Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hollanda'da Türk Ehliyetini Değiştirme Nasıl Olur?

Konu, 'Diğer' kısmında ktaskan tarafından paylaşıldı.

1. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    Herkese selamlar. Malumunuz 1.5 ay kadar önce iş olayları sebebiyle Hollanda'ya yerleşmiş bulunuyorum. Hal böyleyken araba hastalığımız sebebiyle ve türk ehliyetinin de burada sadece 6 ay geçmesi hasebiyle ehliyet değiştirme olayı var mı diye araştırma yapmıştım. Olur da benim gibi yolu buralara düşen olursa kolaylık olur belki işine yarar diye bu konuyu açmak istedim. Şimdi öncelikle Türk ehliyetini burada teorik ve pratik sınava girmeden değiştirebilir miyiz? Evet değiştirebiliriz. Peki bu nasıl olacak?

Öncelikle buraya gelen yabancıların hem vergi hem de bu ehliyet olayları ile ilgili faydalanabildiği bir kural var adı "%30 Ruling". Peki kısaca ne demek bu? Şirket ile imzaladığınız sözleşmede yıllık brüt maaşınız belirli bir limite ulaşıyorsa ki bu 2016 yılı için : 52.700 €. Şirket ile birlikte bir form doldurup bu kural için burada vergi kurumuna başvuru yapıyorsunuz. Eğer başvurunuz kabul görürse hem maaşınız da vergi kesintisi az oluyor hem de ehliyetinizi sınavlara gerek olmadan değiştirebiliyorsunuz. Bu kuralın kazanıldıktan sonra geçerlilik tarihi 8 yıl. Sadece sizin değil eşiniz ve çocuklarınız da aynı şekilde ehliyetlerini değiştirebiliyor. Ama maaş vergi indirimi sadece sizin için geçerli oluyor. Gelelim bu hakkı kazandıktan sonra nasıl ehliyet değiştiriliyor sorusuna.

Öncelikle belediyeden ehliyet değişimi için randevu alıyorsunuz. Telefonla alınabildiği gibi internet sitesi üstünde de bunu yapabiliyorsunuz. Randevuya giderken yanınızda türk ehliyetiniz, 2 tane pasaport resmi, oturum kartınız, BSN numaranız (Vergi numarası, burada belediyeye oturum için kayıt olduğunuzda veriliyor.) ve %30 Ruling'e hak kazandığınıza dair belge ile birlikte Belediyeye gidiyorsunuz. Başvurunuz alınıyor ve ücret olarak 38 euro bir ücret ödüyorsunuz. Daha sonra CBR dedikleri ehliyet sınav merkezinin sitesine girip "Certificate of Health" dedikleri sağlık raporu şeklinde olan formu satın alıp dolduruyorsunuz. Bunun da ücreti 30 euro civarı. Burada size sağlık soruları soruyorlar evet yada hayır olarak işaretliyorsunuz. Bu form online olarak RDW denilen kuruma gidiyor yani yasal kağıt işlerini yapan kurum, ayrıca Belediyede bütün başvuru formlarını oraya gönderiyor. Bu işlemden geri dönüş yaklaşık 3-4 hafta sürüyor. RDW size bir yazı gönderiyor ehliyetiniz hazır Belediyenizden alabilirsiniz diye. Tekrar belediyeden ehliyeti teslim almak için randevu alıyorsunuz. Sonrada gidip ehliyetinizi teslim alıyorsunuz. Şu anda ben RDW'den işlemleriniz tamam ehliyetinizi alabilirsiniz yazısını bekliyorum :) 28 Ağustosda başvurdum bugün itibariyle 1 ay olmak üzere bakalım hayırlısı.

Herkese selamlar,

Ek Not : Eğer Türk ehliyetinizde D sınıfı da varsa o zaman geniş kapsamlı sağlık raporu istiyorlar bu hem uğraştırıcı, hem de masraflı bir iş. Ben sadece B sınıfı için istedim, RDW'ye bir yazı gönderip ben D sınıfından vazgeçtim sadece B istiyorum derseniz "Certificate of Health" almanız yeterli oluyor.

Son düzenleme: 26 Eylül 2016
    hagakure, Oğuzhan, domestos ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Yakında bir başlık ta araba nasıl alınır olarak açılır bence :p

domestos bunu beğendi.
  3. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    Hele bir ehliyeti alayım da araç alımının konusu hazır zaten :) Coming soon..

domestos, grafff, kadir ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    Bu sabah itibariyle hayırlısıyla ehliyetimizi de almış bulunuyoruz. Vatana millete hayırlı uğurlu olsun :)

domestos, kadir ve ezmocesteri bunu beğendi.
  5. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
  6. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    Arabada gelir Kadir acele yok :) Takip ettiğim 2-3 tane mazda 6 var.

7. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
  8. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    Evet. Burada benzinli daha ucuz hemde vergisi daha düşük ama ben km yapıyorum artı birde benzin neredeyse 5 tl burada çok pahalı. Dünyanın en pahalı benzin fiyatında sanırım 2. yada 3. ülke. Mecburen vergisi çok da olsa 2.2 dizel alırım diye düşünüyorum. Olmadı 2.0 dizel audi ama onlarında kmleri fazla. Bana en uygun fiyat ve km 2014 mazda 6 2.2 dizelde var. 30-40bin kmlerde.

domestos bunu beğendi.
  9. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
  10. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    Sedan yada Sw hangisi denk gelirse Mazda 6 olsunda gerisi önemli değil :)

11. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan

Sayfayı Paylaş