Halef & Selef

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hadi bakalım dürüst ve objektif yorumlar, hiç çekinmeden...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İşyeri bağlantısı video'ya izin vermiyor, eve gidince bakarım abi... Aklımda kalan soru, kadrandaki kahve işareti nedir?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mercedes tip olarak klasik görüntüsünün dışına çıkamamış. Dıştan hiç al benisi yok sürüş olarak nasıl bilmem tabi kullanmadım sonuç olarak.
Mazda Rx-8 çok başka bir şey ilk aklıma gelen "samuray kılıcı gibi araba" oldu.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Rx8 11 yıllık bir model, halen dikkat çekmesi bile büyük başarı bence. Mustafa abinin son dönem kullandığı benim bildiğim araçlar Mx5, Rx8, Cx5, Forester turbo, Outback 3.0 gibi gerçekten nadide araçlar. Mx5 desen kendi sınıfının yaratıcısı, Rx8 keza motoruyla dünyada tek, Cx5 sınıfının binek gibi yol tutan tartışmasız en az yakıt tüketeni. Subarular 4x4 ustaları.

Ben açıkcası Rx8 sonrası Mustafa abiden BRZ gibi birşey bekliyordum :D Mercedes C coupe hiç aklıma gelmezdi. Ben 3 sene kadar önce C serisini 1.6 kompresorlu motoru ve 5 ileri şanzımanıyla test ettiğimde hayal kırıklığına uğramıştım. Gaz pedalının tepkileri felaketti. Sonradan turboya geçti ve şanzıman 7 ileri oldu. Bu haliyle test etmesemde hem Mustafa abinin aracını hemde showroomda başka bir C coupe'yi inceleme şansına sahip oldum.

İç mekanda Rx8 bana göre çok daha sportif, malzeme kalitesi olarak yarışamaz belki ama gerçekten orijinal bir iç tasarımı var. Oysa C coupe bir iki farklılık harici C serisiyle aynı iç mekanı paylaşıyor.

Dış tasarım göreceli olmakla beraber C coupe'nin ön ızgara ve geniş kaputu gerçekten aracı güçlü gösteriyor. İki aracında arka tasarımı gözüme eski geliyor ama profilden halen Rx8 iyi duruyor.

Rx8 dedin mi aklımıza ilk wankel gelirken Mercedes deyince konfor :) Direk E serisi almak yerine Mustafa abi burda bence konfora kademeli bir geçiş yapıyor :) Bir Rx8 sahibi olarak bu konfor arayışında pekde haksız sayılmaz bence.

Piyasada nadide araçlar birer birer azalıyor. Mustafa abi artık konfor ve kalite odaklı yeni arayışlar içerisindeyken ben C Coupe'yi E'den önceki durak olarak görüyorum ve yakışır diyorum :hi:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim gözümde; Mercedes değil Coupe, Roadstar yapsa bile bir türlü spor araba havasını vermiyor. Hep kendine has ağırlığı olan, premium marka imajından kurtulamıyor...

RX-8'in her açıdan görünümü gerçekten spor araba hissiyatını iliklerimize kadar hissettiriyor...

Farkı kendince şöyle açıklayayım;

Mercedes en yakın marketten, fırından alınan ekmekse, RX-8 ünlü bir pattiserie (unlu mamüller) ye kadar gitmeyi göze alarak sahip olunan ekmektir...

;)

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bence Rx8 :)

Çünkü fiyat klasmanlarını düşündüğümüzde Rx8 bedava gibi bişey :)

Ayrıca 4 kapı ile daha sportif bir görüntüsü var mercedes klasik mercedes sportif görüntü yok daha çok kodoman arabası gibi :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Özkan çok doğru yerlerden yakalıyor, çünkü uzun uzun sohbetlerimiz oldu, beni tanıyor.

RX-8 ve spor otomobil karakteristiği başlığım birden çok sitede yer aldı ve toplamda 50.000 üzeri görüntülenmiştir herhalde. Hatta bu siteye taşırken bu yazımı, toparlayarak, okunmasını daha kolay hale getirerek taşıdım.

Bu yazımı okuyanlar bilecek ki, ben orada gerçek spor otomobil kriterlerini ve spor otomobil ile sportif otomobil farklılıklarını vurgulamıştım. Detaylarını merak edenler, yazımı okumamış olanlar, bu sitede okuyabilirler.

Halef & Selef olarak başlık attım ama aslında iki aracın arasında sınıflarının Coupe olarak belirtilmesi, renklerinin kırmızı olması ve sahiplerinin kıl olması haricinde bir benzerlik yok.

RX-8 gerçek bir spor otomobilken, Mercedes C Coupe sportif bir otomobil, yani klasik bir binek otomobilin bir yan versiyonu. O otomobili beğenen ama çok sayıda mevcut olduğu için almayanlar ve biraz değişik hissetmek isteyenler için dışı ve biraz da içi (ama azıcık) makyajlanmış hali. Aynen VW Scirocco, Peugeot RCZ, BMW 3 serisi Coupe, şimdi BMW 4 Coupe, Mercedes E Coupe, Audi A5 Coupe, Focus ST, Golf GTI vb. gibi...

Özkan işi bildiği için yine gerçek bir spor otomobil olan BRZ tahmini yapmış.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
RX-8 ile C Coupe spor otomobil olarak kıyaslanamayacakları için, böyle bir şey yapmayacağım.

Ancak aşağıdaki notları düşeceğim ve bunlar neden böyle bir değişim yaptığımı da açıklar;

- RX-8'in yaratılmasındaki mühendisliğe, aracın her şeyiyle şahsına münhasırlığına, üreticinin böyle bir araç üretmekteki cesaretine hep saygı duydum. Halen de çok saygı duyuyorum. Hep satın almak istediğim bir araçtı ve 2012 Nisan ayında hem de en iyi formunda, yani R3 versiyonuyla ve tüm sorunları çözülmüş olarak nasip oldu. Yaklaşık 2 yıl da bende kaldı ve tüm zevkini aldım diyebilirim. Aldığıma hiç pişman olmadım, hiç bir gün...

- Klasik alırken herkesin elinde kalır, satamazsın dediği bir otomobildi, satmaya karar verdiğim gün gitti ve noter işlemleri bile 24 saat içinde gerçekleşti.

- Sürüş zevki çok yüksek, sahip olma zevki çok fazla, bakma keyfi bile çok yüksek bir otomobildi. 2 yıl sahip olduğum süre içinde, aldığım bayinin yaptığı birkaç hata haricinde hiç bir sorun yaşatmadı.

- Şimdi gelelim en az 10 yıl tutarım diye aldığım ve henüz 10 bin km aracı niye değiştirmeye karar verdim?

-- Bakımı ve kullanımı gerçekten emek istiyor. Bu beni artık yormaya başladı. Örneğin aracı yıkamaya götüreceksiniz (benim gibi kurallara uyan bir adamsanız hele) evin yanındakine değil de, 10 km ötedekine gidersiniz. Neden? Motor normal çalışma ısısına ulaşsın diye. Valeye filan vermezsiniz soğuk motoru sırf çalıştırmak için 10 kere yer değiştirirler diye...

-- Benim şahsi profilimin, RX-8 genel kullanıcı kitlesi ile uyumsuzluğu.(sanırım Özkan da benzer şeyleri yaşamıştır) Yolda gösterilen sportif rekabetçi ilgi bir yerde yorucu olmaya başlıyor.

-- RX-8'in her sürüş koşulunda ve zemininde ki sertliği ve konfor düşüklüğü. (özellikle İstanbul'un kötü yollarında) Bu sanırım benim yaşımla ilgili artık. Dinamik sürdüğümde çok memnun eden sertlik, yorgun olduğumda beni çok rahatsız etmeye başlıyor.

-- Ve Mazda'nın uygulamalarının beni sinirlendirmesi. Mazda araç sayımı bire indirmek istemem.
Aldığım bir cevaba çok sinirlendiğim bir anda hemen ilana koydum ve sattım.

Peki neden Mercedes Coupe?

-- Sebebini bilmediğim bir şekilde 2003 senesinden beri bir Mercedes Coupe veya Cabrio alma sevdam vardı. Hep de hedefimde 2 model olmuştur, CLK ve SLK! 10 yıldan fazla sürede bu araçlardan birini almaya kaç defa ne kadar yaklaştığımı ama acayip sebeplerle son anda olmadığını bilemezsiniz. Örneğin 2010'da bir 2006 CLK bulmuştum, kazasız, boyasız, düşük km. Telefonda fiyatta anlaştık, aracı Mercedes yetkili bayisinde mekanik/kaporta ekspertiz yaptırdım, her şey hazır. Hadi paranı ödeyip, noteri halledelim dedim, fiyat değişti. Toplam fiyat değişikliği 500-TL gibi bir rakamdı ama benim sözünün eri olmayanlarla iş yapmama gibi bir takıntım var. Hemen gönderdim, gitti! Ve aracıma atladığım gibi Samandıra'dan Florya'ya gittim. Çünkü ikinci ihtimalim olan Mazda MX-5'in sıfırı sadece Beka'da vardı, aldım geldim.

-- Mercedes'in RX-8 kadar yol tutmadığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Araçta beni çok tatmin eden, belki de en çok tatmin eden donanım; Agility Control süspansiyon sistemi. Bu benim yaşım ve üstündekilerin tam isteyeceği bir şey. Düz yolda sakin sakin ilerliyorsanız, size neredeyse büyük abi E sınıfı konforu ve sessizliğini veriyor. Aynı değil ama, neredeyse! Ancak biraz gaza yüklenin, biraz sert direksiyon manevraları ile G sensörüne mesaj gönderin, aracın sertliği neredeyse RX-8 seviyesine çıkıyor. Aynı değil ama, neredeyse!

Ve yol tutuş RX-8'den hiç aşağı kalır değil. Ama aralarında çok fazla fark var. RX-8 virajlarda olan biten herşeyi size bildiriyor, o yol tutarken siz direksiyonda emek harcıyorsunuz, her zaman yolu aynı ayarda tutamıyor (örneğin lastikler soğukken) ve yol yüzeyine çok hassas, bu sebeple yolu tutturmak için bilginize ve tecrübenize de güvenmeniz gerekiyor. Bütün bunlar aracı daha direk, net hissetmenizi, daha fazla sportif keyif almanızı sağlıyor. Araç sizi bir şeylerin içine daha çok sokuyor. Sadece yönetmiyorsunuz, onunla birlikte bir bütün olarak çalışıyorsunuz.

Ancak Mercedes ise çok uzaktan kumanda gibi. Siz sadece direksiyonu çeviriyorsunuz, geri kalanı o yapıyor. Herhangi bir his, mücadele, emek, bilgi vb. gerek yok. Her şey çok sakin ve bir konforlu uzay mekiği kıvamında. RX-8 ile aynı süratte döndüğünüz virajda bir F1 sürücüsü gibi hissederken, C sınıfında bir Boeing kullanır gibi hissediyorsunuz. RX-8 ile iki eliniz direksiyonda, gözler keskin ve açık viraja konsantre ve en ufak hatanın bariyerde sonuçlanabileceği hissi ile dönerken, C sınıfında 'hostes hanım kahveme neden 2 şeker attınız?' modundasınız?

-- İçinde otururken Recaro benzeri 'Artico Man Made Leather/Dinamica Microfibre Fabric' koltukları haricinde (koltuğun adı da Çiko Cayetone Martinez gonzales.... vb. gibi) bir fark yok sedan versiyonundan. Dışında ise sanıldığından çok fark var aslında. Tamponlar, ön çamurluklar ve ön kaput haricinde hiç bir ortak panel parçası mevcut değil. Tabi bu durum yine de bu aracın klasik C180 sedanın bir versiyonu olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mustafa abi bu yazından senin artık macera değil konfor aradığın hissine kapıldım. Rx8 tam bana göre ! Ama para yok napacaz? İlerde belki olur o zamanda yaş geçer ? :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Eski forumdan Mehmet Özdemir dostum bana sormuştu, neden sattın diye?

Ben de ona en sevdiğim filmlerden birinden bir diyalog ile cevap vermiştim;

- It is time to act my age! (yaşımı oynamanın zamanıdır!)

Sanırım artık sportif olmaktan çok sportif görünmek bana yetiyor. Siz yeni fark ettiniz ama aslında her gün aracımda yaptım aynı şeyi daha önceden.

3.0 lt, 6 silindir, 245 bg, ağırlık merkezini düşüren boxer motorlu, süreki awd ama sportif bir şekilde arkadan çekiş ağırlıklı bir sistem (%45 ön, %55 arka itiş), Bilstein spor süspansiyonlu (RX-8 ile aynı marka) ve 225/45/18 lastik/jant set up, UHP lastikli bir araçtan, yani ve yani ful sportif keyif verme yeteneğinde hem asfaltta, hem arazide bir araçtan Mazda CX-5'e geçtim 2013 yılında. CX-5 sınıfının en sportif modellerinden birisi ama Outback ile farkı RX-8 ile C Coupe gibi... Hatta fark daha da fazla...

O zaman bir şey demediydiniz? neden? Yeni gelen tın tın arabası Mazda olduğu için mi???

Mustafa abi bu yazından senin artık macera değil konfor aradığın hissine kapıldım. Rx8 tam bana göre ! Ama para yok napacaz? İlerde belki olur o zamanda yaş geçer ? :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu ülke o kadar çok kurban verdi ve halen de devam ediyor ki, şakası bile beni üzdü!

Ne sen ne başkası hiç kimse kurban olmasın hiç kimse için, herkes birbiri için kurban olmasın, birbiri için yaşasın. (Aramis, 1385)

Senin kıllığına neyin gurban olan ben... :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu ülke o kadar çok kurban verdi ve halen de devam ediyor ki, şakası bile beni üzdü!

Ne sen ne başkası hiç kimse kurban olmasın hiç kimse için, herkes birbiri için kurban olmasın, birbiri için yaşasın. (Aramis, 1385)

Abi üzüleceğini bilseydim espri olsa da muhabbetini yapmazdım... Yine ve yine sana katılıyorum... :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Eski forumdan Mehmet Özdemir dostum bana sormuştu, neden sattın diye?

Ben de ona en sevdiğim filmlerden birinden bir diyalog ile cevap vermiştim;

- It is time to act my age! (yaşımı oynamanın zamanıdır!)

Sanırım artık sportif olmaktan çok sportif görünmek bana yetiyor. Siz yeni fark ettiniz ama aslında her gün aracımda yaptım aynı şeyi daha önceden.

3.0 lt, 6 silindir, 245 bg, ağırlık merkezini düşüren boxer motorlu, süreki awd ama sportif bir şekilde arkadan çekiş ağırlıklı bir sistem (%45 ön, %55 arka itiş), Bilstein spor süspansiyonlu (RX-8 ile aynı marka) ve 225/45/18 lastik/jant set up, UHP lastikli bir araçtan, yani ve yani ful sportif keyif verme yeteneğinde hem asfaltta, hem arazide bir araçtan Mazda CX-5'e geçtim 2013 yılında. CX-5 sınıfının en sportif modellerinden birisi ama Outback ile farkı RX-8 ile C Coupe gibi... Hatta fark daha da fazla...

O zaman bir şey demediydiniz? neden? Yeni gelen tın tın arabası Mazda olduğu için mi???
Subaru'dan Mazda'ya veya Mazda'dan Subaru'ya geçene lafımız yok :D. Ama "Premium Marka Olmanın Dayanılmaz Hafifliği..." Konusundan sonra bana Mercedes deme üstad!

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ne yapayım kardeşim? Sordum sadece üstünde yıldız olan ön panjur satılıyor mu? diye...

Dediler evet, araç ile aynı fiyat! O zaman dedim ben kalanını da alayım...

Bir de Premium araç diye taktınız kafaya??? Yahu benim aldığım aracın fiyatının Mazda 6 ile aynı olduğunu farkında mısınız?

Subaru'dan Mazda'ya veya Mazda'dan Subaru'ya geçene lafımız yok :D. Ama "Premium Marka Olmanın Dayanılmaz Hafifliği..." Konusundan sonra bana Mercedes deme üstad!

Üst Alt