Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gazi torunu Türk Avustralya'da Gazi İşleri Bakanı oldu

Konu, 'Tarih - Kültür' kısmında selmazda tarafından paylaşıldı.

 1. selmazda

  selmazda Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
  Gazi torunu Türk Avustralya'da Gazi İşleri Bakanı oldu

  Dedesi Çanakkale'de savaşarak gazi olan Hamdi Eren, savaştan yaklaşık 100 yıl sonra Avustralya'da Gazi İşleri Bakanı oldu.

  [​IMG]

  Avustralya'nın Victoria eyaletinde İşçi Partisi hükümetinin Gazi İşleri Bakanı olarak görev yapan John Hamdi Eren, dedesi 100 yıl önce Çanakkale Savaşları sırasında Anzak askerlerine karşı savaşmış ve gazi olmuş Türklerden. Hamdi Eren'in Çanakkale Savaşları'nın 100. yıl dönümünde Avustralya'da bakan olarak bulunması, üstelik Avustralyalı gazilerden sorumlu koltukta oturması ilginç bir tesadüf olarak dikkat çekiyor.

  DEDESİ AVUSTRALYALILARA KARŞI SAVAŞTI
  Avustralya'ya 1970 yılında ailesi ile İzmir'den göç eden ve 2002 yılından itibaren Victoria parlamentosunda milletvekili ve gölge bakan olarak görev yapan John Hamdi Eren, 29 Kasım 2014'te yapılan eyalet seçimlerinde iktidara gelen Avustralya İşçi Partisi'nin kurduğu hükümete girdi. Eren, Victoria hükümetinde Gazi İşleri, Spor, Turizm ve Ana Etkinlikler Bakanı görevine getirildi. 51 yaşındaki Hamdi Eren'in dedesi Hamdi Bey ya da Hamdi Kaptan, Çanakkale Savaşları sırasında İngilizlerin saflarında Türklerle karşı karşıya gelen Avustralya ve Yeni Zelandalı askerlerle savaşmış ve gazilik unvanı almış bir Türk askeri.

  [​IMG]

  "BU BİR MUCİZE"
  Çanakkale Savaşları'nın üzerinden yaklaşık 100 yıl geçtikten sonra Avustralya'da bakan olan Hamdi Eren, bunu bir "mucize" olarak değerlendiriyor. Hamdi Eren, Victoria eyaletinde bakan olması, hem de bu bakanlık koltuğunun eyalette yaşayan Avustralyalı gazilerden sorumlu olmasının "müthiş bir tesadüf ve inanılmayacak bir şey" olduğunu söyledi. Babasının mesleki yeterliliğinden dolayı Avustralya'ya nitelikli göçmen olarak geldiklerini söyleyen Hamdi Eren, Avustralya'daki siyaset öyküsünü şöyle anlattı:

  "Annem, babam, ağabeyimle buraya geldik. Bir müddet sonra burada okullara gittik, ondan sonra siyasete atıldık. Siyasette başarılı olduk, milletvekili olduk, milletvekili olmakla beraber gölge bakanı olduk. Gölge bakanlıktan sonra bakan olma imkanı çıktı. Tabii ki bizim için önemli bir senede, 100. yıl dönümünde bakan olma imkanı hakikaten bir mucize diyebiliriz. Benim için büyük bir şeref, inanılmayacak kadar." Hamdi Eren, tarihe bakıldığında Çanakkale Savaşı'ndan "iki ülke arasında bir bağ, samimiyet ve dostluk" çıktığını söyledi. Eren, "Tarihe bakarsanız normalde böyle savaşlardan dolayı arkadaşlık çıkmıyor. İkinci Dünya Savaşı'nda mesela böyle bir arkadaşlık yok ama Türkiye ile Avustralya arasında var" dedi.

  [​IMG]

  "AVUSTRALYALILAR MUMNUNİYETLE KARŞILIYOR"
  Çanakkale Savaşları'nın Avustralya için önemine de işaret eden Hamdi Eren, "Türkiye tarihinde büyük savaşlar görmüş ve geçirmiş ama buranın o kadar büyük tarihi olmadığı için bilhassa Birinci Dünya Savaşı bu ülke için çok önemli" diye konuştu. Avustralyalılar ise gazi torunu bir bakan olmasını memnuniyetle karşılıyor.

  Dedesinin Çanakkale gazisi olduğunu öğrenen Avustralyalıların bu durumu "memnuiyetle karşıladıklarını" aktaran Hamdi Eren, bunun iki ülke insanının eriştiği "olgunluğun" bir işareti olduğunu dile getirdi. Eren "Ben biliyorum ki burada hakikaten demokrasi açısından böyle bir imkân çıktı ve bu imkandan faydalandık" ifadesini kullandı. Hamdi Eren'in ağabeyi de Victoria eyaletinde siyasette bulunmuş isimlerden. Ağabey Tayfun Eren, Avustralya'nın ilk Türk kökenli eyalet milletvekili. Tayfun Eren, 1996 ile 1999 arasında parlamentoda bulundu. Eren, Gelibolu'da bu yıl yapılacak Anzak anma törenlerine de katılacak. Eren, törende Çanakkale gazisi torunu ve Avustralyalı bakan olarak yer alacak.
   
 2. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Gurur duymamak elde değil... Tebrikler, başarılar kendilerine... :)
   
 3. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Gerçekten ilginç.
   
 4. selmazda

  selmazda Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
  Adamlar Gazilerine ne kadar önem veriyor, sırf gaziler için bakanlık kurulmuş!

  Türkiye Gazisinin torunu, Çanakkale savaşlarının 100. yıldönümünde Avustralya gazilerine bakanlık yapacak! Bu da tarihin büyük bir cilvesi olsa gerek.

  İki ülkenin yakınlaşması açısından çok faydalı olacaktır. Çanakkale savaşları, savaşan ülkelerin düşmanlığını değil de dostluğunu pekiştirmesi açısından Türkiye ve Avustralya örneğinde tarihin ender örneklerinden birini oluşturuyor, Bu açıdan da zaten çok ilginç.

  Düşünebiliyor musunuz? Türk bakan Anzaklarla Çanakkale'ye gelecek hem kendi Türk dedesini anacak hem de Avustralyalı gazilerin bakanı olarak Anzak "şehitlerini", gazilerini anacak! Çok ilginç..

  Daha önce de zaten Boşnak asıllı Ed Husiç adlı Müslüman biri Bakan olmuş ve Başbakan yardımcılığına seçilmişti ve Avustralya Genel Valisi Bayan'ın huzurunda Kuran'a el basarak yemin etmişti.

  Avustralya gerçekten demokrasi, insan haklarına saygı ve diger dinlere ne kadar hoşgörülü olduğunu gösteriyor.
   

Sayfayı Paylaş