Eş Değer Parça Uygulaması Başladı

Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1
[FONT=proxima_nova_rgbold]Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yarın 3 firmaya toplam 25 parça için eş değer parça uygunluk belgesi verileceğini belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın yaptığı açıklamada, eş değer parça belgelendirmesinin; Hazine Müsteşarlığının koordinasyonunda Türk Standardları Enstitüsü (TSE), Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği, üniversiteler ve diğer paydaşlarla yapılan yaklaşık 3 yıllık çalışma sonucunda hayata geçirildiğini söyledi.

Uygulamanın resmi olarak 1 Haziran'da başladığını hatırlatan Işık, belgelendirme yetkisinin 2 yıllığına TSE'ye verildiğini ifade etti. TSE'nin de o tarihten itibaren çalışmalarını tamamlayarak, başvuru almaya başladığını anlatan Işık, "Yarın 3 firmamıza toplam 25 parça için eş değer parça uygunluk belgesi vereceğiz. Böylece otomotiv sektörü için büyük önem taşıyan eş değer parça uygulaması fiilen başlamış olacak" diye konuştu.

Bakan Işık, söz konusu 25 parçanın motor kaputu, çamurluk gibi kaporta parçaları ile filtreler gibi motor aksamı ve mekanik bazı parçaları kapsadığını bildirdi. Öte yandan, TSE'de çalışmaların devam ettiğine işaret eden Işık, ilerleyen günlerde belge verilen parça sayısının artacağını kaydetti.

'SİGORTA VE POLİÇE FİYATLARI DÜŞECEK'

Uygulamanın yerli sanayiye, sigorta şirketlerine ve tüketicilere önemli kazançlar sağlayacağına dikkati çeken Işık, bu sayede bir yandan yerli sanayinin destekleneceğini, diğer yandan da ithalatın, dolayısıyla cari açığın azaltılacağını söyledi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sigorta şirketlerinin olası bir hasarda aracın onarımı için artık orijinal parça yerine aynı özelliklere sahip eş değer parça kullanabileceğini belirterek, böylece sigorta maliyetleri ve poliçe fiyatlarının düşeceğini sözlerine ekledi.


[/FONT]
 

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Konum
Aydın
#3
Benim aklımda şu soru var. Misal birisi arkadan vurdu orijinal olan stoplar orijinali ilemi değişecek yoksa eş değer dedikleri yan sanayi ürünle mi değişecek?
 
Konum
İstanbul / Kadıköy
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
#4
Benim aklımda şu soru var. Misal birisi arkadan vurdu orijinal olan stoplar orijinali ilemi değişecek yoksa eş değer dedikleri yan sanayi ürünle mi değişecek?
Aynı şeyi düşünmüşüz ,oldu ki böyle bir kazada (Allah göstermesin) ben yok yan sanayi yok yerli malı yok tayvan malı istemiyorum orjinal olsun dersem prosedür nasıl olacak.
Konu hakkında ,bu eşdeğerlik nasıl belirleniyor ,kaput çamurluk veya far grubu hangi parçalar ise orjinal parça ile aynı dayanıklılık ve uzun ömürlülüğe sahip olduğu hangi testler ile belirleniyor.
 
Son düzenleme:

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#7
Her şey vatandaş için yapılıyor gibi ama yukarılarda deli pazarlıklar ve törpülenen egolar var... Süreci en başından özetleyecek olursam; Hökümetimiz güya avrupa standardı getirmek için kişilerin kendi arasında tutanak zımbırtısını icat etti, dışarıdan bakıldığında çok güzel bir sistem fakat bizim gibi üç kağıtçı bir millete bu tutanak işinin zarar yazacağını sigortacılar hökümete söyledi ama hökümetimiz sağolsun yapmış olmak için bu tutanak işini ortaya koydu...

Tamam çok güzel... Bu sefer ne oldu; üç kağıtçı insanımız; halasının oğlu, işyerinden arkadaşı, dayısının kızı ile sahte tutanak tanzim etti, bu tutanaklar da artınca sigorta şirketleri zarar etmeye başladı doğal olarak, bu sefer ibre kime döndü mecburen sade vatandaşa...

Önce sigorta ücretleri arttı, sonra kapsamlar daraldı falan filan inter milan... :) Şimdi de; yükselen maliyetleri karşılamak ve sigorta şirketlerinin ağzına bal sürmek için yan sanayi kanunu çıkartıldı...

Peki; işin özüne dönersek, bu uygulama kime fayda için çıkartıldı ne oldu??

Sözde; vatandaşı için çıkardı hökümet ama vatandaşın cebinden hem fazla sigorta primi çıkar oldu, hem de kaza yaparsa Allah korusun, orijinal parça yerine ikame parça sorunu ile karşı karşıya kaldı...

Ne demişler; durmak yok yola devam... :D
 
Üst Alt