Mazda 3 BL (2009-13) Hava Filtre Borusu Hakkında

Yvzhfz

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Hb
Mazda 3 2010 model İmpressive aracımin motor kısmında boru-hortumun girdiği bir parça eksik.Bu parçanın ne oldugu konusunda bilgilendirebilirmisiniz? Bu parçayı nereden temin edebilirim?Borunun açık olması herhangi bir arızaya sebeb olabilir mi?Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.. Fotoğrafları yukledim.

Ekli dosyalar

• IMG_20170818_225144.jpg
    IMG_20170818_225144.jpg
    236 KB · Görüntüleme: 93
  • IMG_20170818_225235.jpg
    IMG_20170818_225235.jpg
    182.1 KB · Görüntüleme: 93

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Anladığım kadarıyla, hava filtre kutusu yok. Nereye gider enteresan bir durum. :) Ya da açık hava filtresi kullanılmış.

Servisten veya çıkmacılardan araştırman gerekiyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kutu beyinle beraber yani kutu var ama ön panelle hava filtresi kutusu arasındaki tırtıklı boru yok.

Resimden anlaaaşılmıyor ama sanırım paanelden çıkan kısımda eksik gibi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hava emişini yönlendiren borulardan biri eksik. Çıkmacılardan yada servisten almalısınız.

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Aynen Özgür, orjinalden şaşmamak gerekir, hem ben şu şekilde düşünüyorum: Sevdiğimiz ve bir o kadarda memnun olduğumuz bir markaya saygı duyarak ve birazda olsa destek amacıyla ben her zaman orjinalden yanayım. Fiyatlar abartılı değil, kalite garanti daha ne olsun...servis her ilde olmadığı için bir şey diyemiyorum ama parçada tercih etmeliyiz...

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Aynen Özgür, orjinalden şaşmamak gerekir, hem ben şu şekilde düşünüyorum: Sevdiğimiz ve bir o kadarda memnun olduğumuz bir markaya saygı duyarak ve birazda olsa destek amacıyla ben her zaman orjinalden yanayım. Fiyatlar abartılı değil, kalite garanti daha ne olsun...servis her ilde olmadığı için bir şey diyemiyorum ama parçada tercih etmeliyiz...
Ben zarardayim iste abi 35 tl verdim iki ay kulladim hava filtresini, bak yine orijinal filtreyi taktim, benim 35 puff oldu gitti

Son düzenleme:

emrahunal0258

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Mirai - 2012
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Arkadaşlar bi şeyi merak ettim. Bu bizim BL kasalarda hava akışı benim gördüğüm kadarıyla önden alıyor.Motorun üst kısmından tur atıp filtreden geçip tekrar motorun yanından aşağı inip emme manifolduna doğru gidiyor.
Soru: Bu kadar dolaştırılacağına sağ taraftan bi kutu içerisine filtreyi koysak ve kısa yoldan versek olmaz mı? (Toyota Corolla’da gördüm) Bir de hava emme sırasında havanın motor üzerinden döndürülmesi havanın sıcaklığını arttırmaz mı? Tabi yakıt tüketimi ve performansı da etkilemez mi?
Saygı ve hürmetlerimle. Ves-Selam...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar bi şeyi merak ettim. Bu bizim BL kasalarda hava akışı benim gördüğüm kadarıyla önden alıyor.Motorun üst kısmından tur atıp filtreden geçip tekrar motorun yanından aşağı inip emme manifolduna doğru gidiyor.
Soru: Bu kadar dolaştırılacağına sağ taraftan bi kutu içerisine filtreyi koysak ve kısa yoldan versek olmaz mı? (Toyota Corolla’da gördüm) Bir de hava emme sırasında havanın motor üzerinden döndürülmesi havanın sıcaklığını arttırmaz mı? Tabi yakıt tüketimi ve performansı da etkilemez mi?
Saygı ve hürmetlerimle. Ves-Selam...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Araçların segmentlerine göre hava emiş konumları farklılaşıyor. Örneğin A ve B segmentlerindeki araçların hava emiş konumları motora olabildiğince yakın konumlanırken C ve D segmentlerinde hava emiş konumları mümkün olduğunca ön panele entegre ediliyor ve motora giriş bölümü uzuyor. Buradaki amaç; A ve B segmentlerindeki araçların küçük motor hacmiyle birlikte daha çok şehiriçi kullanıma yönelik olması ve yüksek hızlara çıkmaması, bu nedenle emiş bölümünün motora olabildiğince yakın olarak ihtiyaç duyulan havanın motora hemen girmesidir. C ve D segmenti araçlar hem daha büyük hacimli motorlar barındırdığından hem de şehirdışı yolculukları için kullanıldığından ve yüksek hızlara ulaşabildiğinden aracın ihtiyacı olan hava, aracın hareket halinde ön paneline çarpan nispeten soğuk havadan karşılanıyor ki hem soğuk hava hem de güçlü hava girişi sağlanıyor.

Gözlemlerim üzerine muhabbet arasında Dündar Usta ile de bu konuyu konuşmuştuk ve ben mantığıma yatan tahminlerimi anlattığımda haklı olduğumu söyleyerek konuyu biraz daha açıklayarak anlatmıştı. Tabi üreticiler gittikçe kalabalıklaşan motorlarda emiş konumunu değiştirip daha farklı yol da izliyorlardır.

Sizin fikrinizi aslında bir usta ile görüşmek lazım. Bakalım bu konuda o ne diyecek?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Havanın sürtünme kuvveti açısından bakarsak 1 m fazladan dolanmasının emme gücüne etkisi ihmal edilebilir kadar küçük olur.
Zaten açık hava filtresi kullanan araca da bakıldığında hava direncinin stok duruma göre pek değişmediği görülür, youtube da bu konuda videolar var. Ancak 2-3 hp lik bir artış oluyor. Bunu da düşük devirlerde değil sadece üst devirlerde sunabiliyor. Hem de düşük devir torkunda bir düşüş yaşanıyor.
Ayrıca stok durumda rezonatör kullanılarak subap açılıp kapanmaları sonucu hava akışının rezonansa girerek silindir içine hava girişinin zorlaştırmaması sağlanır.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Havanın sürtünme kuvveti açısından bakarsak 1 m fazladan dolanmasının emme gücüne etkisi ihmal edilebilir kadar küçük olur.
Zaten açık hava filtresi kullanan araca da bakıldığında hava direncinin stok duruma göre pek değişmediği görülür, youtube da bu konuda videolar var. Ancak 2-3 hp lik bir artış oluyor. Bunu da düşük devirlerde değil sadece üst devirlerde sunabiliyor. Hem de düşük devir torkunda bir düşüş yaşanıyor.
Ayrıca stok durumda rezonatör kullanılarak subap açılıp kapanmaları sonucu hava akışının rezonansa girerek silindir içine hava girişinin zorlaştırmaması sağlanır.
Havayı Zorlasak turbo etkisi yapmazmı?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Havayı Zorlasak turbo etkisi yapmazmı?
Yok Kadir, Havanın basıncı 1 bar hızın arttığında olsun hadi 1.1 bar. Çok bir şey değiştirmiyor. Zaten bizim araçların stok hali de öyle tam önden soğuk havayı alacak şekilde yapılmış.

Üst Alt