Genel LPG Sorunları ve Muhtemel Çözüm Yöntemleri

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Afr nın yeri kafama yatmadı.
Afr ile ayar mantıklı ama yeri çok önemli egzosların birleştiği yere montaj yapılmalı diye söylendi.

Kafam karışık...
Senin kafa başka çalışıyor zaten karışık olması normal:D kaç tane video gördüm hepsi egzoza takmış. Ama senin için sorarım.;)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bu ayar, sağlıklı ise o paraya değer ama yarın öbür gün devir ibresi sallanmaya başlarsa, araba giderken hoplamaya zıplamaya başlarsa çok para... :)
Afr ölçümü motoru gğçlendirilen butun araçlarda yapılır ve devamlı olarak takip altına alınır
Aem afr 1000 tl ~

Ama şuda var ayarı yaptın tamam filtre değiş sapma olabilir diyorlar zamanla kayma yapar diyorlarki bunu diyen arkadaşım komple motor söküp turbo takan dereceli egzantrik takan bu otobanda drag yapanlardan biridir

Banada yaptır ama afryı alıp arabaya takıp takıp altına alman lazım 2 saatde ayar olur 3. Saatde ayar kaçtı nerden göreceksın bunu diyor.

Neyse bi aem afr alım bari ;)

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Bu ayar, sağlıklı ise o paraya değer ama yarın öbür gün devir ibresi sallanmaya başlarsa, araba giderken hoplamaya zıplamaya başlarsa çok para... :)
Abi herkes iyi bir yol ayarından bahsediyor. Özellikle @MutluTEKİR hocam bu konuda daha bilgili sürekli yapılmasından bahsediyor. Yaptıracağım. O paralar nerelere gitmiyor ki varsın guzuya da gitsin :)

Afr ölçümü motoru gğçlendirilen butun araçlarda yapılır ve devamlı olarak takip altına alınır
Aem afr 1000 tl ~

Ama şuda var ayarı yaptın tamam filtre değiş sapma olabilir diyorlar zamanla kayma yapar diyorlarki bunu diyen arkadaşım komple motor söküp turbo takan dereceli egzantrik takan bu otobanda drag yapanlardan biridir

Banada yaptır ama afryı alıp arabaya takıp takıp altına alman lazım 2 saatde ayar olur 3. Saatde ayar kaçtı nerden göreceksın bunu diyor.

Neyse bi aem afr alım bari ;)
Ben boşuna demiyorum bu çocuğun kafa başka çalışıyor diye. Vazgeçeceğim sayende :D

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Abi herkes iyi bir yol ayarından bahsediyor. Özellikle @MutluTEKİR hocam bu konuda daha bilgili sürekli yapılmasından bahsediyor. Yaptıracağım. O paralar nerelere gitmiyor ki varsın guzuya da gitsin :)

Ben boşuna demiyorum bu çocuğun kafa başka çalışıyor diye. Vazgeçeceğim sayende :D
Gitmesi önemli değilde attığın taş ürküttüğün kuşa değmezse 10 taş fiyatına 1 taş satan fırsatçıların ekmeğine yağ sürmüş olursun

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Gitmesi önemli değilde attığın taş ürküttüğün kuşa değmezse 10 taş fiyatına 1 taş satan fırsatçıların ekmeğine yağ sürmüş olursun
Kafalar karıştı iyice :) @eray45 arkadaşın yaptırdığı kişi, facesindeki yorumlara yaptıkları işlere bakarak yapayım dedim. Bu işin ehli olsak anlayacağım da oda yok. Artık şans deyip girişeceğim :)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Ayar yaptirdiniz atiyirum filtre degisim zamani oldu lpci pcye bagladi gene ayar yapti o zaman sizin yaptiginiz ayar puff oldu gitti

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Noldu Kadir. Anladığım kadarıyla open loop daki yani tam gazlama durumlarındaki afr ayarlanıyor. Bunun ayarı için egzosdan sensörle veri alınması lazım, oksijen sensörü tam gazda devre dışı kaldığından veri alınamıyor. Burada da aracın tam gazdayken benzinde 12.6 afr yi (yani zengin karışım, maksimum performans) durumlarını lpgde tutturmak için yapılıyor.
Diğer lpg ayarlarında bu bilinemediğinden zengin karışıma ayarlanıyor, 13-13.5 civarında bir karışım elde ediliyor, bu da tam gaz performansta bir miktar düşüşe sebep oluyor.

Tam gazda açık döngüde olacağından karışımın fakire düşmemesi çok önemli. Bu nedenle otomatik tek tıkla yapılan ayarlar zararlı. Fakirde kalırsa diğer devirlere oranla motor tam yükte çalıştığı için daha çok ısınıyor, bu da subap ömrünü azaltıyor. Fakat 14'ün altında kalacak şekilde yapılan ayarlarda ısı konusunda sıkıntı olacağını sanmıyorum açıkçası. Sadece tam gazda daha iyi güç almayı sağlar diye düşünüyorum.

Sorunuz varsa, bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Afr sensörlü lpg ayarı yaptırılmalı mı ?
Afr montajı yeri bu ayarda önemli mi ?

Söz sizde @MutluTEKİR :D:D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Motorcu abiler derki

Afr monifolta 1m civarında takılmalı ki doğru sıcaklıkta doğru ölçüm olsun.
2.5 metredd 0.6 kadar sapma olur
Ve kesinlikle kat veya susturucu dan önce takılmalı diyor.

Şimdi gelelim bu ayarı yapanlara

Bundan zaten çıkışa takıp değerleri sapmalı okuyor ee o zaman lpgde bu sapmaya görr ayarlandıgı için sıkıntı yok gibi gözüküyor ama filtreler yeni iken ayarlanması tavsiye ediliyor.
Eski filtre ile yapılan ayarla , yeni filtre geçişi olunca hava geçişi artacagı için afr de yine sapma olacaktır deniyor...

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
İstanbul'a gelen bursalı Ahmet Nalbantoğlu'ndan cuma sabahı için randevu aldım.
Filtreler yeni sayılır. Hem hava hem LPG 1000 km'nin altında.
LPG'de 2800 devirde tekleme sorunum var. Bu tekleme her zaman olmuyor. Kafasına esince yapıyor. Onun haricinde bazen düşük devirlerde (1000-1500) ani hızlanmalarda tekleme yapabiliyor.
Belki psikolojiktir ama LPG'de sanki benzine göre daha cansız.
Deneyimlerimi paylaşacağım.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Eski filtre ile yapılan ayarla , yeni filtre geçişi olunca hava geçişi artacagı için afr de yine sapma olacaktır deniyor...
ayar tam gazda yapılıyor zaten kadir sen her gün tam gazmı kullanıyorsun ?
o sapmayı hissedemezsin bile filtre değiştirdin sapma miktarını görmek için tekrar afr cihazını bağlayıp yine dip gaz yaptın o değişme çok çok az olur
silindirin üstüne gelen ısı tam ayarında geliyor işte ne güzel :D
tabiki yeri önde olsa daha mı iyi olur onu bilmiyorum ama yapılan hesap zaten egszdan çıkan gaza göre benzinde 14.7 gazda 15.5 (15.5 yapılmaya çalışılıyor oksijen sensörü yaşlı ise o değere yaklaşılıyor sadece mecbur )
bir kere yaptıtırıp ayarı elletmezsen o seni baya götürür zaten şu an diyelim kötü ayarda araç baya götürmüyormu ?
yani benim olmamış dediğim ayarda bile 100 lpgci bindireceksin sorun yok der :D
biz fazla kıl olduğumuz için o map sapmalarını bulup yerine getireceğiz
onuda bulduk gibi cumartesi yeniden bağlanacak araç inşallah olur ;)

Üst Alt