Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Guzu İçin Detaylı Temizlik ve Kuaför Tavsiyeleri

Konu, 'Diğer' kısmında DarK PaSSenGeR tarafından paylaşıldı.

1. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    guzucuğu sanayiden getirince, güzelce temizleteyim diyorum
    kış şartlarında çok ayrıntılı temizliğe gerek yok ; ancak yeni alınan araca da temiz binmek için en azından güzel bir iç temizliği şart
    ankarada nerelere yaptırabiliriz bu işi, özellikle döşemelerin temizliği ve sigara kokusu için fazla maliyetli olmayan mekanlar ve öneriler?

Mazda 3 2006 bunu beğendi.
  2. fung_hu

fung_hu Katılımcı

baskan ankarayi bilmem ama detayli ic temizligi icin havalarin isinmasini bekle. nemli kalir ici kurumaz. tavanada islem yaptiracaksan kesinlikle yaptirma. tavan sarkar. bunlar icin sicak havada 2 saat yetiyo ama simdi 1 haftada duzen almaz. arkadasim kia sepia aldi. icini temizlettirdi tavan haric. 5 gun oldu kurumadi. halen aksamlari kalorifer acik arabayla geziyoruz

3. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    doğru söylüyorsun, en iyisi havaların ısınmasını beklemek
    şimdilik normal iç-dış temizliği yaptırayım

4. ezmocesteri

ezmocesteri Global Moderatör Yetkili Kişi

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Şaşmaz da yapan bir kaç yer var ama samimi olduğum ya da tavsiye edeceğim bir yer yok, yolun düştüğünde ayrı ayrı fiyat alırsın.

5. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Bu mevsimde koltuk döşeme yıkama olayına girmeyin derim. Yüzeysel temizlik yeterli baharda yapılır O0

6. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    @Ebubekir ankaradaki yerin adi neydi ?

domestos bunu beğendi.
  7. Ebubekir

Ebubekir Katılımcı

Araç Markası:
    2012 Mazda Mirai
    Araç Renk ve Tip:
    Gri - Sedan
    Tuzlu olur gibi düşünüyorum. Dby detailing ve detailingdükkanı var.

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mustafayk ve domestos bunu beğendi.
  8. Mazda 3 2006

Mazda 3 2006 Sessiz

Araç Markası:
    2006 Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Siyah Sedan
    Merhaba arkadaşlar,
    Aslında günlükte işlem sırasını bozmadan detaylı anlatım yapacaktım ama sonuç olarak dayanışma adına kurallar hiçe sayılabilir. :) Siyah inciye yaptırdığım tüm işlemler sonrasında son işlem tabi ki her ikinci el aracın (BENCE MUTLAKA) geçmesi gereken detay temizlik işlemi oldu. Çünkü malum araçlarımız 2inci evlerimiz ana baba çoluk çocuk akraba eş dost binip geziyoruz! Sağlık açısından yapılmasında kesinlikle fayda var.
    Yukarıda bazı yorumları okudum ama bu yazının hem maddi hem manevi faydalı olacağını düşünüyorum.

Buyurun;

Arkadaşlar mayısın ilk haftası internetten yaptığım detaylı araştırma sonrası firmaları arayarak fiyat ve yapılan işlemler hakkında detaylı bilgi aldım. Ankara'daki 8-9 civarı (ismini herkesin bildikleri dahil) firmalar ile görüştüm. Yapılan işlemler ve kullanılan malzemeler de aynı olmak kaydıyla hemen hemen hepsi aynı şeyleri söyleyerek aynı fiyatları talep ettiler.

Firma işçilik kalitesi ve en direk giderleri ile doğru orantılı (değişmemesi gereken ama) değişen bu işlem (detay temizlik) için piyasada kimi zaman uçuk kimi zaman mantıksız rakamlar duydum Siyah 2006 Mazda 3 için. (Arabanın marka ve rengini soruyorlar. zira fiyat buna göre oynuyor sanırım. Ne alakaysa???? yapacağın işlem aynı güzelce temizleyeceksin işte ) (İçinizden "olur mu? kimisi deri kimisi kumaş, kimisinde yüzey daha geniş dolmuşla otobüs bir olur mu? beyazla siyah bir olur mu? diyenler var duyar gibiyim. Ama merak etmeyin bunların hepsini bile bile (“ikame değerlerin” tamamına vakıf bir şekilde) yorum yapıyorum. Zaten buradaki yazılar elmayla elmayı kıyaslarken geçerli!)

İzah etmeye çalışayım;

Nihayetinde (Anlattıklarım genele hitap tüm işler için geçerli (işletme kuralları) ama bu konu da detay temizlik işine atfen) temizlik işlemi kullanılan malzemelerin ve malzeme enerji sarfiyatlarının (en kalitelisi olsa toptan alındığı için araç başına maksimum birim maliyeti ve birim işçiliği 50-75 TL olacağını düşünürsek. "inanmayan aldığı malzemelerin fiyatlarını, (en direk giderlerini ki esasında bu bir maliyet kalemi değildir.) ve işçi maaşlarını yazsın matematikselde ispatlarım.) talep edilen 1.000 TL 1.500, 2.000 TL gibi ücretler nedir anlam veremedim.
    Acaba ("tuzumuz kuru", "ihtiyacımız yok" ya da ne biliyim "sen 200.000 TL lik araca biniyorsun bana vereceğin 2.000 TL sana dokunmaz") ın Türkçesi falan mı? :)

Bir de işletmecileri buradan naçizane uyarmak isterim ki;

Arkadaşlar nasıl bir dükkânda ne kadar gösterişli bir dükkânda ne kadar iyi teçhizat ve malzeme vs. ile, ya da harikulade bir ustalık ile falan iş yapmanız biz müşterilerin (fiyat konusunda) umurunda değil. O sizin bizatihi sermayeniz, yatırımınız ve tecrübeniz. Bizlerinde sizi tercih etme sebebimiz. Yani olması gerekenin ta kendisi. Hadi daha da detaylı bakmaya çalışalım.

Nasıl belirlenecek bu fiyatlar?!

Neden std. mız yok ve serbest piyasada olan hep müşteriye oluyor?

Avrupa da insanlar nasıl refah seviyesinde? yüksek ve kaliteli tüketime rağmen nasıl yüksek paralar kazanıp (halk arasındaki maddi sınıf uçurumunda) akıl almaz dengesizlikler oluşmuyor? (“abi adamların çöpçüsü bile 3.000 ero maaş alıyor geyikleri yapıyor ya etrafımızdaki Avrupa özentisi arkadaşlar) hani hep özeniyoruz ya armudun iyisi onlara ihraç ediliyor. Biz çileğin çürüğünü yiyoruz vs. diye. Onlar 3.000€ maaşla 1000€ ya malum telefonu alıyor da biz 1400tl asgari ücretler 3500 TL ye alıyoruz diye ağlayıp duruyoruz ya. (Ne zorumuz ne mecburiyetimiz varsa) (yazılarımı okuduysanız şimdiye kadar bahsettiklerimin dışında en büyük sebeplerden biri de) işte bu insanların kendi değerlerini tayin edemeyip Serbest piyasa adı altında (tutturabildiğine) ticaret yapmaları. (Temiz ve işini bilen esnafı tenzih eder hiç gurur yapmadan özür dileyerek teşekkür ederim. Ülkemizin sizin gibilere gerçekten ihtiyacı var inşallah artmanız dileğiyle zira teleskop ile görülür oldunuz…)

Peki nasıl mı yapılır? Örneğe takılmayın anlaşılması için faraza rakamlar ile yazacağım.

Bir usta kendine değer biçemezse ustalığının anlamı kalmaz (piyasada aynı işi yapanlarla kendini kıyasladığında bilgi, beceri, tecrübe, sanat olarak onların arasında yeri nerede ??? iyi mi, kötü mü, vasat mı, orta mı vs. vs.) yani ör;
    Mehmet ustanın kendini iyi bir usta olarak tanımlıyor. Aylık kazancı (kendine biçtiği değer) diyelim ki net 10.000 TL olsun. O kadar kaliteli bir usta olsun ki bu Mehmet usta, pazarları çalışmasın kendine tatil ilan etsin. Toplamda (her özel sektörde ya da memuriyette 8-6 çalışan herhangi bir işçinin maaş hesabı gibi) net maaş/225 saat formülü ile 10.000/225=44,44 TL. Bu ustanın 1 saatlik iş karşılığı hak ettiği ücret (kanaatkâr, gözü tok, haram mal yemeyen, Müslüman usta bu bide!)

Yani "bizim tampon kırıldı usta kaça olur?" sorusunun cevabı Mehmet ustada; (2 saat uğraşacak sök tak 44,44*2=88,88 + yapıştırma elemanı kullanacak 330 ml 100 tl kullanılan miktar 30 ml ise 100tl/330ml*30ml=9,09 TL de sarf malzemesi + lifte kaldırdı enerji sarf etti (liftin harcadığı enerji*br. maliyet = 2 TL civarı da o tuttu diyelim, etti mi sana toplam 99,97 TL) 100 TL. İşte hesap bu kadar basitken bizim ustalar (mesela) 100 TL ye sağ olsunlar bırak tampon tamirini adres tarif etmez oldular.

Tekrar konunun özeline dönelim,

A ve B firmasını kıyaslarken zaten bunlar göz önüne alınır. Ama elmayla elma karşılaştırılırken (bakınız ihaleler). Size iş vereceksek zaten işin ücret karşılığı bellidir biz sizin sermaye büyüklüğünüze bakarız. (İyi dükkân kaliteli işçilik, ilği, alaka, dürüst ve hızlı hizmet, uygun fiyat vs vs vs vs)
    Yani siz sırf iyi gösterişli bir dükkân sahibisiniz diye 100 liralık işe 150 TL isteyemezsiniz. Ya da oraya kodaman markalı araçlar geliyorsa, std. bir araçtan da sırf (işletmenin konularından biri; yüksek gelirli kimselere özenerek onların alışverişleri ile aynı alışverişleri yaparak onların bölgelerinde bulunma ihtiyacına (ihtiyacı olmamasına rağmen) “züppe etkisi" denir.) aynı ücret talep edilemez) Türkçesi “olum benim arabayı yıkattığım yere mercedesten başka araba gelmiyor (bu senin arabanı Mercedes yapmazzzzzz). Kullandığın telefon (ki o kadar özellik var ki tasarlayan takımdaki aynı insanlar bile hepsini tek kalemde sayamaz. Hiç birini kullanamıyorsun!!!) seni iş adamı yada zengin yapmazzzzzzz.
    Her işe harcanan bir zaman ve o zamanla doğru orantılı olarak fiyat vardır.

İşte bu felsefeyle tam da işi dışarı vermekten vazgeçip kapı önünde kendi kendime yapmaya karar almışken. Son bir ihtimali araştırırken
    Ertaş Oto Kuaför” ile tanıştım.

Babama kefil olmam :) (insan oğlu bu 5 dk sı 5 dk sını tutmaz bana yapılan muameleden ve işçilikten bahsedeceğim.)

Dışarıdan bakıldığında modern ya da yeni bir dükkân sayılmayan orta düzeyde iş görür bir mekân burası… lakin uğrak.
    Standart bir (sabah mahmurluğu karşılaması ile- “genç çocuklar normaldir zaten pazar günü ekmek parasındalar, bir de bana gülücükler saçmalarını beklemiyordum, tabi saçsalar daha iyi olur”) iç dış yıkamanın ardından arka bölümde (nem ve tozdan kısmi de olsa izole edilmiş bir alan) söz konusu detay temizlik işlemi başladı.

20170507_095556.jpg

20170507_100848.jpg
    20170507_100951.jpg

Mustafa Bey temizlik ile ilgili (ilaç diyor) kimyasalı tavana sıkarak tavanı sildi. Neden yıkamadığını sorduğumda da (yukarıda yorumlarda da okudum) tavanın yıkanmadığını aksi taktirde sarkacağını söyledi. Fakat kullandığı malzeme anti bakteriyelmiş, etkili bir malzeme (tüm arabaya neredeyse 3-4 şişe sıktı) tavanı tertemiz çıkardı (tavan açık renk, bej)

Sonrasında aracın girip çıkmadık yerini bırakmayarak koltuklara, taban döşemeye, bagaja, girişti. Öncesinde farklı bir kimyasal ve kaynar su ile hazırladığı karışım ile köpürte köpürte yıkadı temizledi bir güzel. (temizlik için=ısı+mekanik kuvvet+kimyasal) olmazsa olmaz zaten. Bknz yıllarca okulda alınan kat hizmetleri dersi

20170513_191859.jpg
    20170513_191834.jpg
    20170507_115849.jpg

Sonrasında yıkama bittikten sonra vakum lu süpürge ile kir ve pisliği söktü aldı (çıkan sudan pislikten ben utandım. Arabanın yanında ben pis kaldım resmen. Arkadaş aldığım adam muhtemelen sigara da içmiş arabada, yahu hiç mi yıkatmadın leş gibi(miş) araba.)
    Sonrasında ahtapot adını verdiği bu kurutucu cihazı aracın kafalık bölmelerinden sarkıtarak takribi 70-80 derecelik bir sıcaklık ile hava üfleyerek 2-3 saat (arabasına, koltukta kullanılan süngere göre değişiyormuş mevsimle alakası yok kışın yarım saat oynar dedi) içinde kup kuru kuruttu. Bu cihaz yoksa evet bu mevsimde asla kurumaz çünkü bildiğin yıkıyor ve vakumla çektiğinde ne kadar kuvettli ve tekrarlayan işlem uygularsa uygulasın süngerin yapısı nedeniyle (adı üstünde sünger) koltuk kurumaz.

20170507_125656.jpg
    20170507_130336.jpg

Bu arada koltuklar kururken aracın dışına başladı. Hare ve çizik giderici dediği 2 katman kimyasalı (megiuars olduğunu söyledi) arabaya yedirdi. Sonrasında 1 katman pasta uyguladı. Sonrasında cila uyguladı ve aracı yıkadı.

20170507_130336.jpg 20170507_143816.jpg
    20170507_143918.jpg
    20170507_174333.jpg

Boya koruma (İşlem sırasını karıştırmış olabilirim arkadaşlar kusuruma bakmayın uzmanlık alanım değil. Yani önce çizik giderici sonra hare giderici sonra pasta sonra cila en son boya koruma) olmak üzere 5 aşamalı (aralarında 30 dk bekledik) işlemi yaptıktan sonra aracı silip kurutup teslim ettiler (sabah saat 10:00 başladık çay sigara yemek molası dahil akşam 18:00 de bitti) müsait bir günmüş öyle dedi süre uzayabilir.
    sonuç;
    20170513_191727.jpg
    20170513_191614.jpg

saçlarınızı tarayabilirsiniz ;) hemde siyah arabada (boşuna kara inci dememiş hanım. inci olsa bu kadar parlar :) )

Son olarak, motor zaten temizdi o yüzden gerek olmadığını söyledim yoksa fiyata motor yıkama ve koruma da dahil fakat ben o hizmeti almadım (ki Mazda’nın motorunu yıkatma diye tavsiye verdiler birazda bu sebeple) o yüzden bu kısmı ile ilgili yorum yapmayacağım.
    Sonuç olarak tüm bu işlemler için internette bulabileceğiniz (gold paketmiş) ücreti ödedim 250 TL. Ve fiyata göre gerek iç gerek dış temizlikten ziyadesiyle memnun kaldım. Lütfen bu tavsiyeyi bireysel tecrübe olarak alın ve sizlerde memnun kalırsanız bildirin ki hizmet bir defaya mı mahsus yoksa tekrarlanıyor mu bilelim. Bu sayede hep birlikte çiçek gibi araçlara binmiş oluruz. huzurlarınız da da bir kez daha ertaş oto kuaföre teşekkür ederim arkadaşlar.

Umarım faydalı olur. Hepinize temiz kazasız belasız sürüşler…

immmir, süleyman46, domestos ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  9. ezmocesteri

ezmocesteri Global Moderatör Yetkili Kişi

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Maşallah çiçek gibi olmuş, Mazda'nın motoru yıkanmaz hurafesini de duymuş olduk sayenizde :) gerçekten yapılan işlemlere göre fiyat makul olmuş, güle güle kullanın.

domestos ve Mazda 3 2006 bunu beğendi.
  10. Recep DEMİRCİ

Recep DEMİRCİ Katılımcı

Fiyat çok iyi geldi bana ne güzel olmuş tertemiz pak inci gibi parlıyor güle güle kullanın.

11. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Dur daha bitmedi asil simdi basliyor...
    Bu guzelligi korumak icin eldiven sampuan cila koruyucu gibi ekipmanlar edilip benzinci yikamalarindan uzak duracaksin
    Su yere bez atilan yerler oradan gecmiyeceksin bile ;)
    Gule gule kullanin

12. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Fiyatına göre çok iyi iş çıkartılmış gibi duruyor. Güle güle kullanın.

Recep DEMİRCİ ve Mazda 3 2006 bunu beğendi.
  13. Mazda 3 2006

Mazda 3 2006 Sessiz

Araç Markası:
    2006 Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Siyah Sedan
    :) Teşekkürler kadir bey daha iyi temizlikler sizin olsun. Tecrübe konuşmuş görünüyor ama sahsim adina, herseyin ömrü var korumaya ugrasmam. Firca surdurme yeter 6 ay 1 sene gider dedi yapan arkadas. Seneye götürürüm birdaha yaptiririm insallah ;) babamin bi lafı vardir. Benlenmi yasicak der :)

immmir ve kadir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş