Mazda 626 GE (1991-97) Genel Bakım

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
48ABF8AE-BEFE-40AA-88CE-803697ECFC32.JPG
0464910D-EE2C-4683-9EC2-532E042F6505.JPG
90254661-368A-4888-B60A-19434445E6C9.JPG
D48BC285-6CFA-43F7-94A2-952C9E57701B.JPG
94A74F18-8CB1-4212-BEEB-E6A1FF79E84E.JPG
EA3B93F0-EEDB-4462-832E-858E19D48BA7.JPG
062979A9-0604-4290-A6F7-E6DFF9E8A9CE.JPG
EA570907-56C7-46C1-82D9-961E4FC524C6.JPG
105E3D89-DF3F-46CC-A0D9-C4FA069DA82D.JPG
506805E7-728C-4846-B884-63610929DC0E.JPG
D350AABA-BBB1-41AF-84C9-DA56C3605235.JPG
5A7EEE9C-75CC-4202-8F35-E5251832DAF1.JPG
B5E7E16C-50CA-42EA-9B66-9A00BA8CAFD9.JPG

Herkese merhaba!
93 model koyu kırmızı aracımı Yen'i aldım alırken bir güven oluştu ve samimiyete güvenip aracı ustaya götürmedim (tamamen enayilik yaptığım ama güvendim işte) aldıktan sonra bi göstereyim dedim ve yaklaşık 2000 tl masraf ettim.
Yaptırdıklarımı kısaca sıralayacak olursam.

Sol ön ve arka kaplin yada porya
4 adet z rot
İki adet arka Balata
Triger v kayışları
Sağ ve sol rot ( değişmedi işlem gördü)
Sağ ve sol akis başları
Sağ ve sol direksiyon körükleri
Sağ el freni kablosu
Geri vites müşürü
Hava filtresi
Yağ ve yağ filtresi
Bujiler
Üst kapak contası
Antifrizi
En son rot balans ayarı
Yapıldı galiba gerçekten masrafsız bir araç almışım ;)
işlem gören yerlerin resimlerini de atıyorum. Şuan arabam galiba sıfır gibi oldu ;) daha da detayları merak eden olursa elimden geldiğince cevaplarım

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Z rotlar artık sökülmeye sökülmeye yapışmış. Ustanın dediğine göre orijinalleriymiş hiç değişmemiş. Onun için jet taşı kullanıldı biraz zor oldu sökmek ;)
Satan arkadaş triger set olarak değişti dedi benim bildiğim triger setinde V kayışları da var lakin çıkan V kayışı resimde görüldüğü gibiydi. Birde abs sistemi devre dışı bırakılmış yine ustanın dediğine göre arızalı olduğu için arıza lambası yanmasın diye deaktif edilmiş.
ABS çalışmasa bile ben frenlerden gayet memnunum. Tabiki ustanın dokunuşlarının da etkisi çok ;)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Ekli dosyayı görüntüle 12444 Ekli dosyayı görüntüle 12445 Ekli dosyayı görüntüle 12446 Ekli dosyayı görüntüle 12447 Ekli dosyayı görüntüle 12448 Ekli dosyayı görüntüle 12449 Ekli dosyayı görüntüle 12450 Ekli dosyayı görüntüle 12451 Ekli dosyayı görüntüle 12452 Ekli dosyayı görüntüle 12453 Ekli dosyayı görüntüle 12454 Ekli dosyayı görüntüle 12455 Ekli dosyayı görüntüle 12456 Ekli dosyayı görüntüle 12455 Ekli dosyayı görüntüle 12456 Ekli dosyayı görüntüle 12444 Ekli dosyayı görüntüle 12445 Ekli dosyayı görüntüle 12446 Ekli dosyayı görüntüle 12447 Ekli dosyayı görüntüle 12448 Ekli dosyayı görüntüle 12449 Herkese merhaba!
93 model koyu kırmızı aracımı Yen'i aldım alırken bir güven oluştu ve samimiyete güvenip aracı ustaya götürmedim (tamamen enayilik yaptığım ama güvendim işte) aldıktan sonra bi göstereyim dedim ve yaklaşık 2000 tl masraf ettim.
Yaptırdıklarımı kısaca sıralayacak olursam.

Sol ön ve arka kaplin yada porya
4 adet z rot
İki adet arka Balata
Triger v kayışları
Sağ ve sol rot ( değişmedi işlem gördü)
Sağ ve sol akis başları
Sağ ve sol direksiyon körükleri
Sağ el freni kablosu
Geri vites müşürü
Hava filtresi
Yağ ve yağ filtresi
Bujiler
Üst kapak contası
Antifrizi
En son rot balans ayarı
Yapıldı galiba gerçekten masrafsız bir araç almışım ;)
işlem gören yerlerin resimlerini de atıyorum. Şuan arabam galiba sıfır gibi oldu ;) daha da detayları merak eden olursa elimden geldiğince cevaplarım
Hocam aynı şeyi ben de yaşadım güvendik.bu da bize bi ders olmuş oldu.Ben de araba mi aldık dan sonra buraya üye oldum keşke daha önce olsaymştm dedim.yapılan işlemler çok güzel uzun yıllar bine bilir siniz.kafanız rahat olur.mazda gerçek den ne kadar masraf eder seniz edin sizi hiç pişman etmez aksine memnun eder.
Tekrar dan hayırlı olsun güle güle kullanın .

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hocam aynı şeyi ben de yaşadım güvendik.bu da bize bi ders olmuş oldu.Ben de araba mi aldık dan sonra buraya üye oldum keşke daha önce olsaymştm dedim.yapılan işlemler çok güzel uzun yıllar bine bilir siniz.kafanız rahat olur.mazda gerçek den ne kadar masraf eder seniz edin sizi hiç pişman etmez aksine memnun eder.
Tekrar dan hayırlı olsun güle güle kullanın .
Umarım dediğiniz gibi olur ;)
Artık bende kendimi ilk elin günahı olmaz diye avutuyorum.
Olsun nasip de bu guzu varmış bunu aldık ;)

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Valla ben çok memnun kaldım hem yasin ustadan hemde Furkan ustadan ikisine birbirinden iyi insanlar işlerinde de gayet başarılılar. Bi tane vardı Mazda'sız olmaz diyor zaten ;) herhalde 94 model di 626 hb olanından.
Çok güzel arabalar geçmiş elinden valla hem resimlerini hem hikayelerini anlattı da hayran kaldım. Canım sıkıldıkça gidiyorum yanlarına ;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hayırlı uğurlu olsun. İyi bir bakım olmuş. Yapılan işlemlerin bir kısmı araç alındığında, bir kısmı da rutin bakımlarda yapılan işlemler aslında. Ekstra pek maliyet çıkmamış. Bu konuda bence içinizi ferah tutun. En masrafsız araçlar bile usta gözüyle bakıldığında ufak tefek masraf açabilir.

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Güle güle kullanın, elzem olan herşey elden geçmiş görünüyor, bundan sonra rutin bakım harici masrafınız olmaz umarım
İnşallah öyle olur.
Yine ufak tefek yapılması gereken şeyleri var.
Otomatik anten çalışmıyor
Arka cam buz çözücü çalışmıyor
Sağ ön kapı camı indiriyor fakat kaldırmıyor soldaki düğmeden kaldırıyorum
Sağ dikiz ayna sağa sola oynamıyor
Sağ arka kapıda boya kabardı kış olması sebebiyle tuzu da yiyince paslanma bile oldu
Bir de en önemlisi bardaklığım kırık ;(
Bunun gibi bir takım eksiklikleri mevcut inşallah zamanla yavaş yavaş gidermeye çalışacağım
Allah kimseye kaza bela vermesin keyifli sürüşler ;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
İnşallah öyle olur.
Sağ arka kapıda boya kabardı kış olması sebebiyle tuzu da yiyince paslanma bile oldu
Bunun gibi bir takım eksiklikleri mevcut inşallah zamanla yavaş yavaş gidermeye çalışacağım
Forumdaki başlıkların tamamını oku, bir çoğuna cevap bulacaksın

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hayırlı uğurlu olsun. İyi bir bakım olmuş. Yapılan işlemlerin bir kısmı araç alındığında, bir kısmı da rutin bakımlarda yapılan işlemler aslında. Ekstra pek maliyet çıkmamış. Bu konuda bence içinizi ferah tutun. En masrafsız araçlar bile usta gözüyle bakıldığında ufak tefek masraf açabilir.
Çok teşekkür ederim.
Evet aslında olması gerekenler oldu zaten bende biraz pimpirikliyim hava yağ buji çoksa kötü değildi ama değiştirdim aman ses gelmesin poryalar değişti virajda sanki yalpa yapıyor z rotlar değiş gibi gibi ;)
Çok şükür şimdi ne ses geliyor nede yalpa yapıyor ;)

Forumdaki başlıkların tamamını oku, bir çoğuna cevap bulacaksın
Aynen bu forumlar olmasa ya da sizin gibi iyi insanlar olmasa işimiz gerçekten zor olurdu. Gerçekten de Mazda garaj ekibine ve üyelerine bütün samimiyetimle teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun ;)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Teşekkürler. daha iyisinin en güzeli sizin olsun inşallah :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
İnşallah öyle olur.

Otomatik anten için universal modeller takılabiliyor. Toplamda 100-150 TL arası tutar. Ama daha öncesinde teybinizin arkasından antene giden soketi kontrol ettirip işi garantiye alabilirsiniz.

Arka cam rezistansı için camlardaki bağlantıyı kontrol edebilirsiniz. Kopuk veya temazsız ise özel bir yapıştırıcısı ya da kaynak şekli var. Ayrıca tuşa bastığınızda göstergedeki sarı uyarı lambası yanmıyorsa düğmeyle ya da sistemle ilgili de bir sorun olabilir.

Sağ cam diğer taraftan inip kalkabiliyorsa açma düğmesinde sorun vardır. Bir tornavida yardımıyla çıkarıp arkasına WD40 gibi temizleyicilerle sorununuzu çözebilirsiniz. Dikiz aynasındaki problem için de aynı işlemler uygulanabilir.

Kapıdaki paslanmanın yayılmasını önlemek için en azından boyatana kadar zımpara ile pası temizleyip kabaca bir macun atabilirsiniz. Böylece hava ve nem almayacağından yaptırana kadar yayılmasını engellemiş olursunuz.

Bardaklık konusunda hepimiz muzdaribiz merak etmeyin. :koptum: Çıkması zor da olsa bulunuyor ama değmez bence. Servisten orijinal olarak sıfırını istetebilirsiniz. 180-200 lira arası bir fiyatı vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Kazasız belasız inşallah...

ivons

İbrahim
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bardaklık konusunda hepimiz muzdaribiz merak etmeyin. :koptum: Çıkması zor da olsa bulunuyor ama değmez bence. Servisten orijinal olarak sıfırını istetebilirsiniz. 180-200 lira arası bir fiyatı vardı yanlış hatırlamıyorsam.

@bayraktar
Bu bardaklığın neresi kırılıyor? Sağlamken dikkat edelim de uğraşmayalım..

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Otomatik anten için universal modeller takılabiliyor. Toplamda 100-150 TL arası tutar. Ama daha öncesinde teybinizin arkasından antene giden soketi kontrol ettirip işi garantiye alabilirsiniz.

Arka cam rezistansı için camlardaki bağlantıyı kontrol edebilirsiniz. Kopuk veya temazsız ise özel bir yapıştırıcısı ya da kaynak şekli var. Ayrıca tuşa bastığınızda göstergedeki sarı uyarı lambası yanmıyorsa düğmeyle ya da sistemle ilgili de bir sorun olabilir.

Sağ cam diğer taraftan inip kalkabiliyorsa açma düğmesinde sorun vardır. Bir tornavida yardımıyla çıkarıp arkasına WD40 gibi temizleyicilerle sorununuzu çözebilirsiniz. Dikiz aynasındaki problem için de aynı işlemler uygulanabilir.

Kapıdaki paslanmanın yayılmasını önlemek için en azından boyatana kadar zımpara ile pası temizleyip kabaca bir macun atabilirsiniz. Böylece hava ve nem almayacağından yaptırana kadar yayılmasını engellemiş olursunuz.

Kazasız belasız inşallah...
Otomatik anteni söktüm kendim Manuel'e çevirdim şuan bir sorun yok gibi ;) universal sordum bir kaç yere 80-150 arası diyorlar.

Arka cam rezidansına hiç bakamadım beşlide basit bir şey ama inanın hiç bakmadım ;)

Kapıda ki çürükler sağ taraf ön arka ikisine çıta altı komple kabarmış yani biraz sert vursam komple dökülecek cinsten olmuş. Kabarıklıkların arasında çatlaklardan pas dışarı vuruyor Onur'da pas sökücü ile silerek temizliyorum iki güne bir fazla ömrü Yok aslında kışı atlatayım halledeceğim.

Cam açma düğmesini de dediğiniz gibi yapcam umarım olur ;) düğme arızalı değildir ;).

Bilgilendirmen için çok teşekkür ediyorum. Akıl akıldan üstündür söyledikleriniz aklıma gelmemişti gelse bile cesaret edememiştim. Artık bi tornavida bi pense işin ucu ;)
Yapacağım inşallah

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bardaklığım yaklaşık 4-5 parça idi yapıştırdım en fazla bu kadar oldu ;)

Birde bu resmini attığım düğme mi desem kol mu desem ne olduğunu be işe yaradığını ne sebeple yapıldığını anlayamadım.
Yukarı kısma getirince soğuk üflüyor aşağı kısma getirince sıcak bu ne işe yarıyor hangi durumda basıl kullanılacak bilen birisi varmıdır ;)

Ekli dosyalar

• IMG_0678.JPG
    IMG_0678.JPG
    80.4 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_0679.JPG
    IMG_0679.JPG
    52.5 KB · Görüntüleme: 25

ivons

İbrahim
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip