Genel LPG Sorunları ve Muhtemel Çözüm Yöntemleri

darky0117

PANİK YOK ! ÇOK EĞLENECÜÜK ...
Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Sıralı sistem olmadığı için gerek olmaz, gaz ayarını da iyi bir usta yapabilir. :)
Anladım abi saolasın bu arada dediğin siteye de baktım Zavoli Karbüratörlü sistem beyin diyaframı 100tl yazıyor bu sadece diyafram fiyatı öte yandan

Mimgaz beyin regülatörü komple yani 85 tl Mimgas Beyin

Atiker beyin oda komple 79 tl Atiker Beyin

Tabi ki aralarında marka farkı vardır ama ne bileyim sadece Zavoli diyaframa o parayı verip açıp temizleyip takmaktansa diğer beyinlerden birini alıp takmak daha mı mantıklı olur acaba ?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Anladım abi saolasın bu arada dediğin siteye de baktım Zavoli Karbüratörlü sistem beyin diyaframı 100tl yazıyor bu sadece diyafram fiyatı öte yandan

Tabi ki aralarında marka farkı vardır ama ne bileyim sadece Zavoli diyaframa o parayı verip açıp temizleyip takmaktansa diğer beyinlerden birini alıp takmak daha mı mantıklı olur acaba ?

Öteki soruyu sağolsun Veli abi cevaplamış. Karbüratörlü olunca bilgim yok ama sıralıda başka marka beyinler kullanılabilse de uyum sorunu çıkıyor, beyindeki yazılım tanımıyor diye biliyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Komple değişim en güzeli ama uyması da önemli.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Regülatörün komple değişmesini öneririm. Diyafram değişimleri çok ucuza gelmiyor. Önceki sayfada gaz bittikten sonra aracın çalışmadığını yazmışsınız. İki seçenek var aklıma gelen, lpg selenoid valfine akım az geliyor araya role takılacak lpg-benzin seçici anahtar görevini yerine getirmiyor içindeki röleler zamanla yıpranıyor.

darky0117

PANİK YOK ! ÇOK EĞLENECÜÜK ...
Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Regülatörün komple değişmesini öneririm. Diyafram değişimleri çok ucuza gelmiyor. Önceki sayfada gaz bittikten sonra aracın çalışmadığını yazmışsınız. İki seçenek var aklıma gelen, lpg selenoid valfine akım az geliyor araya role takılacak lpg-benzin seçici anahtar görevini yerine getirmiyor içindeki röleler zamanla yıpranıyor.
Komple Atiker regülatör aldım onu takıp deniyecegim bakalım yapabilecekmiyiz.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Sık sık sızdırmazlık kontrolü yaptırın, ufacık bir kaçak çok şeye gebe maalesef...

IMG-20170918-WA0029.jpg

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Merhaba,2006 m6 BRC LPG li olup benzinde kullanırken olmayan ama LPG de kullanırken duyduğum selenoid veya irice bir röle sesine benzeyen klik sesi duyuyorum.Ses seyir halinde düzensiz aralıklarla bazen bir dakikada bazen 5-10 dk da geliyor.Gaz ayar için gittiğimde sordum ama bir bilgi alamadım. Sesin kaynağı hakkında fikriniz nedir? Bu bir arıza mı dır?

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Merhaba,2006 m6 BRC LPG li olup benzinde kullanırken olmayan ama LPG de kullanırken duyduğum selenoid veya irice bir röle sesine benzeyen klik sesi duyuyorum.Ses seyir halinde düzensiz aralıklarla bazen bir dakikada bazen 5-10 dk da geliyor.Gaz ayar için gittiğimde sordum ama bir bilgi alamadım. Sesin kaynağı hakkında fikriniz nedir? Bu bir arıza mı dır?

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bir hocamız vardı soru sorulunca ''madem sordun sen söyle'' derdi.Şimdi de böyle hissetim ve cavabı vermek sırası bende.Brc serviste baktırdım aküden güç alan lpg regülatör ve elektronik beyin için konan sigortanın bağlantıları gevşemiş ısınınca lpg ye geçen araç akım kesince kısa kısa benzine geçiyormuş.Benzin tüketimim de bundan artmış.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sanırım bu hocalarla herkes hayatının bir evresinde karşılaşmış oluyor :) Sayenizde bunu da tecrübe etmiş olduk, paylaşım için teşekkürler, geçmiş olsun.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Oğlum için aynı taktiği uygularım. Sorduğu soruya, kendi fikir ve bilgisinin ne olduğunu anlamak ve düşünmesini sağlamak için "sen ne diyorsun bu Konuda" derim. :)

Kırk kere düşünsek, bu arıza aklımıza gelmezdi dedim içimden. Bilgilendirme için teşekkürler hocam. Geçmiş olsun. :)

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Oğlum için aynı taktiği uygularım. Sorduğu soruya, kendi fikir ve bilgisinin ne olduğunu anlamak ve düşünmesini sağlamak için "sen ne diyorsun bu Konuda" derim. :)

Kırk kere düşünsek, bu arıza aklımıza gelmezdi dedim içimden. Bilgilendirme için teşekkürler hocam.

Taktiğin güzel işe yarar, arızaya gelince usta usta gezdirecek tipten bir arıza.Benzinde başlayınca zaten sorun yok gaza geçince düzensiz bir ondan bir diğerinden gitmeye çalışıyor arada devir kaybı bir kaç stop etme oldu.Gitmeden önce röle veya selenoid valf çıkacak diye düşünmekteydim tutturamadım.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
2-3 gündür giderken hani gaz biterde araba anlık sirkeler benzine geçer öyle olmaya başladı çok sık olmuyor ama daha önce hiç olmazdı bujiler geçen ay değişmişti lpg filitresi değişim km si geldi o zaman gazcıya bi sorayım bakalım.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Silkelenme icin kimi bujiden kimi filtreden kimi gaz ayari kimi bogaz kelebegi gerkes bisey diyo ama neden oluyor o anlamis degilim

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
dün gazcıya gidip lpg bakımı yaptırdım filtre değişti, silkeleme konusunda ayarlara baktılar yeniden ayar yaptılar bi daha yaparsa ateşleme sisteminden kaynaklıdır dedi eleman. bende bujiler yeni dedim o zaman ateşleme bobinini değiştirmen lazım dedi. dünden bugüne motor soğukken yapmadı ama yapacak gibi hissediyorum yaparsa tamirci yolu göründü bize

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
silkeleme devam ediyor. durumu telefonda tamircime anlattım direk ateşleme bobini değişecek dedi. daha önce 3-4 araçta değiştirmiş sorun kalmamış orjinal bobin 470 lira tamircimin onayı ile delphi marka aldım 185 lira haftaya değiştiricez bakalım.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
bugün ateşleme bobinini kendim değiştirdim çok basitmiş tamirciye gitmeye üşendim:) silkeleme gaz yememe sorunu ortadan kalktı. 190 lira sıkışmış motora:mad::mad:
Silkeleme yapıyorsa önce lpg gaz ayarı fıltre degısımı, olmadı bujı bakımı, o da olmadı atesleme bobını o da olmadı subab ayarı galıba benım anladıgım kadarıyla cozume gıden yol bu gıbı. Bızım honda da sılkeleme yapıyordu.Lpg sı 50 bın de takıldı 102 bınde sılkeleme basladı hemde fena bısekılde aracı tupte kullanmak ımkansız azer bulbul gıbıydı. servıs dırek subab ayarı yaptı gectı zaten lpglı Hondalarda her 40 bın km rede bır subab ayarı yapılıyor yetkılı servıs tarafından 200 tl karsılıgında. Subab degısmesı yok

Son düzenleme:

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
evet yeni bir problemimiz le meydanlardayız
cumartesi günü aracımı AFR ayarı için izmire götürdük ama tam olarak istediğimizi alamadık
bir ayar tutturduk aracımı problemsiz kullanıyorum fakat ayar dar banntta tutmuyor sebebi ise ayar ekranındaki kırmızı topun hiç durmaması :D
bizim 323 bj lere ait olan 2000-3000 arası teklemeyide tam halledemedik dolayısı ile ona bir daha bakacağız artık enteresandır oda teklemedi geri dönüş yolunda
bujiler buji kablolarım yeni
bobinlerim 258 binde :D ekmeklerini yemiş olabilirlermi ;)
ve buda bahsettiğim problem haydi buyrun kafa yormaya :D
tabi bu ayarlar en dip gazda yapılıyor ben günlük kullanımda gaz pedalını ezerek kullandığım için bir sorun yok ama olsun tutarsa rampa performansı vs daha iyi olacak

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Afr nasıl yapıldı
Özeltlermisin.
Üçret ne alındı.

Üst Alt