HGS Nereye Yapıştırılır?

CeNDeL

Katılımcı
Ben geçen ay bir sorundan dolayı hgs etiketimi iptal ettirdim ve yeni etiket almak için pttye gittim ama etiket yoktu sadece kart var karayolları 3 aydır etiket göndermiyor dedi etiketlerdeki sıkıntıdan dolayı artık karta geçiyorlarmış yavaş yavaş.3 tane ptt şubesine sordum üçüde aynısını deyince istemeyerekte olsa mecburen kart aldım. Ama camda kocaman kart çok kötü duracağı için cama yapıştırmayıp kartı güneşlikte duran ruhsatla güneşliğin arasına sıkıştırdım. Okumaz diye korktum ama 1 aydır hergün otobana girip çıkıyorum ve sorunsuz kullanıyorum. Ben kartı görmesi gerekir diye düşünüyordum ama öyle değilmiş kart RF yani radyo dalgası prensibi ile çalışıyormuş kameralarda plakayı okumak içinmiş sadece. Konuyla doğrudan ilgisi yok ama belki bir fikir olur diye yazmak istedim.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Teşekkürler Ömer güzel bilgilendirme oldu.

Peki eski hgs etiketlerinin bir miadı varmı?

CeNDeL

Katılımcı
Ayrıca şöyle birşey de denedim; hgs kartı ve etiketi olmadan otobana girip çıktım buna rağmen sorun olmadı. İnternetten hgs hesabıma girdim baktım ücret tahsil edilmiş nerden girip nerden çıkmışım hepsi yazıyor. Yani plakaya tanımlı bir etiket varsa gişelerde etiketi okumasa bile sadece kameraların plakayı okuması yetiyor direk hesaptan düşüyor ücreti. Önceden çok sövüyordum bu hgsyi çıkaranlara ama artık eskisi gibi değil düzelttiler bayağı :) Mobil uygulamada yapmışlar ne kadar bakiye kalmış geçiş ihlali ceza falan varmı nerden girip nerden çıkmışsın hepsini gösteriyor kredi kartıyla parada yüklenebiliyor...

CeNDeL

Katılımcı
Teşekkürler Ömer güzel bilgilendirme oldu.

Peki eski hgs etiketlerinin bir miadı varmı?
Var ama uzun süre gidiyor yinede. Devamlı güneş gördüğü için ve içerdende camsil gibi kimyasallara maruz kaldığı için ömrü kısalıyor. Benim etiket sağlamdı ama ben bankadan almıştım etiketi ve kredi kartına bağlatmıştım bakiye azalınca ordan yüklüyordu sonra kartı iptal ettirdim hgsde patladı kartı iptal ettirince mecbur yenisini aldım pttden.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ayrıca şöyle birşey de denedim; hgs kartı ve etiketi olmadan otobana girip çıktım buna rağmen sorun olmadı. İnternetten hgs hesabıma girdim baktım ücret tahsil edilmiş nerden girip nerden çıkmışım hepsi yazıyor. Yani plakaya tanımlı bir etiket varsa gişelerde etiketi okumasa bile sadece kameraların plakayı okuması yetiyor direk hesaptan düşüyor ücreti. Önceden çok sövüyordum bu hgsyi çıkaranlara ama artık eskisi gibi değil düzelttiler bayağı :) Mobil uygulamada yapmışlar ne kadar bakiye kalmış geçiş ihlali ceza falan varmı nerden girip nerden çıkmışsın hepsini gösteriyor kredi kartıyla parada yüklenebiliyor...

Durum bu şekildeyse baya bir düzeltmişler demektir...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Baya gelişti Omer evet ama yine eskiklikler var, geçen aylarda babamın aracı ile istanbula gitmiştim. Hgs etiketim yoktu. Köprüden etiketsiz geçtim, ertesi gün hgs etiketi aldım (hgs olmadan geçiş yapılırsa bir hafta içinde hgs alınca geçiş normal olarak ücretlendiriliyormuş)
Hgs alınca hesabımı takip ettim bir hafta boyunca geçiş ücreti düşmedi. Bende müşteri hizmetlerini aradım durumu anlattım yani zorla parayı kestirmek istedim :D temsilci sizin daha önce plakaya tanımlı hgs niz var dedi :) O hesaptan düşmüş dedi :) bu durum bana hgs alırken belirtilmedi bu bir eksiklik yani :)

CeNDeL

Katılımcı
Baya gelişti Omer evet ama yine eskiklikler var, geçen aylarda babamın aracı ile istanbula gitmiştim. Hgs etiketim yoktu. Köprüden etiketsiz geçtim, ertesi gün hgs etiketi aldım (hgs olmadan geçiş yapılırsa bir hafta içinde hgs alınca geçiş normal olarak ücretlendiriliyormuş)
Hgs alınca hesabımı takip ettim bir hafta boyunca geçiş ücreti düşmedi. Bende müşteri hizmetlerini aradım durumu anlattım yani zorla parayı kestirmek istedim :D temsilci sizin daha önce plakaya tanımlı hgs niz var dedi :) O hesaptan düşmüş dedi :) bu durum bana hgs alırken belirtilmedi bu bir eksiklik yani :)
:) Tabiki canım daha çok vardır eksik ama eskiye göre daha iyi şu anda. Hergün o kadar insandan küfür yiye yiye düzelttiler bayağı ilk çıktığında otobana giremiyordum bunun yüzünden. Her otobana girdiğimde ertesi gün pttye gitmem gerekiyordu dilekçe vermem için :) Ama yinede en güzeli ogs tabikide..

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Mobil uygulamalardan aynidan gorebiliyorsun herseyi gec kalinmis bi uygulama. En iyisi yapistirmamak.

metece44

Katılımcı
Hgs yi oyle bir yapmislarki tek kullanimlik .ilk yapistirdigim zaman aynanin cok daha altina yapistirdigim icin gozume kotu gorunuyordu bende sokmeye karar verdim ve deforme oldu tabiki. Simdi yeni hgs alip ucreti tasisam mi yoksa kart mi alsam diye dusunuyordum. Acaba eski etiketteki bakiyeyi yeni aldigimiz hgs karta tasiyabiliyor muyuz?

Tapatalk

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
HGS etiketini plakaya tanımlasak, Hgs etiketini de camdan söksek, kamera sadece plakayı okusa ve bakiyeden ücreti düşer mi?

CeNDeL

Katılımcı
Hgs yi oyle bir yapmislarki tek kullanimlik .ilk yapistirdigim zaman aynanin cok daha altina yapistirdigim icin gozume kotu gorunuyordu bende sokmeye karar verdim ve deforme oldu tabiki. Simdi yeni hgs alip ucreti tasisam mi yoksa kart mi alsam diye dusunuyordum. Acaba eski etiketteki bakiyeyi yeni aldigimiz hgs karta tasiyabiliyor muyuz?

Tapatalk
Evet eski bakiye yeni karta aktarılabiliyor. Etiket yerine kart almak daha mantıklı gibi. Kart olursa araba satılınca iptal etmeye gerek kalmıyormuş yeni alınan arabanın plakasını tanımlıyorlarmış karta. Hemde kart daha uzun ömürlü.

metece44

Katılımcı
Evet eski bakiye yeni karta aktarılabiliyor. Etiket yerine kart almak daha mantıklı gibi. Kart olursa araba satılınca iptal etmeye gerek kalmıyormuş yeni alınan arabanın plakasını tanımlıyorlarmış karta. Hemde kart daha uzun ömürlü.
Teşekkür ederim dediginiz gibi yapacağım. hayirli gunler.

Tapatalk

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ogs alın geçin gidin... ;) Kredi kartına da bağlayın her şeyi unutun...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Iki kere gectim daha ikisindede elimle tuttum ama bi daha gecersem tutmayacam

Üst Alt