Mazda 323 BG (1989-94) Hararet Sorunu

Mustafa34

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Anladım benim bahsettim rampa çok dik deil ama biraz uzun.sanırım veli beyin de dediği gibi gazım kısık olduğu için hızımda çok düşüyor ve bir miktar hararetin yükselmesine sebebiyet veriyor.ondan sonraki yollarda yine okadar uzun olmasada rampalarla karşılaştım ama hızımı kaptırabildiğim için 90 nın altına çok düşmüyor ve 3000 bin devirde devam edebiliyorum ve hararette oynama olmuyor çok şükür.

Bu arada sizin araçta otomatik mi?

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Hararete çok şey neden olabilir. Radyatör, kapağı, termostat ve fan. Araç sicakken rolazntide harareti gozlemleyin, fan devreye giriyor mu bakın. Eger bunlarda sıkıntı yoksa radyatör unuz ve soğutma suyunuz kirli vs olabilir. Komple temizlik/değişim yapılabilir.

Mustafa34

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Fan zamanında açıyor kapak 2 hafta önce ( kia nın ile uymluymuş bu arada ) onunla değişti.radyatörüm şişlendi temizlik yapıldı.veli beyin dediğini yapacam gaz ayarımı açtırcam ve lpg ci ile görüştüm lpg ye avans ayarıda yaparız hatırlat dedi.bende birde benzinle deniycem Allah izin verirse.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Benzinli yada benzinsiz fark etmez, komple sistemi bosalttirin, sistemde hiç su kalmasın , sıfırdan antfrizli su koydurun. Kaçak olmazsa hararette olmaz.

Mustafa34

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Anlıyorum tavsiyeniz için teşekkür ederim ancak radyatör komple söküldü şişlendi temizlendi zaten sistemde su kalmadı.antifiriz ilave edilerek suyu sıfırdan dolduruldu.

Mustafa34

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Peki bu zorlanma esnasında genleşme kabına su göndermesi normalmi?yarıdan fazla doldurmuştu genleşme kabını stop ettikten 15 dak sonra radyatör geri çekti suyu..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Peki bu zorlanma esnasında genleşme kabına su göndermesi normalmi?yarıdan fazla doldurmuştu genleşme kabını stop ettikten 15 dak sonra radyatör geri çekti suyu..

Bu alış veriş gayet normal. Sistemde arıza varsa (radyatör kapağının işlevini yapmaması gibi) su taşırma kabından geri çekilemez ve dışarı atar. Bu döngü olduğu sürece sistemin normal çalıştığını anlayabiliriz. Benim atılganda da aynısı mevcut, motor çalışırken, fan açtığında ve motor soğukken taşırma kabındaki su miktarı farklı oluyor.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Anladım benim bahsettim rampa çok dik deil ama biraz uzun.sanırım veli beyin de dediği gibi gazım kısık olduğu için hızımda çok düşüyor ve bir miktar hararetin yükselmesine sebebiyet veriyor.ondan sonraki yollarda yine okadar uzun olmasada rampalarla karşılaştım ama hızımı kaptırabildiğim için 90 nın altına çok düşmüyor ve 3000 bin devirde devam edebiliyorum ve hararette oynama olmuyor çok şükür.

Bu arada sizin araçta otomatik mi?
Hayır Manuel

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Performans sorunun için yazıyorum. Hava filtre kabını sök lpg mikserinin çapı kaç cm takılmış bir bak. Karbüratör boğazı normalde 7 cm civarı lpg mikseri ile bu boğaz 3cm kadar düşürülüyor sonra araba can çekişiyor gitmiyor. Mikseri devre dışı bırak filtre kabını tak benzinde aracı bir dene derim.
Çözüm geniş çaplı mikser doğru lpg ayarı.

Mustafa34

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Anladım oğuzhan bey ancak okadar bilgili deilim :) mikser neresi olduğunu bilmiyorum mesela..

Mustafa3434

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323 f
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Arkadaşlar konu biraz eski ama bende arabada 3 kişi ile yolculuk ederken bu havalarda olmasına şaşırdım.hafif ama uzun bir rampa çıkarken yolu yarıladım hararetim 90 geçti..nedendir sizce bilgi olan arkadaşlar yardımcı olabilirseniz sevinirim.herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar konu biraz eski ama bende arabada 3 kişi ile yolculuk ederken bu havalarda olmasına şaşırdım.hafif ama uzun bir rampa çıkarken yolu yarıladım hararetim 90 geçti..nedendir sizce bilgi olan arkadaşlar yardımcı olabilirseniz sevinirim.herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum.
Termostat, Devirdaim, Radyatör görevini yapmıyor olabilir, soğutma suyu eksik olabilir. İlk aklıma gelenler.

Bymetehan

Katılımcı
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Bu bahsettigin rampayi birde benzinde deneyip gözlemlemen gerekir. Ona gore sonucu yazarsan yardimci olmaya calisirim.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Önceliğiniz su eksik mi değil mi diye bakmanız değilse termostat değişmeniz. termostat tam açmıyorsa bu sorunu yapar.

Mustafa3434

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323 f
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar su eksiltmiyor benzinde denemedim deneyecek olursam lpg mikserini çıkartmama gerek var mı? sıkıntı Termostat da olsak kaloriferde de sorun olmaz mıydı sizce?

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar su eksiltmiyor benzinde denemedim deneyecek olursam lpg mikserini çıkartmama gerek var mı? sıkıntı Termostat da olsak kaloriferde de sorun olmaz mıydı sizce?
Termostatın görevi suyun motor radyatörüne gitmesini engellemek. Belli bir ısıya çıkınca termostat açılır ve su motor radyatörüne gider. Eğer açılmaz ise ya da tam açılmazsa motorda ısınan su soğumak için radyatöre gidemez. Lpgye, kalorifer peteğine, devirdaime gider.

Bymetehan

Katılımcı
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Benzinde denemek icin lpg mikserini cikartmana gerek yok. Araci benzine alip devam edin..sonuca gore konusmak daha saglikli olur

Üst Alt