Mazda 3 BM Skyactiv Hız Devir İlişkisi

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Motor soğukken araç olması gerekenden daha yüksek devir çeviriyor.
Not:Vites olması gerekende ama devir yüksek.Örneğin 60 ile giderken vites 6 da ama devir 1500 de olması gerekirken 2000 de...

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Not:Vites olması gerekende ama devir yüksek.Örneğin 60 ile giderken vites 6 da ama devir 1500 de olması gerekirken 2000 de...
Evet tork konvertörü kilitlenmiyor, yağ ısınsın diye sanırım.

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Hiz-devir iliskisi ile ilgiki degil ama... Simdi tee uzaklarda kirmizi isik yandigini gorduk ve dedik ki bosa gaza basmaya gerek yok, salalim gitsin araba uzerindeki ataletle oraya kadar. Ayagimizi gazdan cektik fakat o da ne? Araba akıp gitmek yerine yigilip kaliyor. Oysa ayni seyi manuel vitesli bir arabada deneseydik 5. viteste gider de giderdi o araba... Bu olay cvt'ye has bir durum mudur? Eski arabam otomatiklestirilmis manueldi, onda da boyle bir durum yoktu.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hiz-devir iliskisi ile ilgiki degil ama... Simdi tee uzaklarda kirmizi isik yandigini gorduk ve dedik ki bosa gaza basmaya gerek yok, salalim gitsin araba uzerindeki ataletle oraya kadar. Ayagimizi gazdan cektik fakat o da ne? Araba akıp gitmek yerine yigilip kaliyor. Oysa ayni seyi manuel vitesli bir arabada deneseydik 5. viteste gider de giderdi o araba... Bu olay cvt'ye has bir durum mudur? Eski arabam otomatiklestirilmis manueldi, onda da boyle bir durum yoktu.
Benim guzu bayağı bi gidiyo,senin guzuda sıkıntı olmasın

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan

6. viteste 60'la giderken 1500 devir çevirir, kitledikten sonra 100-200 devir daha düşer, 6. viteste 2000 çevirmesi mümkün değil tekrar kontrol edin isterseniz.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
6. viteste 60'la giderken 1500 devir çevirir, kitledikten sonra 100-200 devir daha düşer, 6. viteste 2000 çevirmesi mümkün değil tekrar kontrol edin isterseniz.
Bundan eminim 1-2 kerelik olay değil.Dikkatimi çok çektiği için çok gözlemledim. Haftasonu denerim tekrar

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

100-200 devir değil, bariz fark oluyor. Gaza hafif hafif basarsanız dediğiniz gibi oluyor ancak.

Ayrıca; 90 Km hızdaki devir 2 bin oluyor.

DSC_0608.JPG

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Motor soğukken hızımı 60 a getirip,vitesi de kulakçıktan 6 ya getiriyorum,guzu 50 metre kadar öyle gidiyor...

oak

Sessiz
Ozellikle manuel bir arabaya kiyasla degerlendirebilir misiniz?

Manuel ile birebir karşılaştırma yapılamaz çünkü manuelde vitesi boşa alıyorsunuz. Otomatikte belli aralıklarla vites düşürüyor ve enerji kaybı yaşanması ve manuel araba gibi ışığa kadar gidememeniz normal.

Babamda manuel 2001 megane var. Boşa alıyorum 300metre öteden salına salına gidiyorum ışığa kadar. Mazda 3 otomatikte bu mesafe yarıya düşüyor.

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Manuel ile birebir karşılaştırma yapılamaz çünkü manuelde vitesi boşa alıyorsunuz. Otomatikte belli aralıklarla vites düşürüyor ve enerji kaybı yaşanması ve manuel araba gibi ışığa kadar gidememeniz normal.

Babamda manuel 2001 megane var. Boşa alıyorum 300metre öteden salına salına gidiyorum ışığa kadar. Mazda 3 otomatikte bu mesafe yarıya düşüyor.
Manuelde bosa alma degil de, 6.vitesteyken vites dusurmeden saliyorsunuz gidiyor araba, en son bosa alip sonra da 2ye alip devam ediyorsunuz ama otomatikte manuel moda alip vitesi 6da biraksaniz bile kendi otomatik olarak vites dusurmeye devam ediyor, bu da arabanin akisini kesiyor diye dusunuyorum. Bu sonuca vardim artik, bilmem dogru mudur...

weya

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Meteor Gri - Sedan
Ben N ye alıp akıyorum. Yoksa kesiyor denildiği gibi

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ben N ye alıp akıyorum. Yoksa kesiyor denildiği gibi

Kılavuzda bile yazıyor, hareket halinde N'ye almayın, şanzıman zarar görecektir diye. Muhtemelen yağlanma, basınç vs ile ilgilidir. 10 kuruş fayda görmek için 15 bin gömmeyin derim naçizane.

Üst Alt