Genel LPG Sorunları ve Muhtemel Çözüm Yöntemleri

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
konu çok guzel olmuş abi lpg de bende baya bi sıkıntı çekmişliğim oldu yazılım yada başka bi sıkıntı hariçinde tekleme gibi sıkıntılarda ustaya gitmeden önce kaputu açıp bi göz atmakda fayda var çünkü bazen ufak şeyler baya bi baş ağırtabiliyor genelde emme yada uffleme hortumlarındaki kaçaklar rolantide sıkıntı çıkarır aylarca sıkıntı çekip sıkıntının sadece 1tl bile etmeyen hortum yüzünden olduğunu anlayınca bi garip oluyor insan :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
konu çok guzel olmuş abi lpg de bende baya bi sıkıntı çekmişliğim oldu yazılım yada başka bi sıkıntı hariçinde tekleme gibi sıkıntılarda ustaya gitmeden önce kaputu açıp bi göz atmakda fayda var çünkü bazen ufak şeyler baya bi baş ağırtabiliyor genelde emme yada uffleme hortumlarındaki kaçaklar rolantide sıkıntı çıkarır [size=14pt]aylarca sıkıntı çekip sıkıntının sadece 1tl bile etmeyen hortum yüzünden olduğunu anlayınca bi garip oluyor insan[/size] :D

Ya da; hiç para vermeden, buji tırnak aralığını düşürünce geçen tekleme gibi... ;)

Sorunsuz kullanmak herkesin hakkı ve isteği, sorunlar oluştukça buradan yardımcı olmaya çalışırız.

Kazasız günler.

akif can

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 (2010) Touring
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Benim lpg den dolayı motor ışığım yanıyordu,bir depo benzinle gittim sonra ışık söndü,bir daha yanar mı bilmem,bir de lpg de motoru çok yormamaya çalışıyorum.Özellikle yokuşlarda,ara sırada şehir içinde benzinde kullanıyorum kendimce takılıyorum işte :)
Bu arada tekleme sorunu olmuştu bende de,gaz kesme vanası değişti tekleme de kalmadı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim lpg den dolayı motor ışığım yanıyordu,bir depo benzinle gittim sonra ışık söndü,bir daha yanar mı bilmem,bir de lpg de motoru çok yormamaya çalışıyorum.Özellikle yokuşlarda,ara sırada şehir içinde benzinde kullanıyorum kendimce takılıyorum işte :)
Bu arada tekleme sorunu olmuştu bende de,gaz kesme vanası değişti tekleme de kalmadı

Uygulaman çok doğru hocam... Arada benzine geçmek her açıdan faydalı...

Anlamadığım nokta; gaz kesme vanası dediğin zımbırtı ne işe yarıyor ve teklemeye ne şekilde katkıda bulunuyordu??

:)

Dinçer

Katılımcı
Lpg de uygun nozzle kullanılmadığı zaman ve yakıt tasarrufu amaçlı lpg enj süresi düşük kalibrasyonda motor beyninin değerleri sapıtır ve motor ışığı yakar. Eğer bu şekilde kullanılmaya devam ederse motor beyninin tamaemen bozabilir. Doğru bir montajdan sonra lpg fazla problem yaratmayacaktır. Yine de lpg li araçlarda tam sentetik yağ kullanılsa bile 5000 km yağ değişimi yapılmalıdır. Yine daha önce de farklı platformlarda belirttiğimiz gibi 5 depo lpg kullanıyorsanız en az yarım depo da kesintisiz ben zin kullanmalısınız. Bu hem sistemdeki benzin ekipmanlarını koruyacak hem de motor beynini optimal değerlere taşıyacaktır.

Bunların dışında nasılki periyodik yap değişimi yapılıyorsa her 10 bin km de kesinlike lpg bakımı yapılmalıdır. 10 bin bakımında şu işlemler yapılır:

Gaz filtresi değişimi
Gaz kesici valf filtre değişimi
Kaçak ve ekipman sağlamlık kontrolü
Yeniden kalibrasyon

Bunlar itina ile yapıldığında lpg de kolay kolay sorun yaşamazsınız.

akif can

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 (2010) Touring
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Uygulaman çok doğru hocam... Arada benzine geçmek her açıdan faydalı...

Anlamadığım nokta; gaz kesme vanası dediğin zımbırtı ne işe yarıyor ve teklemeye ne şekilde katkıda bulunuyordu??

:)

ustanın dediğine göre,lpg tüpünden motora gaz gelene kadar,biri deponun hemen üzerinde biride motora geçmeden 2 tane gaz kesici valf varmış.Deponun üzerinde ki kaza anında gazı kesiyormuş gaz kaçağını vb. önlemek için. Diğeri ise motor durduğu zaman gazı kesiyormuş,bu arızalı olduğu için gaz birikmesi oluyor dedi o sebepten tekleme yapabilirmiş.Aynı zamanda filtre değişimi de yapıldı.

akif can

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 (2010) Touring
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Lpg de uygun nozzle kullanılmadığı zaman ve yakıt tasarrufu amaçlı lpg enj süresi düşük kalibrasyonda motor beyninin değerleri sapıtır ve motor ışığı yakar. Eğer bu şekilde kullanılmaya devam ederse motor beyninin tamaemen bozabilir. Doğru bir montajdan sonra lpg fazla problem yaratmayacaktır. Yine de lpg li araçlarda tam sentetik yağ kullanılsa bile 5000 km yağ değişimi yapılmalıdır. Yine daha önce de farklı platformlarda belirttiğimiz gibi 5 depo lpg kullanıyorsanız en az yarım depo da kesintisiz ben zin kullanmalısınız. Bu hem sistemdeki benzin ekipmanlarını koruyacak hem de motor beynini optimal değerlere taşıyacaktır.

Bunların dışında nasılki periyodik yap değişimi yapılıyorsa her 10 bin km de kesinlike lpg bakımı yapılmalıdır. 10 bin bakımında şu işlemler yapılır:

Gaz filtresi değişimi
Gaz kesici valf filtre değişimi
Kaçak ve ekipman sağlamlık kontrolü
Yeniden kalibrasyon

Bunlar itina ile yapıldığında lpg de kolay kolay sorun yaşamazsınız.
o bakımları yaptırdım zaten,saolsun ustada ilgilendi elden geçirdi,hatta hortumun biri eksimişti değiştirdi.
Ben yağ değişiminin 5binde yapılması gerektiğini bilmiyordum,8binde falan değiştirmeyi düşünüyordum,5 binde şimdi değiştirsem daha mı iyi olur

Dinçer

Katılımcı
Normalde tam sentetik yağlar için 10-15 bin km verilir ama lpg li araçlar için bu 5 bini geçmemelidir. Zira yağ değişimi subap aşınması ve lifter probleminin en iyi ilacıdır. Örneğin 10 bin km de yağ değiştirirseniz 50 bin kmde subap değiştirirsiniz 5 bin km de yağ değiştirirseinz 100 bin km de değiştirirsiniz. Lpg li araçta en çok dikkat edilmesi gereken şey erken yağ ve filtre değişimidir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
adem ustayı belki tanırsınız yag hakkında bılgı vermişti en ıyı motor katkısı erken yag degişimidir diye aracımı ilk aldıgımda yagı yenı degişmişti 4bın yag sıyahlaştı yagı degiştirmeye gittim karteri sokturdum tortuklaşma vardı dibinde yagın iyice suzulmesini bekledim sonrakı yagı 3 bınde 4500de 5binde fiksledim genel olarak artık 5 binde bile yag temiz hep castrol kullanıyorum şimdi bi kaç usta yagın temiz olma sebebinin castrolun motor içini temizleyemediğini falan söyleyen oldu ne kadar doğru bilemiyorum tabi

akif can

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 (2010) Touring
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
anladım memlekete gidince değiştirim o zaman,peki hangi yağı kullanmalıyım sizce.
En son değiştirdiğimde yaz olduğu için usta 10-40 castrol kullandı.

Dinçer

Katılımcı
Kullanıcı kılavuzunda belirtilen yağ ne ise onu kullanın. Sizin aracınız için 5-30 olmalı galiba. Castrol veya Mobil genelde tercih ediliyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
anladım memlekete gidince değiştirim o zaman,peki hangi yağı kullanmalıyım sizce.
En son değiştirdiğimde yaz olduğu için usta 10-40 castrol kullandı.

Bu motor için tavsiye edilen yağ viskozitesi 5-30, Ama 10-40 da sorun çıkartmaz diye tahmin ediyorum...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O zaman yazın 10W/40, kışın 5W/30 kullanmak iyi gelir ;)

Çok eskiden ustanın birisi, yağın vistozitesini değiştirmenin iyi olmayacağını, motorda bırakacağı partiküllerin farklı olmasından dolayı olumsuzluk yaşanabileceğini söylemişti... Bana hem mantıklı hem de o kadarlık farklılığın koskoca motora ne kaybettirecek sorusunu sordurmuştu, kendi kendime...

5-30 ile 10-40 arasında çok fark yoktur herhalde.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Katkıları konusunda çok bir fark yok, ama önerilen hep aynı tarz yağ kullanmak. Bu durum yaşı büyük ya da ağır vasıtalar için değişkenlik gösterebiliyor tabi. Yağ değişimlerinde değil ama yağ eksiltmelerini giderirken bir tık daha kalın olanla tamamlamak mantıklı oluyor.

akif can

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 (2010) Touring
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
yazın 10-40 kışın 5-40 önermişti usta,açıklamasını da yapmıştı ama bir kulağımdan girdi diğerinden çıktı :D

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
97/626 Aracımda Lpg İle İlgili Arıza Ve Çözümünü Sizlerle Paylaşmak İstiyorum..Aracı Çalıştırıp Gaza Geçtikten Bir Müddet Sonra Tekrar Benzine Atlıyordu..Gazcıya Gittiğimde Regülatör Soketini,Sigortayı,Tüpün Üzerindeki Emniyet Valfini Söküp Yerine Taktı.Sorun Devam Edince Aynı Yerleri Tekrar Kontrol Edip Gaz Beyninin Altındaki Soketti Sanırım Onu Kesip Yeniden Bağladı Sorun Çözüldü..Aynı Ve Benzer Sorunları Yaşayan Forum Üyeleri Belki Ustanın Olmayacağı Yer Ve Zamanda Yukarıdaki Noktaları Kontrol Ederek Sorunlarına Çözüm Bulabilirler.. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
97/626 Aracımda Lpg İle İlgili Arıza Ve Çözümünü Sizlerle Paylaşmak İstiyorum..Aracı Çalıştırıp Gaza Geçtikten Bir Müddet Sonra Tekrar Benzine Atlıyordu..Gazcıya Gittiğimde Regülatör Soketini,Sigortayı,Tüpün Üzerindeki Emniyet Valfini Söküp Yerine Taktı.Sorun Devam Edince Aynı Yerleri Tekrar Kontrol Edip Gaz Beyninin Altındaki Soketti Sanırım Onu Kesip Yeniden Bağladı Sorun Çözüldü..Aynı Ve Benzer Sorunları Yaşayan Forum Üyeleri Belki Ustanın Olmayacağı Yer Ve Zamanda Yukarıdaki Noktaları Kontrol Ederek Sorunlarına Çözüm Bulabilirler.. :)

Bilgilendirme için teşekkürler...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ülkemizdeki benzinli araçların ortalama 4/1'i lpg sistemi ile çalışmakta ve bu sistem ister istemez çeşitli sorunlar çıkarmaktadır.

Sistemin lpg ayarlarının düzgün olduğundan eminseniz ve randımanlı çalışmıyorsa; öncelikle ateşleme sistemini kontrol ettirin. Bujiler, kabloları, ateşleme bobinleri, distribütör kontrol edilecek ilk donanımdır.

Ateşleme sistemi düzgün ise; ikinci etap olarak sistemin hava alıp almadığı kontrol edilmelidir, özellikle karbüratörlü motorlarda hava en önemli etkendir. Hava gaz karışımı dengesi sağlanmazsa size lpg sistemli araç kabus gibi gelir.

Genel anlamda durum budur, sorunu olanlar yazdığı takdirde elimizden geldiğince bilgilendirme yapılacaktır.

Son düzenleme:

Üst Alt