Mazda 3 BL (2009-13) Hız Sabitleyici - Limitleyici Çalışma Sistemi Nasıldır?

Araç Markası
2015 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi -Sedan
Herkese selamlar, sevgiler

Yine acemice bir soru ile buradayım. :)

Hız limitleyici ve sabitleyicinin çalışma prensibini anlayamadım. Sabitleyiciye basıyorum, ışığı yanıyor ama ayağımı gazdan çektiğim zaman araba yavaşlamaya başlıyor. Sabit kalması gerekmiyor mu? Yada örneğin hız limitleyiciyi açtıktan sonra gaza biraz basarsam araba hızlanıyor, hızlanmaması gerekmiyor mu? Son olarak rampa yukarı veya aşağı yollarda yine sabitleyici ve limitleyici açıkken yine hız değişimleri olması normal mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bl kasada nasıl bilmiyorum.

Chevrolet de, ekranda ışık yanıyorken artıya bastığımda sabitleme oluyordu, gaza basınca hız yükseliyordu ve gaz vermeyi bırakınca tekrar sabitlenen hıza inip orada kalıyordu frene basmadıkça veya düğmeden kapatmadıkça devrede kalıyordu.

Limitlemeyi hiç kullanmadım.

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Herkese selamlar, sevgiler

Yine acemice bir soru ile buradayım. :)

Hız limitleyici ve sabitleyicinin çalışma prensibini anlayamadım. Sabitleyiciye basıyorum, ışığı yanıyor ama ayağımı gazdan çektiğim zaman araba yavaşlamaya başlıyor. Sabit kalması gerekmiyor mu? Yada örneğin hız limitleyiciyi açtıktan sonra gaza biraz basarsam araba hızlanıyor, hızlanmaması gerekmiyor mu? Son olarak rampa yukarı veya aşağı yollarda yine sabitleyici ve limitleyici açıkken yine hız değişimleri olması normal mi?
Limitleyiciyi bilmem ama sabitleyici için istediğin hıza getirdikten sonra set e basman lazım. BL kasada bunu açınca sarı ışık yanar, set e bastıktan sonra yeşil olarak yanar o ışık.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Hız Sabitleyici çalışma mantığı hemen hemen her araçta aynıdır
Önce sistemden "ON" yapılır bazı araçlarda sürekli ON durumunda (örnek: Opel). ON yaptıktan sonra hız 40'in üzerindeyken SET + yada SET - tuşuna basınca o an ki hıza sabitlemesi, gaza basmadan hızı sabit tutması lazım
Bazı araç modellerinde 4 ve üzeri viteslerde çalışır (örnek: Peugeot Citroen) bazı araç markalarında 1. Viteste bile çalışır

Araç hızı sabitlemiyorsa en sık arıza fren yada debriyaj müşirlerinden çıkar

Limitleme ise ;
Limit On yaptıktan sonra set + yada set - ye basılırsa o anki hız kaç ise araç bir daha o hızı geçmez. Ancak ani dip gaz yapınca sistem iptal (sollamalarda problem teşkil etmesin diye) olur, gaz pedalındaki limit kalkmış olur
Limitlenen hızın altına düşünce tekrar otomatik devreye girer.

OsmanGokbulut

Katılımcı
Araç Markası
2016 Mazda CX-5 2.5
Araç Renk ve Tip
Soul Red SUV
1700476603344.png

Öncelikle benim aracımdaki direksiyon ve düğmeler bu şekilde. Hız sabitleyiciyi kullanmak için önce sağ taraftaki ON tuşuna basıyorsunuz. Gösterge ekranında turuncu renkte hız sabitleme simgesi yanıyor. Sabitlemek istediğiniz hıza gelince yine sağ taraftaki SET + tuşuna basıyorsunuz ve ekrandaki hız sabitleme simgesi yeşile dönüyor, bu hızınız sabitlendi demek. SET + ve - tuşlarından sabitlediğiniz hızı artırabilirsiniz veya düşürebilirsiniz. Sollama yapmak için gaza bastığınızda ve sollama bittikten sonra ayağınızı gazdan çektiğinizde hızınız otomatik olarak sabitlediğiniz hıza geri düşüyor. Hız sabitlemeyi iptal etmek için frene basabilirsiniz veya yine direksiyonun sağ tarafındaki CANCEL tuşuna basabilirsiniz. Hız sabitleyici sistemini tamamen kapatmak için OFF tuşuna basmanız gerekir ve ekrandaki hız sabitleme simgesi de kaybolur. Yağmurlu havalarda kullanmanızı tavsiye etmiyorum çünkü aracınızın suda kızaklama ihtimalini artırır.

Araç Markası
2015 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi -Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Yeni baba oldum sayılır, o yoğunluktan bir türlü yazmaya fırsat bulamadım. Paylaşımlarınız sayesinde çözdüm işi. Önce istediğim hıza geliyorum. Daha sonra limit'in altındaki gösterge kısmına basıyorum. Son olarak da set tuşuna basınca sihir gerçekleşiyor. :) Set tuşunda + ya bastıkça sabitlenen hız artıp, - ye bastıkça azaltılabiliyor.

Üst Alt