Mazda 3 BK (2003-09) Gösterge Işıklarının Sönmemesi ve Sürekli Yanıp Sönmesi Sorunu

raptorcengiz

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Gümüş - Hatchback
Herkese merhabalar. 2004 model otomatik hatchback Mazda 3 aracımla yaklaşık 4 gündür değişik ve can sıkıcı bir sorunla karşı karşıyayım. Aracı stop ettikten sonra farları iç aydınlatmaları vs herşeyi kapatmama rağmen, iç gösterge ışıkları kapanmıyor. Kontak anahtarını söküp aracın kapısını açtığım zaman ise iç gösterge ışıkları düşük şiddette durmadan flash yaparak yanıyor ve sesli uyarı veriyor. Aracı kitlediğimde durum değişmiyor, yani araç kilitli dahi olsa bunu yapmaya devam ediyor. Kontak anahtarını takıp arabayı çalıştırdığımda ise herhangi bir sorun yok. Kaputu kaldırdığımda ise göstergelerin yanıp sönme senkronuyla aynı hızda sigorta kutusu taraflarından ses geldiğini farkettim. Bu sorun için Kocaeli İzmit'te ki yetkili Mazda servisine gittim, sorunu maalesef onlarda çözemediler, sigorta kutusunu temizleyip kontrol ettiler ama bir şey değişmedi maalesef. Ama bana sorunun muhtemelen sigorta kutusundan kaynaklı olduğunu, bunun için bir elektrik/elektronikçiye gitmemi söylediler. İzmit sanayide iyi oldukları söylenen 3 tane elektronikçiyle görüştüm, hepsi de aracıma müdahale etmekten çekindiler, daha önce böyle bir arıza görmediklerini söylediler. Bende bugün aracımı aldım ve Ankara'ya geldim, yarın sabah Şaşmaz Sanayiye gideceğim, tanıdığım ustama götüreceğim aracımı. Bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim, çünkü yetkili servisin bile çözemediği bir arıza ile karşı karşıyayım, 4 yıldır sıkıntısız bindiğim aracımdan şu 4 günde soğudum resmen, akü bitmesin diye sürekli her stopta kutup başı sökmekten gına geldi artık.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
BK kasalarda sigorta kutusu arızası olabiliyor mantıklı olabilir. Aslında sigorta kutusunu söküp takmak çok zor bir işlem değil aynı araçtan olsa değiş tokuş yaparak denenebilir.
Aracınızda sonradan takılan amerikan park modülü, alarm, merkezi kilit vs gibi donanımlar varsa bunları söküp denemenizi tavsiye ederim. Abimin 2005 Mazda 3 aracında amerikan park modülü vardı gösterge ışıkları bazen yanmıyordu sapıtıyordu araç sökünce rahatladı araba düzene girdi.

raptorcengiz

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Gümüş - Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
aracımda standartları dışında bir donanım yok, yani ben extra bir modifiye yapmadım, şimdi ustaya verdim orada kalacak bakalım ne çıkacak, sonucu diğer arkadaşlarada rehber olsun diye paylaşırım buradan

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sigorta kutusundan olması bir olasılık. Bence diğer bir olasılık da bu iç mekan ışıklarını kontrol eden bir rölenin bozulmuş olabileceği. Ses geliyor dediniz çünkü aklıma röle geldi.

raptorcengiz

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Gümüş - Hatchback
Merhabalar sorunum çözüldü, arabanın beyninde sorun oluşmuş, beyin ankara şaşmazda özdemir otoda yusuf usta aracılığı ile tamir edildi ve çözüldü, 6 ayda garanti verdiler. Umarım kimse böyle bir sorun yaşamaz ama yaşayan arkadaş olursa özel mesajla ulaşsın yardımcı olmaya çalışırım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ustanın veya işyerinin adresini yazarsan ilgili bölümde paylaşım yaparak tavsiyede bulunabiliriz.

raptorcengiz

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Gümüş - Hatchback
herkese çok teşekkür ederim, ustanın bilgileri ankara şaşmaz oto sanayide 7. cadde de özdemir otomotiv, yusuf usta, daha öncede araçta çok ciddi sıkıntı yaşamıştım, motor üst silindir kapağı değiştirmek zorunda kalmıştım, yine aracı o ayağa kaldırmıştı.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
herkese çok teşekkür ederim, ustanın bilgileri ankara şaşmaz oto sanayide 7. cadde de özdemir otomotiv, yusuf usta, daha öncede araçta çok ciddi sıkıntı yaşamıştım, motor üst silindir kapağı değiştirmek zorunda kalmıştım, yine aracı o ayağa kaldırmıştı.
Telefon da var mı?
@raptorcengiz

Moderatörün son düzenlenenleri:

Voljan

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Lacivert
05546078116 cengiz kardesim ararsan sevinirim bendede ayni sikinti var. Bilgi almak istiyorum

Arkadaslar 2004 model mazda 3 aracimda gosterge panelindeki isiklarim fari yaktigimda yanmiyor ancak kapattigimda yaniyor. Cok ustaya götürdüm çöžülmedi bulamadilar. Ancak sigorda panelinden dediler. Oda bakildi fakat icinde beyin oldugu icin acmaya yanasmadilar. Simdi burda cengiz diye bi arkadasdada aynisi olmus 3/4 ay o nce ankarada cozmus bu arkadasa ulasamiyorum. Ayrica boyle bi sikintiyi baska yasiyan olduysa bana yardimci olursa sevinirim. Herkeze kolay gelsin hayirli gunler.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Voljan

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Vermis faka o adresi aradigimda boyle bir usta bizde yok diyorlar

ephesus

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Arkadaslar selam.2004 model mazdamda farlari actigimda gostergeleride yaniyor buraya kadar normal. Ancak kapattigimda kontak acikken kapanmiyor.kontagi cikardigimda kisa kisa flaş yapar gibi yaniyor.sonra arac uyku modunda sonmus görünüyor sabah baktim akü basmadi. Bu konu hakkimda bilgisi olan varsa yardimci olursa sevinirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaslar selam.2004 model mazdamda farlari actigimda gostergeleride yaniyor buraya kadar normal. Ancak kapattigimda kontak acikken kapanmiyor.kontagi cikardigimda kisa kisa flaş yapar gibi yaniyor.sonra arac uyku modunda sonmus görünüyor sabah baktim akü basmadi. Bu konu hakkimda bilgisi olan varsa yardimci olursa sevinirim.

İyi ihtimalle akü bitmiş... Kötü ihtimalle de mesajının taşındığı konuyu incelemekte fayda var...

ephesus

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Evet şarz yaptik çalisti daha once bu formda bir arkadasda ayni sorun olmus ankaradan. Sorunu giderilmis fakat arkadasa ulasamadim.raptorcengiz nikli bi arkadas.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet şarz yaptik çalisti daha once bu formda bir arkadasda ayni sorun olmus ankaradan. Sorunu giderilmis fakat arkadasa ulasamadim.raptorcengiz nikli bi arkadas.

O arkadaşın sorunu beyinle ilgili çıktı ve tamiri yapıldı... Öncelikle akünün sağlam olduğundan emin ol ve bu sorun devam ederse, beyin problemine yönelirsin.

Üst Alt