Euro 6 Hakkında Merak Edilenler

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#1
Euro 6’ya geçiş sürücüler açısından ne anlama geliyor?

Türkiye’de Euro6’ya geçişin ilk aşaması 1 Ocak 2015 itibarıyla gerçekleşecek. Avrupa egzoz gazı emisyon mevzuatına göre, yeni araçlarda CO2 emisyonu 2015 yılına kadar km başına ortalama 130 g olacak şekilde düzenlenmiş olmalı. Bu oran 2021 yılında ise 95 g/km’ye düşürülmüş olmalı.

Avrupa Birliği’nde taşıtlar için egzoz gazı emisyon standartları belirleyen Euro 6’ya göre, dizel otomobiller de benzinli otomobiller kadar temiz hale getirecek.

Avrupa Birliği ülkelerinde 1 Eylül 2014 itibarıyla yürürlüğe giren mevzuata göre, dizel araçlar artık kilometrede 80 mg’ den fazla nitrojen oksit salamayacak.
Yeni düzenleme, taşıt emisyonlarındaki partikül ve nitrojen oksitlerde yeni üst sınırlar belirliyor.

Avrupa Birliği ülkelerinde 1 Eylül 2014 itibarıyla, dizel araçlar artık kilometrede 80 mg’ den fazla nitrojen oksit salamayacak (benzinli taşıtlar: kilometrede 60 mg). Bir önceki
üst sınır kilometrede 180 mg idi.

1 Ocak 2015’ten itibaren satılan tüm yeni taşıtların Euro 6 limitlerini karşılaması zorunlu olacak.

Türkiye’de de zorunlu oluyor

Binek ve hafif ticari araçlar için, yeni tip onayı alacak modellerin, 1 Ocak 2016’dan itibaren Euro 6 emisyon standardına uygun olması planlanıyor. Hali hazırda satışı devam eden sıfır modellerin, Euro 6’ya revize edilerek satışına devam edilmesi için ise araç üreticilerine 1 Ocak 2017’ ye kadar süre tanınması gündemde.

Ağır ticari araçlar için Euro 6’ya geçiş ise 3 aşamalı olarak planlanmış durumda. Bu aşamalar Euro 6A, Euro 6B ve Euro 6C şeklinde adlandırılıyor. Yeni tip onayı alacak araçlar 1 Ocak 2015’ten itibaren ilk aşamada istenen normları (Euro 6A) ve 1 Ocak 2016’dan itibaren ise üçüncü aşamada (Euro 6C ) istenen normları karşılamak durumunda. Halen satışı devam eden yeni modellerin revize edilmesi için ise aynı şekilde üç aşama söz konusu. 1 Ocak 2016’dan itibaren ilk aşama normları karşılanmalı, 1 Ocak 2017’den itibaren ise araçlar üçüncü aşamaya uygun olmalı.

Avrupa’nın egzoz gazı emisyon mevzuatının amacı nedir?

1993 yılında Euro 1 düzenlemesinin hayata geçirilmesinden bu yana, karayolu trafiğinden kaynaklanan emisyon değerlerinde yüksek oranda bir azalma sağlandı. Bosch tarafından sunulan gelişmiş otomotiv teknolojisi; araçlardaki CO2, nitrojen oksitler ve partiküller gibi maddelerin emisyonunun azaltılmasına katkıda bulunuyor.Güç aktarım organlarındaki teknik ilerlemeler de etkisini gösteriyor: 1990 yılından bu yana, dizel motorların partikül emisyonları yaklaşık yüzde 99 oranında azaltılırken, günümüzdeki dizel araçlar 1990’ların başlarındaki benzer taşıtlara kıyasla yüzde 98 daha az nitrojen oksit salınımı gerçekleştiriyor. Güç aktarım organlarında elektriğe geçişteki ilerlemenin sürmesiyle birlikte, bu emisyon değerleri daha da düşecek.

Otomobiller için Avrupa Birliği tarafından yapılan düzenlemenin ardından belirlenen hedefler şu şekilde sıralandı;

- Yeni araçlarda CO2 emisyonu 2015 yılına kadar km başına ortalama 130 g olacak şekilde düzenlenmelidir.

- Bu oran 2021 yılında ise 95 g/km’ye düşürülmelidir.

- Bu değerler ortalama olarak belirlenmiştir. Araç ağırlığına bağlı olarak bu değerler belirlenen bu oranlara bağlı kalacak şekilde değişebilir.

Otomobiller artık daha mı pahalı olacak?

Euro 6’ya uyumlu modellerin fiyatları, genellikle Euro 5 uyumlu benzer modellerin fiyatları ile aynı aralıkta kalıyor. Kimi Euro 6 uyumlu modellerin, örneğin farklı bir şanzıman veya farklı lastikler gibi, ek özelliklere sahip olması fiyatları artırabiliyor. Bu ekstra özelliklerden kaynaklanan ek maliyetler çıkartıldığında, Euro 6 modellerin fiyatında halen kayda değer bir artış bulunmuyor.

Euro 6 dizel taşıtların teknolojisini nasıl değiştiriyor?

Dizel taşıtların Euro 6 ile belirlenen düşük emisyon limitlerini karşılayabilmek için mükemmel şekilde ayarlanmış bir egzoz gazı arıtma sistemine ihtiyacı bulunuyor. 1.700 kilograma kadar olan araçlar için, düşük maliyetli bir NOx depolamalı katalitik konvertör yeterli oluyor. Ağır taşıtlarda, sadece AdBlue özellikli bir SCR katalitik konvertör bunu yapabiliyor. AdBlue özellikli SCR katalitik konvertör sistemi, AdBlue adlı kokusuz üre çözeltisi ile nitrojen oksitleri zararsız su buharına ve nitrojene dönüştürüyor. AdBlue, belirli aralıklar ile araç bakımlarında yeniden dolduruluyor.

Euro 6 Türk sürücüler için neleri değiştiriyor?

Euro 6, Türkiye’de hâlihazırda otomobili olanlar için hiçbir değişiklik getirmiyor. Bu kişiler, taşıtlarını eskisi gibi kullanmaya devam edebilirler. Bununla birlikte, en son teknolojiye sahip bir modele sahip olmak isteyen yeni araç alıcılarının Euro 6’ya geçişin farkında olması önemli.

Bu tarihlerden önce Euro6’ya uygun olmayan araçlar satın alanlar için ise herhangi bir düzenleme söz konusu değil. O araçlar aynı şekilde kullanılmaya devam edilebilir. Bu uygulama yalnızca yeni satılacak araçlar için geçerli.
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#3
Güzel konu Bülent, bir çok konuda bilgilendirilmiş olduk... Teşekkürler.
 

chaos

Katılımcı
Konum
Ankara
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
#4
Dizel taşıtların Euro 6 ile belirlenen düşük emisyon limitlerini karşılayabilmek için mükemmel şekilde ayarlanmış bir egzoz gazı arıtma sistemine ihtiyacı bulunuyor.
Skyactiv dizel de DPF var mı yok mu? Yok diye biliyordum ama benim aracım kullanma kılavuzunda DPF ibaresi var dizel versiyonlar için?
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#9
Skyactiv dizel de DPF var mı yok mu? Yok diye biliyordum ama benim aracım kullanma kılavuzunda DPF ibaresi var dizel versiyonlar için?
Resmi siteden alıntı:

Mazda SKYACTIV-D dizel motor ile ilgili en önemli gerçekler:
- 14.0:1 gibi olağanüstü düşük bir sıkıştırma oranı ve yanma enerjisinin daha verimli kullanımı sayesinde mevcut Mazda MZR-CD 2.2 litre dizel motora göre yaklaşık %20 daha az yakıt tüketimi
- Egzoz gazı devridaimi için değişken supap zamanlaması ile soğuk motorun çalıştırılmasından sonra elde edilen istikrarlı bir yanma
- Çift kademeli turbo, 5200 d/d'e pürüzsüz ve güçlü bir tepki verir
- Yüksek verimli, seramik dizel partikül filtresi (DPF)[size=16pt][/size]
- Mevcut 2.2 litre MZR-CD motora göre %10 daha az ağırlık
- Motor içinde sürtünmede %20 azalma
- Pahalı SCR (AdBlue) veya NOx katalizörlerine gerek olmadan Euro6 emisyon standartlarına uygunluk
 
Üst Alt