama keşke N'ye atabilip de boşta gidebilsek hafif eğimlerde iyi yakıt tasarrufu sağlar da, keşke hareket halinde N'ye atabilsek. smile.gif
    Devir-hız değerlerini görmek isteyen bir manyak olarak uzun yolda ilk dikkat ettiğim şey bu oldu. araç 90 km hızla 2500 devirin hemen altında. 120 km hızla ise 3000 devir civarında. Manuel olarak kullanırsanız şanzımanı da, 120 km hızda 3200 civarı bir devir çeviriyor.

Bir diğer konu ise ses yalıtımı ve tokluk. Gerçekten B segment sonrası C segmente binince, aradaki farkı çok iyi anlamış oldum. Şimdiden söylüyorum, otomatik yaris alacağınıza 1.33 life corolla, auris ve eşdeğeri bir araba alın gerçekten daha iyi. Yariste 3000 devirde kulaklarım uğuldarken, Mazda 3'te 3000 devirde araç içi gayet sessiz oluyor. 3500-4000 devirde hafif, tatlı bir motor sesi duymaya başlıyorsunuz. İç gıdıklayıcı bir ses bu. Yol sesi açısından da Mazda 3 gayet tatminkar geldi. Yoldaki yamalardan geçerken aracın içinden hiç bir ses gelmiyor. Sadece lastik sesi duyuyorsunuz. Rüzgar sesini ise Yaris ile 80 km sonrası duymaya başlarken Mazda 3 110 km sonrasında vermeye başladı. Bunda fitillerin kirliliği de rol alabilir, fitilleri bakım sütüyle sildikten sonra deneyeceğim bir de. Bunların dışında aracın içinden en ufak tıkırtı, zırıltı, zıngırdama, tıngırdama hiç bir ses gelmemekte. Arnavut kaldırımlarında Yaris ile çok başım ağrırken Mazda 3 ile dua ediyorum.

Karşılaştırabileceğim bir diğer nokta ise Yarisimde gaz pedalı ne çok yumuşak ne çok sert idi. Sağ ayağımı üstünde tutunca sabit dururdu, hiç yorulmazdı. Hızlandıkça direksiyon sertleşirdi. Mazdada ise gaz pedalı aşırı yumuşak ve aşırı hassas. Ayağımı üstünde bırakınca gaz pedalı daha çok aşağı iniyor. Bir de az yakması için çok hafif dokunmak gerekiyor. En ufak basışta yakıt tüketimi 10-15 ler buluyor. (4. viteste dahi) Bu nedenle sağ ayağım bugün çok yoruldu. Hem aşağı hem yukarı yönde sabit tutmak zorunda kaldığımdan ötürü. Açıkçası bu gaz pedalını hissizleştirmenin yolunu arayacağım Mazdamda. Direksiyon ise hızlandıkça çok fazla sertleşmiyor. Yüksek hızlarda bile yumuşak hissi veriyor. Bu nedenle şeritte tutmakta zorlanabiliyorum. Süspansiyonlarının yumuşak olmasının da etkisinin olduğunu düşünüyorum. Yarisime göre daha yumuşak ama yaylanma hareketi hiç olmuyor. > Tabi bu konforun bir dezavantajı da uzayan "muhterem aks kafasi" mesafesi yüzünden aracın altının vurma olasılığının artması oluyor. Yarisimle dere tepe, köy yolu gittim ve bana mısın demedi. Altını vurmak falan ne ki, sanki küçük bir crossover havasında. Aracın altı demişken Mazdada sacla kapanmış. Bunun yol sesi yalıtımına katkısı olduğunu düşünüyorum. Yariste ise maliyetten kısmak için boş bırakmışlar ve fabrikasyon pütür gibi bir malzeme sıkılmıştı.

> Birazcık aynaların küçüklüğü kör nokta olmasından korkuttu ama o korkum da gerçekleşmedi sanırım. Bagaj avantajı muhteşem zaten. Bagaja bir şeyler sığdıracağım derdi artık yok kısmetse. smile.gif>İşlemleri anlatacak olursam, ilk önce araçlara bakıp kullandık. Sıkıştırdım, motoru dinledim, anormal bir ses yoktu. Lpg 2 ay önce Prins taktırılmış, o nedenle de tercih sebebimdi araç. Kullandım, anormal bir ses yok, motor güzel ses veriyor, basınca gidiyor, performans kaybı da yok. Sonraki aşamaya geçtik. Ekspertize gittik. Düzce'de Mazdacı Ahmet Usta'ya götürdük. Aracın altına baktı, z rot ve ön tekerlerin boşluklarına baktı, yağ suyu vs., boya kalınlığına bakıldı. Direksiyon hidroliği servis bakımında yetkili serviste fazla konmuş, bundan mıdır bilinmez, direksiyon kutusu sol ön tekerlek tarafından hafif bir hidrolik sızıntısı vardı. Arka sol z rot hafif boşluk yapmıştı. Şanzıman yağı minimum seviyesindeydi, max. seviyesine tamamlandı. (her ne kadar değişmesine gerek yok dense de, değiştireceğim en kısa sürede.) 100bin bakımı yaklaşıyor, bujiler, filtreler, yağlar, hidrolikler değişecek malum. Yakıt filtresi de değiştirilecekmiş. Öğrendim 1-2 ay içinde yapılacak inşallah. Araçların durumları iyi çıkınca da noterde takası yaptık. Plakayı değiştirmek üzere aracı aldım. 213 tl imiş noter ücreti plaka değiştirilecekse. Hemen hallediliyor işlemler zaten, sonra da hayırlı uğurlu olsun. smile.gif

Resimler yarın. Bugünlük tanıtım bu kadar oldu. Merak ettikleriniz olursa seve seve cevaplamaya çalışırım.

Toyotaclubtr den alıntıdır.

2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Allah kaza bela vermesin, objektif olarak düşüncelerini yazman beni okurken keyiflendirdi... Yazılar bitmesin istedim...

Touring seni doyurduysa sorun yok, ben her daim bu kasada impressive olsun isterim.

3. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Teşekkürler ne mutlu bana. :)
    B sınıfı donanımsız bir araç sonrası yetti de arttı açıkçası. DSC var, kararan dikiz aynası vs, impressive den eksiği sunroof ve hız sabitleyici. Hız sabitleyiciyi ekleyeceğim kısmetse. Sunroof da çok aramıyorum.

4. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Hayırlı olsun aracın, güle güle kullanın, kazasız belasız inşallah. Değerlendirmelerinizin devamını bekliyorum. Corolla kullanıp Mazda 3 e geçseydiniz çok daha güzel değerlendirme yapılıyor olacaktı ama Yaris B segment olunca Mazda 3 ün şurası Yaristen daha kötü diyeceğiniz bir durumu olacağını sanmıyorum hiç.

5. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Müsadenizle yeni mazdacı olduğumdan bir kısım sorularımı buradan sormak istiyorum.

6. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan

7. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan

8. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Şu sıkıntıları atlatayım daha güzel olacak inşallah. Ama şu an rahat edemiyorum maalesef. İç mekan kalitesi olarak Toyota'dan önde. Corolla'nın hala yeni modellerinde dahi tıkırtı ve iç trim seslerinden şikayet edenler var. Mazda ise trimlerin tırnaklarına ve köşelerine kumaş bant gibi birşey koyarak bu sorunu aşmış.
    Mazda 3'ün Yaris'ten kötü olduğu nokta var, yakıt tüketimi. :D
    Yarisimde 13 kuruşu bile görmüştüm 3-4 ay önce lpgde. Ama mazdamda şehirdışında bile 23 kuruşun altına inemedim.
    Bu karşılaştırmayı da b sınıfının dolusu mu c sınıfının boşu mu karşılaştırması için yaptım en başta. Fakat mazdanın baz donanımı bile dolu. Ayrıca da b ile c sınıf arasında bu kadar fark olacağını bilmediğimden 2012 model üstü yaris cvt almayı bile düşünmüştüm.

9. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Gaz pedalı benimde aynı şekilde tepki veriyor, ilk bastığımda 30-40 litreleri gösteriyor ekranda, bu yüzden ben anlık tütekimi kapattım, moralim bozuluyor yoksa... :D

Yağ kaçakları bu şekilde muayeneden hafif kusur olarak geçer diye tahmin ediyorum ama en kısa zamanda çaresine baktırmanı tavsiye ederim, kaçak çok gibi...

Pas olayı gayet normal ve sıkıntısız yerde, pas giderici ve yağlayıcı zımbırtılarla geçici çözüm üretilebilir.

10. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Çok teşekkürler, muayeneyi geçtim çok şükür, her ihtimale karşı altını yıkatmıştım. Kaçaklar içinse pazartesi Herter'e gideceğim kısmetse. Yazın o zaman bu paslarla uğraşayım. :)

4. viteste ve sabit hızda giderken de böyle ama. Azıcık ayağım kaysa anında 10 lt ye çıkıyor. Önceki aracımda düz yolda ve son viteste aracı sabit hızda tutmak için pedal aralığı daha fazlaydı. 0.3 lt lik hassasiyetle pedala müdahele edebiliyordum. Ama mazda da bırakın 0.3 ü 1 lt yi, 2 lt falan hassasiyetim :D

11. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Marka fanatikliği yapmadan Mazda nın kalite olarak Toyota dan üstün olduğunu okuduğum gördüğüm ve konuştuğum kullanıcıların anlatımıyla söylemem mümkün. En boş C segment en dolu B den daha iyidir bence, bu açıdan bence mantıklı seçim yapmışsınız Mazda 3 alarak. Yakıt konusunda haklısınız elbet ama Yaris in kilosu ve Mazda 3 ün kilosu arasında ciddi fark vardır diye düşünüyorum, şehir dışı yüksek sabit hızlarda tüketimin Yaris'ten daha az olacaktır.

12. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    İnşallah ama ulaşamadım daha :D Yaris ile otoban hız sınırının %30 üstünde 7.5-8 lt lpg harcardım, Mazdamla 90-110 gidiyorum 8.5 yakıyor. :D

13. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    1.3 motor un atıyorum 140 - 150 km ile sabit giderken 1.6 motordan daha az yaktığına inanmak zor, deneyelim mi

14. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Valla 1.3 motor ama severdim ben miniğimi :D Yokuşlarda üst segment araçları solladığım olurdu. 90 ile giderken 5.5-6 lt, 120 ile 6.5-7 arası, üstünde ise 7.5-8 arası yakardı lpg de.
    1.6 nın hızlanışı gidişi güzel, hele otomatik şanzımanın 120 km hızla giderken devrin 3000 e yeni gelmesi de ayrı güzel. Ama niyeyse bir türlü düşüremedim, halbuki ani hareket de yapmıyorum. Otobüs gibi kullanıyorum yine de olmuyor. Gaz pedalının çok hassas olmasına yoruyorum bunu da. Hız sabitleyici taktırırsam inşallah dediğiniz gibi uzun yolda da 6.5-7 lt ortalama görsem bana yeter de artar bile :)

15. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Zahmet olmazsa; müsait bir vaktinde şu ELM cihazının nasıl kullanıldığını anlatabilir misin hocam ??

Bir sefer bağlandım, her bir şeyi gördüm daha sonrasında nuh dedi peygamber demedi mel'un şey... :)

16. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Tabi yarın gözetmenlikler bitiyor, haftasonu açıklamaya çalışırım.

17. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Hız sabitleyiciden sonra tekrar konuşalım bence bu durumu

18. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Hayırlı uğurlu olsun :) güle güle kullanın :nazar:

19. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
  20. faroz_52

faroz_52 Aktif

Hayırlı olsun güzel günlerde kullanın yalnız bir düzeltme yapmakta fayda var bir otomobil asla dik aşağı boşta tasarruf yapmaz aksine fazla yakar inanmayan gözünü yol bilgisayarına çevirip bir rampa aşağı vites te birde boşta insin tüketim değerlerine bakın gerçek ortaya çıkacaktır :)

Sayfayı Paylaş