Genel LPG Sorunları ve Muhtemel Çözüm Yöntemleri

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
2 gün önce araç lpgdeyken gaz yemedi ama stop da etmedi,arıza ışığı yandı.Az sonra anlamadım ki lpg bitmiş.Benzine aldım.Lpgyi doldurdum ama arıza ışığı o gün sönmedi.Ertesi sabah söndü.Bu olay tekrar aynı şekilde yaşandı.Lpg markası BMD(inkagas) iflas etmiş.Her parçası yok.Map sensörü olabilirmiş ama parçası yok.Herhalde bir süre bu şekilde lpgyi bitirmeden kullanmaya devam edecem.

ali_semet

Katılımcı
hocam aracı sağlam bi lpg servisine götürün cihaza bağlayıp program atıp halledebiliyorlar zaten program esnasında hangi parça arızalıysa onu belirtiyor.ona göre değişim yapın bence.

Aracın kutup başlarını söküp bir süre bekleyin bazen hata kodunu silebiliyor bu şekilde. ışığın yanması sizi rahatsız ediyorsa ama mutlaka bi lpg servisine gitmeniz gerekiyor bence mazallah büyük arızalar çıkabiliyor sonrasında.bir parçanın arızalı olması diğerlerini de bozabilir.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Servis Konya'da ve parçası yok maalesef.Bmd piyasaya prinse rakip olarak çıkmış bir Kore markası.Termoplastik boruları ve enjektörlerinin daha iyi olması nedeniyle prinsten iyi oldukları iddasında bulunmuşlar.Ama 2012'de iflas etmiş.Beyin, filtre gerçekten kaliteli duruyor.Fakat şanssız olduğum bir nokta daha atiker enjektörleri takmışlar.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
ali_semet' Alıntı:
pardon tekrar tekrar yazıyorum ama taksit taksit aklıma geliyor,aracın kutup başlarını söküp bir süre bekleyin bazen hata kodunu silebiliyor bu şekilde. ışığın yanması sizi rahatsız ediyorsa ama mutlaka bi lpg servisine gitmeniz gerekiyor bence mazallah büyük arızalar çıkabiliyor sonrasında.bir parçanın arızalı olması diğerlerini de bozabilir.
Konyadaki servisi aradım lpg bitmeden al,arıza ışığı yanmıyorsa bu şekilde binebilirsin dedi.Ama her seferinde onu takip etmek istemem.Konyaya yolum düşerse bi uğrarım servise...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Motto isimli lpg katkısı var hocam, depo boşa yakınken lpg dolum ağzından koydurursan ve üzerine az biraz lpg alıp devam edersen sistemdeki pislik ve tortuları açıyor... Bu ve benzeri sıkıntıları aşmanıza yardımcı oluyor...

Tecrübeyle sabit...

Lpg kalitesinden de bu hatayı verebiliyor, oksijen sensöründen de aynı hatayı verebiliyor, enjektörlerin işemesi diye tabir edilen olaydan dolayı da yapabiliyor...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Motto isimli lpg katkısı var hocam, depo boşa yakınken lpg dolum ağzından koydurursan ve üzerine az biraz lpg alıp devam edersen sistemdeki pislik ve tortuları açıyor... Bu ve benzeri sıkıntıları aşmanıza yardımcı oluyor...

Tecrübeyle sabit...

Lpg kalitesinden de bu hatayı verebiliyor, oksijen sensöründen de aynı hatayı verebiliyor, enjektörlerin işemesi diye tabir edilen olaydan dolayı da yapabiliyor...
Veli abi lpgyi 10 litre alsam yetermi?

ali_semet

Katılımcı
işinin ehli bir yerde temizletin hocam ayrıca oksijen sensörü konusunda da sensörü söktürün eger arızalıysa mutlaka yenisini alıp taktırın farklı markaların muadil ürünleri vardır mutlaka.çok fazla maliyetli olacağını düşünmüyorum.Allah kolaylıklar versin

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi lpgyi 10 litre alsam yetermi?

Litrenin önemi yok, motto bastıktan sonra borularda kalan lpg'yi tanka aktarmak için o ilave lpg, depo yarının altına düştüğünde (motto'nun tanka basıncının yetmesi için) veya çeyrek depo lpg kaldığında motto'yu bas ve az lpg al yeterli...

Bir çok insan, depo doluyken o katkıyı basmak istiyor, tankın basıncı buna izin vermediği için ürün bir işe yaramadı diyerek olumsuz düşünüyor...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Litrenin önemi yok, motto bastıktan sonra borularda kalan lpg'yi tanka aktarmak için o ilave lpg, depo yarının altına düştüğünde (motto'nun tanka basıncının yetmesi için) veya çeyrek depo lpg kaldığında motto'yu bas ve az lpg al yeterli...

Bir çok insan, depo doluyken o katkıyı basmak istiyor, tankın basıncı buna izin vermediği için ürün bir işe yaramadı diyerek olumsuz düşünüyor...
Eyvallah abi...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bu ürünü internette ve benzin istasyonlarının bazılarında gördüm. Aklımda kalmasın diye geçenlerde birtane aldım.
Okuduğum yorumların %70i olumsuz lakin, bu olumsuz yorumları yapanlar ürünü uygulayamanlar. sıvıyı depoya enjekte edemeyenler.. Bu yüzden 'sakın almayın' diye yorumlar yapıyorlar.
Velhasıl bugün depomdaki gaz bitti, özellikle defalarca geri açtım ki zerre gaz kalmasın araçta, Ondan sonra son lpg aldığım benzinliğin müsait bir yerinde durdum. Aracın Lpg dolum kapağındaki bilyayı geri iterek havasını aldım. Aparatı takıp pense ile sıktım.
Diğer uca bu katkıyı takarak ve şişeyi baş aşşağı tutarak tek seferde tamamını bastım. (1 2 saniye için tamamını aktardı, şişe basıncı baya yüksek) bittikten sonra şişeyi sökmeden, hortumu arabadan yine pense yardımı ile gevşetip çıkarttım.

Toplam kayıp en fazla 2 damla oldu
Sonra 25LT gaz aldım ve yola çıktım.

ilk izlenimler; Aynı yerden aldığımdan dolayı gazın kalorisi değişmiş olamaz, ve bence bu katkı, gazın kalorisini arttırdı ve yanma gücü arttı. Bu da demek oluyor ki performans farkı var. Açıkcası ben memnun kaldım. Bundan sonra her iki depoda bir alırım sanırım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hocam performans için bir şey diyemem fakat sistemdeki tortuları temizlediği için rölantideki oluşan titremeler ortadan kalkıyor ve benzinden lpg ye geçiş rahat oluyor...

Önceki guzumda rölantide hafif bir titreme vardı, belli değildi ama beni rahatsız ediyordu, özellikle direksiyona elimi koyduğumda belli oluyordu...

Motto tavsiye eden ustama ilave ettirdim ve bingooo.

Enjektör takımı değişecek diye teşhis koyulmuştu, gerek kalmadı... Kazanç 450 TL ;)

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Cuma günü dediklerinizi yapacağım,sonuçları yazarım.Oksijen sensörünü sübap ayarı yapan usta temizledim demişti.Mootto dökeceğiz,map sensörü temizlenecek,bağlantılar kontrol edilecek...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan

Tecrübeyle sabit...

abi bahsettiğin katkı bu mudur?

http://kolayurl.com/y5c

dizel araçlar için de bir ara katkı araştırması yapmıştım, kimisi iyi diyor kimisi motor pisliğe alışmışsa o şekilde devam etmesi daha iyi olur, enjektörlerde işeme olayı başgösterebilir diyordu

sen hala kullanıyor musun bu ürünü, lpg dolum yerinden koymak gerekiyor galiba

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hayır o değil, benim bahsettiğim katkı, lpg tankına konuluyor...

http://kolayurl.com/y5d

http://kolayurl.com/y5e

Her istasyonda olmuyor ama işi bilen istasyonlarda var... Hatta bu tarz katkıyı BRC kendi ürünü olanından koyuyor ama fiyatı tam bir oturtma... :p

Çok soğuklarda hava -10 dereceleri gördüğünde aracım benzinden lpg ye geçtiğinde hafif bir titreme hissettim, benzine alıp tekrar lpg ye geçtiğimde sorun kalmadı ama ben yine de otogaz istasyonuna giderek koydurdum, şimdiye kadar zararını görmedim...

Püf noktası ise; lpg tankı çeyreğin altındayken koyduracaksın ve üzerine az miktarda yakıt alacaksın... Bunu beceremeyenler olumsuz yorum belirtmiş...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Hayır o değil, benim bahsettiğim katkı, lpg tankına konuluyor...

http://kolayurl.com/y5d

http://kolayurl.com/y5e

Her istasyonda olmuyor ama işi bilen istasyonlarda var... Hatta bu tarz katkıyı BRC kendi ürünü olanından koyuyor ama fiyatı tam bir oturtma... :p

Çok soğuklarda hava -10 dereceleri gördüğünde aracım benzinden lpg ye geçtiğinde hafif bir titreme hissettim, benzine alıp tekrar lpg ye geçtiğimde sorun kalmadı ama ben yine de otogaz istasyonuna giderek koydurdum, şimdiye kadar zararını görmedim...

Püf noktası ise; lpg tankı çeyreğin altındayken koyduracaksın ve üzerine az miktarda yakıt alacaksın... Bunu beceremeyenler olumsuz yorum belirtmiş...
hangi istasyonlarda var acaba?
onlara koydurmak daha sağlıklı olur gibi, kendi başıma koymaya çalışmayım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
hangi istasyonlarda var acaba?
onlara koydurmak daha sağlıklı olur gibi, kendi başıma koymaya çalışmayım

Kendi başına koymaya çalışma zaten, bir kaç defa görsen belki yaparsın ama ben bile cesaret edemiyorum...

İstasyon konusunu araştıracaksın artık, bilemiyorum... ;)

Üst Alt