Hız Yapmak Bize Ne Kazandırır?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Son dönemde sosyal medyada sık gördüğüm ve hız yapmanın bize ne kazandıracağını anlatan tabloyu paylaşmak istedim. Görülen şu ki; 5 dakika erken varmak için canımızı ve sevdiklerimizin canını 12 kat daha fazla riske atmaya gerek yokmuş.

Herkeslere kazasız belasız sürüşler.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Böyle düşünüyorum ama bazen o koltukta oturunca kuzunun verdiği güvenle bu düşünce maalesef unutuluyor, zaman açısından bir faydası yok bence de ama uzun yolculuklarda kendi adıma çok düşük hızla gitmek yolu çekilmez yapıyor, bir türlü bitmiyor :) maksimum 120 iyidir aslında

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Tez zamanda gitmeyi kazandirir

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Bu tabloyu geçenlerde bende görmüştüm. Kim yapmışsa eline sağlık. Biz 120 ile giderken yanımızdan ışık hızıyla gidenler için bir kaç satır daha eklense fena olmazmış...

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
110 limitini gecmemek lazım. ben görmemiştim, paylaşım için teşekkürler

SM-T113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tez zamanda gitmeyi kazandirir

Bu da bi fikir tabi... Tıpkı daha önce bir arkadaşımın; hızlı gidince araba daha az yakar, çünkü; daha kısa sürede gideceği yere varıyor, önermesi gibi...

:D :D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu da bi fikir tabi... Tıpkı daha önce bir arkadaşımın; hızlı gidince araba daha az yakar, çünkü; daha kısa sürede gideceği yere varıyor, önermesi gibi...

:D :D

Onû diyen iyi safmış. :)) lt/km gösteriyor lt/saat değil ki. :))

Uzun yollarda aradaki fark km de 3-5 kuruş için yavaş gitmeye değmez.

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Güzel paylaşım . Teşekkürler.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Daha erken varıyor derken öbür dünyaya :)

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hız sınırlarında tabiki. Gecenin köründe boş yolda uykunuz da yoksa 90 ile gitmeyi deneyin. Bazen asıl yavaş gitmek kaza riskini artırır. Kimse şehiriçi trafiğinde 140 yapın demiyor zaten.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Hız limitlerine tabiki uyulmalı ancak bazen öyle yollar oluyor ki (3 şerit gidiş geliş bölünmüş, önünüzde km'lerce uzanan ve km'de bir bir araca tesadüf edilen yollar) bu yollarda insanın 110'da durması bedene işkence resmen.. Heleki model yaşı itibari ile yol sesi ve titreşimini duyurmayan araçlar ile hız limitlerinde gitmek her babayiğidin harcı olmuyor..
2 hafta önce Yalova-Ankara seferimde özellikle Sivrihisar-Polatlı arası 110'da kalacam diye afakanlara yem oluyordum :p

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Ancak o yolun dönüşünde Haymana üzerinden Polatlı'ya geçerken 60 ile gitmek acayip huzur veriyordu..

Mesele tamamen aracınızın size verdiği güven hissiyle alakalı, bozuk yol-güvensiz araç ile zaten bilinçli bir şoför limitleri uyuyor ancak iyi model yol ve arabayla geçen yüzyılın limitlerine her şartta uymak pek gerçekçi olamıyor.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Boş yolda aslında en güzel seçenek hız sabitleyici.
Kendi adıma gazı ayağımla yönetince araç gittik basıyorum ve yavaş kalmak can sıkıcı oluyor.
Ama hız sabitleyici ile o noktaya odaklanmadığımdan hız ihtiyacı azalıyor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hız limitlerine tabiki uyulmalı ancak bazen öyle yollar oluyor ki (3 şerit gidiş geliş bölünmüş, önünüzde km'lerce uzanan ve km'de bir bir araca tesadüf edilen yollar) bu yollarda insanın 110'da durması bedene işkence resmen.. Heleki model yaşı itibari ile yol sesi ve titreşimini duyurmayan araçlar ile hız limitlerinde gitmek her babayiğidin harcı olmuyor..
2 hafta önce Yalova-Ankara seferimde özellikle Sivrihisar-Polatlı arası 110'da kalacam diye afakanlara yem oluyordum :p
Radar sıkıntısı olmasa Polatlı- Eskişehir arası tam araç test yolu, 180 den aşağı gitmek yasaklanmalı :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Limitore 185de giriyorum bari 184 yapalim :-D:-D

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Belli bir süre 110-150 ve üzeri hızlarda kullanıldığında 90-100 km ler inanılmaz yavaş gidiliyor algısı oluşturuyor düşük hızlar da yol bitmez diye düşünüyoruz ama o yol güvenli bir şekilde bitiyor.Biliyorsunuz ki 100 km ve sonrasında gözümüzün dikkat açısı hız yükseldikçe daralıyor ve anlık tehlikeleri gözden kaçırabiliyoruz.

Adapazarı'na giderken sadece bir an önce geçsin diye İstanbul Gebze arasını yasal sınırların üzerinde kullanabiliyorum -KESİNLİKLE TAVSİYE ETMİYORUM- eşim o arada yolun sağında veya solunda herhangi bir şey gösterdiğinde ben " hı hı tamam" diyorum ama gözüm ve beynim o anda önümdeki aracı nasıl sollarım derdinde...

Hız limitlerine uyduğunuzda emin olun yolculuktan daha keyif alacaksınız, hem yolun hem manzaranın keyfini çıkarın hele ki CC varsa of of..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İşte bizde o iki C yok abi... :)

Üst Alt