Mazda 3 BL (2009-13) Göstergede Sarı Ünlem İşareti Yanıyor

Fortek

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
İyi günler 2010 mazda dizel hb aracım var.araç giderken sarı zincirli halka içinde ünlem işareti yandı aracın çekişi düştü araç 80 in üzerine çıkmadı servise götürdüm katalizör filtresini temizlediler bir de partikül sıvısı eklediler aracı yüksek devirde 100 km git ışık söner dediler yaptım fakat ışıkta sönmedi araç 110 un üzerine çıkmıyor

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
-dizelde hb varmi ki ?
-bu islemi kim yapti
-bildigim kadar ile sivi dolumu yok
-yanan isigin resmini atarmisin.
@ibrasoft bu konuda deneyimli seni aydinlatabilir

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Bahsettiğiniz uyarı ışığını aşağıdaki tablodan belirtirseniz çözüm daha kolay olacaktır,

audi-dashboard-warning-lights-prestige-service-advice-mazda-dashboard-symbols.jpg

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Otomatik şanzımanla dpf nin ne alakası varmış ki. Dizelde otomatik şanzıman yok ki. Arıza kodunu öğreneydiniz keşke.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Aracınız hakikaten nadirlerdenmiş. dizel hb... :)

DPF ile ilgili işlem yapılmış ama biraz eksiklik var gibi. @domestos un verdiği linki incelerseniz biraz bilgi sahibi olabilirsiniz. Ama ya anlatımınızdan kaynaklı ya da uygulama kaynaklı bir sorun var sanki.
Sıvı takviyeli DPF filtreli Mazda olabilir aracınız.(Dizel Hb olabiliyorsa bu da olabilir.)
Bu durumda arıza ışığını sıvı eksikliğinden de yakmış olabilir, rejenerasyon yapamama durumundan tıkandığı için de yapmış olabilir. Koruma moduna aldığı için aracın kendisini sınırlaması normal.
İki durumda da servisin hem DPF sıvı seviyesini hem de DPF fark basıncını kontrol ederek filtrenin doluluk oranını tespit etmesi ve aracın kendi temizleme limitini aştı ise dışardan yapılan işlemlerle DPF yi temizlemesi gerekir. (Eğer sadece sıvı seviyesi bitmesi sebebiyle ışık yandı ise sıvı takviyesi ve bunun araca tanıtılması ile işlem sonlanır.)

Siz filtrenin temizlendiğini ve sıvı eklendiğini söylemişsiniz. Bu durumda ışığın zaten sönmesi ve aracın normale dönmesi gerekirdi. Temizlik yapıldığında zaten büyük ölçüde filtre açılır. (Tabi bu dışardan temizlemeden kastım; filtre sensörleri sökülerek kimyasal köpük+yakıt katkısı ile yapılması veya DPFnin araçtan sökülerek temizlenmesi durumları.) Nasıl yapıldığını belirtmemişsiniz ama eğer sadece DPFye köpüğü sıkıp siz devirli gidin söner o dedilerse burada bir hata var. İşlem sonucunda araç bir süre devirli çalıştırılır, sonra pcye bağlanıp kontrol edilir, gerekir ise işlem tekrarlanır. Aracın size kendi temizleme yapacağı seviyeye kadar temizlenmiş, sıvısı tamamlanmış ve beyne sıvı seviyesi işlenmiş, arıza kayıtları silinmiş ışık sönmüş şekilde teslim edilmesi gerekirdi.

Eksik bilgilendirme olduğu için ortalama durumlara göre yazıyorum bunları.
Aracınızın kmsi; bu işlemi nerede, hangi serviste yaptırdığınız, DPF nin nasıl temizlendiği gibi detayları belirtirseniz daha net yorum yapılabilir. Ama sonuç değişmez. Dışarda bir yerde yaptırdıysanız, araca bağlanamamış sadece sıvıyı tamamlayıp filtreyi temizlemiş olabilirler. İşlemler doğru yapılsa bile aracın beynine bunu tanıtıp, kayıtları silmezseniz motor safe modda çalışmaya devam eder. Yapan yer yetkili servis ise daha da abes bir durum var. Araç bu şekilde teslim edilmemesi gerekir.

Fortek

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Öncelikle dizel hb durumuna açıklık getireyim mazda sadece 2010 yılında hb dizel üretimi yaptı ve sonrasında böyle bir araç piyasa sürmedi. Bu dizel hb araçlarda da Ford altyapısıyla yapıldı.
Aracımdaki katalizör partikül sıvılıymış bunu ben de bilmiyordum ve sıvısı bitmiş bizim de haberimiz olmadan bu şekilde kullandık ve geçen hafta arıza ışığı yaktı. Maslak evo ya gittim (Y6) koduyla motor ağrızası verdi pc ye bağlandığında ve servis katalizörün tıkanmış olduğunu ya yenisinin takılması gerektiğini söylediler( yeni katalizöre kdv dahil 3850 lira fiyat verdiler) bu ücret bütçemi açtığı için diğer alternatif olan katalizörü temizlenmesi işlemini söylediler ve bana oto sanayide bir yer önerdiler. Gittim ustalar gerçekten uğraştı ve hakkını vererek temizlediler. Daha sonra direk aracı alıp Maslak evo ya götürdüm 110.000km bakımı için ve partikül sıvısını da serviste eklettim.
Servis bana şunu dedi; bu katalizörün sıfır parça olmadığı için rejenerasyonun serviste olmayacağını benim yüksek devirde 100km kadar yol yapmam gerektiğini arıza lambasının öyle söneceğini söylediler. Ben de 120 km yol yaptım yüksek devirde fakat arıza lambası halen sönmedi ve dolayısıyla araç sınırlı hala sınırlı güçte çalışıyor.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Öncelikle dizel hb durumuna açıklık getireyim mazda sadece 2010 yılında hb dizel üretimi yaptı ve sonrasında böyle bir araç piyasa sürmedi. Bu dizel hb araçlarda da Ford altyapısıyla yapıldı.
Aracımdaki katalizör partikül sıvılıymış bunu ben de bilmiyordum ve sıvısı bitmiş bizim de haberimiz olmadan bu şekilde kullandık ve geçen hafta arıza ışığı yaktı. Maslak evo ya gittim (Y6) koduyla motor ağrızası verdi pc ye bağlandığında ve servis katalizörün tıkanmış olduğunu ya yenisinin takılması gerektiğini söylediler( yeni katalizöre kdv dahil 3850 lira fiyat verdiler) bu ücret bütçemi açtığı için diğer alternatif olan katalizörü temizlenmesi işlemini söylediler ve bana oto sanayide bir yer önerdiler. Gittim ustalar gerçekten uğraştı ve hakkını vererek temizlediler. Daha sonra direk aracı alıp Maslak evo ya götürdüm 110.000km bakımı için ve partikül sıvısını da serviste eklettim.
Servis bana şunu dedi; bu katalizörün sıfır parça olmadığı için rejenerasyonun serviste olmayacağını benim yüksek devirde 100km kadar yol yapmam gerektiğini arıza lambasının öyle söneceğini söylediler. Ben de 120 km yol yaptım yüksek devirde fakat arıza lambası halen sönmedi ve dolayısıyla araç sınırlı hala sınırlı güçte çalışıyor.

2013 e kadar tüm Mazda Dizeller PSA motorlu. Sizin aracınız 109 HP luk. 109HP lik Focuslarda da az da olsa sıvılı DPF var. Ama Mazda da duymamıştım. Onun için şaşırdım. Sizin durumunuz daha netleşti.
Anladığım kadarıyla temizlik sonrası rejenerasyon yapılmadığı için bir sıkıntınız var. Parçayı da kendileri takmadığı için yapmamışlar gibi anladım. Bu şekilde söylenen 100kmde 120 kmde söner ibaresi temsilidir. Araç kendi kendine rejenerasyon yapacağı için uygun koşulları sağladığında bu işlemi başlatacak, işlem başladığında da tamamlanana kadar aracın temizleme şartlarına uygun çalıştırılması gerekiyor. İşlem başladığında tamamlanmadan aracı stop etmeniz durumunda işlem yapılmamış olarak devam eder. Maalesef bununla ilgili bir uyar ışığı da olmadığı için rejenerasyonu ne zaman yapıp yapmadığını anlamanız sor.
Aracı hareket ettirmeden statik rejenerasyon olarak yapılan ise sizin durumunuzda daha iyi sonuç verir. İlgili linkte konuyu anlatmıştım, o yardımcı olabilir. Kablo ile araca bağlanarak temizlik sonrası sıfırlama işlemi yapılır ise sorununuz çözülür gibi görünüyor. Bu işlem bilgisayara bağlanarak ortalama 50 dakika aracın kendisi belirli devirlerde çalışarak yapacağı bir işlem. Yolda kendi kendine olanı için hiç kimse net bir yorumda bulunamaz. Aracınızın ecusu bunun tamamlanması için 100 km daha gitmesi gerektiğini de düşünebilir, 10 km sonra da bitebilir.

Bağcılara yakın iseniz kablo ile yapabileceğimiz bir şey var ise kontrol edip yardımcı olmaya çalışırım. Sadece son aşama kalmış ise bu şekilde çözülebilir.
(Yanlış anlamayın, ticari olarak faaliyet göstermiyorum.)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Bu sarı ünlem işareti bugün bir kaç kere bende de yandı söndü. Işık anlık yanıp söndü, sabit yanık kalmadı. Bu ışıkla birlikte anti patinaj da yanıp sönüyor. Anlık olarak yandığı an devir düşüyor, sonra ışık sönünce kendini toparlıyor. Turbo hortumu baş şüpheli şu anda :)

Mitingin faydaları işte, 15 km 2 saatte gidilince sapıttı traktör :)

Araç Markası
2012- Mazda 5
Araç Renk ve Tip
Siyah MPV
Selamlar benim de 2012 mazda 5 aracım var. Sarı dişli içinde ünlem işareti ile anti patinaj arıza lambası yandı. Araç stop edip çalışmıyor. Birkaç saat sonra çalışıyor. Yetkili servis ve dışarıdaki ustaların birçok yapın dediği şeyi yaptım ama çare olmadı. Tavsiyesi olan var mı

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Selamlar benim de 2012 mazda 5 aracım var. Sarı dişli içinde ünlem işareti ile anti patinaj arıza lambası yandı. Araç stop edip çalışmıyor. Birkaç saat sonra çalışıyor. Yetkili servis ve dışarıdaki ustaların birçok yapın dediği şeyi yaptım ama çare olmadı. Tavsiyesi olan var mı
arıza kaydına bakmak lazım

Üst Alt