Hız Koridoru Uygulamasından Kaçma Şansı Yok

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Emniyet Genel Müdürlüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında geçtiğimiz aylarda bir protokol imzalandı. Buna göre temmuz ayı itibarıyla, araçların giriş yaptığı HGS/OGS noktası ile çıkış yaptığı HGS/OGS noktası arasındaki süre ve mesafeden ortalama hızı belirleniyor, yasadaki hız limitine göre değerlendiriliyor.

Ankara-İstanbul, İstanbul-Edirne, İzmir-Aydın, Niğde-Şanlıurfa, Adana-Mersin ve Adana-Şanlıurfa otoyollarında eş zamanlı olarak başlayan bu sistemi Sürüş Eğitmeni Uzmanı Adnan Boz, Habertürk TV muhabirine anlattı. Sürücülerin nasıl gittiğini, nasıl yöntemler uyguladığını açıklayan Boz, hızlı bir şekilde yola devam edip radar noktasında yavaşlayarak ceza sisteminden kurtulamadıklarını belirtti. Boz, sözlerine şöyle devam etti:

"Yeni bir sistem olduğu için sürücüler henüz pek hakim değil bu sisteme. Belirli aralıklarla kameralar var. Bunlar da yine hız ölçümü yapabiliyor. Siz Ankara'dan çıktınız, hız limitlerinin üzerinde bir süratle geldiniz, burada yavaşlamanız ya da beklemeniz pek bir şey ifade etmiyor. Cezadan kurtulamıyorsunuz çünkü belirli aralıklarla ölçümler yapılıyor"

CEZA NE KADAR?

2017 yılında belirlenen hız sınırını yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar aşmanın trafik cezası 210 TL, fakat yazılan radar cezası 15 gün içinde ödenirse, yüzde 25'lik erken ödeme indirimiyle birlikte 157.5 TL’ye düşüyor.

Belirlenen hız sınırını yüzde 30’dan fazla aşmanın trafik cezası ise 427 TL, yine aynı şekilde hız sınırını yüzde 30’dan fazla aşma cezası erken ödeme indirimiyle ödenirse 320.25 TL’ye düşüyor.

deve

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ Otm.
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan Benzinli
Hızdan kestikleri cezaya odaklandıkları kadar, ara caddelerde yan yana 2lü 3lü park edip trafiği kitleyenlere de kaçış olamayacak bir ceza uygulasalar ne güzel olur.
Bence yerinde bir uygulama.

Solumuzdan 200 le geçen bmw lere kötü haber :harika:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Otoyol gişelerinde bekleyen olmaz artık :)
Hiç sanmıyorum abi. Biz egolarımız için yaşayan toplumuz; elimizdekilerle dikkat çekmeyi sever, uç noktalarda yaşamak için canımızı veririz. İnanıyorum ki gişede bekleyenlerin bir kısmı, hız yapmasa da "bizim neyimiz eksik ülen bunlardan, ben de hızlı gittim biliyonuz mu siz?" gibi düşündüğü için durmakta. Hatta yanlarından geçenlere de ezik ve baygın gözlerle bakarken "ayyy siz yavaş yavaş mı geldiniz, tın tın mı gittiniz, kıyamam" diye düşünmektedirler. :hihi:
Bu olay yürürlüğe girdikten sonra bir kaç sefer otoyol'dan geçtim. Sıcağın bağrında bekleyen "akıllı" yurdum insanları hep vardı.
Aha da buraya çiziyorum ________________ (çizdim) olacaktır da... :p

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Elin Almanı otoyolu hız yapmak için kullandırıyor, bizimkilerde nereden daha fazla geçiririm bu millete diye kıvranıyor. Şimdi de sıra havada uçan dronelara sıra geldi, Bakan bu kadar drone fazla bunlara da ötv'yi çakacam dedi. Çakın çakın daha fazla çakın, elde ne var ne yok alın.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu uygulamayı sonuna kadar destekliyorum, özellikle bizim ülkemizde hiç bir şey olması gerektiği gibi kullanılmadığı için ancak bu tarz kurallar ile dizginlemeye çalışılıyor... Otoyollarda bile yılda binlerce kaza yapmayı başaran ülke efradına az bence... ;)

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Elin Almanı otoyolu hız yapmak için kullandırıyor, bizimkilerde nereden daha fazla geçiririm bu millete diye kıvranıyor. Şimdi de sıra havada uçan dronelara sıra geldi, Bakan bu kadar drone fazla bunlara da ötv'yi çakacam dedi. Çakın çakın daha fazla çakın, elde ne var ne yok alın.
Adamlar ekmek dışında her şeye çakıyor. Fırıncılar ne zaman zam için celallense gazlarını alıyorlar. Bunların tayfa ekmek dışında bir şey yemiyor mu nedir anlamadım. Gelir düzeyi açısından en tabanda yer alan kesimi doğrudan rahatsız etmeyecek her şeye çakıyorlar. :bsmagryr:

Dron mu? Kaç dronecu bize oy verir, çak gitsin... :ssrtcbya:

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Çok garip bir ülkeyiz. :)

Var olan hız limitleri değişmedi ki, millet neden süreyi hesaplamaya başladı, apk yaptı?

İlginç!!

Oysa, mevcut limitlere uyularak yapılan Yolculuklarda ne koridor var ne de ceza.

:) :)
+1
Ülkede söylenti olsun yeter, çalkalanmaya hazır fiçı mübarek :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Çok garip bir ülkeyiz. :)

Var olan hız limitleri değişmedi ki, millet neden süreyi hesaplamaya başladı, apk yaptı?

İlginç!!

Oysa, mevcut limitlere uyularak yapılan Yolculuklarda ne koridor var ne de ceza.

:) :)

Onu da geçtim "millet neden yol kenarında beklemeye başladı?".

Az önce köyden dönerken 25,2 km'lik yolu 16 dakika 12 saniyede gittim. Sırf bunu merakım için bugün ilk defa tuttum. Sonra hesapladım ortalama hızım yaklaşık 95km/saat'miş. Yolda 1120-130'u geçen de görmedim ama yol kenarında bu insanlar neden bekliyorlar hala anlamıyorum? :D

Bence emniyet şeridinde gereksiz bekleyen bu "bilinçli" vatandaşlara ceza yazsa daha çok para kazanır devletümüz. ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Onu da geçtim "millet neden yol kenarında beklemeye başladı?".

Az önce köyden dönerken 25,2 km'lik yolu 16 dakika 12 saniyede gittim. Sırf bunu merakım için bugün ilk defa tuttum. Sonra hesapladım ortalama hızım yaklaşık 95km/saat'miş. Yolda 1120-130'u geçen de görmedim ama yol kenarında bu insanlar neden bekliyorlar hala anlamıyorum? :D

Bence emniyet şeridinde gereksiz bekleyen bu "bilinçli" vatandaşlara ceza yazsa daha çok para kazanır devletümüz. ;)
Eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek... :p

Yakında trafik güvenliğini tehlikeye düşürmekten ceza yazılmaya başlanır bence.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yani yolun kenarında beklemek nedir? Hiç mi dinlenme tesisi yok? 170-180 bastığım zaman giriyorum highway outlete, herhangi bir dinlenme tesisine, zaten lavaboya git gel yeteri kadar vakit geçiyor. Sonra da baktın emin değilsin, bak aracının ortalama hızına, ona göre sabitle 90 a en sağdan git. :)

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Yani yolun kenarında beklemek nedir? Hiç mi dinlenme tesisi yok? 170-180 bastığım zaman giriyorum highway outlete, herhangi bir dinlenme tesisine, zaten lavaboya git gel yeteri kadar vakit geçiyor. Sonra da baktın emin değilsin, bak aracının ortalama hızına, ona göre sabitle 90 a en sağdan git. :)

Mutlu orada bekleyen insanlar 3 kuruş köprü parası vermemek için bayram zamanı gece saatin 24 olmasını bekleyenler :) şimdi bu insanlara git orada 2 bardak çay iç atıyorum 10 lira ver desen kalpten giderler :)
Yurdum insanı hala havaalanlarından eşini dostunu arkadaşını alacağı zaman 13 TL lik otopark parası vermemek için yol kenarında sıcağın altında bekliyorlar..

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Millette tuhaf normal sınırlarda git, hem az yakarsın hem de beklemezsin. Gerçi bekleyenlerin çoğu hesaplama yapamadığı için bekliyordur :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mutlu orada bekleyen insanlar 3 kuruş köprü parası vermemek için bayram zamanı gece saatin 24 olmasını bekleyenler :) şimdi bu insanlara git orada 2 bardak çay iç atıyorum 10 lira ver desen kalpten giderler :)
Yurdum insanı hala havaalanlarından eşini dostunu arkadaşını alacağı zaman 13 TL lik otopark parası vermemek için yol kenarında sıcağın altında bekliyorlar..
Ve bu aynı insanlar, 800 liralık telefon işini görürken, bilmem kaç bin liraya yarım elma alanlardır maalesef. :(

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 BNskyD PowerSNS
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz/ Sedan
geniş ve ferah cillop gibi otobanda hız sınırına karşıyım (tünel ve sert virajlarda limite uyulması şartıyla).. şehiriçi ve diğer hız limiti olan yollarda ise radar uygulamasını destekliyorum..
devlet vatandaşına güvenmelidir..

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
geniş ve ferah cillop gibi otobanda hız sınırına karşıyım (tünel ve sert virajlarda limite uyulması şartıyla).. şehiriçi ve diğer hız limiti olan yollarda ise radar uygulamasını destekliyorum..
devlet vatandaşına güvenmelidir..

Hükümet kendi içinde birbirine güvenmiyor, halkına hiç güvenmez :) zaten burada mesele hız yapılmasın kazalar olmasın değil, ne kadar daha söğüşleyebiliriz hesabı :D

Üst Alt