Genel LPG Sorunları ve Muhtemel Çözüm Yöntemleri

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
geçenlerde de bahsetmiştim bu sorundan
araç ilk çalıştığında benzinde titreme yapıyor, bayağı rahatsız ediyor, ısınınca düzeliyor, bu tam olarak lpg ye geçince mi oluyor ona dikkat etmedim
ustaya da bahsetmiştim, rölanti devri 500-600 lerde geziyordu, onu 800-900 lere çekmişler, gaz ayarını yapmışlar
tesisat atiker, beyin tartarini,
usta uyumsuzluk olabilir demişti, ısınana kadar titreme yapar, nadir de olsa stop edebilir demişti

boğaz kelebeği de temzilenmiş, enjektörler yeni galiba ama emin değilim, buji kabloları yeni ama orijinal değil diye biliyorum

mocan otogaza gitmeden önce sizlerin fikrini alayım dedim, nasıl halledebiliriz bu sorunu?
aracı bir süre benzinde mi kullansam diyorum; ama zaten ilk çalışmada benzinde çalışıyor ve titreme yapıyor
lpg ye geçiş 30 derece galiba

şuna bir el atalım :)
edit: hazır [member=66]Adem Usta[/member] da buradaymış :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kontağı çevirmeden bir elinle lpg göstergesindeki değiştirme düğmesine basılı tut ve aracı lpg de ilk çalıştır aynı sorun varsa eğer ateşleme sistemi ile sensorleri kontrol ettir...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Kontağı çevirmeden bir elinle lpg göstergesindeki değiştirme düğmesine basılı tut ve aracı lpg de ilk çalıştır aynı sorun varsa eğer ateşleme sistemi ile sensorleri kontrol ettir...
kontağı lpg düğmesine basılı tutarak mı çalıştıracağız yoksa basılı tuttuğumuzda kendisi geçecek öyle mi çalıştıracağız abi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1-kontağı hiç takma
2-lpg değiştiriciye basılı tut
3-kontağı tak ve çalıştır
4-düğmenin yakasını bırak

O0

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
1-kontağı hiç takma
2-lpg değiştiriciye basılı tut
3-kontağı tak ve çalıştır
4-düğmenin yakasını bırak

O0
öğleden sonra eve geçecem, deneyim bir bakalım
sıkıntı devam ederse mocana gideyim ni abi, bugün vaktim müsait olursa
yoksa burada biraz kafa yorup öyle mi götüreyim?

sorun devam ederse bujileri kontrol ettireceğiz anladığım kadarıyla,
hangi sensörü kontrol ettirmek lazım? lpg beynindekiler mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
öğleden sonra eve geçecem, deneyim bir bakalım
sıkıntı devam ederse mocana gideyim ni abi, bugün vaktim müsait olursa
yoksa burada biraz kafa yorup öyle mi götüreyim?

sorun devam ederse bujileri kontrol ettireceğiz anladığım kadarıyla,
hangi sensörü kontrol ettirmek lazım? lpg beynindekiler mi?

Sensör kontrolü bilgisayara bağlanarak yapılır...

Mocan'a benzindeki sorunu çözmeden gidersen topu hemen ateşleme sistemine atarak seni motor ustasına yönlendirme yapabilirler diye yukarıdaki denemeyi yapmanı önerdim...

Aynı sorunu lpg de de yapıyorsa sorun lpg kaynaklı değil genel bir sıkıntı var demektir... Isınınca geçiyor diye tanımlaman ısı sensörü olabilir diye düşünmeme sebep oldu, gerçi ısı sensörü ilk çalıştırmada zorluk olarak ortaya çıkıyor...

Aracını lpg de çalıştır, aynı sorun varsa lpg ustasına gitmene gerek yok, sağlam bir usta bul ve bu motor ısınana kadar olan titremenin sebebini bularak çözüme kavuştur... Sonrasında gaz ayarı ve bakımı için Mocan'a gidebilirsin...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Sensör kontrolü bilgisayara bağlanarak yapılır...

Mocan'a benzindeki sorunu çözmeden gidersen topu hemen ateşleme sistemine atarak seni motor ustasına yönlendirme yapabilirler diye yukarıdaki denemeyi yapmanı önerdim...

Aynı sorunu lpg de de yapıyorsa sorun lpg kaynaklı değil genel bir sıkıntı var demektir... Isınınca geçiyor diye tanımlaman ısı sensörü olabilir diye düşünmeme sebep oldu, gerçi ısı sensörü ilk çalıştırmada zorluk olarak ortaya çıkıyor...

Aracını lpg de çalıştır, aynı sorun varsa lpg ustasına gitmene gerek yok, sağlam bir usta bul ve bu motor ısınana kadar olan titremenin sebebini bularak çözüme kavuştur... Sonrasında gaz ayarı ve bakımı için Mocan'a gidebilirsin...

[member=9]domestos[/member] veli abi lpgde çalıştırdım yine aynı titreme var, değişmedi
bugün araç stabil değildi,
2-3 defa tekleme yaptı, kırmızı ışıkta bakıyorum rölanti dalgalanıyor hafiften ve rölanti seviyesi düşük seviyede seyrediyordu
bazen vites geçişlerinde sıkıntı yaşıyorum, yağ gibi kaydıramadım arabayı :) ya henüz tam alışmadı ayağım ya da baskı balata diyecem ama usta değişmesine gerek yok demişti
kendi ustam titreme olayını çok dikkate almadı,ısınınca düzeliyor diye
hafta sonu buluşmada bir de bizim arkadaşlar görsün bakalım

forumlarda bakıyorum benzer sorunlara birçok sebep sayabiliyorlar, subaplara da dayandıran var, buji diyen, hava akış metre diyen, hava-yakıt karışımı dengesiz diyen...
neyse bakalım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim buradan söylediklerim afaki kalıyor, sadece tahminlerimi sıralayabilirim bu durum da senin kafanı karıştırmaya yeter...

Öncelikle sağlam bir usta bulmanı tavsiye ediyorum...

Aracın yakıtı nasıl?

Aşırı yakıt varsa ancak o zaman sübap ve akışmetre sorunlu denilebilir...

Akışmetrenin sağlamlığını; fişini çekerek test edebilirsin ama şimdi onu da nasıl yapılacak diye soracaksın ve ben ne yazsam boş olacak... :) Normal olarak... :)

Çünki, buradan bilmeyen birisine tarif etmek zor oluyor hatta olmuyor.

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Benim de bir sorunum var. Belki bende abdulkadir gibi araca alışamamış olabilirim, o yüzden sorun mu değil mi mazdacılara sorayım dedim.

Araç benzinde calışıyor haliyle, işk devirler 1500 civarı. Sonra düşüyor. Lpg ye geçişte pek bi sıkıntı yok. Ama devri düşük, 700'lerde. Lpg ustasına götürdüğümde gayet iyi dedi, bu araclarda böyle oluyo zaten dedi ama pek inandırıcı gelmedi. Arabada tekleme yok ama, pek bi sıkıntı da yok gibi ama nedense ben o 115 beygiri hissedemiyorum.

Bir de kırmızı ışıkta dururken egzoztan beyaz duman görüyorum. Aynadan bakınca. Başka hiçbir aracta yok da sadece bende var özellikle bakıyorum. Ama bu her zaman olmuyor. Bazen. Arabayla giderken kontrol ettirdiğimde duman yok.

Araba yağ yakıyor mu diye baktığımda yağ cubuğunda yarım santim azalma olduğunu gördüm ancak yağ değişiminin zamanını bilmiyorum. Ben alalı 2.000 km yaptım

Son olarak şehiriçi trafiğinde yakıtı ölçtüm, 1.95'ten aldığım yakıtı 130 km.deyken tekrar doldurdum.. 28.lira cıktı. Benim hesabıma göre 0.21 kuruş gibi birşey.

Aracı tam bilmediğim için yardım ederseniz bi zahmet :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Benim buradan söylediklerim afaki kalıyor, sadece tahminlerimi sıralayabilirim bu durum da senin kafanı karıştırmaya yeter...

Öncelikle sağlam bir usta bulmanı tavsiye ediyorum...

Aracın yakıtı nasıl?

Aşırı yakıt varsa ancak o zaman sübap ve akışmetre sorunlu denilebilir...

Akışmetrenin sağlamlığını; fişini çekerek test edebilirsin ama şimdi onu da nasıl yapılacak diye soracaksın ve ben ne yazsam boş olacak... :) Normal olarak... :)

Çünki, buradan bilmeyen birisine tarif etmek zor oluyor hatta olmuyor.
araca çok binme şansım olmuyor abi, işe servisle gidiyoruz
toplam 50 km bile olmadı
gittiğim ustanın da sağlam olduğunu düşünüyorum, onun dışında ancak birinin tavsiyesiyle bir usta bulabilirim
yakıtını ölçemedim henüz, biraz daha yol yapayım öyle ölçecem

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
subap sorunu olabilir belki, onu da yağ eksiltmesine göre mi anlayacaz bilmiyorum, çünkü 4000-5000 devirde mavi duman atıyor demişti usta, subaplarda sıkıntı yok değil demişti

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim de bir sorunum var. Belki bende abdulkadir gibi araca alışamamış olabilirim, o yüzden sorun mu değil mi mazdacılara sorayım dedim.

Araç benzinde calışıyor haliyle, işk devirler 1500 civarı. Sonra düşüyor. Lpg ye geçişte pek bi sıkıntı yok. Ama devri düşük, 700'lerde. Lpg ustasına götürdüğümde gayet iyi dedi, bu araclarda böyle oluyo zaten dedi ama pek inandırıcı gelmedi. Arabada tekleme yok ama, pek bi sıkıntı da yok gibi ama nedense ben o 115 beygiri hissedemiyorum.

Bir de kırmızı ışıkta dururken egzoztan beyaz duman görüyorum. Aynadan bakınca. Başka hiçbir aracta yok da sadece bende var özellikle bakıyorum. Ama bu her zaman olmuyor. Bazen. Arabayla giderken kontrol ettirdiğimde duman yok.

Araba yağ yakıyor mu diye baktığımda yağ cubuğunda yarım santim azalma olduğunu gördüm ancak yağ değişiminin zamanını bilmiyorum. Ben alalı 2.000 km yaptım

Son olarak şehiriçi trafiğinde yakıtı ölçtüm, 1.95'ten aldığım yakıtı 130 km.deyken tekrar doldurdum.. 28.lira cıktı. Benim hesabıma göre 0.21 kuruş gibi birşey.

Aracı tam bilmediğim için yardım ederseniz bi zahmet :)

Bende araçla durduğumda aynadan dumanı fark ediyorum bu gayet normal, aracın rölantisini anlayan ustaya 900 civarına ayarlatabilirsin, şu haliyle çok düşük değilse kurcalatma, kaloriferi veya cam rezistansını açtığında rölantide yükselme oluyorsa rölanti motorunda sorun yok demektir, ancak bunları açtığında rölanti düşüyorsa rölantide sorun var demektir, yazın klima kullanımında bu sorun oluşturur...

Aracın yağ yaktığını netleştirmek için yağını değiştir ve öyle ölçüm yap, yakıtın ise gayet normal hatta çok çok iyi...

Sağlıcakla...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
subap sorunu olabilir belki, onu da yağ eksiltmesine göre mi anlayacaz bilmiyorum, çünkü 4000-5000 devirde mavi duman atıyor demişti usta, subaplarda sıkıntı yok değil demişti

Buna yazacak bir şey bulamıyorum... :D

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Bende araçla durduğumda aynadan dumanı fark ediyorum bu gayet normal, aracın rölantisini anlayan ustaya 900 civarına ayarlatabilirsin, şu haliyle çok düşük değilse kurcalatma, kaloriferi veya cam rezistansını açtığında rölantide yükselme oluyorsa rölanti motorunda sorun yok demektir, ancak bunları açtığında rölanti düşüyorsa rölantide sorun var demektir, yazın klima kullanımında bu sorun oluşturur...

Aracın yağ yaktığını netleştirmek için yağını değiştir ve öyle ölçüm yap, yakıtın ise gayet normal hatta çok çok iyi...

Sağlıcakla...

Veli abi telefonla sorduğumda söylediğin gibi direksiyonu çevirdiğimde, rezistantı açtığımda falan rolanti biraz yükseliyor. Aracın cok fazla yap yaktığını düşünmüyorum aslında çünkü sıcakken kaputu açtığımda koku duymuyorum. Vw de belli oluyordu o şekilde anlıyordum burda da belli olur mu bilmem

Yakıt bana da iyi gibi geldi. Şehir içi trafiği için özellkkle.

Devir 700 lerde ama tekleme ya da stop edecekmiş gibi yapmıyor. Ama dediğim gibi, performans bulamıyorum aracta. 1.6, 8 valf 102 lik golfüm daha iyiydi gibi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi telefonla sorduğumda söylediğin gibi direksiyonu çevirdiğimde, rezistantı açtığımda falan rolanti biraz yükseliyor. Aracın cok fazla yap yaktığını düşünmüyorum aslında çünkü sıcakken kaputu açtığımda koku duymuyorum. Vw de belli oluyordu o şekilde anlıyordum burda da belli olur mu bilmem

Yakıt bana da iyi gibi geldi. Şehir içi trafiği için özellkkle.

Devir 700 lerde ama tekleme ya da stop edecekmiş gibi yapmıyor. Ama dediğim gibi, performans bulamıyorum aracta. 1.6, 8 valf 102 lik golfüm daha iyiydi gibi.

O duyduğun koku yağ yakmasından değil, yağ kaçağından dolayıdır... Kaçak yapan yağ motor ve egzoz üzerinde kalır, ısınınca da koku yapar... Yağ eksilttiğini düşünüyorsan aracın sık sık yağını kontrol et, hatta dediğim gibi yağını değiştir ve kaç kilometrede ne kadar eksilttiğini hesapla, yağ çubuğunun iki çizgi arası 1 litredir... ;)

Rölanti de sorun yok diyelim o zaman, güç konusuna gelince, atmosferik motorlarda randıman beklenildiği kadar olmayabiliyor, bende bu konudan şikayet edenlerdenim...

Bunun için; boğaz kelebeği temizliği, bujilerin yenilenmesi gibi işlemler yapılabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu motorlarda subap sorunu yok... Lpg ye çok güzel uyum sağlar tabi doğru montaj ve iyi ustalık ile.

Subap erime vs olmaz çok çok subap lastikleri işlevini yitirmiştir...

Art niyetli ustanın ilk söylediği şey budur...

Duman atma konusunu pc ye geçince detaylı yazarım...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Bu motorlarda subap sorunu yok... Lpg ye çok güzel uyum sağlar tabi doğru montaj ve iyi ustalık ile.

Subap erime vs olmaz çok çok subap lastikleri işlevini yitirmiştir...

Art niyetli ustanın ilk söylediği şey budur...

Duman atma konusunu pc ye geçince detaylı yazarım...
o da bundan bahsetti, subap contalarından kaynaklıdır dedi, motor kapağı açmaya gerek yok dedi, yağ eksiltmesine göre durum belli olacak
dohc motorlarda genelde yağ eksiltme oluyor diyenler var, bakalım biraz zaman geçsin

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet eksiltme normal ama 10 binde çok çok yarım litredir...

Hadi lpg faktörü ile 1 litre diyelim fazlası normal değil...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Evet eksiltme normal ama 10 binde çok çok yarım litredir...

Hadi lpg faktörü ile 1 litre diyelim fazlası normal değil...
10 binde 1 litreyi geçmezse çok iyidir zaten,
bilmiyorum abi direk götüreyim mi [member=66]Adem Usta[/member] ya , yoksa ankarada bir ustanın görmesinden sonra mı bu işe girişeyim
ya da bahara doğru falan,
işimi sağlama almak adına istanbula gidesim var ama ufaklık ameliyat olacak araba lazım olacak, biraz daha beklesem mi diyorum
arabaya da temiz binmek istiyorum bir taraftan

Üst Alt