Mazda 626 GE (1991-97) Gaz Yemiyor, Pedala Geç Tepki Veriyor, Rampada Boğuluyor

piramitmurat

Sessiz
Merhaba arkadaşlar,
aracımı alalı 3 ay oldu,ilk aldığım zaman aracımın yakıtı gidişi hızlanması ara hızlanmalar çok ama çok iyi di. Otobanda mesela 90 km hızla gidiyorum gaza hafifçe dokandığım da araç inanılmaz ivme hızlanma tepkisi veriyordu ve çok çabuk 110-130-160 km gibi hızlara çıkıyordu ve yakıtım da çok azdı.Araçta zaman ilerledikçe gaza pedalına basıldığında olan tepkime zayıfladı pedala bastığınızda saki pedal da 3 kademe var 1 kademe pedala basınca hareket biraz daha basınca 2 kademe orta hızlanma 3 kademe basınca biraz daha hızlanma yani gaz pedalında bastığınız tepkimeyi almıyor sonradan 3 sn sonra alıyor aya da almıyor gazı tamamen kesip tekrar verince gaz yiyor benzinde bu durum biraz daha iyi ama aracım eskisi gibi değil bu kadar uzun yazma nedenim belki daha iyi açıklayabilirim diye cumartesi günü zavalovli tüp firmasına gittim durumu izah ettim baktılar ilk buji ve kablolarını değiştir.duruma bak sonra tamirciye götür kelebek boğazını temizlesinler ve sensör lere ve kelebek boğazını orada bir valf mi ne varmış ona baksınlar sonra bana gel dedi tüpçü şimdi durum böyle olunca bende buji ve kablolarını değiştirdim. 1 sabah çalışası çok iyi oldu hemen BUJİYİ atan parçacı orj. bujilerin arasını 0.9. 1.1 mm çıkardı bunu böyle takın problem kalmaz dedi ama saki daha kötü oldu arkadaşa lar yardımınızı rica ediyorum tşk.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Buji tırnak aralığı 0,6 olursa daha iyi olur... Boğaz kelebeği temizliği yaptırmak fayda sağlar...

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Buji ve kabloları ne marka ve hangi modelde? Tırnak aralığını Veli abinin dediği gibi yaptırın

piramitmurat

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
merhaba bana verdiği kablolar üzerinde u.s.a yazıyordu kutusunu attım markasını hatırlamıyorum.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
sanayide amerikadan gelme parça satmaz kimse. Benim aldığım kablolardada american ibaresi var ama hikaye o kısmı. Yalnız kabloyu değişince silkeleme gitti kablo iş görüyor yani.
Tırnak aralığına gelince düşük devirler için düşük aralık yüksek devirlerde kullanım için yüksek aralık lazım. platin veya ytrium gibi orta elektrodu ince buji kulllanırsanız buda fayda sağlar 25 liralık nikel bujilere oranla.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
İşte LGP'li araçta tek hoşuma gitmeyen husus bu. Arıza çıkınca LPG'ciye gitsen ateşleme sistemi arızalı servise git diyor, servise gidiyorsun LPG arızalı diyorlar.

piramitmurat

Sessiz
evet haklısınız kime güveneceğinizi bilemiyorsunuz parçacı ayrı tamirci ayrı arada kalıyorsunuz olan kullanıcıya oluyor. benimde danışma nedenim budur başka bir arabamda bunu yaşadım ve çok madur oldum markadan arabadan soğumuştum. şimdi arkadaş larımızında başına gelmiştir diye düşündüm ve sitemizde ustalarımız var onlarında yorumlarını almak isterim.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Adem usta musait olduğunda görür konuyu yazar büyük ihtimalle. Ama siz ilk önce buji tırlaklarını 0,6 yapın ve değişimi buraya yazın.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Elinden iş geliyorsa boğaz kelebeğini de temizleyebilirsin...

piramitmurat

Sessiz
eski aracımda (polo 1.6 aee) yapmıştım balata sipreyi ile temizledim fakat bilgisayara takıpo rotasyon yapılması gerekmiştir. Bu modellerde de temizlik sonrası bilgisayara bağlayıp rotasyon yapılması gerekiyor mu açaba...

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
eski aracımda (polo 1.6 aee) yapmıştım balata sipreyi ile temizledim fakat bilgisayara takıpo rotasyon yapılması gerekmiştir. Bu modellerde de temizlik sonrası bilgisayara bağlayıp rotasyon yapılması gerekiyor mu açaba...
Mazda da bunu yapmayın. Boğazı sökmeden yaptığınız temizlik başka yerlerde birikme yapabilir

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Balata spreyi ile yapılan temizlik fayda sağlamaz... Söküp temizlemek en mantıklısı... Ayrıca adaptasyona gerek yok biraz kullanınca yerine oturuyor...

piramitmurat

Sessiz
kelebek boğazını 4 alyen vida vardı söktüm kelebek boğazı üzerindeki soketli kabloyu çıkardım ve dışarıda temizlemiştim :) ;D

piramitmurat

Sessiz
merhaba arkadaşlar,

buji aralığını ilk 0.6 yaptık ama arabanın çalışması rolantide sallamaya başladı devir biraz düştü ve dengesizleşti kalkışlar çok seri oldu ama gaz verdiğinizde araba kapanıyor gibi oluyor ve avans yüksekmiş gibi sibop lar dan ses geliyor problemim çözülmedi... yardımmm..

piramitmurat

Sessiz
Merhaba arkadaşlar problemim devam ediyor tavsiyesi olan arkadaşım varmı acaba... tşk.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Konu dağıldı anlamada zorlanıyorum. Tek kalemde daha detaylı sekilde sorunlarınızı yazabilirmisiniz.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Anladığım kadarıyla buji ve kablo değişti. Buji tırnak aralığı 0.6 dimi? Böyleyken rolantide titreme var ama cekiş arttı. Anladıklarım bunlar. Avansı da ayarladınız?

Üst Alt