Mazda 3 BM Skyactiv Hız Devir İlişkisi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Kılavuzda bile yazıyor, hareket halinde N'ye almayın, şanzıman zarar görecektir diye. Muhtemelen yağlanma, basınç vs ile ilgilidir. 10 kuruş fayda görmek için 15 bin gömmeyin derim naçizane.
Hareket halinde boşa almayın uyarısı manuel araçlarda da var. "Şanzıman zarar görecektir" uyarısı varsa almamak gerekir bir nedeni vardır mutlaka.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Manuelde çokça boşa alırdım, yağını 40bin km.de değiştirdim en ufak ses bile gelmezdi.
Tork konvertörlü araçlarda da yağlanmayı engellemez. Yağlama P'de de devam ediyor, motor çalıştığı anda yağ devir daim olmaya başlar. Zaten motorumuzun çok çabuk ısınmasının sebebi de otomatik şanzımanın ve motor soğutma suyunu radyatörde ısı değiştirgeci görevi görerek ısı alışverişinde bulunurlar. Aracı sürmeye başlayınca şanzımanın yağının ısınması, motor suyunu da ısıtır.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Kılavuzda bile yazıyor, hareket halinde N'ye almayın, şanzıman zarar görecektir diye. Muhtemelen yağlanma, basınç vs ile ilgilidir. 10 kuruş fayda görmek için 15 bin gömmeyin derim naçizane.
Öyle bir anlam çıkıyor ama ben yaptığına inanamadığım için tekrar sordum. Oğuzhan da doğrusu o demiş,acaba biz mi Weya yı yanlış anladık, Oğuzhan bu konuları bilir çünkü...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Öyle bir anlam çıkıyor ama ben yaptığına inanamadığım için tekrar sordum. Oğuzhan da doğrusu o demiş,acaba biz mi Weya yı yanlış anladık, Oğuzhan bu konuları bilir çünkü...
Skyactiv-Drive farklı olabilir abi. Onun için sonradan şu soruyu sordum:
Hareket halinde boşa almayın uyarısı manuel araçlarda da var. "Şanzıman zarar görecektir" uyarısı varsa almamak gerekir bir nedeni vardır mutlaka.

weya

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Meteor Gri - Sedan
İlgi ve uyarılarınız için öncelikle teşekkür ederim. Ancak rampa aşağı inerken vites yükseltmediğinden motor çok bağırıyor. Kısa süreli N ve D yapıyorum. Yani N de tutma sürem 3 saniye belki var belki yok. Amaç yakıt ortalamasını düşürmek değil. Bağırmasını ve/veya kesilmesini önlemek. Şayet bu da zarar veriyor ise elbette ki onu da yapmam. Kırmızı da da daha dikkatli olurum.
Tekrar teşekkür ettim :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Allahınızı seversiniz manuelde kullanmak niye zarar versin şanzımana? Öyle olsa otomobil firmaları niye direksiyondan kulakçıklı yapıyor? Niye tiptronik denen bu vites küçültüp yükseltme var. Zaten devir çok yüksekse siz isteseniz de vites düşüremiyorsunuz, herşey düşünülmüş ki.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Allahınızı seversiniz manuelde kullanmak niye zarar versin şanzımana? Öyle olsa otomobil firmaları niye direksiyondan kulakçıklı yapıyor? Niye tiptronik denen bu vites küçültüp yükseltme var. Zaten devir çok yüksekse siz isteseniz de vites düşüremiyorsunuz, herşey düşünülmüş ki.

Yanlış anlamayı düzeltelim hocam.

Manuel kullanmak zarar verir denilmiyor, araç seyir halinde iken otomatikten manuele, manuelden otomatiğe almak tavsiye edilmiyor. ;)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben zarar vereceğini düşünmüyorum. Eğer aracım skyactiv otomatik olsaydı her türlü kullanırdım. Hareket halindeyken manuel-otomatik ve her türlü vitesle oynadım her şey düşünülmüş isteseniz de zarar veremezsiniz güzelliği işlevselliği zaten burada.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Gördüğünüz üzere vites 6 hız 75,soğuk havalarda ilk 1-2 km içinde bu durum olabiliyor...

Ekran Alıntısı.JPG

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Yanlış anlamayı düzeltelim hocam.

Manuel kullanmak zarar verir denilmiyor, araç seyir halinde iken otomatikten manuele, manuelden otomatiğe almak tavsiye edilmiyor. ;)
bu şanzımanı benim kadar üst limitlerde kullanan yoktur herhalde. istediğiniz zaman istediğiniz süratte manuele de otomatiğe de alabilirsiniz bu şanzımanı kolay kolay bozamazsınız hele manuel otomatik yaparak hiç bozamazsınız . zaten araba manuelde belli limitlere kadar vites yükseltip düşürmenize izin veriyor yani 160 ile giderken manulde asla vitesi motor freni yaparak 3 e yada 2 ye atamıyorsunuz denerseniz ekranda vites rakamı yanıp sönüyor.

Makas atarken fren yapiyor mu öndeki araci gorup, tamponun dibinden makas guzel oluyor yada direksiyona müdale ediyor mu cok tehlikeli olur o zaman
o zaman çarpışma önleyici devreye giriyor özgür o da çok sakat ama araba makas atarken direksiyonda hareket algılarsa çarpışma önleyiciyi devreye sokmuyor yani mazda yolda azıcık i...nelik yapmana izin veriyor:p

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
bu şanzımanı benim kadar üst limitlerde kullanan yoktur herhalde. istediğiniz zaman istediğiniz süratte manuele de otomatiğe de alabilirsiniz bu şanzımanı kolay kolay bozamazsınız hele manuel otomatik yaparak hiç bozamazsınız . zaten araba manuelde belli limitlere kadar vites yükseltip düşürmenize izin veriyor yani 160 ile giderken manulde asla vitesi motor freni yaparak 3 e yada 2 ye atamıyorsunuz denerseniz ekranda vites rakamı yanıp sönüyor.
5 den 2 ye çat diye cekemiyoz yani fast and furious gibi oldu :D

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
5 den 2 ye cat diye cekemiyoz yani fast and furious gibi oldu :D
cık olmuyor o zaman kesici devreye giriyor vites düşüreceğin orana gelmesi için biraz daha yavaşlamanı bekliyor. mazda öfkeye karşı öyle yaparsan ekranda ‘’öfkeyle kalkan zararla oturur yigen” yazıyor:)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
cık olmuyor o zaman kesici devreye giriyor vites düşüreceğin orana gelmesi için biraz daha yavaşlamanı bekliyor. mazda öfkeye karşı öyle yaparsan ekranda ‘’öfkeyle kalkan zararla oturur yigen” yazıyor:)
:D araba bizden kendini daha iyi kullaniyor yani abuk sabuk seyler yapma diyor

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Beni iki kere uykudan uyandırıp kazayı önleyen şey o, Kemal abi açıklamış herşeyi ben yeni gördüm...
Beni iki kere uykudan uyandırıp kazayı önleyen şey o, Kemal abi açıklamış herşeyi ben yeni gördüm...
O sistemler önemli uzun yolda benim cok uykum geliyor otomatik
Ve koltuk isitma acinca araba da konforlu koltuklar konforlu yat uyu bir iki kere uyumustum hanim tokati asıldi uyandim bziim sistemi hanim yapiyor asiliyor tokati :D

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
O sistemler önemli uzun yolda benim cok uykum geliyor otomatik
Ve koltuk isitma acinca araba da konforlu koltuklar konforlu yat uyu bir iki kere uyumustum hanim tokati asıldi uyandim bziim sistemi hanim yapiyor asiliyor tokati :D
bende sistem hep açık hiç susmadığı için hep uyanıksın:D

sen yinede kul yapısına çok güvenme, bizim şerit çizgilerini sulu boya ile attıkları için radar zor görüyor zaten:)

bana bundan lazım:D

Yeniden Yönlendirme Bildirimi

Üst Alt