En İyi Motor Yağı Katkısı Erken Yağ Değişimidir!

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
arkadaşlar motor yagı degişir ken nelere dikkat etmeliyiz bir motor için en güzel katkı erken yag degişimidir
ve motor yagını degişir iken kesinlikle yag filitre degişimi ve hava filitresinin temiz olmasına dikkat edelim motor normal yag sıcaklıgına geldigi zaman ve yüksek devir aralıgında daha çok oluşan oluşan yag buharının bvc valfi ile emme manivoldu içersinde hava filitresinden geçen tozlu hava ile buluşması sonucu biliyoruzki (yag buharı ile buluşan toz dan) kurumlaşma olmaktadır ..

bu kurumun enjeksiyon sisteminde kirlilige ve kuruma yol açmaktadır .tratul dan geçen hava sürkülasyonun zayıf olması eksoz sübop unda yogun sıcak hava ya maruz kalması sonucu beraberinde sübop aralarında kurum ve tordudan oluşan kurum aracın pervormans düşmesine ve çok yakmasına sebep olmaktadır ..

günümüzdeki kullandıgımız araçlarda egt eksoz sıcaklıgı ölçen bir saat olmadı için aracın eksoz dan çıkan havanın ısı sının yükseldiginin üst devir yada çig yakıt yada sıcak hava kullanımından dolayı ölçemiyoruz ve göremiyoruz ..

bazı modifiyeli motorlarda eksoz sıcaklıgı şanzuman yag ısızı motor yagı ısızı gibi bir çok şey farklı derece ölçer saatler takılarak motor da ki olabilecek bazı sıkıntıların önce takibe alınabilmektedir ..

şimdi şöye bir hesap yapalım750 rpm de çalışan bir motor dakikada 750 rpm dönmek tedir.

bizlerin araç km re göstergelerindeki görmüş oldugumuz km re lastik tur km residir 25 km bir yolu 15 dakikada gitmek var birde 25 km relik yolu 60 dakikada gitmek var size km re degişimi 10 bin km re verildgi zaman dikkat etmeniz gereken bu aracın yapmış oldugu 10 bin km re içersinde tarafikte ne kadar park halinde çalıştı lastik dönmeden km re artmıyor degilmi arkadaşlar ..
motor km resi göremiyoruz verilen 10 km relik yag degişim zamanı gel dİginde 15 bin km reye tekabül eder ..

motor yagı deyip geçmiyelim motor yagı motor yagı odası içersinde mekanik parçalar dışında lastik keçeler contalar sübop lastik gibi lastik kısımlar ile sürekli iletişim halindedir. yag özelligini 5 km reden sonra iyiden iyiye kararmaya ve özelligini kaybetmeye ve hatta eksiltme yapmaya başlar ..

motor yagının eksiltmesi demek motor yagının çalıştıgı odada ki yag ısısının artması demek oluyor bu ısı artmasıda motorumuz daki mekanik parçaların kararmasına ve lastik contaların sertleşip yag kaçaklarına ve sübop lastiginin arasında sübopa sızan yagın hava ile buluşma sonucu hem kurum ve hem yag kaçagına ve eksoz dan mavi duman çıkmasına sebeb olmaktadır

çok test etmişimdir ve dogru sonuçlar elde etmişimdir ..2008 senesinde sıfır mercedes vito aldım ve ilk bakım 15 bin km re araç 12500 geldi ve çubukta yag yok tu servisi aradım ne ayaksınız dedim km renizi tamalayın gelin dedi tabi benim usta oldugumu bakım esnasında anladılar ve ben bakım sonrası aracı sattım yani anlatmak istedigim vericeginiz bir yag parasını motorumuzun uzun ömürlü olması için bence çok görmüyelim ve erken yag degişimini siz sevgili duyarlı kullanıcı arkadaşlarım bence uyguluyalım

bir motor için motor yagı ne kadar önemli ise sogutma sisteminde ki suyun temiz olması ve antifirizin olması da okadar önemli dir arkadaşlar

antifiriz sıcak havada serinletir ve soguk havada ısıtıcı özelligine sahip oldugu için bu yüzden 4 mevsimdir heryıl antifiriz degişimini ihmal etmiyelim mazda 6 geldi yarım kaldı çay içiyordum bir şeyler karalıyaım dedim herkeze saygılar ;)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
bizlerin araç km re göstergelerindeki görmüş oldugumuz km re lastik tur km residir 25 km bir yolu 15 dakikada gitmek var birde 25 km relik yolu 60 dakikada gitmek var size km re degişimi 10 bin km re verildgi zaman dikkat etmeniz gereken bu aracın yapmış oldugu 10 bin km re içersinde tarafikte ne kadar park halinde çalıştı lastik dönmeden km re artmıyor degilmi arkadaşlar ..
motor km resi göremiyoruz verilen 10 km relik yag degişim zamanı gel dİginde 15 bin km reye tekabül eder ..

Bu satırda hedef tam 12 den vurulmuş ustam emeğine sağlık kolay gelsin :)

maytalman52

Katılımcı
Ustam çok iyi bilgiler bunlar bize de bu gibi bilgiler lazim. Yetkili servislere bisey sorduğumuzda birini söylediği digerininkini tutmuyor tecrubene emeğine saygilar ellerine saglik daha çok paylasimlar dileğiyle :)

Dinçer

Katılımcı
Bu konuyu başka bir abimiz de anlatmıştı. O zamandan beri ben de doğrudan kılavuzda belirtilen yağı kullanıyorum ama kaç km de değişim gerektiği olayına kendim karar veriyorum. Örneğin tüm mazdalarımda 5-30 kullandım. Yağı koydurduğum yerler yağ kartına 15 bin km yazmak istediler her defasında 5 bin km yazdırdım. Tam sentetik yağ da kullansam aracım lpg li olduğu için 5 bin km de değiştiriyorum.

Ayrıca Adem ustam, tüm yağ değişimlerinde STP iç blok temizleyici kullanıyorum. Bu konuda önerin nedir. Bu engine flush denilen motor temizleyicilerin artısı eksisi nedir?

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bu konuyu başka bir abimiz de anlatmıştı. O zamandan beri ben de doğrudan kılavuzda belirtilen yağı kullanıyorum ama kaç km de değişim gerektiği olayına kendim karar veriyorum. Örneğin tüm mazdalarımda 5-30 kullandım. Yağı koydurduğum yerler yağ kartına 15 bin km yazmak istediler her defasında 5 bin km yazdırdım. Tam sentetik yağ da kullansam aracım lpg li olduğu için 5 bin km de değiştiriyorum.

Ayrıca Adem ustam, tüm yağ değişimlerinde STP iç blok temizleyici kullanıyorum. Bu konuda önerin nedir. Bu engine flush denilen motor temizleyicilerin artısı eksisi nedir?
Dinçer ben yağ konusunu zamanında çok araştırmıştım Adem ustam belki bilir MOTUL markasında karar kılmıştım nissan için 5-30 almıştım km değişimi25bin 30 bin olması gerek ama asla o kilometreleri beklemedim aldığım yağın üzerinde herhangi bir katkı ile kullanılmamasının gerektiği yazıyordu bence bu tip katkılar motora fayda sağlayacak derken mevcut yağın kimyasal yapısınıda bozabilir Ustam daha iyi bilir iyice fikir edinmeden her yağ ile temasa geçirmemek gerek...

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
iç yıkamayı herdefasında yapmanıza gerek yok erken yag degişiminin motor içinde ki temizligi zaten ilerleyen km relerde belli olur iç yıkamadan sonra dinçerim yag filitresini ihmal etmeyin degişin ..km re yapmış yüksek km reli motorlarda sıkıntı olabilir yag gözeneklerini tıkayacak partüküller olabilir yag basıncı düşmesine sebeb olur hatta bu partüküllerin süzgeci bile tıkıyabilir

burda anlıcamız motor içersinde çok fazla kurum olmamasıdır bunun dışında sıkıntı olmaz motor yagı dolum yerinden güzel bir hava tutarak koydugunuz sıvının iyice çıktıgından emin olun yeter ..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Faideli bilgi dediğin budur arkadaş... Sonsuz teşekkürler.

slash

Katılımcı
Ustam yarın 50 bin bakıma gidicektim yazdıkların nasıl iyi geldi :) Motor yağı için 5-30 mu 10 - 40 mı hazır ustasını bulmuştan onuda sorayım rahatlıyım :D

Birde bilinen bir şey ama at şanzıman yağını değişeyim mi 60 bini mi beklemeliyim ? Servise kalsa 100 bin diyor ama ben 100 bin yapana kadar stok şanzuman yağı 10 yaşına gelir :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Çok güzel bir noktaya değinmişsin. Teşekkürler. Askeriyedeki mantikta boyledir

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ustam yarın 50 bin bakıma gidicektim yazdıkların nasıl iyi geldi :) Motor yağı için 5-30 mu 10 - 40 mı hazır ustasını bulmuştan onuda sorayım rahatlıyım :D

Birde bilinen bir şey ama at şanzıman yağını değişeyim mi 60 bini mi beklemeliyim ? Servise kalsa 100 bin diyor ama ben 100 bin yapana kadar stok şanzuman yağı 10 yaşına gelir :)
"

canım abicim 5x30 kullanın saygılar ;)

Dinçer

Katılımcı
Adem ustanın affına sığınarak, bildiğim kadarıyla mazda benzinli araçlarında da 5-30 ya da 10-30 öneriyor. Biz şimdiye kadar tüm mazdalarımızda 5-30 kullandık. 626 ve 323 ün kılavuzunda
5-30&10-30 kullanıldığı yazıyor ama Mazda 3 ün kitapçığını henüz görmedim.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Arkadaşlar,

Biraz önce 8 Suudi + 1 İsveçli misafirim vardı ve araçlar üzerindeki hidrolikler, yağlar ve filtrelerin değişim periyodunu sordular. Ben de nedenleriyle anlattım. Şimdi burada size de bir iki bir şey söyleyeyim dedim ama sonra fark ettim ki, yetişemem, çıkmam lazım, vaz geçtim...

Dinçer

Katılımcı
Arkadaşlar,

Biraz önce 8 Suudi + 1 İsveçli misafirim vardı ve araçlar üzerindeki hidrolikler, yağlar ve filtrelerin değişim periyodunu sordular. Ben de nedenleriyle anlattım. Şimdi burada size de bir iki bir şey söyleyeyim dedim ama sonra fark ettim ki, yetişemem, çıkmam lazım, vaz geçtim...

Bu mudur yani abi, söyleyeceğim deyip söylemeden kaçmak. Tarzınız bu mu yanii! :)

slash

Katılımcı
"

canım abicim 5x30 kullanın saygılar ;)

Abi dün aksam siteyi ziyaret edemeyince mesajınızı da göremedim malesef >:( diğer arkadaşlar için örnek olur artık :)
Bugün serviste özellikle sordum inallara yağ numarasını . 5-30 mu 10- 40 mı diye . Geç ısınan dizel motorlar veya aşırı soğuk yerler 5-30 olur ama sana 10-40 uygun dedi ve dexilla koydu . Şuana kadar hep mobil 10-40 kullandım bir zararını görmedim ama sizinde bir bildiğniz vardır mutlaka. bir dahaki sefere artık kısmetse , saygılar :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
İlk olarak bu konuda Adem Usta'ya katıldığımı söylemek isterim. Aracın motor sağlığı ve ömrü için en önemli unsur motor yağının temiz ve niteliklerini korur şekilde kalmasıdır. Bu sebeple motor yağının ve yağ filtresini ve hatta hava filtresinin erken değişimi, motor ömrü için çok önemlidir.

Motor yağı değiştirilirken mutlaka ve mutlaka yağ filtresi ile birlikte değiştirilmeli, eski yağın boşaltılması işlemi emme cihazlarıyla değil, lifte kaldırılan aracın karter tapası açılarak yağın acele etmeden tamamının boşalması beklenmelidir. Ayrıca her karter tapası açıldığında conta mutlaka orjinali ile değiştirilmelidir.

Hangi yağ kullanılmalı?

Üretici kullanım klavuzunda hangi yağın kullanılmasını söylüyorsa, o yağ kullanılmalı. Hiç birimizin ve hatta hiç bir servisin, üreticinin yaptığı kadar detaylı, uzun ve pahalı testleri yapma imkanımız yok. Üretici ürettiği motorlar ile hangi yağların optimum performans vereceğini, yağ firmaları ile beraber çalışarak tespit eder ve bize bildirir. Bu optimum değerlerde, tüketim, performans, ömür vb. bir çok kriter dikkate alınır. Üreticinin verdiği özelliklerden başka nitelik veya speklerdeki yağları kullanmak, sadece büyük bir risk almak demektir.

Üstelik üretici bize hangi iklim koşulları, hangi pazarlarda, hangi kullanım koşullarında hangi yağların kullanılabileceği, tavsiye edilen yağ o ülkede bulunmuyorsa, hangi nitelikteki yağların onun yerini alabileceği gibi çok detaylı bilgileri kullanım klavuzlarında verir. Bunların takip edilmesi aracın sağlığı için çok önemlidir.

Üst Alt