Mazda 626 GE (1991-97) Gaz Yemiyor, Pedala Geç Tepki Veriyor, Rampada Boğuluyor

piramitmurat

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
merhaba araç normal seyir halindeyken 70-80 km hızda gaz pedalına hızlamak için bastığınızda hızlanmak yerine kapanıyor ve avans yüksekmiş gibi ses yapıyor 1-2 sn sonra hızlanıyor bazen hiç hızlanmıyor gaz da da benzinde de aynı gitmiyor araba kasılıyor. çok nadir olarak düzeliyor ve çok iyi gaz yiyor araba yüksek hızlarda da ara hızlanmalar çok iyi oluyor.

aracım 1992 model 626 2.0 dhoc motor otomatik vites

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Anladım peki 70-80 km de iken bu olay belli devirlerdemi oluyor yoksa devir fark etmeksizin sadece hızlamı alakalı. Yani sadece belli vitestemi yoksa her viteste olabiliyormu?
Bu sorun gaz kelebeği konum sensörünün arızalı olabileceğini düşündürüyor bana. Rolantiniz ne durumda?

TP sensörü ile ilgili olabilir. Bende bazı sorunlardan kaynaklı konum sensörü aldım, ama havalardan dolayı takamadım henüz..
Size emaneten göndereyim denersiniz, olur ise sizde alırsınız ve benim parçayı geri verirsiniz..
Serviste ürün 650 tl ve malesef denemek için vermezler..
Denemek isterseniz özelde adres yazın göndereyim..

piramitmurat

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
merhaba arkadaşlar,
bu gün sanayide eski bir usta arkadaşımı gördüm ve durumu gösterdim,gaz kelebeğinde problem olmadığını ateşlede problem olmadığını sorunun gaz sisteminde olduğunu söyledi rolantin düzgün durumda yükselip alcalma olmamaktadır. 70-80 km de rolanti normal dengesizlik yapmamaktadır. tavsiye üzerine tüp yetkili servisine gönderdi usta bilgisayara bağlayıp ayarların çok kötü olduğunu ve fazla yakacağını söyledi nitekim fazla yakmaktaydı ayarları güncelledi şehir içinde 3-4 km kullanbildim aracı şu anda normale döndüğünü düşünüyorum gaz a bama ve aracın tepkileri çok iyi oldu uzun yolda denedikten sonra sizede bilgi vereceğim ilginize çok tşk. ederim dayanışmanız ve ilginiz için çok tşk ederim.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Öncelikle merhaba hayırlı günler.Fazla uzatmadan sorularıma geçeyim ben.
1)Aracımız 2,0 motor zaten herkes bunu bilir araçta şöyle bi sıkıntı var rampa yukarı gitmiyor gaz kesiyor gibi oluyo geçen gün çevre yolunda gidiyoruz rampa yukarı yanımızdan döküntü bi tofaş şahin geçti tabi babam bu duruma sinirlendi acaba gitmemesinin sebebi nedir?

2)Benzinde çalıştırıp gaz verince boğuluyor pedala gömülüyosunuz devir çıkması lazımken birden 2000 devirde rölanti oluyor mesela o zaman birden sıfıra düşüp titreye titreye 3000 4000 oluyor devir.Ustaya gittik enjektörler çok işiyo benzini motoru boğuyo bu hem benzini bende LPG yi etkiliyo demişti acaba bu doğrumudur.Doğruysa enjektör nerden bulabilirim bildiğiniz bi parçacı varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Baya uzun oldu kusura bakmayın yardımlarınız bekliyorum

Moderatörün son düzenlenenleri:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ateşleme ile alakalı bir durum olabilir. Buji ve buji kablolarının durumu nedir, en son ne zaman değişmiş.

Aracın avans ayarı da bozuk olabilir.

Çıkma parça için @farukdumlu ile görüşün, iletişim bilgileri sitenin ana sayfasında var.

Geçmiş olsun, kolay gelsin

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Ateşleme ile alakalı bir durum olabilir. Buji ve buji kablolarının durumu nedir, en son ne zaman değişmiş.

Aracın avans ayarı da bozuk olabilir.

Çıkma parça için @farukdumlu ile görüşün, iletişim bilgileri sitenin ana sayfasında var.

Geçmiş olsun, kolay gelsin

bujiyi 29 temmuzda değiştirdik egzoz muayenesi vardı değiştirttiler.Şöyle bir şey var bujiyi değiştiriyoruz benzinde normale dönüyo rutin bi şekilde devam ediyo ama 1 2 hafta sonra bujinin uçları oksitlenme yapıyo galiba böyle bi kararma felan oluyo acaba hangi bujilerden kullanmalıyız.Biraz garip bide araç yarı sıralı ilk marşa basınca benzinde çalışıyo 3000 deviri bulunca LPG ye geçiyor direk yani sürekli benzinde marşa basıldığğı halde bujiler öyle yapıyo değişsek bile rampada aynı

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aracınızın iyi bir ustaya ihtiyacı var herkese kurcalatmayın. Yağ eksiltmesi var mı araçta? genel durumu nedir aracın? yağ su yakıt vs.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Aracınızın iyi bir ustaya ihtiyacı var herkese kurcalatmayın. Yağ eksiltmesi var mı araçta? genel durumu nedir aracın? yağ su yakıt vs.

Abi yağ durumu çok karışık ya bazen 2000 km de 1 litre eksiltiyor bazen gram yağ eksiltmiyor aydan aya değişiyo yağ durumu
yakıt olarakda şehir içi sabit 30 kr yakıyor şehirlerarası 21 22 krş şehir içi yakıtın 25 kr a düştüğü zamanlarda oluyo arada çok enteresan şeyler oluyo açıkcası

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Ben enjektör olacağını düşünmüyorum. Ateşleme yetersizliği yada lpg sistemi arızası olabilir. Örneğin benzinle gazı ayıramama.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bujilerin oksitlenmesi üst kapak contası sıkıntısına işaret olabilir. Su eksiltmesi gözlemlenmeli. Yağ eksiltmesi de şayet bir yerde kaçak yoksa bu problemin yaratacağı diğer bir problemdir zaten. Aracın titremesi de o sırada ateşleyemeyen bujinin yakıtı yakamamasından olabilir.
Aracınızın ehil bir ustaya ihtiyacı var. Çözümü kolay fakat usta konusunda dikkat edilecek bir husus kesinlikle. İşi bilmeyen sanayiciler teşhis koymadan benzin pompasından bir başlar değiştirmeye enkektörlere kadar gider...​

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bence aracı kurcalatmadan işini yani Mazda'yı bilen bir ustaya gösterin. Aksi taktirde çok masraf yaparsınız.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Samsun merkez abi burda tanıdık bi usta var ona götürüyoruz adamın mazdayı bilmediği kesin yanına gidince sanki arabadan uzak durmak istiyo gibi ama işde bildiğimiz bi usta yok araştırmadık daha doğrusu

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
arkadaşlar sabah dumlu otomotivi aradım sitede numarası vardı enjektörlerin fiyatını sordum valve(valf)ile beraber takımına 500 valve(valf)'siz takımına 400 lira dediler.
2.el garantili ürünmüş.
şuan almaya durum yok durum olunca ustayla tekrar konuşup almayı düşünüyoruz. bakalım usta al veya alma ne diyecek

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
arkadaşlar sabah dumlu otomotivi aradım sitede numarası vardı enjektörlerin fiyatını sordum valve(valf)ile beraber takımına 500 valve(valf)'siz takımına 400 lira dediler.
2.el garantili ürünmüş.
şuan almaya durum yok durum olunca ustayla tekrar konuşup almayı düşünüyoruz. bakalım usta al veya alma ne diyecek
Dumlu otomotiv kendi alanında işini çok iyi yapan işletmelerdendir. Fiyatları ve şartları bilemem ama esnaflığı sizi üzmeyecektir. :)

Üst Alt