Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fani dünya

Konu, 'Diğer' kısmında emekli tarafından paylaşıldı.

1. emekli

emekli Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 AT 2000
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    Selamünleyküm arakadaşlarım,

Rabbim herkese hayırlı ömürler versin benim hayat görüşüm Allah ım günah yazmasın çok yaşamak değil iyi sağlıklı mutlu kimseye muhtaç olmadan yaşamaktır.

Eşim mesai,çocuklarım da okul için evden gidince tek başıma evde oyalanacak bir şey lerbulmaya çalışıyordum genellikle dekahvehaneye gidiyordum öğleye doğru git akşam gel hesabı bende kahvede mesai yapıyordum.
    Evimizin balkonu caddeye bakıyor yazın malum balkonda vakit geçiriyoruz. Arkadaşımın caddenin iki yakasında karşılıklı dükkanları vardı devamlı gidip gelirken onu takip eden şirin orta boy diyeceğimiz bir köpek takip ederdi fakat her geçişlerinde yoğun araç trafiğinden yüreklerimiz cızzz ederdi. Bir gün arkadaşımın yanına oturmaya gittim ve söze köpekten başladım arkadaşım çok sevdikleri yurt dışında yaşayıp yılın 3 -5 ayını burada geçiren tanıdıklarının olduğunu fakat ismi fındık olan bu dünya tatlısı köpeği yurt dışına götüremediklerinden dolayı bıraktıklarını arada sırada eve götürüp temizliğini yaptığını gerekli ilgiyi gösteremediğini çoğunlukla dükkanda bıraktığını bana verebileceğini söyleyince kabul ettim terasımda ona bakarım yapamazsam geriye veririm deyip anlaştıktan sonra eve getirdim.İlk etapta ailemden tepki gördüm hemen hemen gün boyunca evde yalnız olduğumdan istemiyerek razı oldular.15 gün sonra iade edeceğim deyince bu kez tam tersi bir tepkiyle karşılaştım kimliğinde 2004 doğumlu yazıyordu.Biz ismini BONCUK olarak değiştirdik her yıl aşılarını muntazam olarak yaptırdık o kadar alıştık ki programları BONCUK a göre yapıyorduk onu istemeyen yada sevmeyenlere ne gittik nede selam verdik Gerçek şu ki BONCUK kızım çok tatlı çok kibar terbiyeli söz dinleyendi
    Bu yıl 12 yaşına giren ve 9 yıldır bizde olan kızımız 2016 yılında ihtiyarlık baş gösterdi dişleri döküldü eski hareketliliği kalmadı 1 hafta önce nefes alışlarında değişiklik gördük bu ayın 3 de doktora götürdüm kan tahlili yapıldı ve muayene edildi sonuç kalbinde çok ağır hasar olduğu tespit edildi vucudunda alyuvarlar azaldığından nefes alışlarının düzelmesii çin insanların kullandiğı kan yapıcı ilaçtan kullanmaya başladık ilk kalp krizi onu çok hırpalamış.

4 martta yani Cuma günü sabahı ayak seslerini duydum yanıma gelmiş yüzüme bakıyor çok kötü nefes alıyordu onu sevdim kucakladım okşadım konuştum dayanmasını iyileşeceğini söyledim fakat saat 08.30 da ruhunu teslim edip aramızdan ebediyen ayrıldı evdeki feryad figanı tahmin bile edemezsiniz bu satırları yazarken gözlerimden hala yaşlar akıyor

Köpek deyip geçmeyin arkadaşlar 9 yıl az değil onunla çok şeyler yaşadık evdeki çocuklarımdan bir farkı yoktu çocuklarım kadar kıymetliydi evinde hangi hayvan olursa olsun sevgisi bambaşka oluyor bunu anladım

Özetlemem gerekirse hayvan olsun insan olsun sevdiklerinizi kucaklayın konuşun dertleşin öpün dualarını alın yardım edin ziyaret edin en önemlisi SEVEBİLDİĞİNİZ KADAR SEVİN gidenler geri gelmiyor

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 6 Mart 2016
  2. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Abi seni anlayabiliyorum, bu tip olayları yaşayanlar çok var kimisi bir kedi, kimisi bir kuş, kimisi de köpeği için göz yaşı çok döktü. Ben de zamanında 2 yıllık bir mazim olan köpeğim için çok üzülüp ağlamıştım. Yapacak bir şey yok maalesef, hayat devam ediyor, siz onun için elinizden gelen her şeyi yapmışsınız, her yolun bir sonu olduğu gibi hayatında bir sonu var, her canlı için ölüm erkendir ama buna her daim hazırlıklı olmalıyız.

hakan_emre, grafff ve emekli bunu beğendi.
  3. kemal1963

kemal1963 Katılımcı

Araç Markası:
    2006 Opel Vectra
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri - Sedan
    nefes alan, can taşıyan her can çok kıymetlidir. bazen hayvanlar insanlardan çok daha vefakar ve can dost olabiliyor. kayıpları da bu yüzden çok ağır oluyor. ama her nefes alan elbet bir gün ölümü tadacak. en çokta çocuklarınız boncuğun ölümüne üzülmüştür.

domestos, grafff ve emekli bunu beğendi.
  4. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Dünya fani ve imtihan dünyası... Allah hayırlı ömür, hayırlı ölüm versin herkese... Allah bizleri sevdiklerimiz ile imtihan etmesin diye dua ederim hep... Mal mülk, şan şöhret vs. boş ve geçici...

kemal1963, ezmocesteri ve emekli bunu beğendi.
  5. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Sevene her bir can evlattır,yarendir,nefestir,pencere önündeki menekşelerdahi ailenin bir parçasıdır .
    Kaybedişler her zaman zordur ama aynı zamanda da bir sınavdır Seven sevdiğimizi bizden alırken tam sınavın ortasındayızdır ya geçeriz ya kalırız...

6. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Söylenecek söz yok. Kimisine göre hayvandır, hayvan işte deyip geçerler, oyuncak misali bir hevesle alırlar sonra yine oyuncak misali atarlar. Ama onlar süs, oyuncak değil can taşıyorlar. Her ne kadar düşünemezler duyguları yoktur dense de tam tersine insan kadar olmasa da onlar da düşünebiliyor ve duyguları var. Allah rahmet eylesin diliyorum.

Yeri değil belki ama goril Coco yu izleyin, hayvanlara karşı bakış açınız değişir. İnsanlarla işaret diliyle iletişim kuran bir goril...

7. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Başınız sağ olsun abi sevdiklerimize sarılalım yarın çok geç olabiliyor maalesef:(

emekli bunu beğendi.
  8. civler

civler Katılımcı

Araç Markası:
    2000-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gri Hatcback
    Başınız sağolsun, insan etkileniyor bir süre unutamıyor, değer verip bağlanmışınız, kaybetmek kötü bir şey.

emekli bunu beğendi.
  9. emekli

emekli Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 AT 2000
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
    civler bunu beğendi.
  10. dülgeroğlu

dülgeroğlu Katılımcı

Araç Markası:
    1998 Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Mavi - Hatchback
    Başınız sağolsun. Evinizde yaşayan bir dosttunuzdu sonuçta...

emekli bunu beğendi.
  11. faroz_52

faroz_52 Aktif

Başın sağolsun abi hayvan sevgisi olmayan adamda insan sevgiside olmaz....Yıllarca hayvanlarımız oldu...Kangal köpeğimiz,muhabbet kuşlarımız,tavşanlarımız....Ama malesef bu hayvancağızların ömrü insanlar kadar olmuyor...Evden cenaze çıkmış gibi oluyor insan...Büyük yıkım yaşıyorsunuz...Kangal diş çıkaramadığı için öldü ölüsünü biz üzülmeyelim diye bize bile göstermedi derede bulduk çok sonraları...Ufacık yavruyken büyüttük besledik eğittik boyumu geçmişti boyu...Ama malesef oda gitti...Kuşlarımız vardı mıstık ile fıstık biri hastalandı öteki onun üzüntüsüne dayanamadı oda gitti...Ölmek üzre bi tavşan yavrusu getirdi babam caminin avlusunda lağım fareleri tırmalamış hayvanı yaralarını sardık iyleştirdik besledik onuda eğittik evin içine hiç pislemezdi leğene talaş koyduk oraya yapardı...Zaman geçti köye gittik köyde oynadı zıpladı ormana kactı doğal yaşama girince hayvan yabanileşti ve söz dinlemez oldu ne kadar seslendiysekte geri gelmedi...Pamukta öyle gitti...Daha sonra yavru yaralı bi muhabbet kuşunu besledik pek uçamazdı evin içinde yürür gezerdi üzüm salkımımızdan üzüm koparırdı oda birgün uçma girişiminde bulundu fakat sıcak suyun içine kondu ne kadar müdahale etsekte öldü...lesi gitti pamuk gitti mıstık ile fıstık gitti boncuk gitti birsürü güzel anılarla bizleride yaralı bıraktılar...Bazen dışarda bi yavru kedi görüyorum üşümüz karnı aç süt alıp veriyorum hayvan peşimden ayrılmıyor eve getiriyorum ısıtıyorum ama annem ve babam kesinlikle artık hayvan istemiyor...Bu kadar üzüntüden sonra tekrar aynı acıları yaşamak istemiyor bizimkiler...Ailenin resmen bir ferdi oluveriyorlar...Ama birgün tekrar bir hayvana bakmak zorunda kalırsam sonunda hüngür hüngür ağlayacağımızı bilsemde onu sokakta bırakmam...
    o yüzden seni iyi hatta çok iyi anlıyorum abi Allah sabır versin umarım cenneti hakedip orda buluşuruz...

emekli bunu beğendi.
  12. emekli

emekli Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 AT 2000
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    hayvan dediğimiz canlar dost canlısı sende bayağı bu konuda acılar yaşamışsın dün gece yatağımda gözümde canlandı sessizce ağladım hep dua ediyorum onun bize hakkı geçtiyse helal etsin Rabbim bize günah yazmasın diye... biz haklarımı çoktan helal ettik inşallah cennete gideriz de yine beraber oluruz

faroz_52 bunu beğendi.
  13. emekli

emekli Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 AT 2000
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    çok teşekkür ederim saolun evimde çocuklarımdan biriydi inşallah günahını almamışızdır

14. chacha

chacha Katılımcı

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - HB
    Başınız sağolsun, Allah benzer acıları tekrar yaşatmasın. Hayvan sevgisini az çok hepimiz bilsek de, evimizde beslemeye başladığımız zaman ancak tam olarak anlayabiliyoruz ne demek olduğunu. Bizim de evimizde 2 tane kedimiz var, birisini tek kolu felçli olduğu için sahiplendik, diğerini de açlıktan ve hastalıktan dolayı ölmek üzereyken yoldan bulup almıştık. Şimdi ikisi de ailenin birer parçası oldu ve inanılmaz bağlandık onlara. Bu duyguyu anlatmanın imkanı yok, yaşamadan çok zor.

Geçen ay yaklaşık 3 hafta boyunca küçük kedimizin böbrek sorunuyla uğraştık. Her gün veterinere gidip geldik, hafta sonları bütün gün orda durduk. Böbreklerden birisi hiç çalışmıyormuş, diğerinin de idrar kanalını böbrek taşı tıkamış. Acilen ameliyata alındı ve yoğun bir bakım süreci sonrasında çok şükür iyileşti. Özellikle ameliyat sonrası o zavallı ve yardıma muhtaç halini gördükçe gözlerimden akan yaşları tutmak imkansız oluyordu. Çok masraf ettik, çok üzülüp acı çektik ancak çok şükür ki şimdi gayet iyi ve yaşama tekrar döndü. O artık evimizin kahramanı. Allah hepimizin sevdiklerine uzun ömürler versin ve acılarını bize göstermesin. İnsan da hayvan da yaşayan her canlı mahlukat da aynı derecede önemli benim gözümde ve hepsi aynı kıymetteki canı taşıyor bedeninde. Hayatın ve sevdiklerimizin kıymetini yaşarken bilmek en güzeli olsa gerek...

faroz_52, emekli ve ezmocesteri bunu beğendi.
  15. emekli

emekli Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 AT 2000
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    dilek ve temennilerinize canı gönülden katılıyorum Rabbim çekemeyeceğimiz dert vermesin

16. faroz_52

faroz_52 Aktif

Bir kelime ile mazdacı: Hayvanseverdir i de ekleyelim

emekli bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş