Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Focus'un Son Hali

Konu, 'Diğer Markalar' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Aracımı Ağustos ayında aldım, o zamanlar aklımda pek fazla aksesuar vs. yoktu. Doğrusunu söylemek gerekirse aracımın fiyatı ve yakıt tüketimi hariç hiçbir şeyi ilgimi çekmiyordu. Focusları ilk çıktığı yıldan beri takip eder ve hep sahip olmak isterdim ama bu araç başlangıçta pek aklımı çelemedi. Çünkü Focus’un en sevmediğim kasası ve gri renk kombinasyonlarına sahipti.

Aracımın yüksek tutarda hasar kaydı var, ama tanıdıktan olduğu için ve aracın kazasını bildiğim için gözüm kapalı aldım. Araçta 39.000 TL hasar kaydı var, ama hiçbir Allahın kulu beni buna inandıramaz, belli ki bu araç üstünden çok dolaplar dönmüş, aracın kazalı halini bilmiyor olsam eyvallah olabilir o kadar hasar derim ama aracın kazalı halini biliyorum.

Aracımın klima ve su sızdırma problemleri vardı, bu sorunlar hariç sıkıntı yaratmadı bana ve bu sorunlarda giderildi. Saçma sapan, can sıkıcı problemler çıkarmadıkça aracıma ısınmaya başladım ve başlangıçta yaptığım ufak dokunuşları kafamda tamamen silerek, ikinci araç olarak almayı düşündüğüm hacı muro hayalini çöpe atarak aracı görsel olarak biraz güzelleştirmeye karar verdim.

İlk açtığım konuyu belki hatırlarsınız, özellikle marşpielden sonra ön ve arka tamponda bir şeyler istedi ve yaklaşık 3 ay önce çalışmalar başladı:

Bu fotoğraf aracı ilk aldığım hali;

Bu fotoğraflar ilk dokunuştan sonrası;

Marşpiel montajı yapıldı;

Marşpiel sonrası jant arayışına girdim ve bu jantları takasla aldım. Lastikler idare eder durumda ama içim rahat etsin diye değiştirmeyi düşünüyorum.

Ön tampon eki takıldıktan sonra çok gözüme batmaya başladı, ek ile tampon arasındaki çizgiyi nasıl kaybedebilirim diye düşünmeye başladım. O esnada Osman usta vasıtasıyla Hakan Ustayla tanıştım ve karşılıklı fikir alışverişinden sonra yılbaşı sonrası için sözleştik.

Ek ve tamponu tek parça halinde istiyordum ve tamamen istediğim gibi oldu;

Sis çerçevesi, sis kaşları siyaha boyandı;

Tampona ızgara yapıldı;

Ön farları Depo marka siyah zeminli far aldım, ileride mercek taktırabilirim;

Ön tarafta siyah biraz fazla olunca, daha da şık olsun diye aracımda bulunan ghia panjur yerine siyah panjur alıp onu da boyadık.

Spoiler gövde rengine boyandı;

Arka tampon çıtası siyaha boyandı;

Arka stoplara film çekildi;

Aracın tüm düzeltme ve macunlama işlemi bittikten sonra aklıma bir fikir daha geldi. Hazır arka tampon boyanıyorken oraya da el atalım dedim ve arka tampon eki sipariş verdim. 1 günde elime ulaştı ve hemen Hakan Usta’ya teslim ettim, bu da son hali;

Bu kadar iş yapıp egzoz yapmadan olmaz dedik;

Yaylar takıldı, önler 3 cm arkalar 5 cm. ;

Şimdilik bu kadar… Görsel olarak sadece jant ve kaliper boyama işlemi yapabilirim. Onun haricinde başka bir şey düşünmüyorum.

TEŞEKKÜRLER

Her sorumu bıkmadan usanmadan cevaplayan, aracımda ufacık bir sorun bile bırakmayan Osman Usta’ya,

Baktıkça sinirlerimi hoplatan tampon ekini adam edip, sihirli dokunuşlarıyla karşıma bambaşka bir araç çıkaran ve benim gibi kıla tüye kafayı takan birisine sabrettiği için Hakan Usta’ya,

Çoğu parçacının ‘bulamazsın, git çıkma al, dediği parçaları bana 1 günde temin eden
    Rulpar Otomotiv’e,

Aracı ilk aldığım günden beri, destek ve tecrübelerini esirgemeyen,
    MazdaGaraj ve FordClubTr
    ailelerine teşekkürü bir borç bilirim.

Murat Yılmaz

2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Konuyu okuyup fotoğraflara geri gelip tekrar bakarken hiç sona gelmesin istedim...

Allah kaza bela vermesin çok çok güzel olmuş... Şahsen yay olayını tasvip etmesem de, aracı kullanmayacağım için sorun yok. :)

Ellerine sağlık... Ağız tadıyla kullanmak nasip olsun artık.

Murat bunu beğendi.
  3. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Çoğ uğraştık Veli abi. Hem vakit, hem para, hem de zaman aldı. Yay olayını bende pek istemiyordum ama bu kadar işlemden sonra şart oldu, haftada 1 kullandığım içinde pek sıkıntı yaratmaz :)

4. mcmelankolia

mcmelankolia Aktif

Araç Markası:
    1997/626
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Hayırlı Olsun Murat..

Tapatalk

Murat bunu beğendi.
  5. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Murat hayırlı olsun, yaptığın her şey hoşuma gitti, benim olsa aynı şeyleri yapardım galiba. İlk haline bak bir de şimdikine bak maşallah. Tampon ekleri ve ön tampon tek parça çok yerinde karar olmuş. Zaten Focus modifiyeye çok uygun bir kasa. Bence satma bunu görüntü çok şık olmuş Mazda 6 ya kadar devam artık.

Sonuç olarak çok beğendim, harika görünüyor

Murat bunu beğendi.
  6. immmir

immmir Aktif

Araç Markası:
    2012 Mazda 3 Touring D
    Araç Renk ve Tip:
    Kristal Beyaz-Sedan
    Aklına, cebine, sabrına ve ustalaraın ellerine sağlık, güle güle kullan, ggüzel olmuş.

Murat bunu beğendi.
  7. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Öyle düşünüyorum şu anda, bu satılır Mazda 6 veya Mondeo alırım diye düşünmüştüm, çünkü C sınıfı bana göre deel :D Ama bugün incelediğim mondeodan sonra tek seçenek 6 gibi. Çünkü tasarımı 10 numara olan mondeonun içini hiç ama hiç beğenmedim, focustan pek farkı yok yani.

domestos ve ezmocesteri bunu beğendi.
  8. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Evet Mondeo nun son kasa bile aynı, Focus la farkı yok

Murat bunu beğendi.
  9. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Objektif olarak bakarsak eğer; Mazda 6 ile Mazda 3'ün de çok farkı kalmadı...

Son yıllardaki trend bu, aynı yüz ile bütün sınıf araçlara hükmetmek... Mazda da; KODO tasarımını her yere koyuyor... :)

Murat bunu beğendi.
  10. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Abi haklısın hepsinde aynı şeyler mevcut ama benim focusta kullanılan teyp var, klima ünitesi aynı, plastik kalitesi aynı. Yani D sınıfı hissi vermiyor içi. Belkide baktığım araç boş olan modeldi ondan böyle bir hisse kapılmış olabilirim ama full paketinede bakacağım.

domestos bunu beğendi.
  11. fatihcakin

fatihcakin Sessiz

Bizdede sadece ön tampon ve kaputunda lokal boya olan c3 var :) fakat sigortadan sorgulama yapıldığında pert kaydı çıkıyor.

Bu arada maşallah aracınıza...

hakan_emre, domestos ve Murat bunu beğendi.
  12. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Dış tasarım öyle de içindeki kalite algısından bahsettim aslında

Murat ve domestos bunu beğendi.
  13. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Aylarca hiç bir şey olmadı, araç boyadan çıktıktan 1 gün sonra arka tampona motorcunun biri vurup kaçmış. El kadar yer ama daha 1 gün oldu boyanalı 1 gün.

hakan_emre bunu beğendi.
  14. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    geçmiş olsun murat, talihsizlik
    neyse ki çok daha büyük bir hasar vermemiş

Murat bunu beğendi.
  15. emekli

emekli Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 AT 2000
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    maşallah araban sıfır gibi duruyor rabbim kaza bela vermesin güle güle kullanmanı nasip etsin
    çarpık yer çok göze batmayacaksa nazarlık olsun vardır bunda bir hayır

Murat bunu beğendi.
  16. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Sağol abi. Usta getir hemen halledelim dedi ama nazarlık olarak kalacak üzerinde, boyatmayı düşünmüyorum.

domestos ve emekli bunu beğendi.
  17. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Geçmiş olsun, Allah uçak kazası vermesin Murat, gerisi hallolur.

hakan_emre, domestos ve Murat bunu beğendi.
  18. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Ortaya bambaşka bir şey çıkartmışız be :)

domestos ve ezmocesteri bunu beğendi.
  19. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Askerdeydim konu kaçmış gözümden :) Arabanın kaderi değişmiş :)

Murat ve domestos bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş