Mazda 3 BL (2009-13) Havalandırma Menfez Temizliği

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Bu zamana kadar aldığım tüm araçlarda bu menfezlere kafayı takıyordum. İçlerindeki tozu gördükçe cinlerim tepeme çıkıyordu. Bugün dayanamayıp 5 menfezide söktüm.

Söküm aşaması çok kolay. Orta menfezi alttan yavaş yavaş kastırarak çıkartabilirsiniz. Oval olanları da yanlardan derine inerek hafifçe kastırın rahatça çıkıyor.

Söküp torpido kısmında kalan kısımları iyice sildim ama menfezlerde bulunan tozlar çok inatçı. El girmiyor, fırça girmiyor en ufak ters harekette kurabilirsiniz. Bende tazikli su ile tozu atmaya çalıştım. Toz sökücü bir ürün sıkıp üstüne su tutmak lazım, öyle daha sağlıklı olur.

20170723_153716.jpg

20170723_153710.jpg

20170723_153500.jpg

20170723_153347.jpg

20170723_153324.jpg

20170723_153217.jpg

20170723_153134.jpg

20170723_153124.jpg

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Traktör seninle gurur duyuyordur :D Menfezleri kulak çöpüne apc sıkaracak temizleyebilirdin :)

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Bende indim şimdi çıkardım orta havalandırma menfezini söktüm çünkü eskiden ızgaralara rakilan telefon tutacağı koymustum oralar ince olduğundan yukarı aşağı yapınca sıra sıra 4 menfez ızgaralarını aynı anda hareket ettiren yan tutamaclar çıkmıştı onu yerine oturturum:) 3 aydır yapmayı bekliyordum servise götürecektim 10dkda yaptim ;)

Eline sağlık iyice sıyırdınız:) yengeler evi iki temizlemeye yardım edin dese yerinizden kalkmazsınız arabada flaan uyumuyonuz demi gece:))

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bende indim şimdi çıkardım orta havalandırma menfezini söktüm çünkü eskiden ızgaralara rakilan telefon tutacağı koymustum oralar ince olduğundan yukarı aşağı yapınca sıra sıra 4 menfez ızgaralarını aynı anda hareket ettiren yan tutamaclar çıkmıştı onu yerine oturturum:) 3 aydır yapmayı bekliyordum servise götürecektim 10dkda yaptim ;)

Eline sağlık iyice sıyırdınız:) yengeler evi iki temizlemeye yardım edin dese yerinizden kalkmazsınız arabada flaan uyumuyonuz demi gece:))

Bana göre bişiy yok :D @kadir düşünsün :D :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Astinada yatmışlıgım çoktur ;)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Bu zamana kadar aldığım tüm araçlarda bu menfezlere kafayı takıyordum. İçlerindeki tozu gördükçe cinlerim tepeme çıkıyordu. Bugün dayanamayıp 5 menfezide söktüm.

Söküm aşaması çok kolay. Orta menfezi alttan yavaş yavaş kastırarak çıkartabilirsiniz. Oval olanları da yanlardan derine inerek hafifçe kastırın rahatça çıkıyor.

Söküp torpido kısmında kalan kısımları iyice sildim ama menfezlerde bulunan tozlar çok inatçı. El girmiyor, fırça girmiyor en ufak ters harekette kurabilirsiniz. Bende tazikli su ile tozu atmaya çalıştım. Toz sökücü bir ürün sıkıp üstüne su tutmak lazım, öyle daha sağlıklı olur.

Ekli dosyayı görüntüle 20527

Ekli dosyayı görüntüle 20528

Ekli dosyayı görüntüle 20529

Ekli dosyayı görüntüle 20530
Ekli dosyayı görüntüle 20531
Ekli dosyayı görüntüle 20532

Ekli dosyayı görüntüle 20533

Ekli dosyayı görüntüle 20534
Murat abi sen bunlari elle mi cikardin yoksa trim sokme aparti da kullandin mi benm menfezlerden bole komur gibi seyler geliyor, gecen klima actim alnima sicradi kaza yapiyordum, polen filtresini soktum gene geliyor nalet ettim menfezleri kircam atcam artik. Menfezin icinde firlamaya hazir duruyor klima actim mi zaten ses yapiyor hergun kucuk bir parca firliyor

image.jpg

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Murat abi sen bunlari elle mi cikardin yoksa trim sokme aparti da kullandin mi benm menfezlerden bole komur gibi seyler geliyor, gecen klima actim alnima sicradi kaza yapiyordum, polen filtresini soktum gene geliyor nalet ettim menfezleri kircam atcam artik. Menfezin icinde firlamaya hazir duruyor klima actim mi zaten ses yapiyor hergun kucuk bir parca firliyor

Ekli dosyayı görüntüle 20546
Onlar bendede vardi dün söktüm orta menfezlerin arkasındaki kuruyan kaucuklar uçlarını temizledim sadece üfleyince zaten çıtır çıtır ses yapıyor.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Onlar bendede vardi dün söktüm orta menfezlerin arkasındaki kuruyan kaucuklar uçlarını temizledim sadece üfleyince zaten çıtır çıtır ses yapıyor.
Aynen klima acikken citir citir diyor bir anda firliyor nasil sokcem kirarim diye korkuyorum, aslıyim mi butun gücumle acaba. Benim de elimin ayari yok gecen arkadasin yazliga gittik focaya tuvalet kagidina asıldim cektim demir askılik kirildi elimde kaldi saka gibi

Son düzenleme:

alper

Katılımcı
Araç Markası
Ford Mondeo
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri-Sedan
Aynen klima acikken citir citir diyor bir anda firliyor nasil sokcem kirarim diye korkuyorum, aslıyim mi butun gücumle acaba.
Benim havalandırmadanda ses geliyordu. Orta havalandırmaları, radyoyu falan komple söküp kurcalamıştım biraz. Zarar veririm diye uzun süre ellememiştim ama youtube da videoları izleyerek kolayca yaptım. Elinizde telefon youtubedan aşama aşama izleyerek sökün.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Aynen klima acikken citir citir diyor bir anda firliyor nasil sokcem kirarim diye korkuyorum, aslıyim mi butun gücumle acaba. Benim de elimin ayari yok gecen arkadasin yazliga gittik focaya tuvalet kagidina asıldim cektim demir askılik kirildi elimde kaldi saka gibi

Hafif alttan spatula gibi birseyler kaldır çıkıyor zaten kırılmaz kolay kolay çok kalın çünkü tutamaclari.

Üst Alt