Mazda 3 BL (2009-13) Geri Vitesten Atma Sorunu

Umut

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Arkadaslar öncelıkle mrb herkeze 2011 mazda 3 imperssive aracımla bugun bi olayla karsılastım rampa yukarı yüksek devirde geri giderken birden vites attı durdum tekrar taktım vitesi yuksek devirde gene attı vites tekrar denedım bu sefer yavas yavas cıktım yokusu hıc bı sorun olmadı yokusu cıktı sorun sizce ne ola bılır niye atmıs ola bılır geri vites konuyla ılgılı bılgı sahıbı arkadaslar yardımcı olurlarsa cok sevırım simdiden Teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yakın zamanda vites atma sorununu; şanzıman yağını tamamlamakla çözen olmuştu... @By_Nisay İlk aklıma gelen bu oldu Umut. :) Öncelikle şanzıman yağını kontrol etmekte fayda var.

Umut

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
veli bey bu araba 97 binde mazdanın yenı yaptıgı kış kampanyasından faydalanmak ıcın 100 binlik bakımı oldu daha gecen ay şanzıman yagı degişmiş olmalı veya degişmedi bilmiyorum:(

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
veli bey bu araba 97 binde mazdanın yenı yaptıgı kış kampanyasından faydalanmak ıcın 100 binlik bakımı oldu daha gecen ay şanzıman yagı degişmiş olmalı veya degişmedi bilmiyorum:(

Bir yerden başlamak için, öncelikle yağın kontrol edilmesi gerekiyor Umut.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Geri vitesde yüklenince atması normal değilmi?

Farklı markalarda denk geldim aklımın bi tarafında öyle bişey kalmış...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Umut düz yolda geri geri yüksek devirde giderken atıyor mu peki?

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Selamlar,

100K bakımda şanzıman yağı değişmiştir mutlaka. Benim de aynı bakım çerçevesinde değişmişti ve ardından 5. viteste tam 140Km. hıza çıktığımda atıyordu. Birkaç kez tam atacağı yerde vitesi tuttum ve sorun ortadan kalktı. Bakımdan sonra aklım hep oradaydı, sorun ortadan kalktıktan sonra epey deneme yaptım ve hiç bir sorun yok.

Sizde bakımdan bu yana geri geri vitesin attığı hızla hiç gitmediğinizden yeni farketmişsinizdir.

Umut

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Hasan by Mrb dün servise gittim herhangi bir sıkıntı olmadığını yüksek devirde kullandığım için geri vites in attığıni atma nedeninde geri vites in kendini korumaya aldığı için attığı söylendi suan bi sıkıntı yok yüksek devirde kullanmicaz araci

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hasan by Mrb dün servise gittim herhangi bir sıkıntı olmadığını yüksek devirde kullandığım için geri vites in attığıni atma nedeninde geri vites in kendini korumaya aldığı için attığı söylendi suan bi sıkıntı yok yüksek devirde kullanmicaz araci
Umut düz yolda geri geri yüksek devirde giderken atıyor mu peki?

Umut

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Oğuzhan mrb düz yolda giderkende atıyordu yüksek devirde kullanilinca

Hakan by araç manuel

Umut

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Oğuzhan canımın sıkıntısından devrine bakmak hiç aklıma gelmedi ama bayağ bagirttim arabayi

15 20 mt gittikten sonra atiyo vites

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Yakın zamanda vites atma sorununu; şanzıman yağını tamamlamakla çözen olmuştu... @By_Nisay İlk aklıma gelen bu oldu Umut. :) Öncelikle şanzıman yağını kontrol etmekte fayda var.

Aynı sorun bende oldu. Başta tek tük oldu. 5. Viteste 3500 deviri geçince 4.000 e yaklaşınca rampa yukarı 2 kez üstüste atınca artık baktırmanın zamanı geldi dedim.
Genel araştırmada senkromeç denildi, koktum acıkcası malum şanzuman inecek, sökülecek felan. Kimisi ay parçası denilen sanzıman sökülmeden sanzıman kapagını acılarak değiştirilmesiyle çözülür dedi. Tam ben ümidi kesmişken bi sanzıman yagına bakalım dedik. 8-9 çeki yag konuldu sanzımana. Bunun yagına hiç mi baktırmadınız dediler. O gün bugundür hiç nüksetmedi vitesten atma.
Önce basit çözümlere bakın derim. Geçmiş olsun. Sorunun çözümünü bulunca haber ederseniz sevinirim.
Geçmiş olsun.

Üst Alt