En İyi Motor Yağı Katkısı Erken Yağ Değişimidir!

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Otomobilcilerin birbiri ile girdiği rekabet, bakım periyotlarının da uzamasını birlikte getirdi. Şimdilerde 20.000 km de bir bakım bile normal sayılıyor. Yalnız bilinmeyen veya dikkat edilmeyen şey şudur ki; bu periyodik bakım aralığıdır, yağ servisi değil.

Üreticiler kullanım klavuzlarında her şeyi detaylı olarak izah ederler. Ancak biz millet olarak pek kullanım klavuzu okumayı sevmeyiz ve satıcının söylemlerine göre hareket etmeyi severiz. Satıcı da ya sizi korkutmamak için ya da işi olmadığı için bu konuda çok kısa konuşur genellikle.

Kullanım klavuzlarınızı okursanız göreceğiniz şeyler şunlardır;

1- Her motor bir miktar yağ eksiltir. Sürücünün yağ seviyesini zaman zaman kontrol etmesi, sürücünün kendi yükümlülüğüdür. Eklenmesi gerekiyorsa birebir aynı yağ ile tamamlamak veya tamamlatmak sürücünün yükümlülüğüdür.

2- Kullanma klavuzu 20.000 km de bir bakım diyebilir satıcı gibi. Ama yağlama servisinin bazı ekstra koşulları vardır. Araç performanslı kullanılıyorsa, çok sıcak, çok nemli, çok soğuk, çok tozlu iklim koşullarında kullanılıyorsa, çok fazla yoğun trafik koşullarında kullanılıyorsa, yüklü olarak kullanılıyorsa, sportif veya hobi maksatlı normal yol koşulları haricinde kullanılıyorsa, aracınız kısa mesafede kullanılıyorsa, yakıt kalitesi öngörülenden düşükse vb. gibi bu ekstralar uzar gider. Sonuçta da denilir ki; bu sebeplerden bir veya bir kaçı mevcutsa, yağlama servisini erkene almanız gerekir. Ve hatta bazısı der ki, yarı süreye indirmenizi tavsiye ederiz...

Şimdi bu yazılan sebepleri okuyan istisnasız herkes, bunlardan bir veya bir kaçının zaten kendine uyduğunu söyler. O zaman 15.000-20.000 km deki periyodik bakımlar teoride kalır ve gerçekte böyle bir şey yoktur.

3- Türkiye koşullarında motorların ömürlerinin AB pazarı kadar uzun olmamasını ana sebeplerinden birisi yukarıda anlattığım konuya dikkat edilmemesidir.

Çünkü yağ motorun kanıdır. Sürtünmeyi ve aşınmayı azaltır, soğutmaya katkı verir, motor içi temizliğini sağlar. Turbo araçlarda turboyu da yağlar ve soğutur.

Yağ yapısı gereği sürekli ısınır ve ısı altında da görevini yapmaya direnir. Ama yağın her ısınışı, onun deforme olmasını ve performansından kaybetmesini sağlar. Ayrıca aşırı ısınan motor elemanları ve turbo elemanları ile yakın temasa geçen yağın bir miktarı karbonlaşır ve kurumlaşır. Motor bloğunu yağlayabilmek ve sürtünmeyi azaltabilmek için segman boşluklarına giren yağın bir kısmı yakıtla birlikte yanarak eksilir, diğer kısmı ise karbonlaşır.

Yağ filtresinin görevi, motor içindeki bu normal dışı ve çizilmelere yol açabilecek partikülleri tutmaktır.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
abicim az evel bir mazda 3 gönderdim beşbin km re bakım yag dedişim km resi beşbin km re verdigim halde bin km re geç gelmiş yani altıbin km rde gelmiş motor yagı iki litre belki çıkmadı bile aracın km resi yüzatmışbin lpg li bu araca 10bin km re zaman tanınsaydı ne olurdu artık motor bilemiyorum kullanılan yag ise 5x30 gastrol

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Konu çok uzadı özetle;

1- Mutlaka üreticinin önerdiği yağı ve orijinal yağ ve hava filtresini kullanın.

2- Periyodik bakım süresi için verilen km değerlerine itibar etmeyin. Kullanım koşullarınızı yukarıda verdiğim şartlara göre değerlendirin. Ve imkanınız el verdiğince yağlama servisini erken yaptırın.

3- Hava filtresini imkanınız el verdiğince temizletmeyin. Yenisi ile değiştirin. Hava filtreleri tazyikli hava ile her temizlendiklerinde partikül tutma kapasiteleri zayıflar.

4- Doğru ve temiz yağ kullanımının turbonuzun ömrü ile direk ilgili olduğunu unutmayın. Turbonuzun ömrünün bitmesinin de bazen çok ağır motor sıkıntılarına da yol açabileceğini de unutmayın. Yani turbo makine, özellikle de turbo dizel makine kullanıcılarının periyodik bakımlarla ilgili çok daha dikkatli olması gerekir. Dizel motorlar normalde benzinlilerden daha uzun ömre sahiptir. Türkiye'de ise daha kısa ömre sahip olmalarının tek sebebi, bakım ve kullanım hatalarıdır.

Örneğin; şirketimize yeni aldığımız Ford Transit Connect araçların yağ ve yağ filtrelerini ben hepsinin 3.000 km de değiştirttim. Üretici istemediği halde...

Benim CX-5'in yağ ve yağ filtresini 2.000 km de değiştirdim.

5- Bakım onarım masrafı açısından bakıldığında 6 ayda bir bakımın Mazda açısından kötü göründüğünü biliyorum. Ancak ben Mazda söylemese dahi bakımlarımı zaten 6 ayda bir yaptırıyorum.

Kabul edelim ne yakıt, ne hava kalitemiz Avrupa, Japonya düzeyinde değil. Özellikle büyük şehirlerde ya çok yoğun trafik koşulları ya da çok kısa mesafe kullanımı çok yaygın. Yazın çok sıcak ve nemli iklime sahibiz, kışın bazı bölgelerimiz de çok soğuk.

Benim öngörüm yılda çok az km yapıyorsanız (4-5 bin km) yılda bir bakıma girebilirsiniz. Ama yılı asla aşmamak lazım. (Garanti sonrası için söylüyorum, garanti içinde zaten 6 ayda bir gitmeniz lazım)

Yılda 15 bin km gibi yapıyorsanız, kesinlikle 6 ayda bir bakıma girmek lazım.

Bu konuda bazı üreticilerin özel servis programları var araçlarında. Sizin kullanım koşullarınızı inceleyen ve bakımınıza sürücüye göre karar veren. Bazı üreticilerin 20.000 dediği halde, bu programlarının 7-8 bin km gibi uyarı verdiğini okuyorum forumlarda.

Ancak böyle bir program olmayıp, bir de 20.000 deniliyorsa, burada sürücüye dikkatli olmak düşüyor...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
LPG'li araçlardan hiç bahsetmiyorum bile Adem Usta.

LPG kullanıyorsanız, yanma odası ısınız, benzine göre daha yüksek demektir ve yağınızın ömrünü erken tamamlaması ve/veya erken eksilmesi başınıza gelebilir demektir.

LPG'li araçlarda yağ seviye kontrolünü daha sık yapmak lazım.

abicim az evel bir mazda 3 gönderdim beşbin km re bakım yag dedişim km resi beşbin km re verdigim halde bin km re geç gelmiş yani altıbin km rde gelmiş motor yagı iki litre belki çıkmadı bile aracın km resi yüzatmışbin lpg li bu araca 10bin km re zaman tanınsaydı ne olurdu artık motor bilemiyorum kullanılan yag ise 5x30 gastrol

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mustafa abi döktürmüşsün her zamanki gibi ellerine sağlık :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bazı kullanıcılar, yağ lambası yandı ne yapmalıyım diye sağa sola soruyor... Ben de; kendilerine iyi bir kullanıcı değilsin diyorum... Kendini akıllı hissedenler (olanlar değil) "ben kullanıcı değil, aracın sahibiyim/sürücüsüyüm" gibisinden embesil cevaplar verebiliyor...

Kullanıcı değil de, sürücü/şoför/sahibi olsaydın o yağ lambası yanana kadar, yağ çubuğuna bakıp, yağın eksik olduğunu anlardın diyorum...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Tamamen elektrikli araçlar rahatlatır o kullanıcıları...

Bazı kullanıcılar, yağ lambası yandı ne yapmalıyım diye sağa sola soruyor... Ben de; kendilerine iyi bir kullanıcı değilsin diyorum... Kendini akıllı hissedenler (olanlar değil) "ben kullanıcı değil, aracın sahibiyim/sürücüsüyüm" gibisinden embesil cevaplar verebiliyor...

Kullanıcı değil de, sürücü/şoför/sahibi olsaydın o yağ lambası yanana kadar, yağ çubuğuna bakıp, yağın eksik olduğunu anlardın diyorum...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

Aracın yağ lambası yandığında ne yapmalıyım diye sağı solu arayanlar var mı hakkaten ? O zaman şöyle demek lazım bu adamlara 'devirsiz kullanınca belirli km den sonra bu lamba yanıyor, şimdi dip gaz yap devam et 5-10 km sonra söner' ;D ;D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracın yağ lambası yandığında ne yapmalıyım diye sağı solu arayanlar var mı hakkaten ? O zaman şöyle demek lazım bu adamlara 'devirsiz kullanınca belirli km den sonra bu lamba yanıyor, şimdi dip gaz yap devam et 5-10 km sonra söner' ;D ;D

Bu hiç aklıma gelmemişti, soran olursa öyle demek gerek... :D ;D

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Fikirleriniz çok güzel de, yine bir soru ile yaklaşmak isterim;

Yağ lambası sadece yağ eksildiğinde mi yanar?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Fikirleriniz çok güzel de, yine bir soru ile yaklaşmak isterim;

Yağ lambası sadece yağ eksildiğinde mi yanar?
Teknik olarak çok bilgi sahibi olmasam da bu güne kadar öyle gördüm, ama farklı bir şeyler de yanmasına sebep olabilir diye tahmin ediyorum ve topu Adem Usta ya atıyorum :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
İşin ilginci ne biliyor musun? Dediği doğru da olabilir.

Yağ lambası, yağ eksilmemiş ama yağ pompası sıkıntısı sebebiyle basınç düştüğünden de yanmış olabilir. Bu durumda bazen (eğer pompa düşük performansla da olsa çalışıyorsa) devirli kullanımda ışık sönebilir...

Benim de zaten yukarıdaki sorumda vurgulamak istediğim oydu.

Tecrübeli ve yağınının seviyesini kontrol eden sürücülerin de yağ lambası yanabilir. Yağ lambası yandıktan sonra tekrar sönebilir de. Ancak bu problemin ortadan kalktığı anlamına gelmez. Yağ lambası yandığında ilk yapılacak şey yağ seviyesi kontrolüdür. Eğer yağ seviyesi normalse, bu durumda yağ basıncında bir sıkıntı olabileceği ihtimaline karşı serviste ileri kontrollerin yaptırılması lazım.

Olgun' Alıntı:
Süperdi Bülent abi be ;D

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Farkında olmadan mizahi bir doğru cevap vermişim o zaman abi :)

İnternette sizin söylediğiniz şeyi buldum

"Yağ basıncı ışığının yanmasına neden olan yaygın sebepler;

Düşük motor yağı seviyesi
Arızalanmış yağ basınç sensörü
Yıpranmış yağ pompası"

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teknik olarak çok bilgi sahibi olmasam da bu güne kadar öyle gördüm, ama farklı bir şeyler de yanmasına sebep olabilir diye tahmin ediyorum ve topu Adem Usta ya atıyorum :)

1.)motor yagının eksilmesi
2.)yag muşuru arıza yapması
3.)yag pompa arızalanması
4.)yag filitre tıkanıklıgı
5.)yag pompası kartel odasında olan süzgeç tıkanıklıgı
6.)tesisat kopuklugu bu kadar yeterli sonrası bizim işimiz ;)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Yağlama sistemi ikaz ışığının yanması mutlaka ciddiye alınmalı, hem de derhal, sonuçları çok ciddi olabilir.

Olgun' Alıntı:
Şaka gibi gerçek ben buna derim. Ama ihitmal tek olmadığı için riske atılacak kadar basit bir uygulama olmaz sanırım öyle değil mi üstadım?

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Geçen gün daha önceki arabalarımin tamiratıni yaptırdığım ustama uğradım zorla bor power satmaya çalıştı yok çok iyiymiş motoru koruyormuş yok benim iyiliğim için diyormuş yok abi dedim en iyi katkı erken yağ değişimi dedim

Üst Alt